Novinky

Festival Pro musica nostra sa začína. Regióny v znamení inšpiratívnych zážitkov

Festival Pro musica nostra sa začína. Regióny v znamení inšpiratívnych zážitkov / Kam za kultúrou

Medzinárodný hudobný festival Pro musica nostra prináša fanúšikom klasickej hudby do rôznych regiónov Slovenska exkluzívne zážitky z inšpiratívneho a povznášajúceho spojenia hudby a historických priestorov v špičkovom obsadení a kvalitných výkonov. Stane sa tak už v druhý júnový víkend. V sobotu 8. júna odštartuje jeho žilinské a šarišské vydanie a v nedeľu sa k dejiskám pripojí aj Trnavsko. Počas najbližších dní sľubuje festival v jeho regionálnych vydaniach bohaté zážitky v podaní vynikajúcich interpretov a opojenie sluchu i zraku.

Medzinárodný hudobný festival Pro musica nostra z dielne Hudobného centra prináša fanúšikom klasickej hudby do regiónov Slovenska exkluzívne zážitky inšpiratívneho a povznášajúceho spojenia hudby a historických priestorov s jedinečným géniom loci. Cieľom festivalu je prezentácia klasickej hudby na špičkovej interpretačnej úrovni v podaní popredných slovenských i zahraničných umelcov. Pro musica nostra sa každoročne koná vo vybraných historických pamiatkach jednotlivých regiónov, mestách na Slovensku.

Festival plný zážitkov. Aj to je festival Pro musica nostra počas júna 2024

Kým žilinské a prešovské vydanie festivalu Pro musica nostra píše svoj šiesty ročník, región Trnavska ovládne tento festival len po tretí raz. V každom z regiónov zostáva však Pro musica nostra verná svojmu cieľu. Sľubuje exkluzívne zážitky, jedinečné prepojenia a ponúka klasickú hudbu na špičkovej interpretačnej úrovni domácich a zahraničných umelcov a telies. Program jednotlivých regionálnych vydaní je v zásade rovnaký, aj keď v Žilinskom kraji je o niečo bohatší. Návštevníci všetkých troch júnových regionálnych vydaní tohto festivalu sa môžu tešiť na sedem vystúpení v podaní domácich i zahraničných festivalových hostí.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Tipy pre 23. týždeň plné zážitkov a inšpirácií
Kam za kultúrou? Tipy pre 23. týždeň plné zážitkov a inšpirácií

Baroková hudba hrá prím

V programoch všetkých troch regionálnych vydaní festivalu Pro musica nostra počas júna figuruje vystúpenie renomovaných a medzinárodne uznávaných umelcov – huslistu Václava Hudečka a čembalistu Martina Hrocha. V ich podaní zaznejú sonáty talianskych husľových mágov, akými boli Antonio Vivaldi, Giuseppe Tartini ale i Františka Bendu, českého husľového virtuóza pôsobiaceho na dvore pruského kráľa Friedricha II. v Berlíne. Vypočuť si ich budete môcť už v sobotu 8. júna 2024 na otváracom koncerte prešovského vydania Pro musica nostra Sarossiensi v Konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove. Baroková hudba v ich podaní bude na festivale znieť aj v nedeľu 9. júna na nádvorí Kaštieľa Gino Park Palace v Orlovom či v pondelok 10. 6. v Kaštieli Voderady.

Václav Hudeček
Václav Hudeček. Zdroj: Festival Krumlov

Z Českej republiky na festival Pro musica nostra zavíta aj violončelové kvarteto Cello Republic. Ivan Vokáč, Matěj Štěpánek, Petr Špaček a Jan Zemen – dvaja poprední hráči Českej filharmónie, crossoverový sólista a profesor na konzervatóriu vidia svoje violončelá ako nástroje takmer neobmedzených zvukových možností. V ich podaní zaznie slávna predohra k Rossiniho opere o prefíkanom Figarovi a jej predohra v úvode programu koncertu. Inšpiratívny bude ale aj ich ďalší program. Hostia odohrajú napríklad Dvořákovú Humoresku, Chačaturianov Šabľový tanec, Ravelovo Bolero či Tack od súčasného skladateľa Pavla Šimaia.

Festivalovému publiku sa predstavia najprv v Dessewffyovskom kaštieli vo Finticiach (9. júna). Následne, v pondelok 10. 6., koncertujú na pôde Château Gbeľany a v priestoroch zrekonštruovanej Elektrárne Piešťany vystúpia 11. júna 2024.

V znamení folklóru

K interpretom všetkých troch júnových regionálnych vydaní festivalu Pro musica nostra patrí holandsko-české duo Liselotte Rokyta a Jan Rokyta. Ich vystúpenie prinesie súhru cimbalu a Panovej flauty, ktorá je geograficky viazaná na rumunský folklór. Návštevníkom tento koncert sľubuje netradičné zážitky. Na svojom čare, pôsobivosti a zvukovej atraktívnosti nadobúdajú aj diela z minulosti. Zaznejú sladké melódie Fritza Kreislera, drobnosti Georgesa Boulangera či Bélu Bartóka. Priestor dostane ale aj Claude Debussy, rumunské melódie a napríklad aj Božská flauta Stanislava Palúcha. Tento program si môžete postupne vychutnať v Žilinskom, následne Prešovskom a napokon v Trnavskom kraji. Prvý koncert tohto dua sa uskutoční v utorok 11. 6., kedy umocní priestor zrubového Kostola sv. Juraja v Žiline-Trnovom.

V stredu 12. 6. vystúpia pred publikom Šarišského vydania festivalu Pro musica nostra, kedy dejiskom budú priestory Kostola sv. Žofie v Zborove. Ich slovenské festivalové turné ukončí open-air v piatok 14. 6. pri Vodnom mlyne v Tomášikove.

Pro musica nostra ponúkne aj spojenie poézie a hudby

Franz Schubert, ktorý je dnes azda najznámejším „zhudobňovateľom“ romantickej poézie, bude tiež témou jedného z koncertných večerov. Vo svojich piesňach sa mu podarilo dokonale prepojiť literárne a hudobné svety a všetko zavŕšiť v podobe živej praxe na komorných večierkoch zvaných Schubertiade. Atmosféru týchto večierkov navodia postupne na koncertoch všetkých regionálnych vydaní popredná sopranistka Simona Šaturová a gitarista Martin Krajčo. Piesne a skladby Franza Schuberta a Josepha Kaspara Mertza doplní romantická poézia, ktorú prednesie Vladimír Kobielsky

Článok pokračuje pod reklamou

Diela Franza Schuberta a Josepha Kaspara Mertza v spojení s romantickou poéziou si môžete vypočuť  už v utorok 11. 6. v Kaštieli vo Fričovciach. Poslucháčov v Žilinskom kraji toto podujatie čaká v stredu 12. 6. v kaštieli Burg v Považskom Podhradí. Región Trnavska sa na romantickú vlnu naladí vo štvrtok 13. 6. na Zámku v Hlohovci.

Stará hudba aj s Le nuove musiche

Domácu scénu bude reprezentovať súbor Le nuove musiche s medzinárodným obsadením., ktoré je aktuálne na slovenskom turné. Pod umeleckým vedením Jakuba Mitríka prednesie zaujímavý program z diel Sigismonda d’Indiu, Girolama Frescobaldiho, Domenica Pellegriniho, Giovanniho Girolamu Kapspergera a ďalších. Festivalovému publiku sa predstaví v stredu 12. 6. v Kostole sv. Petra a Pavla v Holiciach. Následne zoskupenie čaká koncert vo štvrtok 13. 6. v rovnako zaujímavom zrekonštruovanom priestore kaplnky hradu Budatín. Program koncertu zopakujú aj na záverečnom koncerte 6. ročníka festivalu Pro musica nostra Sarossiensi. Ten sa uskutoční v piatok 14. 6. 2024 v oválnej sále Barokovo-klasicistického kaštieľa v Petrovanoch.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Le nuove musiche
Le nuove musiche opäť s úspechom. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

V podaní maďarského hosťa festivalu sa utvrdíte nielen v tom, že hudba má v každom kúte rovnaké korene či čerpá energiu z rovnakých zdrojov. Hudobníci minulosti si všímali silu etnika a ľudového živlu. V priebehu 18. storočia nastalo mohutné hnutie šírenia kresťanstva na území Strednej a Južnej Ameriky, vďaka čomu dochádzalo k pikantnej fúzii tamojších etnických zdrojov s kresťanským spevom. Presne o tom bude vystúpenie maďarského festivalového hosťa. Súbor  Bacchus Consort ponúkne pestrú paletu piesní a tancov interpretovaných na kópiách historických nástrojov v kombinácii so spevom a perkusiami. Svoje festivalové turné začne súbor vo štvrtok 13. 6. na nádvorí Veľkého kaštieľa v Hanušovciach nad Topľou. Zo Šariša sa presunie do Žilinského kraja, kde ho v piatok 14. 6. čaká vystúpenie v Kostole sv. Bartolomeja v Čadci.

Bacchus Consort / Pro musica nostra / Kam za kultúrou

Maďarský súbor Bacchus Concort bude interpretom záverečného koncertu 3. ročníka festivalu Pro musica nostra Tyrnaviensi. Tento zaznie v priestoroch Sakrálnej expozície Západoslovenského múzea v Trnave v sobotu 15. 6. 2024.

Miki Skuta prinesie na festival Pro musica nostra inšpiratívne a ojedinelé zážitky

Festival v znamení inšpiratívnych a ojedinelých zážitkov bude dýchať aj počas vystúpenia The Future Symphonic Orchestra Mikiho Skutu. Ojedinelý projekt vznikol v snahe priniesť orchestrálnu hudbu na také miesta, kde nikdy nebola šanca počuť symfonický orchester v spolupráci so sólistom. Vďaka špičkovým moderným technológiám tak návštevníkom jednotlivých regionálnych vydaní festivalu ponúknu klaviristi Miki a Nora Skuta svoju virtuozitu spolu s plnohodnotným zvukom digitálneho symfonického orchestra.

Miki Skuta / Pro musica nostra

Stane sa tomu tak už na otváracom koncerte 3. ročníka festivalu Pro musica nostra Tyrnaviesis v nedeľu 9. 6. v Bastióne Seredského kaštieľa The Future Symphonic Orchestra.  Zaznie tiež na pôde Péchy Castle v Hermanovciach v pondelok 10. 6.2024. Následne ho návštevníkom ponúknu na záverečnom koncerte festivalu Pro musica nostra Thursoviensi 2024, ktorý sa uskutoční v Sobášnom paláci v Bytči v nedeľu 16. 6. 2024.

Pro musica nostra v kraji palatína Thurzu ponúkne o niečo viac

Regionálna verzia festivalu v Žilinskom kraji ponúkne aj dve jedinečné koncertné stretnutia. Prvým rozdielom bude otvárací koncert Pro musica nostra Thursoviensis. V sobotu 8. 6. program v Žilinskom kraji otvoria umelci z Českej republiky, violončelista Tomáš Strašil a organistka Michaela Káčerková.  Na koncerte v Kostole Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Kysuckom Novom Meste zaznejú diela Georga Muffata, Benedetta Marcella, Juraja Paulínyho Bajana, Johanna Sebastiana Bacha a Antonia Caldaru.

Michaela Káčerková / Pro musica nostra

Priestor vo festivalovej ponuke v Žilinskom kraji dostane popri inom aj Rekviem Wolfganga Amadea Mozarta. Azda žiadna kompozícia nie je v hudobných dejinách opradená toľkými legendami ako toto dielo Wolfganga Amadea Mozarta. Počas prác nad partitúrou Mozart umrel a dielo dokončil jeho žiak Franz Xaver Süssmayr. Jestvuje viacero verzií a úprav, no v každom prípade Mozartovo Rekviem žne obdiv, úctu a úspech na celom svete. Zaznie aj na festivale. Stane sa tak tomu v sobotu 15. 6. v Kostole sv. Ladislava v Rajci. Festivalové publikum si ho vypočuje v podaní dvoch umeleckých telies Slovenskej filharmónieSlovenského komorného orchestra a Slovenského filharmonického zboru pod vedením dirigenta Františka Maceka a zbormajstra Jana Rozehnala. Sólových partov sa ujmu etablovaní domáci vokálni umelci – Michaela Kuštekova, Michaela Šebestová, Ľudovít Ludha a Gustáv Beláček.

SFZ / Kam za kultúrou
Slovenský filharmonický zbor. Foto: Peter Brenkus

Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Foto: Peter Brenkus, archív Hudobného centra/Pro musica nostra

Zdroj: Hudobné centrum

Spracovala: Mária Kleinová

Koláž: Mária Kleinová

*** Posledná aktualizácia: 2024-06-06 (adm) ***

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »