Novinky

Komédia Sex pre pokročilých pre nepočujúcich divákov v Štúdiu Olympia

Divadlo Nová scéna / Sex pre pokročilých

Divadlo Nová scéna uviedlo dňa 29. decembra 2022 komédiu Sex pre pokročilých v špeciálnej podobe pre nepočujúcich divákov. Text hry tlmočili do slovenského posunkového jazyka dve tlmočníčky – Barbara Randušková a Eva Šoltýsová. Išlo v poradí už o tretie predstavenie pre nepočujúcich, ktoré Divadlo Nová scéna uviedlo v spolupráci s OZ Myslím – centrum kultúry Nepočujúcich.

Po úspešnom uvedení komédie Aj muži majú svoje dni (november 2020) a komédie Výstup (október 2021), tlmočených do slovenského posunkového jazyka, uviedlo Divadlo Nová scéna v poradí tretiu komédiu v posunkovom jazyku. Je ňou komorná komédia Sex pre pokročilých. Hra je o manželskom páre, ktorý sa snaží osviežiť a znovu naštartovať svoj dlhoročný vzťah. Plné hľadisko nepočujúcich divákov v Štúdiu Olympia hru s nadšením ocenilo. 

Sex pre pokročilých / nepočujúci diváci

Každý z hercov mal svoju tlmočníčku

Príprava tlmočenia divadelnej inscenácie trvá aj dva-tri mesiace. Ide o tzv. umelecké tlmočenie, ako vysvetľuje Michal Hefty, riaditeľ OZ Myslím – centrum kultúry Nepočujúcich: „Príprava predstavenia Sex pre pokročilých, tlmočeného do slovenského posunkového jazyka, prebehla podľa profesionálneho postupu, ktorý už máme vyskúšaný a overený. Znamená to, že počas nácviku sme sa venovali prekladu scenára do umeleckého posunkovania, ako aj naštudovaniu charakterov postáv. Pri nácviku tlmočenia predstavenia je podstatné mať tímovú spoluprácu tlmočníkov a dôležitá je aj prítomnosť nepočujúceho konzultanta a supervízora, ktorý jazykovú pripravenosť tlmočníkov kontrolujú a zastrešujú.“

Sex pre pokročilých pre nepočujúcich divákov

Hercov Luciu VráblicovúPavla Topoľského tlmočili do slovenského posunkového jazyka dve skúsené tlmočníčky Eva ŠoltýsováBarbara Randušková.

Čo o svojej skúsenosti hovorí Barbara Randušková?

Pre Barbaru Randuškovú išlo o tretie predstavenie tlmočené v Divadle Nová scéna: „Sme veľmi vďační, že môžeme spolupracovať na ďalšom predstavení s Divadlom Nová scéna. Toto predstavenie je len o dvoch hercoch, teda skúšali sme v komornejšom kruhu, s kolegynkou Evou Šoltýsovou, p.Michalom Heftym a p.Ľudmilou Baťovou (supervízorkou). Predošlé predstavenia (Výstup, Aj muži majú svoje dni) boli obsadené viacerými hercami, teda sa občas stalo, že tlmočník si mohol (pokiaľ jeho postava práve nemala prehovor) aj trošku oddýchnuť. V tomto predstavení je to o dialógu manželského páru, čo znamená, že s kolegyňou sme v plnom nasadení celý čas. Pri predchádzajúcich predstaveniach sme sa poriadne zapotili najmä pri kultúrnom preklade rôznych vtipov, slovných hračiek a dvojzmyslov. V tomto predstavení je toho o čosi menej a dialóg medzi hercami sa viac približuje bežnému rozhovoru, takže z môjho pohľadu bolo toto predstavenie o čosi menej náročné pri prekladaní. V minulých predstaveniach, keďže máme núdzu o kolegov tlmočníkov, som tlmočila mužskú postavu a ani v tomto prípade sa pre mňa nič nezmenilo, keďže tlmočím Mikyho. Veľmi sa teším, že Nepočujúci mali znova príležitosť prísť si užiť medzi sviatkami aj kultúru a  podľa ich reakcií, sa im predstavenie veľmi páčilo.“

Sex pre pokročilých

Kultúru pre všetkých prinesie Divadlo Nová scéna aj v roku 2023

Divadlo Nová scéna má tak v súčasnosti na repertoári tri inscenácie, ktoré tlmočia do slovenského posunkového jazyka. Môže ich ponúknuť nepočujúcim divákom. Plánuje tak učiniť aj v roku 2023.

TS správa

Foto: Robert Tappert

Zdroj: Divadlo Nová scéna

Redakciu informovala a fotografie poskytla Zuzana Šebestová, PR manažér DNS

 

*** Posledná aktualizácia: 2023-01-05 (operator/admin) ***

One thought on “Komédia Sex pre pokročilých pre nepočujúcich divákov v Štúdiu Olympia”

Comments are closed.

Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Kam za kultúrou na sklonku februára 2024? TOTO odporúčame!
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou na sklonku februára 2024? TOTO odporúčame!

Pokračovanie výberovky Kam za kultúrou je tu. Spoznajte najatraktívnejšie koncertné, divadelné i výstavné tipy na prelome februára a marca.

Read More
Translate »