Rozprávkové Košice s Bábkami bez hraníc

Bábky bez hraníc

Slovensko-maďarské pohraničie ožije bábkovými rozprávkami. Bábkové divadlo v Košiciach, spolu so zahraničným partnerom, prinesie moderné večerníčky s názvom Bábky bez hraníc, ktoré okrem zábavného majú i edukačný význam. A nie sú určené iba detskému publiku.

V tomto roku sa Bábkové divadlo v Košiciach  sa zapojilo do projektu s názvom Bábky bez hraníc. Jeho prostredníctvom predstaví spolu s maďarským partnerom, zaujímavé lokality na slovensko-maďarskom pohraničí.  Cieľom zábavno-náučnej relácie je zvýšiť povedomie o prihraničnej oblasti  a predstaviť ich väčšiemu počtu domácich i zahraničných turistov. Bábkové divadlo v Košiciach nadviazalo spoluprácu s Miskolci Kortárs Művészeti Alapítvány a slovenským občianskym združením Smart art

Bábky bez hraníc
Projekt Bábky bez hraníc má za cieľ nielen zabaviť ale aj spraviť osvetu.

Výstupom projektu bude desať televíznych bábkových večerníčkov s názvom Knihomoľ a Knihomoľka, podtitul Príbehy z knižnice. Päť epizód sa bude odohrávať v Košickom kraji a päť na území severného Maďarska.

Ožijú povesti a legendy

Rozprávky sú koncipované ako moderné večerníčky. Tvorivý tím vybral päť lokalít z Košického kraja, kde sa príbehy budú odohrávať: Slanský hrad, obec Skároš, obec Kečovo, Ladislavov prameň pri Debradi a Silická planina. K týmto miestam sa viažu zaujímavé povesti a legendy, ktoré prostredníctvom hercov a bábok zhmotnia do umelecky zaujímavej a nevšednej podoby.

Bábky bez hraníc

Scenáristi projektu navrhli predstaviť nasledujúce lokality zo severného Maďarska, späté s legendami z dávnych čias: obec Karcsa, mestečko Sárospatak, hrad Regéc, jazero Hámori a hrad Boldogkő. Slovenskí diváci sa prostredníctvom rozprávok dozvedia zaujímavosti o miestach v Maďarsku, o ktorých možno ani netušili a podobne na tom budú deťúrence z Maďarska, keď si pustia večerníček napríklad o Silickej planine.

Rozprávky so slovensko-maďarským obsadením natáčali v košickom Bábkovom divadle

Natáčanie prebiehalo najmä v priestoroch Bábkového divadla v Košiciach. Na seriáli participuje niekoľko členov umeleckého súboru BDK. V hlavnej postave knihovníka sa vystriedajú Peter Creek OrgovánMiroslav Kolbašský. V každom diele seriálu sa ocitnú dve bábky (Knihomoľ a Knihomoľka), ktorým prepožičajú hlasy Ivan Sogel a Erika Orgován Molnárová. Animátormi bábok sú Jana Bartošová a Kristína Medvecká Heretiková.

Bábky bez hraníc

Do maďarčiny dabuje Zsuzsa Lehőcz, Dániel TakácsPéter Valcz.  Režisérom seriálu je Ján Sabol, ktorý s BDK spolupracoval aj v rokoch 2015 – 2017 na projekte Cestujúce bábky. Dramaturgom je Peter Himič, scénografiu mal na starosti Andrii Suchanov. Jedným zo scenáristov je Peter Karpinský, vysokoškolský pedagóg a známy autor literatúry pre deti a mládež. Ďalšie scenáre napísali Tom RastyPeter Siegfried. Na scenároch spolupracovali aj Peter HimičJán Sabol. Titulnú pieseň k seriálu zložil Peter Siegfried, o hudbu sa postaral Peter Creek Orgován. Natáčanie a postprodukcia rozprávok sa ukončia pred vianočnými sviatkami.

Projekt podporil Interreg Slovenská republika – Maďarsko. Hlavným cieľom projektu je podpora cezhraničnej spolupráce orgánov verejnej správy a osôb žijúcich v pohraničnej oblasti.

Projekt bol spolufinancovaný z prostriedkov Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Redakciu informovalo Bábkové divadlo Košice

Zdroj fotografií: Bábkové divadlo Košice

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
NDKE / Kam za kultúrou
Culture Divadlo News Podujatia PR

Opera Národného divadla Košice oslávi Rok českej hudby koncertným Daliborom

Opera NDKE oslávi Rok českej hudby koncertným uvedením opery Dalibor Bedřicha Smetany. Viac o chystanom predstavení sa dozviete v článku…

Read More
Translate »