Novinky

Bratislavské hudobné slávnosti prichádzajú. 59. ročník opäť s exkluzívnym programom

Bratislavské hudobné slávnosti / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou

Kalendár kultúrnych podujatí roka 2024 pokračuje. Na prelom septembra a októbra sľubuje tradičné podujatia. Konať sa totiž bude prestížny medzinárodný festival - Bratislavské hudobné slávnosti. Čo všetko prinesie jeho 59. ročník? A ktorí umelci tohto roku vystúpia?

Bratislavské hudobné slávnosti patria k najstarším hudobným festivalom na Slovensku. Tešia sa medzinárodnej prestíže a na doterajších ročníkoch zakaždým ponúkali dramaturgicky atraktívny program, svetové hviezdy aj mladé talenty. Bratislavské hudobné slávnosti, ktoré usporadúva Slovenská filharmónia v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva kultúry SR, píšu tento rok 59. kapitolu svojej histórie. Návštevníkom prinesú exkluzívne umelecké zážitky v podaní medzinárodných účinkujúcich. Ako sólistov, tak aj telies. Miesto budú mať recitály, komorné i symfonické koncerty, ale aj opera. A opäť sa niektoré koncerty ponesú na vlne oslavy Roku českej hudby. Hoci oficiálny program v bratislavskej Redute odštartujú až 20. septembra, budú mať Bratislavské hudobné slávnosti aj svojho predskokana. V predstihu, už vo štvrtok 5. septembra ponúknu v Koncertnej sieni SF mimoriadny koncert. Festival tak ponúkne celkom dvadsať koncertov (vrátane mimoriadneho) v Bratislave a tri koncerty uvedú v Dome umenia SF v Piešťanoch. Aký bude program i kto všetko na festivale tohto roku vystúpi?

Bratislavské hudobné slávnosti s predskokanom

Tvárou 59. ročníka festivalu Bratislavské hudobné slávnosti sa stalo tentoraz dielo Juraja Čuteka. 59. ročník ponúka v termíne od 20. septembra do 6. októbra 2024 exkluzívny program a zvučný menoslov účinkujúcich. Dramaturgiou celku i jednotlivých hudobných stretnutí, ako aj interpretáciou pozvaných hudobných hostí garantujú vynikajúce zážitky, na ktoré bývajú návštevníci počas celého trvania festivalu už celkom aj zvyknutí. Okrem známych mien zo zahraničia i naši a svetoví vystúpia aj viaceré telesá. Dokonca jeden nováčik na slovenskej hudobnej scéne. Hoci sa 59. ročník Bratislavských hudobných slávností uskutoční tradične na prelome septembra a októbra, tento rok im predchádza mimoriadny festivalový koncert BHS. Uskutoční sa na pôde bratislavskej Reduty, v Koncertnej sieni SF už vo štvrtok 5. septembra 2024, ako avizujeme v prvom septembrovom vydaní Kam za kultúrou.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou od 2. septembra 2024? TOTO odporúčame!
Kam za kultúrou od 2. septembra 2024? TOTO odporúčame!

Hosťom mimoriadneho koncertu na pôde Slovenskej filharmónie bude jeden z najprestížnejších orchestrov ospevovaný pre virtuozitu, eleganciu zvuku, pestrosť farieb a komornú prakticky bezchybnú súzvučnosť. Je ním The Cleveland Orchestra, ktorý píše svoju históriu od decembra 1918. Orchester na čele so špičkovým dirigentom Franzom Welserom-Möstom, hudobným riaditeľom orchestra od roku 2002. sa do Bratislavy vracia po rokoch. Slávny orchester účinkoval v Bratislave doteraz iba jediný raz, v roku 1965. V rámci svojho aktuálneho, v poradí už 80. medzinárodného turné, navštívi šesť významných hudobných európskych centier: Berlin, Helsinki, Lucerne, Ansfelden, Bratislavu a Viedeň. Koncert v Ansfeldene, rodnom meste Antona Brucknera sa uskutoční pri príležitosti 200. výročia narodenia skladateľa na otvorení Bruckner Festivalu v Linzi.

Sólistom ich bratislavského koncertu bude skvelý islandský klavirista Víkingur Ólafsson. Výnimoční hostia festivalu sa predstavia Schumannovým Klavírnym koncertom a mol, op. 54  a Čajkovského Symfóniou č. 5 e mol, op. 64.

Bratislavský program 59. ročníka

V poradí 59. ročník medzinárodne renomovaného festivalu následne ponúkne bratislavskému publiku 19 koncertov, ktoré stručne charakterizujú exkluzivita, inšpiratívni účinkujúci a na zážitky bohatý a do dramaturgie vymakaný program. Do veľkej miery ako celok reflektuje niekoľko jubileí. Od Roku českej hudby, cez jubileum Bedřicha Smetany či Antona Brucknera a napríklad aj 95. výročie rozhlasových symfonikov ale aj 50. výročie Štátneho komorného orchestra v Žiline. Bratislavské hudobné slávnosti návštevníkom bratislavskej Reduty sprostredkujú vystúpenia renomovaných zahraničných i slovenských orchestrov, komorných a speváckych súborov, inštrumentalistov a vokálnych umelcov.

bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Dejiskom Bratislavských hudobných slávností bude ako tradícia velí aj teraz nádherná Reduta. Foto: Peter Brenkus

Program v znamení rezidenčného orchestra

Exkluzívny program 59. ročníka tak ponúkne symfonické aj komorné koncerty v podaní slovenských aj svetových hudobných telies. Svoje miesto bude mať rezidenčný orchester – Slovenská filharmónia, ktorý odohrá  tri koncerty – otvárací (20.9.) a záverečný (6.10.). V nadväznosti na obnovenú tradíciu aj koncertné uvedenie opery uprostred festivalu. Všetky tri patria k TOP koncertom festivalu.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus
Roman Patkoló
Roman Patkoló. Foto: Anna Maria Steg

Na úvod otváracieho koncertu, ktorý sa uskutoční v piatok 20.9.2024 pod taktovkou šéfdirigenta SF Daniela Raiskina zaznie dielo slovenského skladateľa – suita pre veľký orchester Dolu Váhom od Alexandra Moyzesa. Program ozvláštni mimoriadny sólista – kontrabasista  Roman Patkoló skladbou Divertimento concertante talianskeho skladateľa Nina Rotu. Talianskeho skladateľa poznáme predovšetkým ako autora filmovej a divadelnej hudby, ktorý sa nevyhýbal klasike.

Monumentálny bude s filharmonikmi aj záver BHS

Na záverečnom  koncerte v prvú októbrovú nedeľu (6.10.2024) pod taktovkou francúzskeho dirigenta Sylvaina Cambrelinga je na programe monumentálne dielo Hetora Berlioza, dramatická symfónia Romeo a Júlia. V sprievode rezidenčného orchestra sa predstaví aj ďalšie umelecké teleso Slovenskej filharmónie – Slovenský filharmonický zbor (Jan Rozehnal, zbormajster). Sólových partov sa ujme medzinárodne etablovaná trojica vokálnych umelcov. Budú to mezzosopranistka Catriona Morison, tenorista Pavol Bršlík a basista Edwin Crossley-Mercer.  Mimochodom, s týmto opusom sa Slovenský filharmonický zbor predstaví krátko po BHS na svojom koncerte v Hamburgu.

Bratislavské hudobné slávnosti s Libušou

Aj v tomto ročníku sa pokračuje v obnovenej programovej línii koncertne uvádzaných opier, pričom tentoraz zaradila festivalová dramaturgia do programu slávnostnú českú operu Libuše (26.9.). Dielom oslávia nielen Rok českej hudby, ale aj 200. rokov narodenia Bedřicha Smetany. Opera z pokladnice českej kultúry je operou bez deja. Ide o tri rozsiahle obrazy Libušin súd – Libušin sobáš – Libušino proroctvo., ktoré navzájom prepája len hlavná postava: postava Libuši. Ako inscenačný divadelný titul je Libuše problematická, no ako koncertný titul je mimoriadnou udalosťou, a to aj preto, že na Slovensku ju možno počuť naozaj zriedka. Na pôde SND sa naposledy uvádzala v rokoch 1961 – 1965. Skutočne legendárnym bolo uvedenie tejto opery v podaní súboru Národného divadla z Prahy. Uskutočnilo sa v dnes schátranom amfíku (údajne ho čaká obnova) na Hrade Devín 21. júna 1959 za účasti 150-tisíc divákov. V podaní pražského Národního divadla zaznela Libuše tiež v novembri 1968.

Koncertné predvedenie celého diela na pódiu Slovenskej filharmónie teda prichádza po dlhých 56 rokoch. Tentoraz zaznie v podaní Slovenskej filharmónie, Slovenského filharmonického zboru, s českými a slovenskými sólistami pod vedením dirigenta Jaroslava Kyzlinka. V hlavnej úlohe sa vo štvrtok 26. septembra 2024 predstaví slovenská sopranistka Mária Porubčinová, ktorá túto postavu stvárňuje v Národnom divadle v Prahe.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Smetana Gala / Opera ND Praha / Mária Porubčinová
Mária Porubčinová k Hubičke: Na opere mám rada aj ten druhý plán

Zahraničné aj slovenské orchestre

K očakávaným patria na BHS, popri našich významných interpretoch, koncerty zahraničných orchestrov a hostí – tento rok účinkuje na BHS 8 zahraničných orchestrov. Konkrétne The Cleveland Orchestra, Wiener Symphoniker, Česká filharmónia, English Chamber Orchestra, La Cetra Barockorchester Basel, Arménsky národný filharmonický orchester, Kórejský národný symfonický orchester, Symfonický orchester mladých z Barcelony. V septembri sa predstaví pätica, zvyšok začiatkom októbra.

Návrat Českej filharmónie

Okrem už spomenutého Clevelandského orchestra, ktorý odohrá mimoriadny koncert, sa po dvoch rokoch na BHS opäť vracia ďalší svetový orchester. Tým je Česká filharmónia  s výnimočným dirigentom, s mágom taktovky, Semjonom Byčkovom. Sólistom ich koncertu bude v posledný septembrový piatok 27.9.2024 klavírny virtuóz Daniilo Trifonov, ktorý v roku 2011 zvíťazil na Čajkovského súťaže v Moskve. Laureát Grammy a ďalších ocenení trvalo sídli v New Yorku. V jeho podaní si návštevníci koncertu vypočujú Dvořákov Koncert pre klavír a orchester g mol, op. 33 a v druhej časti sa hostia predstavia Berliozovou Fantastickou symfóniou.

Pred Českými filharmonikmi však vystúpi viacero zahraničných hostí. Po Clevelandskom orchestri štafetu preberajú Viedenski symfonici, ktorí sa na Bratislavské hudobné slávnosti vracajú po rokoch. Naposledy tu boli v roku 2007. Wiener Symphoniker sa predstavia s dirigentom Petrom Popelkom a sólistkou Annou Vinnitskuyou bratislavskému publiku v sobotu 21.9.2024. Víťazku prestížnej súťaže kráľovnej Elisabethy v Bruseli označujú ako  „levicu za klavírom“. 

Wiener Symphoniker na BHS prichádzajú vzápätí po inauguračnom koncerte Petra Popelku za svojho šéfdirigenta, s rovnakým programom Čajkovského Koncertom pre klavír a orchester b mol a Bartókovým Koncertom pre orchester.

Stanislav Masaryk s Arménskymi národnými filharmonikmi

Štafetu po Viedenských symfonikoch prevezme v nedeľu 22.9.2024 ďalší zahraničný orchester: Arménsky národný filharmonický orchester s dirigentom Eduardom Topchjanom. Arménsky národný filharmonický orchester už na BHS v minulosti vystúpil. Vracia sa sem po štrnástich rokoch. Tentoraz po jeho boku vystúpi vynikajúci slovenský trubkár Stanislav Masaryk. Na programe je Alexander Aruťuňan a Sergej Rachmaninov.

Stanislav Masaryk / SFK
Stanislav Masaryk. Zdroj: Štátna filharmónia Košice / Foto Petra Hajská-ČF1

K ďalším hosťom z radov zahraničných orchestrov, ktoré sa predstavia festivalovému publiku v Bratislave počas septembra, patrí aj English Chamber Orchestra. Ten do Bratislavy zavíta so švajčiarskym dirigentom Kasparom Zehnderom a s mnohými cenami ovenčeným sólistom, škótskym virtuóznym perkusionistom Colinom Curriem. Na ich koncerte, ktorý sa uskutoční 24.9.2024 zaznejú diela Petra Maxwella, Jamesa MacMillana, Igora Stravinského.

Október so zahraničnými hosťami

V prvých októbrových dňoch sa na Bratislavských hudobných slávnostiach predstaví ďalšia trojica zahraničných orchestrov. Už vo štvrtok 3.10.2024 večer privítajú Bratislavské hudobné slávnosti  Kórejský národný symfonický orchester s dirigentom Davidom Reinlandom. Koncert predstaví vynikajúcu svetovú sopranistku Sumi Jo s áriami z opier Donizettiho Dcéra pluku, Belliniho Norma a Puritani. V druhej časti programu je zaradená Schumannova Symfónia č. 4 d mol, op. 120. Účinkovanie orchestra je výmenou za prezentáciu SF na záver uplynulého roka v Kórey.

Určite zaujímavé hudobné zážitky, ktoré potešia priaznivcov starej hudby, sprostredkuje ďalší hosť bratislavského programu. Na Bratislavské hudobné slávnosti prichádza svetoznáma mezzosopranistka Magdalena Kožená so švajčiarskym barokovým orchestrom La Cetra Barockorchester Basel. Pod vedením dirigenta Andreu Marcona uvedie na koncerte v prvú októbrovú stredu (2.10.2024) program nazvaný Alcina – Začarovaná láska. Program pozostáva z diel Georga Friedricha Händla, Arcangela Corelliho, Alessandra Marcella a Francesca Mariu Veraciniho.

Priestor na festivale bude mať aj orchester mladých. Po mimoriadne priaznivom ohlase mladých z orchestra Kráľovnej Sophie z Madridu pred tromi rokmi, sa členovia Festivalového výboru BHS rozhodli prijať ponuku Symfonického orchestra mladých z Barcelony s dirigentom Carlosom Checom a sólistom Ilyom Maximovom, víťazom Medzinárodnej klavírnej súťaže Viotti vo Vercelli a laureátom mnohých ďalších. Do Bratislavy prichádzajú s programom prevažne z diel španielskej proveniencie Eduard Toldrà, Ruperto Chapí, Manuel de Falla. Ich koncert si vypočujete v Bratislave, v prvý októbrový piatok (4.10.2024). 

Na Bratislavské hudobné slávností zavítajú tiež slovenské orchestre. Niektoré oslávia na festivale aj svoje jubileá

Okrem zahraničných hostí sa predstavia aj viaceré slovenské orchestre, komorné súbory či spevácke zbory. V programe festivalu pokračuje idea uvádzania autorov slovenskej hudby. Bratislavské hudobné slávností prinesú nielen trojicu vystúpení Slovenskej filharmónie, ktorá je už tradične rezidenčným orchestrom festivalu. Na festival však prichádzajú ďalšie popredné telesá. Jedným z nich je Symfonický orchester Slovenského rozhlasu/SOSR. Najstaršie symfonické teleso na Slovensku si pripomína 95. výročie založenia. Pod vedením Rastislava Štúra uvedie svoj festivalový koncert toto teleso v predposledný festivalový večer, 5.10.2024

Sebastián Kotek
Sebastian Kotek a SOSR. Foto: Silvia Mária Petrovits

Na úvod koncertu sa predstaví premiérou diela Jevgenija Iršaia. Do presláveného Koncertu pre violončelo a orchester h mol, op 104 vnesie francúzska mladá umelkyňa Astrig Siranossian určite to, čo v spôsobe jej interpretácie oceňujú kritici – ohnivú vášeň a súčasne poetickú hru. V druhej časti koncertu sir omantickou Symfóniou č. 4 Es dur Antona Brucknera, pripomenieme 200. výročie narodenia skladateľa.

Jubiluje aj jediný orchester mozartovského typu na Slovensku

Na festival sa vracia aj ďalší stabilný festivalový hráč – Štátny komorný orchester Žilina. Aj tento významný reprezentant slovenskej hudobnej kultúry  tohto roku oslavuje. Na svojom koncerte si v sobotu 28.9.2024 večer pripomenie svoje 50. výročie založenia. Publiku ponúkne pod taktovkou dirigenta Leoša Svárovského zaujímavý program. Uvedie nielen Beethovenovu predohru CoriolanMozartov Husľový koncert č. 5 A dur v interpretácii Tea Gertlera. Mladý sólista sa už na BHS predstavil, nedávno očaril v Budapešti v televíznej súťaži Virtuózi. Okrem neho sa však na tomto koncerte predstaví ŠKO Žilina spolu so speváckym zborom Lúčnica, zbormajsterka Elena Matušová. Publikum ponúknu do druhej časti koncertu Missu Solemnis in C sliezskeho skladateľa Antona Zimmermanna, ktorého život a tvorba mali úzke väzby na vtedajší Prešporok, dnešnú Bratislavu v čase panovania Márie Terézie. 

Štátny komorný orchester Žilina / ŠKO Žilina / Kam za kultúrou
Štátny komorný orchester Žilina. Foto: Roderik Kučavík

V programoch festivalu vystúpia aj popredné spevácke zbory: Slovenský filharmonický zbor a Spevácky zbor Lúčnica.

SFZ / Slovenský filharmonický zbor / Kam za kultúrou

Komornú scénu zastupujú na 59. ročníku Bratislavských  hudobných slávností aj komorné súbory. Patrí k ním aj ďalší umelecký súbor Slovenskej filharmónie – Slovenský komorný orchester či nováčik na hudobnej scéne Camerata Philharmonica Slovaca. O ňom ešte bude reč. Na Bratislavské hudobné slávností prídu poslucháčov potešiť aj zoskupenia Quasars Ensemble, Mucha Quartet či Slovak Brass Quintet.

Quasars Ensemble
Quasars Ensemble

Bratislavské hudobné slávnosti sú tradičnou prehliadkou pre všetky umelecké telesá Slovenskej filharmónie. Okrem Orchestra Slovenských filharmonikov a Slovenského filharmonického zboru sa predstaví aj Slovenský komorný orchester s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom. Na ich festivalovom koncerte, ktorý sa uskutoční v utorok 1.10.2024, sa predstaví po ich boku popredný slovenský violončelista Ján Bogdan. Je niekoľkonásobným držiteľom ocenenia Talent novej Európy. Na programe tohto koncertu je Alexander Moyzes, Antonín Dvořák a violončelový koncert lotyšského skladateľa Pēterisa Vasksa.

Slovenský komorný orchester / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: P. Brenkus

Popri skúsených dostanú priestor aj mladí umelci či nováčik medzi súbormi. Nováčikom bude novozaložený komorný súbor Camerata Philharmonica Slovaca, ktorý vznikol tohto roku z iniciatívy generálneho riaditeľa Slovenskej filharmónie Mariána Turnera.

Článok pokračuje pod reklamou
LitArtAgency / Art & History Magazine

Camerata Philharmonica Slovaca je komorným zoskupením s variabilným obsadením, zloženým z popredných inštrumentálnych hráčov Slovenskej filharmónie. Hlavnou náplňou a poslaním komorného združenia je podpora a rozvoj spoločného muzicírovania. Zámerom je uvádzať náročné tituly slovenskej a svetovej komornej tvorby na našich i zahraničných koncertných pódiách. Na BHS sa v nedeľu 29.9.2024 predstaví  Camerata Philharmonica Slovaca s dielami Mozarta, Ravela a Martinů pod taktovkou Ondreja Olosa a s recitátorkou Božidarou Turzonovovou.

Aj ďalšie exkluzívne zážitky

Exkluzívne ponúknu Bratislavské hudobné slávnosti aj japonský tradičný hudobný nástroj koto. Využijú ho vo svojom programe členovia súboru Quasars Ensemble. Na festivale vystúpia v sobotu 21.9.2024 a publiku ponúknu dramaturgiu so vzrušujúcím hudobným dialógom troch kontinentov s ich špecifickou kultúrnou identitou. Zaznie dielo českého hudobného skladateľa a dirigenta Zdeňka Folprechta, ktorý väčšinu svojho tvorivého života pôsobil na Slovensku. Jeho Concertino pre deväť nástrojov zaznie v slovenskej premiére.

Festival súčasného umenia ARS NOVA / Quasars Ensemble
Quasars Ensemble. Foto: J. Wesely

Publikum čaká aj erbové dielo americkej hudby s názvom Apalačská jar od Aarona Coplanda a spojenie tradičného japonského nástroja koto s vážnou hudbou v diele v Londýne pôsobiaceho hviezdneho japonského skladateľa Daia Fujikuru. Quasars Ensemble sľubujú festivalovému publiku naozaj jedinečný hudobný zážitok!

Bratislavské hudobné slávnosti komorne i s recitálmi

Priestor dostávajú vynikajúci slovenský klavirista Marian Lapšanský a český huslista Ivan Ženatý, ktorí sa festivalovým hosťom predstavia v stredu 25. 9.2024 v bratislavskej Redute. Chýbať nebude ani komorný koncert z diel slovenských skladateľov, ktorým pokračujú Bratislavské hudobné slávnosti v tradícii uvedením komornej tvorby pre sláčikové kvarteto – Mucha Quartet a pre kvinteto plechových dychových nástrojov v interpretácii Slovak Brass Quintet. Na ich spoločnom koncerte v poslednú septembrovú sobotu (28.9.2024) si prítomní vypočujú diela siedmich skladateľov v podaní Mucha Quartet aj Slovak Brass Quintet. 

Článok pokračuje pod reklamou

Festivalový program ponúkne v nedeľu 29.9.2024 napríklad aj organový recitál. Publiku sa predstaví výnimočná lotyšská umelkyňa Iveta Apkalna. Na Bratislavské hudobné slávnosti prichádza s programom z diel skladateľských velikánov: barokového majstra Johanna Sebastiana Bacha a nestora amerického minimalizmu Philipa Glassa.

Bratislavské hudobné slávnosti pozývajú aj do Piešťan. Čo ponúknu?

Festival Bratislavské hudobné slávnosti nie sú len záležitosťou Bratislavy. Dejiskom bude opäť aj Dom umenia SF v Piešťanoch. Program tam prinesie trojicu koncertov. Malá sála Domu umenia Piešťany bude hostiť prvý festivalový koncert už v utorok 24. septembra o 19.00 hodine. Priestor aj tu dostanú vynikajúci slovenský klavirista Marian Lapšanský a český huslista Ivan Ženatý, ktorí patria k interpretačnej špičke nielen stredoeurópskeho regiónu. V podaní výnimočných umelcov zaznejú diela dvoch skladateľských velikánov – Antonína Dvořáka a Johannesa Brahmsa.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Symfónia umenia / Slovenská filharmónia
Symfónia umenia 2024 s opernou superstar a bohatým programom

Z diela Antonína Dvořáka zaznie nielen Sonatína pre husle a klavír, ktorú venoval svojim žiakom. Publikum si vypočuje aj Sonátu pre husle a klavír F dur, ktorá je jediným Dvořákovým opusom označeným ako „sonáta“. Dvořákovu úspešnú kariéru bravúrne odštartoval Johannes Brahms, pričom Brahmsovi zasa veľmi pomohol v tvorivom raste a spoločenskom renomé Robert Schumann. Ten inicioval Brahmsa ku skomponovaniu Sonáty F-A-E. Okrem sugestívneho Scherza Brahms venoval husliam a klavíru aj tri originálne impozantné sonáty. Tretia z nich je skomponovaná ako štvorčasťový, teda symfonický cyklus.

Dom umenia SF Piešťany
Dom umenia SF Piešťany

Druhý festivalový koncert v Piešťanoch ovládne v piatok 27. 9. 2024 o 19.00 hod. Veľkú sálu Domu umenia. Práve týmto koncertom, ktorého hudobnými hosťami budú Štátny komorný orchester Žilina a Spevácky zbor Lúčnica, slávnostne otvoria aj 44. umeleckú sezónu Domu umenia SF v Piešťanoch.  Štátny komorný orchester Žilina pod taktovkou Leoša Svárovského,  so sólistom Teom Gertlerom a v spolupráci so Speváckym zborom umeleckého súboru Lúčnica pod vedením zbormajsterky Eleny Matušovej uvedú slávnostný program. Zaznejú skladby velikánov európskej klasickej hudby.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
MOFIS
Jeseň 2024 so zvukom organa. TOP organové festivaly najbližších týždňov

Trojicu festivalových koncertov v Dome umenia SF v Piešťanoch uzavrie v stredu 2.10.2024 vo Foyeri na 2. poschodí Domu umenia Piešťany koncert Slovenského komorného orchestra.

Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Slovenský komorný orchester. Zdroj: Archív SF

Slovenský komorný orchester je častým hosťom v Dome umenia Slovenskej filharmónie v Piešťanoch. Na koncerte pod taktovkou umeleckého vedúceho Ewalda Danela bude tentoraz sprevádzať mladého a veľmi úspešného violončelistu Jána Bogdana. Je niekoľkonásobným držiteľom ocenenia Talent novej Európy, účastníkom majstrovských kurzov vyhľadávaných majstrov tohto nástroja a v súčasnosti poslucháčom na Buchmann-Mehta School of Music v Tel Avive. Komorný koncert vo foyer Domu umenia bude nevšedným umeleckým zážitkom pre každého milovníka klasickej hudby.

— 

PR článok

Foto: archív SF, ŠKO Žilina, ŠFK a umelcov

Zdroj: Bratislavské hudobné slávnosti / Slovenská filharmónia, Dom umenia SF Piešťany

Spracovala Silvia Mária Petrovits

Kam za kultúrou od 16. septembra 2024? Art & History Magazine odporúča
Culture Eventy Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od 16. septembra 2024? Art & History Magazine odporúča

Art & History Magazine odporúča Kam za kultúrou od 16. septembra 2024. Nájdete tu zaujímavé divadelné predstavenia, koncerty, výstavy aj prednášky.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Eventy Hudba News PR

Slovenský komorný orchester odcestuje do Čiech. Čaká ho koncert na Svatováclavském hudobním festivale 2024

Slovenský komorný orchester odcestuje do Čiech. Čaká ho koncert na Svatováclavském hudobním festivale 2024.

Read More
obnova strechy / Slovenská filharmónia
Community Culture Eventy Hudba News PR

11. Medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela sa blíži k záveru

11. Medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela sa blíži k záveru. Finále sa uskutoční v piatok 13. a v nedeľu 15. septembra v Slovenskej filharmónii.

Read More
Translate »