Novinky

Poklady Slovenska: Je známych deväť pamiatok roka 2024, za obnovu ktorých môžete hlasovať

Poklady Slovenska

Iniciatíva Poklady Slovenska, venovaná obnove a osvete v oblasti ohrozených kultúrnych pamiatok vstupuje do finále. Je známych deväť pamiatok roka 2024, za ktorých obnovu môže verejnosť hlasovať až do 15. júna 2024.

Poklady Slovenska, venované obnove a osvete v oblasti ohrozených kultúrnych pamiatok, sú v plnom prúde. Priaznivci historického umenia môžu formou verejného hlasovania na webe iniciatívy podporiť jedno z deviatich, nánosmi času poznačených diel a rozhodnúť o pridelení grantu na jeho odborné zreštaurovanie. V rámci už 15. ročníka verejnosťou obľúbeného programu venuje Nadácia VÚB s týmto zámerom 50-tisíc eur. Jednotlivým pamiatkam je možné dať svoj hlas jednoduchou online formou od 1. do 15. júna. Učiniť tak môžete na stránke www.nadaciavub.sk/poklady.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Festival Pro musica nostra sa začína. Regióny v znamení inšpiratívnych zážitkov / Kam za kultúrou
Festival Pro musica nostra sa začína. Regióny v znamení inšpiratívnych zážitkov

Deväť pamiatok do finále tohtoročnej súťaže vybrala opäť nezávislá komisia odborníkov spomedzi takmer 200 verejne zaslaných tipov, a to zo 109 miest a obcí Slovenska. Experti z oblasti ochrany kultúrneho dedičstva a reštaurátorstva pamiatok zrealizovali analýzu súčasného stavu všetkých nominácií, posúdili ich významnosť a historický kontext a pri odporúčaní finalistov prihliadali aj na odhadované nároky na nevyhnutné reštaurátorské práce.

Pamiatka s najvyššou podporou verejnosti ožije vďaka grantu

Grantový príspevok od Nadácie VÚB vo výške 50-tisíc eur získa na základe výsledkov začínajúceho sa hlasovania jedna z deviatich finálových pamiatok. O grant na reštaurovanie sa uchádzajú viaceré historické fresky. Sú medzi nimi vzácne fresky z polovice 15. storočia, ktoré sa nachádzajú v Kostole sv. Kataríny Alexandrijskej v Sáse pri Zvolene. V prípade získania grantu by prostriedky prispeli k zachovaniu odkazu prejavov vyspelého sakrálneho umenia obdobia gotiky na našom území.

Poklady Slovenska / Fresky / Sása
Fresky v Sáse

Ďalším prihlásením finalistom, ktorý bojuje o grant iniciatívy Poklady Slovenska, sú ďalšie vzácne fresky od talianskych majstrov z polovice 15. storočia. Tieto sa nachádzajú na apside gotického kostola Márie Kráľovnej anjelov v Rajeckej Lesnej,

Vzácne fresky, maľby aj organ. Aj to sú adepti na grant v iniciatíve Poklady Slovenska

O priazeň hlasujúcich, a samozrejme, o grant Nadácie VÚB sa uchádza aj unikátny rokokový organ z Kaplnky Panny Márie Erdödyovského kaštieľa v Trenčianskych Bohuslaviciach, ktorý vytvoril v roku 1783 významný organár Johann Henckel. Svojím tvarom a umiestnením pripomína kazateľnicu, hoci tento zložitý hudobný nástroj tradične býva umiestnený na chóre.  Prostriedky by prispeli na dokončenie prebiehajúceho reštaurovania tohto jedinečného nástroja.

organ Trenčianske Bohuslavice / Poklady Slovenska
Rokokový organ pripomína kazateľnicu.

Použitie grantu od Nadácie VÚB, v prípade víťazstva na obnovu sa skloňuje aj pri Kaplnke sv. Hildegardy v kúpeľnom parku v Sliači z 19. storočia, ktorá je ojedinelým predstaviteľom sakrálnej stavby evokujúcej antickú stĺpovú architektúru a jej súčasťou sú aj nástenné maľby významného slovenského maliara Jozefa Hanulu z 30-tych rokov 20. storočia. Grant by však pomohol aj zreštaurovať monumentálny obraz Krst Krista od maliara Erasma Schrotta, ktorý je súčasťou neskorobarokového oltára v Kostole sv. Jána Krstiteľa v mestskej časti Poprad-Stráže.

Oltárny obraz / Poklady Slovenska

Portál, socha i biblia

V tomto ročníku iniciatívy Poklady Slovenska dominujú sakrálne stavby. K ním patrí aj ďalší finalista. O podporu a grant bojuje aj obnova stredovekého kamenného pastofória – schránky na uchovávanie Eucharistie – v pôvodne gotickom Kostole sv. Heleny a Krista Kráľa, ktorý sa nachádza v obci Nedožery-Brezany v okrese Prievidza.

pastofórium / Poklady Slovenska

Obnova vstupného portálu z konca 15. storočia, ktorý vyniká na našom území neobvyklými, združenými vstupmi so vzácnou výzdobou z neskorogotickej Baziliky sv. Kríža v Kežmarku je ďalším súťažiacím o priazeň i finančný príspevok.

Kežmarok / Poklady Slovenska

Grantový príspevok by pomohol aj k zreštaurovaniu pamätníka vďačnosti obyvateľov Rožňavy – sochy Františky Andrássyovej, ktorá bola ako manželka grófa v histórii Gemera mimoriadne obľúbená za svoju dobrosrdečnosť, starostlivosť o ľudí v núdzi a prínos pre systémový rozvoj regiónu.

Pamätník Františky Andrássyovej / Poklady Slovenska
Pamätník Františky Andrássyovej v centre Rožňavy

Deviatku uzatvára iniciatíva vyhotoviť faksimile, odbornej reprodukcie významných diel Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici – Biblie z roku 1555, preloženej Martinom Lutherom, a diela Notitia od Mateja Bela z 18. storočia.

Zachovanie unikátnych pamiatok Slovenska cíti Nadácia VÚB ako svoje poslanie

Zachovanie unikátnych pamiatok Slovenska považujeme za naše dlhodobé poslanie. Preto každý rok na jar prichádzame s iniciatívou, ktorá má za cieľ budovať široké povedomie o našom kultúrnom dedičstve a zvýšiť počet vzácnych, odborne zreštaurovaných objektov a diel pre naše budúce generácie. Zostava tohtoročných finalistov je opäť pestrá, rovnako ako aj dejiny regiónov Slovenska. Pozývame opäť všetkých objaviť tieto skryté poklady a dať svoj hlas tomu, ktorý si podľa nich svoju obnovu najviac zaslúži,hovorí predseda správnej rady Nadácie VÚB Jozef Kausich.

Článok pokračuje pod reklamou

Jozef Kausich zároveň dodáva, že minulý rok súťaž pritiahla záujem vyše 55-tisíc hlasujúcich zo všetkých častí Slovenska. Nové kolo hlasovania prebieha od soboty 1. júna do 15. júna prostredníctvom stránky www.nadaciavub.sk/poklady. Záujemcovia na nej nájdu aj bližší popis histórie a súčasného stavu jednotlivých finálových pamiatok.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Poklady Slovenska / fresky Stará Halič
Do rekordného ročníka súťaže Poklady Slovenska sa zapojilo svojimi hlasmi vyše 55-tisíc ľudí. Grant získali vzácne fresky v Starej Haliči.

Poklady Slovenska je jediná verejná hlasovacia súťaž svojho druhu venovaná financovaniu obnovy  chátrajúcich historických objektov a umeleckých diel na Slovensku. Ide o kľúčovú iniciatívu Nadácie VÚB, ktorá sa za 20 rokov svojej histórie vyprofilovala na jedného z najväčších podporovateľov záchrany kultúrneho dedičstva na Slovensku – čo súvisí aj so strategickým zameraním talianskej materskej skupiny Intesa Sanpaolo. Nadácia doteraz prerozdelila na obnovu pamiatok cez rôzne partnerstvá a programy vrátane hlasovacej súťaže Poklady Slovenska granty v hodnote 3,5 milióna eur. Popis a lokalitu všetkých oživených pamiatok z tohto zdroja podpory približuje aj prehľadná interaktívna Mapa Pokladov Slovenska

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Primaciálny palác / kam za kultúrou
Bratislava pod lupou: Primaciálny palác – miesto mieru i kultúry

TS, Nadácia VÚB / GrapePR

Foto / Zdroj: Nadácia VÚB

Redakciu prostredníctvom agentúry Grape PR informovali a fotografie poskytli Katarína Kohútiková a Dominik Miša, PR VÚB

Koláž: Mária Kleinová

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »