Novinky

Pro musica nostra opäť v Žilinskom kraji. Šiesty ročník s pestrým programom

Pro musica nostra opäť v Žilinskom kraji. Šiesty ročník s pestrým programom / Kam za kultúrou

Medzinárodný festival Pro musica nostra sa po roku vracia do Žilinského kraja. V poradí šiesty ročník začína už čoskoro a návštevníkom prináša pestrý program a jedinečné zážitky.

Šiesty ročník medzinárodného festivalu klasickej hudby Pro musica nostra Thursoviensi sa nezadržateľne blíži. Po roku sa vracia s bohatou ponukou podujatí, aby rozšíril festivalovú a koncertnú ponuku. Aktuálny ročník sa uskutoční v termíne 8. až 16. júna 2024 v čarovných priestoroch kaštieľov a kostolov na Považí a Kysuciach. Klasickú hudbu v podaní popredných domácich i zahraničných hudobných hostí prinesie do historických priestorov. Rozozvučí Kysucké Nové Mesto, Orlové, Gbeľany, Trnové, Považské Podhradie, Budatín, Čadcu, Rajec a Bytču. Tieto mestá budú hostiť umelcov z Holandska, Nemecka, Rakúska, Maďarska, Českej republiky a Slovenska.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Tipy pre 23. týždeň plné zážitkov a inšpirácií
Kam za kultúrou? Tipy pre 23. týždeň plné zážitkov a inšpirácií

V kraji palatína Thurzu prinesie Pro musica nostra jedinečné zážitky a kvalitný program

Organizátori Hudobné centrum a občianske združenie Cultura Nostra zaodeli regionálne vydanie festivalu Pro musica nostra v Žilinskom kraji do inšpiratívneho šatu. Šiesty ročník, ktorý sa uskutoční pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej, otvoria v sobotu 8. 6. 2024 umelci z Českej republiky. V Kostole Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Kysuckom Novom Meste  sa predstavia violončelista Tomáš Strašil a organistka Michaela Káčerková. Na koncerte zaznejú diela Georga Muffata, Benedetta Marcella, Juraja Paulínyho Bajana, Johanna Sebastiana Bacha a Antonia Caldaru.

Michaela Káčerková / Pro musica nostra
Michaela Káčerková

Druhý festivalový večer v nedeľu 9. 6. bude patriť barokovej hudbe. Na nádvorí Kaštieľa Gino Park Palace v Orlovom vystúpia huslista Václav Hudeček a čembalista Martin Hroch. V podaní týchto renomovaných a medzinárodne uznávaných umelcov zaznejú sonáty talianskych husľových mágov, akými boli Antonio Vivaldi, Giuseppe Tartini ale i Františka Bendu, českého husľového virtuóza pôsobiaceho na dvore pruského kráľa Friedricha II. v Berlíne.

Václav Hudeček
Václav Hudeček. Zdroj: Festival Krumlov

Violončelo bez obmedzení

Unikátne zážitky sľubuje aj ďalšie koncertné stretnutie festivalu v Žilinskom kraji. Violončelá ako nástroje takmer neobmedzených zvukových možností predstaví festivalovému publiku v Château Gbeľany  české violončelové kvarteto Cello Republic. Tvoria ho Ivan Vokáč, Matěj Štěpánek, Petr Špaček a Jan Zemen – dvaja poprední hráči Českej filharmónie, crossoverový sólista a profesor na konzervatóriu. V ich podaní zaznie v pondelok 10. 6 slávna predohra k Rossiniho opere o prefíkanom Figarovi a jej predohra v úvode programu koncertu. Inšpiratívny bude ale aj ich ďalší program. Hostia odohrajú napríklad Dvořákovú Humoresku, Chačaturianov Šabľový tanec, Ravelovo Bolero či Tack od súčasného skladateľa Pavla Šimaia.

Cello Republic / Pro musica nostra / Kam za kultúrou
Cello Republic

K interpretom ďalšieho koncertu Pro musica nostra Thursoviensi patrí holandsko-české duo Liselotte Rokyta a Jan Rokyta. Ich vystúpenie prinesie súhru cimbalu a Panovej flauty, ktorá je geograficky viazaná na rumunský folklór. Návštevníkom tento koncert sľubuje netradičné zážitky. Na svojom čare, pôsobivosti a zvukovej atraktívnosti nadobúdajú aj diela z minulosti. Zaznejú sladké melódie Fritza Kreislera, drobnosti Georgesa Boulangera či Bélu Bartóka. Priestor dostane ale aj Claude Debussy, rumunské melódie a napríklad aj Božská flauta Stanislava Palúcha. Tento program si môžete postupne vychutnať  v utorok 11. 6. umocní priestor zrubového Kostola sv. Juraja v Žiline-Trnovom.

Hudba i romantika k sebe patria

Festivalová streda (12.6.) bude v kaštieli Burg v Považskom Podhradí patriť dnes azda najznámejšiemu „zhudobňovateľovi“ romantickej poézie – Franzovi Schubertovi. Vo svojich piesňach sa mu podarilo dokonale prepojiť literárne a hudobné svety a všetko zavŕšiť v podobe živej praxe na komorných večierkoch zvaných Schubertiade. Atmosféru týchto večierkov navodia sopranistka Simona Šaturová a gitarista Martin Krajčo. Piesne a skladby Franza Schuberta a Josepha Kaspara Mertza doplní romantická poézia, ktorú prednesie Vladimír Kobielsky.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Festival Pro musica nostra sa začína. Regióny v znamení inšpiratívnych zážitkov / Kam za kultúrou
Festival Pro musica nostra sa začína. Regióny v znamení inšpiratívnych zážitkov

V ďalších dňoch sa program festivalu na chvíľu opäť vráti k starej hudbe. Domáci súbor Le nuove musiche s medzinárodným obsadením a pod umeleckým vedením Jakuba Mitríka sa venuje historicky poučenej interpretácii ranobarokovej, hlavne talianskej hudby na kópiách historických nástrojov ako chitarrone, resp. teorba, baroková gitara, husle, violončelo, viola da gamba, arpa doppia a iných. Zaujímavý program, s ktorým je súbor v termíne od 12. do 15. júna na turné, zaznie vo štvrtok 13. 6. v rovnako zaujímavom zrekonštruovanom priestore kaplnky hradu Budatín.

Le Nuove Musiche / Hudobné kleNoty / Bratislava
Le Nuove Musiche počas bratislavského koncertu Hudobné kleNoty. Foto: Silvia Mária Petrovits

Ukážku pikantnej fúzii etnických zdrojov Strednej a Južnej Ameriky s kresťanským spevom a pestrú paletu piesní a tancov interpretovaných na kópiách historických nástrojov v kombinácii so spevom a perkusiami ponúkne koncert maďarského súboru Bacchus Consort v piatok 14. 6. v Kostole sv. Bartolomeja v Čadci.

Bacchus Consort / Pro musica nostra / Kam za kultúrou
Bacchus Consort

Pro musica nostra privíta aj dve telesá Slovenskej filharmónie

Jednými z účinkujúcich, ktoré sa predstavia v programe 6. ročníka festivalu Pro musica nostra Thursoviensis, sú aj dve umelecké telesá Slovenskej filharmónie. V sobotu 15. 6. sa v Kostole sv. Ladislava v Rajci predstavia bok po boku členovia Slovenského komorného orchestra a Slovenský filharmonický zbor.

Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Slovenský komorný orchester. Zdroj: Archív SF

Pod taktovkou dirigenta Františka Maceka (šéfdirigenta Štátneho komorného orchestra v Žiline) zaznie v ich podaní Mozartovo Rekviem. Azda žiadna kompozícia nie je v hudobných dejinách opradená toľkými legendami ako Rekviem Wolfganga Amadea Mozarta. Počas prác nad partitúrou Mozart umrel a dielo dokončil jeho žiak Franz Xaver Süssmayr. Jestvuje viacero verzií a úprav, no v každom prípade Mozartovo Rekviem žne obdiv, úctu a úspech na celom svete.

SFZ / Kam za kultúrou
Slovenský filharmonický zbor. Foto: Peter Brenkus

Sólisticky sa predstavia Michaela Kušteková, Michaela Šebestová, Ľudovít Ludha a Gustáv Beláček.

Inšpiratívny bude aj záver festivalu v Žilinskom kraji

Festival Pro musica nostra bude inšpiratívnymi a ojedinelými zážitkami prekypovať aj počas vystúpenia The Future Symphonic Orchestra Mikiho Skutu. Ojedinelý projekt vznikol v snahe priniesť orchestrálnu hudbu na také miesta, kde nikdy nebola šanca počuť symfonický orchester v spolupráci so sólistom.

Miki Skuta / Pro musica nostra
Miki Skuta Zdroj: skuta.net

Vďaka špičkovým moderným technológiám tak návštevníkom Sobášneho paláca v Bytči v nedeľu 16. 6. ponúknu klaviristi Miki a Nora Skuta svoju virtuozitu spolu s plnohodnotným zvukom digitálneho symfonického orchestra na záverečnom koncerte festivalu Pro musica nostra Thursoviensi 2024.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Medzinárodný letný divadelný festival Zámocké hry zvolenské má 50 rokov. Začína sa už tento týždeň
Medzinárodný letný divadelný festival Zámocké hry zvolenské má 50 rokov. Začína sa už tento týždeň

Vstupenky zakúpite v predpredajovej sieti Ticketportal a hodinu pred koncertom v mieste jeho konania. Na koncerty v Kysuckom Novom Meste, Trnovom, Čadci a Rajci je vstupné dobrovoľné.

TS, Hudobné centrum, www.hc.sk

Foto: Peter Brenkus, Silvia Mária Petrovits, archív HC

Zdroj: Hudobné centrum

Redakciu informovala a podklady poskytla Zuzana Meleková, manažér vzťahov s verejnosťou, Hudobné centrum

Koláž: Mária Kleinová

*** Posledná aktualizácia: 2024-06-06 (oprava / mklein) 

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »