Sopranistka s výnimočným hlasom, ktorá má dokonalú techniku. Jej vizitkou je skvelá interpretácia, oslnivý hlas a strhujúce výkony. Aj to je časť z charakteristík, ktorými sa môže pýšiť Mária Porubčinová. Oceňovaná slovenská sopranistka si do svojho repertoáru pripísala aj postavu Vendulky v Smetanovej opere Hubička, ktorú po 104 rokoch v kontexte toľkých výročí na začiatku marca v premiére uviedla Opera Slovenského národného divadla.
Slovenské národné divadlo na začiatku marca uviedlo nový titul, ktorý má v dejinách vlajkovej opernej inštitúcie na Slovensku veľké miesto. Smetanovu Hubičku vracia Opera SND do svojho repertoáru po rokoch, aby si tak pripomenula nielen začiatok svojej činnosti, ale v prvom rade oslávila Rok českej hudby a 200. výročie narodenia výnimočného Bedřicha Smetanu. Hlavnú postavu Vendulky, ktorej neochota dať ovdovenému Lukášovi “hubičku” dala meno tejto opere, stvárňuje oceňovaná slovenská sopranistka Mária Porubčinová. S viacnásobnou držiteľkou Ceny Literárneho fondu sme sa pozhovárali nielen o divadelnej novinke a postave Vendulky, ale aj o ďalších zaujímavých témach.
Sopranistka s výnimočným hlasom má dokonalú techniku. Jej vizitkou je skvelá interpretácia, oslnivý hlas a strhujúce výkony. Aj to sú charakteristiky vystúpení excelentnej slovenskej sopranistky, ktorá s úspechom ovláda nielen slovenské, ale aj zahraničné javiská. Na konte má početné spolupráce, zaujímavé úlohy aj koncerty nielen vo svojej domovine. Koncertovala tiež v Českej republike, Poľsku, Taliansku, Nemecku, Rakúsku, v Holandsku i v USA. Mária Porubčinová získala taktiež niekoľko ocenení. Nedávno sa k ním pripojila aj Cena Literárneho fondu za postavu Maddaleny v oceňovanej opernej inscenácie opery Umberta Giordana Andrea Chénier, ktorú uvádzajú na doskách banskobystrickej Štátnej opery v réžii Andrey Hlinkovej.
Mária Porubčinová k Roku českej hudby: "Tento rok je naozaj veľmi významným. Kalendár mi zaplnili prevažne české role "
Česká kultúra tohto roku žije hudobnými oslavami Roku českej hudby. Z divadelných predstavení, v ktorých počas aktuálnej sezóny účinkujete, spomeňme Smetanovu zakladateľskú operu – Libuše. Touto operou ste na Nový rok ako súčasť castu pod taktovkou hud. riaditeľa Opery ND v Prahe, pána Roberta Jindru, odštartovali Rok českej hudby. Do akej miery pretkáva toto výročie Váš kalendár koncertných a divadelných vystúpení?
Tento rok je naozaj veľmi významným. Nielen pre českú hudbu, ale aj pre nás na Slovensku, lebo český repertoár nám je veľmi blízky a vyrastali sme na ňom. Rovnako aj pre mňa osobne je dôležitý, lebo kalendár mi zaplnili prevažne české role. Libušu si zaspievam hneď niekoľkokrát v Národnom divadle v Prahe, aj v Národnom divadle Moravskosliezskom v Ostrave.
Na domácej, slovenskej pôde v aktuálnej sezóne účinkujete v banskobystrickej Štátnej opere i na pôde Opery SND. Bratislavské publikum Vás môže vidieť ako Rusalku v rovnomennej opere Antonína Dvořáka či ako Aidu vo Verdiho Aide. Teraz sa k ním pridáva postava Vendulky v Smetanovej Hubičke. Priblížite nám, prosím, kedy ste sa po prvýkrát dostali do kontaktu s touto Smetanovou operou?
Samozrejme, každá speváčka pozná Uspávanku z tejto opery a to bol môj prvý kontakt s touto rolou. Priznám sa, ale že k Hubičke som sa dostala do bližšieho kontaktu len nedávno, keď som začala študovať rolu Vendulky.
Je Vám poetika Smetanových diel blízka a čím?
Áno, je mi veľmi blízka, lebo je čistá, ale rafinovaná zároveň. Má miesta, ktoré chytia za srdce hneď a miesta, ktoré musíte precítiť postupne. Je to génius.
Pred 104 rokmi bratislavská operná scéna zahájila svoju činnosť práve Smetanovou Hubičkou. V tomto kontexte i s ohľadom na Rok českej hudby a 200. výročie narodenia skladateľa B. Smetany bola resp. je Hubička pre Vás a inscenačný tím bratislavskej produkcie niečím špeciálna?
Už len tými výročiami je špeciálna a je pre nás cťou byť pri tom.
Hubička je symbolickým návratom ku koreňom SND i oslavnou tortou k výročiam
Na prvý pohľad je Hubička „banálnym príbehom“, sporom o jeden predmanželský bozk. Lukáš, mladý vidiečan, po tom, čo ovdovel, si opäť hľadá cestu k Vendulke, s ktorou sa pred svadbou stretával. Vendulka, verná svojim zásadám a z úcty k pamiatke nebohej, odmietne Lukášovi bozk pred svadbou. Okolo bozku či bozkávania je v tejto opere ešte niekoľko peripetií. A je tu ešte aj Vendulkin otec, ktorý mladých varuje, že obaja sú tvrdohlaví a neústupčiví a že sa k sebe nehodia. Ako sa skončí tento spor nielen o bozk?
Víziou režisérky bolo poňať Vendulku s Lukášom expresívnejšie. “Sú taká talianska dvojka, ktorá sa neustále dohaduje a háda a miestami až prehnaným spôsobom. Mňa to veľmi baví, pretože všetci štyria predstavitelia hlavných postáv sú veľmi temperamentní ľudia, majú v sebe vášeň, energiu aj živelnosť. A myslím si, že to zo seba vedia dostať nielen spevácky, ale tiež herecky,“ priblížila nám režisérka Andrea Hlinková. Aká je postava Vendulky, tvrdohlavej i cnostnej ženy, a bratislavská produkcia očami oceňovanej sopranistky Márie Porubčinovej?
Mária Porubčinová: "Vendulka nie je taká “streštená“, má v sebe esprit"
V opere Hubička stvárňujete hlavnú postavu Vendulky. Ako hodnotíte túto postavu?
Moja Vendulka rešpektuje réžiu a hudbu. Veľmi sa teším, že konečne na javisku nezomieram. (úsmev) Vendulka je pre mňa už zrelá žena, ktorá si chce vziať vdovca, ale má svoje – či už morálne, alebo ľudské hodnoty. Takže nie je pre mňa taká “streštená“, i keď tú vášeň a niečo dievčenské v nej predsa len zostáva. Zároveň to nie je usadlá dedinská žena, ktorú jej milý odvrhol, zobral si inú a teraz sa k nej vrátil. Je to žena, ktorá má stále esprit.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Jej neochota dať hubičku sa stala jablkom sváru celej opery a pre človeka dneška je vcelku úsmevnou. Bolo to iba tak, alebo to malo hlbší význam?
Mám pocit, že celý ústredný motív nechcenia dať „hubičky“ má morálne príčiny, a nie je to iba tak z rozmaru. Uvedomuje si, že sú si sľubom svoji, ale jej vonkajší prejav je zdržanlivý, pretože nemá v sebe ešte celkom uzavretú kapitolu s nebožkou.
Ako sa Vám spieva postava Vendulky? Má táto postava Vaše sympatie?
Vendulka sa spieva veľmi dobre, aj keď jedným dychom musím povedať, že nie je ľahká. Museli sme si na seba trosku “zvykať”, ale to je prirodzené. A jej charakter je krásny, čistý a tým mi je sympatická.
Ako by ste charakterizovali túto operu a jej súčasnú bratislavskú inscenáciu Vy? Čím Vás osobne zaujala?
Opera nie je žiadna psychologická dráma, ale mám na nej rada aj ten druhý plán. Poukázať na charakter Vendulky, ako slušnej a empatickej ženy a taká je aj naša Vendulka v novej inscenácii. Okrem toho je “naša” Hubička čarovne rozpohybovaná, vtipná a krásna výtvarne. Mám ju veľmi rada.
Nedávno ste získali za postavu Maddaleny v banskobystrickej produkcii opery Andrea Chénier od Umberta Giordana prestížnu Cenu Literárneho fondu. Už v minulosti ste Cenu Literárneho fondu dostali aj za Mařenku v inej Smetanovej opere – v Predanej neveste. Ako vnímate toto prestížne ocenenie?
Je to pre mňa veľkou cťou a veľmi si to vážim, že si moju prácu všimne aj odborná verejnosť. Je to veľká satisfakcia, pre každého umelca.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
A otázka na záver. Prezradíte, prosím, našim čitateľom, aké koncertné vystúpenia a spolupráce Vás tohto roku čakajú? Kde si Vás môžu prísť vypočuť?
Veľmi rada sa so všetkými uvidím na predstaveniach v SND v Bratislave, Banskej Bystrici, aj v Prahe a Ostrave. Jedna však špeciálna ponuka je tu na letný mesiac…Tento rok, 21.6. uvedieme operu Andrea Chénier na Bratislavskom hrade, v rámci festivalu Opera na hrade. Už len to prostredie a titul napovedá, že to bude výnimočná udalosť. Takže všetkých srdečne pozývam. (úsmev)
Ďakujem za rozhovor.
Ďakujem
Kto je Mária Porubčinová?
Mária Porubčinová je jedna z vynikajúcich mladých slovenských vokálnych umelkýň reprezentujúcich vysokú úroveň slovenskej vokálnej školy. Spev vyštudovala na VŠMU v triede Zlatici Livorovej. Svoj talent rozvíjala i absolvovaním majstrovských kurzov u významných speváckých osobností (M. Hajóssyová, N. Kniplová, P. Dvorský) a účasťou na viacerých medzinárodných súťažiach – na Medzinárodnej speváckej súťaži Mikuláša Schneidera-Trnavského v Trnave, kde získala Cenu za najlepšiu interpretáciu diel slovenského autora. Zúčastnila sa tiež na súťaži Hans Gabor Belvedere Singing Competition vo Viedni, kde sa prebojovala do finále, a na súťaži Concorso Iris Adami Coradetti v talianskej Padove. V roku 2008 bola finalistkou Medzinárodnej speváckej súťaži Montserrat Caballé v španielskej Zaragoze, roku 2009 obsadila tretiu priečku na Medzinárodnej speváckej súťaži Hans Gabor Belvedere vo Viedni a získala najvyššie ocenenie spolu s cenou publika na Competizione della opera v Drážďanoch.
Známa z domácich i zahraničných divadelných scén a koncertných pódií
Javiskový debut sa uskutočnil roku 2005 s titulnou rolou v Dvořákovej Rusalke na scéne Janáčkovho divadla v Brne. V sezóne 2007/2008 stvárnila v Štátnej opere v Banskej Bystrici postavu Chytračky v rovnomennej jednoaktovke Carla Orffa, a taktiež Pucciniho Sestru Angeliku, s ktorou sa predstavila i v Opere Slovenského národného divadla. Tu následne naštudovala postavu Katreny v Jakubiskovej inscenácii Suchoňovej Krútňavy a Mařenku v Smetanovej Predanej neveste, za ktorú získala Cenu Literárního fondu a nomináciu na Dosky 2009. Od roku 2010 – 2011 spolupracovala s Staatstheater Braunschweig v Nemecku, kde účinkovala v inscenácii opery A. C. Gomesa Salvator Rosa a v Mascagniho opere Isabeau. Roku 2010 absolvovala so SND zájazd na Cyprus, kde sa predstavila, ako Mimi v Pucciniho Bohéme.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
V roku 2012 vydala spolu s gitaristom B. Bertokom a Hummelovým sláčikovým orchestrom vianočné CD Tichá noc. Koncertovala v Českej republike, Poľsku, Taliansku, Nemecku, Rakúsku, Holandsku, Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska či v USA. Za postavu Maddalény v banskobystrickej produkcii opery Umberta Giordana Andrea Chénier získala Cenu Literárneho fondu a nomináciu na DOSKY.
—
Titulnú foto: Vojtěch Brtnický/ND Praha
Foto: archív Márie Porubčinovej, Jakub Gulyás, Henrich Mišovič/SND, FB Opera SND