Prázdniny ubehli ako voda a september je tu. Pozrite sa spolu s nami v najnovšom vydaní Kam za kultúrou na naše septembrové tipy na zaujímavé výstavy. Kam sa oplatí v septembri 2024 ísť, čo treba zažiť a aké výstavy navštíviť? Na svoje si prídu milovníci histórie, architektúry aj výtvarných umení. Prajeme inšpiratívne čítanie!
Na prahu nového mesiace nemôžeme vynechať ani špeciál tipov na zaujímavý výstavy. Vybrali sme niekoľko tipov, ktoré nás najviac zaujali. Mnohé z výstav, o ktorých bude reč, sú v mode “posledných šancí”. Poďte a pozrite si, snáď vás opäť poinšpirujeme.
Výstavy, ktoré sa oplatí vidieť
Septembrové tipy začneme dvojicou jedinečných výstav. V termíne od 13. septembra 2024 do 28. septembra 2024 môžeme v Ponitrianskom múzeu v Nitre navštíviť výstavu venovanú Anne Frankovej. Na výstave s názvom Nechajte ma byť takou, aká som – Životný príbeh Anny Frankovej spoznáte životný príbeh Anny Frankovej, nemeckého dievčaťa židovského pôvodu. Anna Franková sa spolu so svojou rodinou ukrývala pred nacistickým. prenasledovaním v tajných priestoroch domu v Amsterdame.
SNM – Múzeum židovskej kultúry pri príležitosti 30. výročia svojho založenia pripravilo výstavu Od hlavy po päty odetí v zákone. Zobrazuje judaizmus v každodennom živote a akoby nadväzuje na výstavu o pravidlách v oblasti stravovania Košer: známy – neznámy, ktorú nájdete do 1. 3. 2025 vo výstavných priestoroch v Zsigrayovej kúrii na Židovskej 17 v Bratislave. Aj návštevou tejto výstavy máte možnosť spoznať menej známe i celkom neznáme oblasti každodenného života veriacich, ktoré vyplývajú predovšetkým zo zákona obsiahnutého v Tóre a Talmude. Výstava približuje nielen hlavné zásady odievania, ale aj ilustruje rôznorodosť odevov v rámci duchovného života či diskriminačné označenia vyskytujúce sa počas histórie.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Pri príležitosti osláv Európskeho dňa židovskej kultúry tam 28.8.2024 sprístupnili aj výstavu Different trains – Feldov vlak. Na nej sa zoznámite s dielami košického maliara a výtvarníka Dušana Scholtza. Ten vo svojej tvorbe často využíva objekty každodennosti. Tentoraz využil motív, ktorého základom venovaný sú účtovné pečiatky ako symbol byrokracie v protiklade k ľudskému utrpeniu obetí holokaustu.
V znamení posledných šancí
Kam za kultúrou väčšinou predstavuje zaujímavé výstavy z ponuky Slovenského národného múzea. Mnohé z tých, ktoré si predstavíme dnes, sú v režime posledných šancí.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Z etnografického súdka
Ďalšou výstavou, na ktorú vás zoberieme, je výstava Vítaní hostia, ktorú nájdete v myjavskom SNM – Múzeu slovenských národných rád už len do 14. septembra 2024. Návštevníkom predstavuje históriu dnes už nenápadnej nemeckej menšiny karpatských Nemcov z hornej Nitry so zameraním na tradičný odev. V minulosti nemeckí kolonisti ovplyvňovali všetky sféry života spoločnosti na území dnešného Slovenska. Na strednom Slovensku ňou bola oblasť „Hauerlandu“, zahrnujúca aj viaceré obce severovýchodnej časti horného Ponitria. Nezmazateľné stopy kultúry karpatských Nemcov dodnes pretrvávajú všade navôkol. Nemeckú pečať nesú architektúra a urbanizmus sídel, okolitá krajina, relikty miestneho nárečia a v neposlednom rade hmotné pamiatky uchované v múzejných zbierkach.
Pri Nemcoch a nemeckej kultúre ešte zostaneme. Expozícia SNM – Múzea kultúry karpatských Nemcov v Bratislave prináša do 15. septembra 2024 výstavu, ktorá prezentuje nemeckojazyčné tlače na Slovensku. Vedeli ste, že na území dnešného Slovenska vyšli pred viac ako 250 rokmi prvé nemeckojazyčné noviny? Začiatky nemeckojazyčnej periodickej tlače vychádzajúcej na území dnešného Slovenska majú svoje korene v 18. storočí, keď v Bratislave vyšlo prvé číslo Pressburger Zeitung. Aj v iných regiónoch Slovenska bolo do roku 1945 doložené vydávanie početných nemeckých novín, ako napríklad v Levoči, v Košiciach, v Trnave či v Kežmarku. Spoznajte dejiny nemeckej tlače na Slovensku.
Za talianskym umením na Bratislavský hrad
S Kam za kultúrou vás prevedieme aj výstavou prezentujúcou výber z tvorby najznámejšieho talianskeho maliara druhej polovice 19. storočia Giovanni Segantiniho (1858 – 1899). Túto usporiadali v rámci 17. ročníka Talianskeho festivalu na Slovensku Dolce Vitaj v spolupráci s Talianskym kultúrnym inštitútom v Bratislave. Giovanni Segantini (1858 – 1899) bol predstaviteľom divizionistickej maľby, ktorý sa presadil ešte pred ukončením štúdií na Akadémii v Brere ako jeden z najtalentovanejších umelcov školy. Nedržal sa klasických kánonov akademickej maľby svojej doby, ktoré sa vyznačujú svojou uhladenosťou, remeselnou dokonalosťou, šerosvitom či odkazmi na antiku a renesanciu. Segantiniho maľby majú naopak blízko ku každodennému životu sedliakov, pastierov a dedinskému prostrediu.
Prezentovaný výber z umelcovej tvorby predstavuje osem vzácnych diel reprezentujúcich rôzne polohy a žánre Segantiniho maľby, od zátiší, portrétov, dekoratívnej tvorby až po figurálne kompozície v duchu symbolizmu. Ak ju chcete vidieť, vydajte sa na Bratislavský hrad do 22.9.2024.
Kam za kultúrou vás vezme do depozitu. Aj ten má svoje čaro
Poďte s nami aj do Múzea rusínskej kultúry. V prešovskom SNM – Múzeum rusínskej kultúry až do 30. septembra 2024 môžete spoznať čaro depozitu na rovnomennej výstave. Výstava Čaro depozitu predstavuje vzácne artefakty materiálnej ľudovej kultúry Rusínov pochádzajúce zo zbierok SNM-Múzea rusínskej kultúry v Prešove. Cieľom je priblížiť hlavne mladým návštevníkom spôsob života Rusínov v minulosti. Pastierstvo, poľnohospodárstvo, pestovanie obilia, ľanu, jeho spracovanie, výroba odevov ale aj produkty remesiel – košikárstva, drotárstva, korytárstva, kováčstva, obuvníctva či mlynárstva si budú môcť návštevníci nielen pozrieť, ale v tvorivých ateliéroch aj vyrobiť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
V znamení módy
Naše tipy začneme pohľadom na výstavy, ktorých témou je móda. Súčasná nie, tá historická. Pozveme vás na hrad Červený Kameň. Okrem pútavej výstavy o portrétoch, portrétovaných a maliaroch, si môžete v expozíciách hradu pozrieť výstavu venovanú odievaniu a účesom.
V rámci hradnej expozície ju pripravil ateliér scénickej kostýmovej tvorby Školy umeleckého priemyslu z Trenčína. Návštevníkom ukáže tú najvychytenejšiu pánsku i dámsku módu od gotiky až po 40. roky dvadsiateho storočia. Dominantnou súčasťou dámskej módy boli v celých dejinách odievania účesy. Na tie sa zameriava výstava dobových účesov z dielne profesionálneho parochniara Tomáša Graneca. V expozíciách vám odprezentujú tak 40 skvostných kostýmov a 36 parochní.
Móda je aj témou výstavy v Košickej Galérie ÚĽUVu. Ľan, konopu a žihľavu približuje ÚĽUV verejnosti tento rok cez rôznorodé podujatia. Príkladom je výstava Centra tradičných technológií z českého mesta Příbor, ktorú do 27.9.2024 hostí Galéria ÚĽUVu v Košiciach. Prezentuje šaty zhotovené iba z vlákna žihľavy dvojdomej, rôzne doplnky a aj topánky zo žihľavy. Nechýba tiež sieťka do vlasov, lykový plášť a mnohé ďalšie. Tieto sú výsledkom desaťročného intenzívneho výskumu a experimentov. Pre zaujímavosť uvedieme, že všetky artefakty z výstavy vznikali výhradne s použitím primitívnych remeselných techník bez moderných technológií či kovových nástrojov.
Výstavy s témou svadby
Osobitou kapitolou tohto pokračovania špeciálu Kam za kultúrou s tipmi na zaujímavé výstavy sú módne výstavy venované svadbám a svadobnej móde. Za jednou takou sa vypravíme do Ponitrianskeho múzea v Nitre. Nájdete tam výstavu s názvom Nevesta bola krásna, ktorú si môžete pozrieť do 26. septembra 2024. Prezentuje vývoj svadobnej módy v bývalom Československu prostredníctvom súkromnej zbierky zberateľky a etnologičky Mgr. Jany Mládek Rajniakovej, PhD. Uvidíte na nej takmer tri desiatky šiat zo zbierky, ktorá sa rozrastá výlučne z darov a v súčasnosti ju tvorí viac ako 270 kusov. Najstaršie šaty sú ručne vyšívané svadobné šaty z roku 1928. Štýlovo vychádzajú z tradičného ľudového odevu obce Štrba, kde sa v danom období ešte nosil odev s plisovanými dlhými sukňami.
Jednotlivé svadobné šaty na výstave približuje ich vlastný príbeh, ktorý vznikol na základe osobných výpovedí pôvodných majiteliek šiat. Tieto príbehy sú niekedy veselé, inokedy dojímavé či dramatické. K šatám, samozrejme, patria aj doplnky ako sú venčeky, rukavičky, klobúčiky či závoje. Súčasťou výstavy sú autentické dobové fotografie neviest – nositeliek šiat.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Z rovnakého súdka je aj výstava s názvom Príbeh nevesty. Nájdete ju v Tríbečskom múzeu, kde si ju môžete pozrieť do 9. októbra 2024. Výstava prezentuje výber dobových svadobných šiat od 60-tych do 90-tych rokov 20. storočia pochádzajúcich taktiež zo súkromnej zbierky pani Mgr. Jany Mládek Rajniakovej, PhD. Súčasťou výstavy sú aj svadobné krojové súčasti z okolia Topoľčian.
Keď je témou portrét
Ďalšou z tém septembrových tipov na zaujímavé výstavy sú portréty. Za takto ladenými výstavami sa vydajte do konca hlavnej sezóny na Hrad Červený Kameň a do novembra aj na Bojnický zámok. Celú sezónu na Hrade Červený Kameň sprevádza výstava Za portrétom, na ktorú sa bola pozrieť kolegyňa Silvia Mária Petrovitsová. Ako ju charakterizuje?
Slovenské národné múzeum – Hrad Červený Kameň pripravilo naozaj jedinečnú výstavu, ktorú môže bezplatne počas hlavnej sezóny navštíviť každý návštevník hradného areálu. Na výstave Za portrétom vás pozvú spoznať dejiny portrétu – od tuctových po najvzácnejšie či od všedných po najunikátnejšie, a to všetko zo zbierok SNM – Hradu Červený Kameň. Pútavo, za pomoci portrétov zo zbierok SNM – Hradu Červený Kameň a moderných technológií a poučných videí sa dozviete zaujímavosti, ktoré treba vedieť.
Portréty sa v zbierkach nachádzajú v rôznorodých materiálových a výtvarných podobách – ako maľby na plátne, kresby a grafiky na papieri, ako fotografie, ako trojrozmerné busty či celé sochy, ale nájdeme ich aj na predmetoch umeleckého remesla – na skle, porceláne, v kove, dreve, hline. Výstava prezentuje mnohorakosť aspektov, ako na portréty nazerať, ako ich vnímať a pochopiť. Portréty sú predstavené cez osoby, ktoré stoja “za portrétom” – za jeho vznikom, zachovaním a prezentovaním, teda autor, portrétovaná osoba, objednávateľ portrétu, jeho neskorší majitelia, reštaurátor a múzejník.
Dozviete sa mnoho zaujímavostí
Zistíte, aké typy portrétov poznáme. Nezostane len pri historických portrétoch skutočných či (polo)-fiktívnych osôb. Uvidíte panovnícke portréty, výber skupinových, rodinných, detských aj post-mortem portrétov. Od portrétov je však len na skok k autoportrétom, sochám, fotografiám či dnes moderným selfíčkam, ktoré tu tiež uvidíte. Tvorcovia približujú aj to, čo všetko stálo a mohlo stať za príbehmi portrétov. Dozviete sa, kto a prečo sa nechával portrétovať, a aké významy mali portréty v historickej pamäti a tradíciách uhorskej šľachty. Zistíte, že medzi portrétistami boli na slovo vzatí majstri, ale aj fušeri a dozviete sa i to, kto bol monogramista.
Dozviete sa, že aj portrét je historický prameň a ako s ním historici pracujú. A čo robiť, ak je poškodený. Viac však neprezradím, pretože túto výstavu jednoducho musíte navštíviť.
Nechajte sa uniesť históriou prostredníctvom portrétov
S portrétmi ako historickým prameňom poznávania doby zachádza výstava s názvom 19. storočie v portréte na Bojnickom zámku. Návštevníkov vo výstavnej sieni Západného krídla Bojnického zámku pozýva do fascinujúceho sveta 19. storočia, ktoré bolo obdobím veľkých spoločenských zmien v Európe i na celom svete.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
V prvej polovici 19. storočia vznikali portréty ako významné výtvarné diela, ktoré mali za cieľ zachytiť a zvečniť spoločenské postavenie ich nositeľov. Medzi portrétovanými boli členovia cisárskeho dvora, aristokracia, vojensko-politické elity, mešťania, priemyselníci a neskôr aj osobnosti slovenského národného obrodenia. Záverečné desaťročia 19. storočia priniesli vďaka vynálezom ako dagerotypia a fotografia nové zobrazovacie technológie. Tieto inovácie výrazne ovplyvnili portrétnu tvorbu, prinášajúc nové možnosti a metódy zobrazovania osobností. Príďte a nechajte sa uniesť históriou prostredníctvom portrétov, ktoré ponúkajú jedinečný pohľad na spoločenské a historické kontexty 19. storočia!
Do Trenčína na výstavy
V rámci septembrového špeciálu tipov na zaujímavé výstavy vás zoberieme aj do Trenčína. Na Trenčianskom hrade stoja za pozretie tri výstavy. Do konca septembra si nenechajte ujsť inštaláciu, ktorú venovali 80. výročiu SNP. Nájdete ju v priestoroch strategickej vojenskej pozorovateľne vybudovanej počas 2. svetovej vojny sa nachádza na dolnom nádvorí Trenčianskeho hradu, len pár metrov od slávnej Studne lásky. Je to zároveň jedinečná príležitosť dostať sa na bežne neprístupné miesto.
O niečo dlhšie, do 17. novembra 2024 si môžeme pozrieť v Trenčianskom múzeu ďalšie dve výstavy. Jedna nás pozve do Egypta a počiatkov egyptológie, tá druhá spoznať Barboru Celjskú.
Do Egypta aj do stredoveku
Výstava Čaro objavovania: od hieroglyfov k Tutanchamonovi je venovaná dvom významným objavom, ktoré boli prelomové v oblasti skúmania starovekých civilizácií. Dozviete sa na nej mnoho zaujímavostí. Týkajú sa aj rozlúštenia hieroglyfického písma Jeanom-Francoisom Champollinom, čo sa podarilo v roku 1822, až po najväčší boom. Tým bolo objavenie Tutanchamónovej hrobky Howardom Carterom v roku 1922. Uvidíte svietiacu kópiu Rosettskej dosky, vstúpiť do repliky Tutanchamónovej pohrebnej komory v skutočných rozmeroch, či nahliadnúť cez unikátne „kukátko“, ktoré navodí emócie a pocity, ktoré zažívali objavitelia Tutanchamónovej hrobky pri prvom pohľade do jej vnútra.
Článok pokračuje pod reklamou
Pri príležitosti 600. výročia nadobudnutia Trenčianskeho hradu jednou z najmocnejších panovníčok stredoveku Barborou Celjskou pripravilo Trenčianske múzeum výstavu s názvom Barbora Celjská. Nájdete ju tiež na Trenčianskom hrade. Trenčiansky hrad nemal len významných majiteľov, ako bol napríklad Matúš Čák či Štefan Zápoľský, ale i mocné a vplyvné ženy, medzi ktorými sa v popredí vyníma Barbora Celjská. Výstava sa venuje práve tejto významnej majiteľke a panovníčke, ktorá viac ako pol druha storočia ovládala veľkú čas územia dnešného Slovenska a pol storočie vládla ako uhorská kráľovná. Okrem toho bola aj českou kráľovnou či cisárovnou Svätej ríše rímskej.
Trenčiansky hrad vďačí do veľkej miery za svoju dnešnú podobu práve jej, počas jej vlády došlo k výrazným prestavbám hradu. Barbora Celjská bola mocnou panovníčkou, ktorá je dodnes, vďaka spôsobu jej života, opradená mýtami a povesťami, a je prezývaná aj ako Čierna kráľovná. Výstava prebieha na 1. poschodí Barborinho paláca v priestoroch, ktoré boli doteraz verejnosti neprístupné. Navštíviť ju môžete každý deň v rámci malého alebo veľkého hradného okruhu v čase od 10:00 do 17:00.
Slávy dcéra v Martine
V tipoch na zaujímavé výstavy a podujatia rubriky Kam za kultúrou máme aj ďalší tip z kategórie “posledných šancí”. Potešíme ňou milovníkov slovenskej literatúry. Známej básnickej skladbe Jána Kollára Sláwy dcera, ktorá vyšla pred 200 rokmi venovali v Literárnom múzeu SNK aj výstavu. Tú si máte možnosť naživo v Literárnom múzeu SNK pozrieť do 30. septembra 2024. Prezentuje nielen významné dielo našej literatúry, ale aj mošovského rodáka Jána Kollára či dobu, v ktorej táto básnická skladba vznikla.
K TOP tipom na výstavy patrí Východoslovenské múzeum. Čo treba vidieť?
V septembrovom vydaní tipov na zaujímavé výstavy nevynecháme ani Východoslovenské múzeum v Košiciach. Predstavíme si ponuku jeho expozícií aj aktuálnych výstav. Pri návšteve jeho pobočiek si môžete vybrať z početných expozícií. Jedna mapuje krásy prírody na výstave Príroda Karpát. Nás však skôr zaujímajú expozície s témou etnografie, histórie, architektúry a umenia. Núdza nie je ani o tie. V priestoroch Východoslovenského múzea, nájdete dva jedinečné projekty, ktoré v sebe spájajú históriu, dejiny umenia a architektúry, ale aj prezentáciu umenia s inovatívnym prístupom a použitím moderných technológií. Tie pomohli oživiť dávne doby gotiky a baroka.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Prvým je projekt Zaži gotika. Gotika patrí spolu s barokom a renesanciou medzi najimpozantnejšie umelecké štýly. Hoci panovala pred 700 rokmi, v zbierkach Východoslovenského múzea sa nachádza mnoho skvostov gotiky. Z nich takmer 200 exponátov prezentuje na tejto expozícii. Múzeum pretavilo ambicióznu myšlienku do príťažlivej inštalácie zbierok výtvarného umenia, remesla, spoločenského a náboženského života výraznej epochy európskych dejín a ich modernej prezentácie. Návštevníka vtiahne priamo do príbehu a “prevedie“ ho dejinami umeleckých slohov. A navyše, harmonicky skĺbi výnimočné zbierky s moderným zážitkom.
Ďalšia expozícia vás podobným spôsobom vtiahne do baroka. Toto obdobie podobne zasiahlo všetky aspekty života vtedajšej spoločnosti. Myslenie i umenie. Charakterizovala ho snaha o obrodu monumentálnej formy, iluzívnosť a stieranie hraníc medzi umeleckými druhmi. Staval na teatrálnosti, pompéznosti ale i emotívnosti, prejavujúcej sa napríklad v dynamike pohybu a svetelných kontrastov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Expozícia Zaži barok ponúka taktiež exponáty pochádzajúce výhradne zo zbierok Východoslovenského múzea. V nej sa nachádzajú predovšetkým diela východoslovenskej proveniencie ale aj niekoľko importov. Badať v nich dobovo príznačnú pluralitu viacerých umeleckých štýlov, no najviac vynikajú prieniky klasicizujúceho baroka a prvkov nastupujúceho rokoka.
Uvidíte príťažlivé inštalácie zbierok remesla, výtvarného umenia, spoločenského i náboženského života danej doby. Jedným z najzaujímavejších exponátov bude zreštaurovaný oltár Proroka Daniela z už neexistujúceho kostola v Dúbrave, alebo súsošie Sv. Martina a žobráka zo Spišskej kapituly.
Zaujímavé sú aj ďalšie expozície
Medzi expozíciami má vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach priestor aj etnografická téma. Priestor ľudového staviteľstva a času zvykov i tradícií spojených so životným cyklom na dedine východného Slovenska od prelomu 19. a 20. storočia približuje expozícia Nitky života.
Zaujímavé sú však aj ďalšie expozície. Atmosféru stredovekej väznice s mučiarňou a návšteva bytu mestského kata približuje expozícia Košické storočia v budove Miklušovej väznice.
V expozícii si návštevníci môžu prezrieť originálne popravné meče košických katov, oboznámiť sa s históriou a stavebným vývojom lokality atraktívnou formou počítačovej vizualizácie a urobiť si predstavu o dobových životných podmienkach košických katov.
Knieža Františka II. Rákociho, jeho život vo vyhnanstve a slávnostný pohreb v Košiciach spoznáte na expozícii Rodošto.
Do Východoslovenského múzea aj na výstavy
Okrem pútavých expozícií, ktorými potešia všetkých milovníkov starého umenia v modernom šate ako sú expozície Zaži gotiku či Zaži barok tam nájdete viaceré zaujímavé výstavy. Najvzácnejšie a najkrajšie archeologické nálezy z fondov múzea prezentuje výstava Poklady archeológov v prúde času.
Za návštevu stojí aj výstava venovaná 80. výročiu Slovenského národného povstania. Výstava #80SNP – 80. výročie Slovenského národného povstania obsahuje originály i repliky dobových predmetov, výstroje a výzbroje bojujúcich strán – slovenskej armády, partizánov, sovietskej i nemeckej strany. Nájdete tu trojrozmernú maketu pancierového vlaku Štefánik, nahliadnite do vnútra tankového a guľomentného vozňa.
Zobrazuje rozpad Československého štátu, vznik Slovenského štátu a vývoj SNP. Ukazuje povstaleckú armádu, nemecké okupačné sily, Sovietov a partizánov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Dejiny kamenárov a murárov spoznáte na výstave Krása z kameňa. Priaznivcov výtvarného umenia potešia vo Východoslovenskom múzeu tiež. Patrí k ním výstava košického výtvarníka Jonsyho Gálla Obrazne povedané.
Výstavy v znamení sakrálneho umenia
Predstavíme si tiež niekoľko tipov na výstavy, ktoré prezentujú sakrálne umenie. Dôvodom je fakt, že bratislavské výstavisko Incheba bude v dňoch 13. a 14. septembra 2024 hostiť SACROEXPO Slovakia. Tá je sesterskou edíciou medzinárodnej výstavy pre výstavbu a vybavenie kostolov a cirkevných zariadení a náboženského umenia so zameraním na región Slovenska, Českej republiky, Maďarska a Rakúska. My sa však pozrieme na výstavy v slovenských múzeách. Na Bratislavskom hrade si v expozíciách môžete pozrieť hradnú kaplnku a v jej predsáli prezentujú Oltár sv. Alžbety. Netradične z blízka uvidíte barokové retábulum hlavného oltára z kostola sv. Alžbety Uhorskej v Dravciach. Až do konca roka si na Bratislavskom hrade môžeme pozrieť výstavu Na slávu a chválu.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Za sakrálnym umením sa vydajte aj do Galérie mesta Bratislavy. Komorná expozícia Gotickej tabuľovej maľby a plastiky predstavuje stredoveké sakrálne umenie v strednej Európe. Maľby a plastiky, ktoré pochádzajú z obdobia od konca 13. až po prvú tretinu 16. storočia, zároveň reprezentujú najstaršie umelecké artefakty v správe Galérie mesta Bratislavy. Návštevníkom predstavuje šestnásť najzaujímavejších gotických prác zo zbierky Galérie mesta Bratislavy. Všetky vystavené predmety získala galéria zo zbierok Múzea mesta Bratislavy a väčšinu z nich predstavila už v roku 1973 v expozícii umiestnenej v kostole klarisiek.
Obrazy a sochy sú svojim pôvodom rôznorodé. Výnimkou nie je ani úplne najstarší zbierkový predmet Galérie mesta Bratislavy, Vajnorská madona, drevorezba z prelomu 13. a 14. storočia. Uvidíte tiež lyricky ladené vyobrazenia svätej Alžbety Durínskej a svätej Márie Magdalény, ktoré vznikli pravdepodobne vo Viedni niekedy po roku 1440. väčšina predmetov v expozícii, aj tieto dve maľby boli súčasťou oltára, ktorý sa dodnes nezachoval vo svojej celistvej podobe. Jediný autorsky datovaný obraz v expozícii Gotickej tabuľovej maľby a plastiky je oltárne krídlo z roku 1517, ktoré zachytáva zvestovanie Panne Márii. V tomto diele nájdeme harmonické spojenie inak kontrastných gotických výrazových prostriedkov a prvkov renesancie. Do popredia vystupuje pulpit na čítanie, zdobený gotickými plamienkami, vytvárajúci kontrast renesančnému kazetovému stropu, ktorý sa v úbežníku zbieha do pozadia.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Viera v Boha a náboženstvo boli v minulosti jedným z hnacích motorov rozvoja architektúry a umenia. Rímskokatolícka cirkev mala veľký celospoločenský vplyv a bola významným mecénom pre mnohých umelcov a remeselníkov. Toto potvrdzuje aj ďalšia výstava s témou sakrálneho umenia. Nájdete ju vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach. Ad maiorem Dei gloriam vzdáva hold predstavivosti a zručnosti našich predkov prostredníctvom širokého spektra predmetov zo zbierkových fondov Východoslovenského múzea a je koncipovaná do troch tematických okruhov: Umenie a architektúra; Liturgia a obrady, a Osobný kult a prejavy zbožnosti. Prezentuje exponáty od čias Tridentského koncilu po Druhý vatikánsky koncil.
Návštevníci tak vzhliadnu pestrú paletu výtvorov, predovšetkým umelecké diela, zlatnícke práce, historické fotografie, fajansu, etnografické zbierky a mnohé ďalšie. Môžu sa tešiť na emailové medailóny nášho najznámejšieho zlatníckeho majstra Jána Silašiho, ktorého dielo je národnou kultúrnou pamiatkou, kópiu Raffaellovej Madonny del Alba (originál sa nachádza v Národnej galérii v New Yorku) či Madonnu della Scala od florentského umelca Andreu Sarta (originál je vystavený v múzeu Prado v Madride).
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
A opäť vás pozývame aj do Kaštieľa Betliar. Témou roka je od 9. decembra 2023 aktuálne 120. výročia založenia Františkinho múzea na hrade Krásna Hôrka. Rezonuje aj na rovnomennej výstave „120 rokov Františkinho múzea na hrade Krásna Hôrka – Čoho sa jej ruka dotkla, na čom spočinul jej pohľad“. A čo všetko na nej uvidíte? Vo Františkinom múzeu, ktoré bolo pietnym múzeom venovaným Františke Andrássyovej, zhromaždil jej manžel gróf Dionýz Andrássy predmety, časť mobiliáru a väčšinu osobných vecí z ich viedenského sídla. Dá sa povedať, že všetky predmety, ktorých sa jej ruka dotkla a na ktorých spočinul jej pohľad.
Kam na výstavu s deťmi? V prvá septembrový týždeň stíhate aj tri končiace výstavy v BIBIANE
Kam za kultúrou s deťmi? Máme pre vás aj tipy na tri končiace výstavy v Medzinárodnom dome umenia pre deti – BIBIANA. Do nedele 8. septembra 2024 si môžete pozrieť dve skvelé výstavy Pod hladinou a Nebojím sa strachu. Ešte o týždeň dlhšie máme čas na návštevu výstavy Laboratórium farieb. Po 16. septembri bude BIBIANA z dôvodu inštalácie novinky pre verejnosť zatvorená. Po jej znovuotvorení nás s našimi ratolesťami pozvú na novú interaktívnu výstavu, s ktorou sa vyberieme na Cestu okolo sveta.
Inšpirovali sme vás s tipmi na zaujímavé výstavy? Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás našimi tipmi publikovanými v tomto diele rubriky Kam za kultúrou opäť inšpirovali. Prinesieme nielen pre ďalšie inšpiratívne tipy na kultúrne podujatia, ale najmä odborné články z oblasti dejín a dejín umenia.
—
Foto: Silvia Mária Petrovitsová, archívy múzeí
Zdroj: BIBIANA – Medzinárodný dom umenia pre deti, Galéria mesta Bratislavy, Ponitrianske múzeum, Slovenská národná knižnica, Slovenské národné múzeum, Tríbečské múzeum, ÚĽUV, Východoslovenské múzeum
Koláž: Mária Kleinová
Spracovali: Silvia Mária Petrovitsová (výstavy na hrade Červený Kameň) a Mária Kleinová
*** Posledná aktualizácia: 2024-09-07 (smp) ***