Novinky

Kam za kultúrou na prelome mája a júna 2025? TOTO sú naše TIPY!

Kam za kultúrou na prelome mája a júna 2025? TOTO sú naše TIPY!

Koniec pracovného týždňa je tým pravým časom na predstavenie si zaujímavých kultúrnych podujatí nadchádzajúceho týždňa. Kam za kultúrou v týždni od 26. mája? Pozrieme sa na divadelné predstavenia, koncerty, podujatia a pripomenieme si aj končiace výstavy.

Aj tentoraz sme si v redakcii portálu Art & History Magazine kládli otázku “Kam za kultúrou v nadchádzajúci týždeň”, a tak vám prinášame najnovšie pokračovanie pravidelnej týždennej nádielky  Aj v týždni od 26. mája 2025 žije Slovensko početnými kultúrnymi podujatiami. Všetky valcujú festivalové ponuky. Okrem toho nás čaká ďalšia divadelná rozlúčka. Neopomenieme ale ani repertoárové chuťovky či zážitky, ktoré prináša bohatá koncertná ponuka. Predstavíme si aj tvorivé podujatia a tiež inšpiratívne výstavy. Tak, prijmite naše pozvanie a poďte ich s nami odhaliť!

Kam za kultúrou? Svet divadla v znamení atraktívnych kúskov

Toto vydanie Kam za kultúrou začneme divadelnými tipmi. Svet divadla praje cez týždeň od pondelka 26. mája 2025 skutočne atraktívnym titulom. Divadlo Jána Palárika v Trnave sa opäť s jedným titulom rozlúči. Nechýbajú však ani zážitky, ktoré sľubujú repertoárové tituly či program ku Medzinárodnému dňu detí, ktorý oslávime 1. júna.

Divadlo Jána Palárika
Divadlo Jána Palárika sa rozlúči s ďalším titulom.

Najprv sme predstavme derniéru, s ktorou opäť prichádza trnavské Divadlo Jána Palárika. Po Maryši sa už v pondelok 26. mája o 10:00 hod. rozlúči s inscenáciou Palárik (a to jeho teátro), ktorá vznikla pri príležitosti 200. výročia narodenia Jána Palárika.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ján Palárik – 200 rokov od narodenia priekopníka divadla
Ján Palárik – 200 rokov od narodenia priekopníka divadla

Dej inscenácie sa začína v Majcichove, kde Palárik pôsobil ako farár na sklonku života. Počas prebdených nocí sa stretáva s postavami zo svojich divadelných hier i s reálnymi ľuďmi zo svojho života. 

Odvíja sa pred divákmi príbeh človeka, ktorý sa snažil povýšiť slovenský národ na úroveň iných európskych národov. Neustále však musel čeliť veľkému problému – hádkam vo vlastných radoch. Preto sa Palárikovým heslom stáva: zmierenie. Zmierenie všetkých rozhádaných, ktorí majú spoločný cieľ, ale každý sa doň snaží dostať inou cestou.

Palárik (a to jeho teátro) / DJP / Kam za kultúrou
Palárik (a to jeho teátro). Foto: Robert Tappert

Autorom a režisérom inscenácie je Jakub Nvota. Jeho režijná poetika je ovplyvnená tvorbou českých kabaretných divadiel, ale aj Radošinského naivného divadla a Štúdia L+S. Inscenácii Palárik (a to jeho teátro) nechýba satirický humor, nadhľad a podmanivá hudba, ktorú hrajú naživo samotní herci. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bratislavský hrad
Bratislava pod lupou: Bratislavský hrad trochu inak

V hlavnej úlohe Jána Palárika sa predstaví Michal Jánoš, ktorý nám svojím obdivuhodne koncentrovaným hereckým výkonom dovoľuje nahliadnuť nielen do Palárikovej mysle, ale najmä do jeho srdca.

SND s trojlístkom titulov

Kam za kultúrou sa pozrie aj na bežné repertoárové kúsky. Tie začnime z ponuky Slovenského národného divadla. Vybrali sme trojlístok titulov. Jednak je to Pes na ceste, ktorý zožal úspechy na Novej dráme. Inscenácia z dielne Činohry SND si odniesla nielen Cenu publika, ale aj najprestížnejšiu cenu – Grand Prix od medzinárodnej poroty.

Pes na ceste / Slovenské národné divadlo
Z inscenácie Činohry SND, Pes na ceste. Foto: Robert Tappert

Tieto nové ocenenia si pripísala k cenám Dosky 2024 v kategóriách  Najlepšia réžia sezóny Najlepšia inscenácia sezóny. Alexander Bárta, Ľuboš Kostelný, Robert Roth a Richard Stanke získali Cenu Nadácie Tatra banky za umenie za svoje výnimočné herecké výkony v tejto inscenácii, ktorú si môžete pozrieť 31. mája 2025.

Operných fajnšmekrov čaká záver mája v znamení operných historických monumentov

Potešíme však aj milovníkov opery, a to dvojicou tipov z dielne bratislavskej Opery. Prvým je vynikajúci operný titul – Suchoňov Svätopluk, ktorý sa ale ktovieako často neuvádza. Využite preto príležitosť, pozrieť si tento monumentálny historický operný titul, ktorý nie je len sondou do dávnej slovanskej minulosti, ale aj presvedčivou hudobnou drámou so zaujímavým vnútorným svetom hlavných postáv.

Svätopluk
Tomáš Juhás, Peter Mikuláš a Pavol Remenár v opere Svätopluk. Foto: Marek Olbrzymek

Na ostatnej repríze tohto predstavenia v aktuálnej sezóne sa predstaví v hlavnej úlohe Svätopluka Jozef Benci. Ďalšie hlavné a vedľajšie postavy stvárnia Daniel Čapkovič, Ondrej Šaling, Peter Račko, Pavol Remenár, Jolana Fogašová, Tomáš Juhás, Monika Fabianová, Eva Hornyáková, Michal Onufer, Róbert Remeselník, Filip Tůma  a Adriana Banásová. Orchester, zbor Opery SND a sólistov povedie dirigent Adam Sedlický.

Inscenácia režiséra Romana Poláka, ktorá však otvára aj témy, ktoré rieši súčasná spoločnosť, spestrí dopoludňajší program ostatného májového štvrtka.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Absolútna hudobná špička cestuje na festival Košická hudobná jar (KHJ) / Kam za kultúrou / Štátna filharmónia Košice / Kam za kultúrou
Absolútna hudobná špička cestuje na festival Košická hudobná jar

Trojlístok divadelných tipov z ponuky prvej scény uzatvára Verdiho slávna opera  Nabucco. Na rad prichádza v úplný záver mesiaca mája – v piatok a v sobotu 30. a 31. mája 2025. Táto, v poradí tretia opera Giuseppe Verdiho, priniesla svojmu skladateľovi prvý úspech. Monumentálna operná freska je zmesou histórie a fikcie a jej úspech spočíva najmä v pôsobivých masových scénach, efektných belkantových áriách a zborových výstupoch.

Babylončania pod vedením kráľa Nabucca vtrhnú do Jeruzalema, zničia Šalamúnov chrám a židovský národ odvlečú do zajatia. Boh však potrestá kráľa tým, že naňho zošle šialenstvo. Nabucco, ktorý musí čeliť aj intrigám svojej domnelej dcéry Abigail, napokon rozpozná svoju vinu, uzná moc a vznešenosť Boha a vráti Židom slobodu. Známy Zbor Židov sa v období vzniku opery stal aktualizovaným symbolom túžby Talianov po slobode a nezávislosti. Viac sa o bratislavskej produkcii Nabucca dozviete v článku Záver septembra v Opere SND s premiérou Verdiho opery Nabucco.

Nabucco / Kam za kultúrou
Do čias biblických sa v dnešných kontextoch presuniete na opere Nabucco. Foto: Foto: Marek Olbrzymek/SND

V piatok sa v titulnej postave predstaví Filip Tůma a v sobotu cast v úlohe Nabucca povedie Daniel Čapkovič. Zoznam piatkového castu doplnia Ondrej Šaling, Michal Onufer, Jolana Fogašová, Denisa Hamarová, Martin Mikuš, Ľubica Vargicová a Pavol Mucha. Sobotňajší podvečer sa predstavia Tomáš Juhás, Michal Onufer, Maida Hundeling, Monika Fabianová, Ivan Lyvch, Ľubica Vargicová a Róbert Remeselník.

Kam za kultúrou aj s muzikálovými tipmi

V Bratislave ešte zotrváme a vyberieme sa do bratislavského STARSauditoria, kam ostatný májový pondelok (26. mája) prináša kultový muzikál Na skle maľované so slávnym príbehom o Jánošíkovi z pera poľského básnika Ernesta Brylla a skladateľky Katarzyny Gäntnerove,  ktorý si získal srdcia tisícov divákov a dokáže spájať generácie.

Muzikálový klenot si môžete pozrieť v réžii a choreografii Jána Ďurovčíka. V úlohe Jánošíka uvidíte skvelého Janka Slezáka, ktorý spolu s ďalšími výnimočnými muzikálovými hviezdami a fantastickými tanečníkmi Slovenského divadla tanca prinesie divákom nezabudnuteľné hudobné a tanečné zážitky. Môžete sa tešiť na známe hity, ako Zbohom buďPrišli sme k vám s muzičkouĽúbil som ťa dievča a mnohé ďalšie. Vstupenky zoženiete na Ticketportal.sk

Jánošík trochu inak na Novej scéne. No neopomenieme ani Bonvivána či Bedárov

Presunieme sa  do Divadla Nová scéna. Z programu tej bratislavskej scény sme vybrali a do top ponuky Kam za kultúrou zaradili trojicu muzikálových titulov. Patria k ním svetoznámi Bedári, pôvodný Jánošík a strhujúci pôvodný muzikál Bonviván. Dôvodom je nielen fakt mimoriadnej kvality titulov, ale i skutočnosť, že Bedári a Jánošík sa s publikom na konci sezóny rozlúčia.

Divadlo Nová scéna
Veľká sála Divadla Nová scéan v znamení troch veľkých titulov.

TOP divadelné tipy Kam za kultúrou: Jánošík a Bedári sa lúčia

Do plánovanej derniérovej rozlúčky s jedinečným pôvodným muzikálom Jánošík, ktorý je veľkolepou historickou muzikálovou freskou o Jurajovi Jánošikovi, zostávajú už len tri reprízy. Dve z nich sa pritom uskutočnia už v ostatný májový týždeň, v utorok a stredu (27. a 28. mája 2025).

Príťažlivá, no zároveň nejednoznačná postava slovenských dejín zanechala výraznú stopu aj v slovenskom divadelnom prostredí. Mimoriadne emotívne a metaforicky bohaté libreto Daniela Heviera a Svetozára Sprušanského, ideálni predstavitelia hlavnej postavy Dárius Koči a Patrik Vyskočil, melodicky pôsobivá a pre diváka zapamätateľná hudba Gaba Dušíka, strhujúce choreografické čísla Jána Ševčíka, výpravné a dobovo ukotvené kostýmy, malebná a premenlivá dekorácia Alexandry Gruskovej. 

Jánošík / Divadlo Nová scéna / Kam za kultúrou
Z muzikálu Jánošík s Patrikom Vyskočilom v hlavnej úlohe. Foto: Dalibor Krupka

Živé dialógy a múdrosť myšlienok, oslobodzujúci humor, priam magická poézia scénických obrazov, vtip a dojímavosť situácií… To všetko vytvára mohutný javiskový prúd stretov, zauzlení, konfliktov, dramatických zvratov a humorných momentov. Nevynechajte!

REKLAMA / Článok pokračuje pod reklamou

Derniéry sa v júni dočká aj jeden z najslávnejších svetových muzikálov všetkých čias, muzikál Bedári. Veľkolepá scénická freska, v ktorej sa striedajú davové scény s obrazmi intímnymi, láska s nenávisťou a boj s nádejou v lepší svet rozpráva príbeh o Jeanovi Valjeanovi, galejníkovi na úteku. Vychádza pritom z kultového románu francúzskeho klasika Victora Huga „Les Misérables, no odieva si šat francúzskych autorov libretistu Alaina Boublila a skladateľa Claude-Michela Schőnberga, v prebásnení Jána Štrassera, v réžii a hudobnej supervízii  Marie Zamora. V hlavnej postave Jeana Valjeana sa aj v ostatnú májovú sobotu a v prvú júnovú nedeľu (31. mája a 1. júna 2025) predstaví vynikajúci Titusz Tóbisz.

Bedári / Divadlo Nová scéna
Bedári, jeden z najslávnejších svetových muzikálov všetkých čias sa s Bratislavou lúčia tiež. Foto: Marek Malůšek

Vidieť treba aj Bonvivána

Bratislavskú divadelnú ponuku uzavrie muzikál Bonviván, ktorý na dosky Novej scény prináša 29. máj 2025. Diváka pozve do malebnej, minulosťou dýchajúcej, secesnej bratislavskej kaviarne, kde sa začína odvíjať životný príbeh známeho bonvivána. Jeho osud zároveň zrkadlí dobu, ktorú prežil nielen on, ale aj celá naša krajina. Naši otcovia či omamy. 

Inscenácia je inšpirovaná životnými zákrutami legendy slovenskej populárnej hudby a zábavného divadla – Františkom Krištofom Veselým, no nie je životopisnou hrou kopírujúcou jednotlivé etapy života konkrétneho umelca. Je svetom univerzálnym príbehom umelca v spleti profesionálnych a osobných vzťahov. Poodhaľuje oponu divadelného zákulisia, časti slovenskej histórie. Vracia sa k počiatkom vzniku Divadla Nová scéna a zachytáva zrod jeho genia loci.

Bonviván / DNS / Kam za kultúrou
Z predstavenia Bonviván. Foto: Anton Sládek

Divákom ponúka Bonviván silný príbeh a dej plných vtipných aj prekvapivých momentov. K tomu zaznievajú retro svieže interpretácie nesmrteľných piesní z repertoáru F. K. Veselého so živým orchestrom. A pritom nechýbajú tiež nádherné dobové kostýmy vo veľkorysej dekorácii či eleganciu, noblesu, humor, ale aj dramatické zvraty a vtipné bonmoty. Prijmite ponuku Divadla Nová scéna a vydajte sa naprieč časom do takej vzrušujúcej doby! Sledovať bude nevšedný príbeh výnimočného človeka a dozviete sa niečo o ňom, o krajine, v ktorej sme žili a žijeme, či o nás samotných.

Do Piešťan za SĽUKom

Ďalšou zástavkou tohto vydania divadelných tipov Kam za kultúrou budú počas týždňa na prelome mája a júna Piešťany a tamojší Dom umenia SF. A to s dvojicou podujatí. Prvým je predstavenie tanečného súboru a speváckeho zboru Lúčnice za sprievodu 45-členného orchestra.  Viac ako 100 účinkujúcich umelcov prináša v programe Počuť vôňu živého ikonické tance, veľké zborové scény a známe filmové hudobné kompozície. Čo všetko si vieme povedať o programe, ktoré uvedú na pôde Domu umenia SF v Piešťanoch v stredu 28. mája o 19:30 hod.?

Dom umenia SF Piešťany / music festival Piešťany
Dom umenia SF Piešťany

Celovečerný program Lúčnice je venovaný dielu jednej z jej ústredných tvorivých osobností, Svetozárovi Stračinovi, hudobnému skladateľovi, ktorý pre Lúčnicu skomponoval množstvo skladieb a scénických programov. Jeho prvé stretnutia s Lúčnicou a profesorom Štefanom Nosáľom boli pre jeho tvorbu zlomové a určujúce. V podaní viac ako 100 účinkujúcich umelcov prinášame v programe ikonické tance, veľké zborové scény aj známe filmové hudobné kompozície. Svetozár Stračina ostáva rébusom, ktorého hľadanie pokračuje aj v našom celovečernom programe.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
CINEMAX / Kam za kultúrou
Kiná siete CINEMAX s operno-baletnou ponukou aj v sezóne 2024/2025

Do kategórie divadelných zážitkov zasahuje v ostatný májový týždeň jubilejný music festival Piešťany. V sobotu 31. mája 2025 ponúkne festivalovému publiku priamy prenos z Metropolitnej opery v New Yorku, ktorým vyvrcholí sezóna Metropolitnej opery 2024 – 25 Live in HD. Ponúkne Rossiniho sviežu komédiu Barbier zo Sevilly, ktorá je súčasne aj jednou z najúspešnejších Rossiniho diel. Chytľavé melódie sprevádzajú dôvtipného sluhu Figara a jeho pána – grófa Almavivu, ktorí chcú získať pre zamilovaného grófa krásnu Rosinu, napriek všetkým nástrahám… 

Barbier zo Sevilly / MET / Kam za kultúrou / music festival Piešťany
Z newyorskej produkcie opery Barbier zo Sevilly. Zdroj: MET

Ruská mezzosopranistka Aigul Akhmetshina, titulná predstaviteľka nespútanej hrdinky Rosiny, zažiari po boku v MET OPERA debutujúceho amerického tenoristu Jacka Swansona ako grófa Almaviva. Moldavský barytonista Andrey Zhilikhovsky sa zhostí legendárnej postavy roztopašného, no zároveň geniálneho holiča zo Sevilly – slávneho Figara. Hviezdne obsadenie doplní maďarský basbarytonista Peter Kálmán ako Dr. Bartolo a úlohu Dona Basilia stvárni ruský operný spevák Alexander Vinogradov

Barbiera zo Sevilly v dych berúcej produkcii Bartletta Shera diriguje Giacomo Sagripanti. Len pripomeniem, že okrem piešťanského Domu umenia SF si tento operný klenot v priamom prenose vychutnáte v sobotu 31. mája o 19:00 hod. aj vo Veľkej sále bratislavského Divadla Aréna.

Štátna opera s veristickými dvojičkami

Presuňme sa na stredné Slovensko, kde bude našou zástavkou banskobystrická Štátna opera. Z jej programu nás zaujal veristický dvojtitul Mascagniho Sedliacka česť (1890) a Leoncavalloví Komedianti (1892), ktorý patrí k zlatému fondu svetovej opery. Obe diela sú reprezentantmi operného prúdu, ktorý na konci 19. storočia zachvátil svet. Aj vďaka vernému zobrazovaniu ľudských emócií, vášní, pudov, žiarlivosti či strachu, obsah týchto diel stále oslovuje publikum svojou vitalitou, tematickou aktuálnosťou a strhujúcou hudbou. 

Tieto veristické diela patria k najnavštevovanejším naprieč veľkými i malými opernými scénami. Nenadarmo, veď okrem hudby, ktorá poslucháča vtiahne do svojej emócie, sa pred očami diváka odohrávajú príbehy, ktoré môžu byť životom kohokoľvek z nás.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou
LitArtAgency / Art & History Magazine

Publiku sa pod taktovkou Igora Bullu predstavia v piatok 30. mája 2025 v Sedliackej cti Michaela Šebestová, Max Jota, Zoltán Vongrey, Carmen Štroffek Ferenceiová a Eva Lucká. V Komediantoch to budú Paolo Lardizzone, Patrícia Malovec, Šimon Svitok, Martin Popovič, Peter Račko a Alžbeta Talčíková.

Kam za kultúrou? Do Spišského divadla na literárno-hudobný večer, kabaret i komédiu

Nastáva čas presunúť sa do regiónov východného Slovenska, kde bude tradičnou zástavkou Spišské divadlo, Divadlo Jonáša Záborského a napokon i Národné divadlo Košice. Na záver mája prináša Spišské divadlo ďalšie pokračovanie literárno-hudobného večera To tu ešte nebolo s Milom Kráľom a jeho hosťami, ktoré ovládne Štúdio Spišského divadla v stredu 28. mája 2025. 

Milo Kráľ
Milo Kráľ si prizval spišskonovoveskú historičku a pedagogičku Ruženu Kormošovú.

Hostkou bude spišskonovoveská historička, pedagogička a autorka mnohých kníh s historickou tematikou Ružena Kormošová. Gymnaziálna profesorka dejepisu svoju lásku k histórií odovzdáva stovkám študentov.  Gymnazisti pod jej vedením získali viacero úspechov v dejepisných súťažiach i projektoch na celoštátnej úrovni i v zahraničí. Skoro dvadsať rokov sa tiež venuje vandalmi zničenému a zdevastovanému židovskému cintorínu v Spišskej Novej Vsi, ktorý zachránila s dejepisným krúžkom. Je spoluautorka, autorka a zostavovateľka takmer tridsiatich monografií, publikovala vyše 60 odborných článkov a štúdií doma a v zahraničí. V roku 2020 Iniciovala založenie OZ PRO MEMORY s cieľom ochrany kultúrnych, historických a duchovných hodnôt.

Kabaret i komédia

Posledný májový štvrtok patrí v Spišskom divadle silnému príbehu o láske, odvahe, ľudskosti a ostrovoch slobody v totalitách na Slovensku. Divákov pozýva do bratislavskej Metropolky, na ostrov slobody v pohnutých časoch. To isté predstavovali pracovný tábor v Novákoch, kde sa nacvičovalo divadlo aj v čase vojny, a kabaret Tatra revue pre herečku Dalmu Holanovú Špitzerovú.

Metropolka / Spišské divadlo
Kristína Kotarbová a Filip Brišák v novinke Spišského divadla. Foto: Róbert Tappert

Inscenácia Spišského divadla s názvom Metropolka s prvkami dokumentárneho divadla a kabaretu a so živou kapelou zachytáva etapy zo života nezlomnej ženy poznačeného dvomi totalitami. Za Slovenského štátu unikla židovským transportom, neskôr jej komunisti zakázali hrať. Napriek tomu je jej príbeh príbehom odhodlania, odvahy, ľudskosti a lásky. Je symbolom, že človek si za každých okolností, kdekoľvek a kedykoľvek, dokáže vytvoriť vlastnú Metropolku, vlastný ostrov slobody.

Metropolka / Spišské divadlo
Z predstavenia Metropolka. Foto: Robert Tappert

Ponuku pre dospelé publikum na záver mája dopĺňa aj brilantná komédia Zdrhni pred svojou ženou. Bláznivá komédia o nevere a strastiach i slastiach manželského života z pera známeho britského dramatika, majstra frašky Raya Cooneya patrí medzi Cooneyho najpopulárnejšie hry. 

Zdrhni pred svojou ženou / Spišské divadlo / Kam za kultúrou / Zlatá labuť
Zdrhni pred svojou ženou. Zdroj: Spišské divadlo

Londýnsky taxikár John Brown vedie vďaka dôkladnému časovému harmonogramu dvojitý život v dvoch rôznych bytoch s dvomi manželkami. Jedného dňa sa však ocitne v nemocnici a nie je schopný dodržať svoj rozpis. Tu sa začína sled mnohých vtipných, miestami až absurdných udalostí a nedorozumení – John sa všemožne snaží zamaskovať svoju neveru, utajiť pred políciou bigamiu a udržať svoje dve manželky čo najďalej od seba. Hra je plná situačného humoru a vyvoláva, v dnešnej dobe také žiaduce, záchvaty smiechu.  Na programe je v piatok 30. mája 2025.

Prešov v znamení klasiky aj muzikálu

Predposlednou zástavkou tohto vydania divadelných tipov pravidelnej Kam za kultúrou bude Divadlo Jonáša Záborského v Prešove. Z ponuky na záver mája sme vybrali dvojicu repertoárových kúskov. Prvým sú Ťapákovci, veselohra s polčasom a medzihrami na motívy novely Boženy Slančíkovej Timravy v originálnom východňarskom nárečí. Známe postavy jednej z najznámejších noviel Ťapákovci  v netradičnej novej úprave uvidíte v najbližšie dni dva razy. V pondelok 26. mája na večernom predstavení o 18:30 hod. a v utorok 27. mája na dopoludňajšom predstavení.

Dospelé a dospievajúce publikum poteší prešovské DJZ aj divadelnými a filmovými cenami ovenčeným broadwayským muzikálom Chicago so živým orchestrom priamo na javisku. Jazzom pulzujúci sarkastický príbeh dvoch kabaretných speváčok a ich pochybnej slávy vyrobenej médiami a ohybnou spravodlivosťou prináša na dosky prešovského divadla posledný májový piatok (30. mája 2025).

Chicago / DJZ / Kam za kultúrou
Z muzikálu Chicago na doskách DJZ. Foto: Vlastimil Slávik

Poslednou zástavkou tohto vydania Kam za kultúrou bude Národné divadlo Košice. Pre dospelých si prichystalo viacero atraktívnych titulov. Operných fajnšmekrov poteší Massenetov Werther, ktorého uvedie v piatok 30. mája 2025. Za pozornosť a návštevu stojí aj dvojica predstavení z dielne hosťujúcich Radošíncov a mladých z Akadémie umení Banská Bystrica. Tým prvým je dvojlístok sobotňajších predstavení hry Stanislava Štepku Ako sme sa hľadali. Tá je nielen sondou do dejín, ale v komediálnej rovine spracúva myšlienky o našej národnej ceste a hľadaní identity.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Lucia Potokárová
Lucia Potokárová: Košická hudobná jar postupne napĺňa ambíciu približovať sa veľkým európskym festivalom

Z ponuky hosťujúcich scén to bude aj absolventská inscenácia 3. ročníka katedry herectva AKU BB, ktorá prináša na košické javisko životné osudy bývalej československej atlétky a svetovej rekordérky Zdeny Koubkovej (1913–1986). Tragikomickú hru o tejto kontroverznej postave československého športu, ktorá vďaka anatomickej anomálií vyrastala ako dievča, ale v dospelosti zistila, že je fakticky muž, napísal rodák z Banskej Bystrice – herec, režisér a dramatik Tomáš Dianiška.

Národné divadlo Košice aj s ďalším programom

Zaujímavý program ponúka Národné divadlo Košice aj z vlastnej repertoárovej pokladnice činoherných titulov. Sú to epická komédia Bertolta Brechta Pán Puntila a jeho sluha Matti či Molièrova Škola žien. Pán Puntilla a jeho sluha Matti  s prvkami frašky v modernom režijnom a výtvarnom spracovaní na košické divadelné dosky opäť v utorok 27. mája. Aj vďaka vynikajúcim hereckými výkonmi a živej hudbe vás zaručene čaká večer plný nevšedného divadelného zážitku. 

Divadelné tipy pre dospelých uzavrie Molièrova klasická komédia Škola žien. Klasická komédia francúzskeho dramatika prichádza na rad v stredu 28. mája 2025.

Divadlá pre deti

V nedeľu 1. júna si opäť vyjdite s deťmi osláviť ich deň. K Medzinárodnému dňu detí pripravujú viaceré slovenské divadlá detské či rodinné predstavenia. Divadlo Jána Palárika ponúkne počas ostatného májového týždňa dvojicu detských titulov. Prvým je úspešná rozprávková rodinná komédia pre malých aj veľkých, tučných aj chudých o Troch tučniakoch, ktorá vám spestrí štvrtok 29. mája v dvoch termínoch.

Traja tučniaci / DJP / Kam za kultúrou
Z veselého predstavenia Traja tučniaci. Zdroj: DJP

Nedeľné popoludnie prinesie na dosky trnavského divadla barokovú crazy komédiu na motívy svetoznámych príbehov Hansa Christiana Andersena – Cisárove nové šaty a Dievčatko so zápalkami. Príďte sa pozrieť na Cisára, jeho Komorníka, Dievčatko so zápalkami, Snehovú kráľovnú a ešte záhadnú „tetu“ Boženu a zažiť humor, vtip, láskavosť a ľudskosť.

Za rozprávkami aj na východnom Slovensku

Na deti myslia aj ďalšie divadelné scény. Spišské divadlo ponúkne rozprávkový príbeh o maličkom chlapčiatku a jeho veľkom dobrodružstve, Janko Hraško. Obľúbenú rozprávku pre najmenších divákov na motívy Pavla Dobšinského ponúkne v nedeľu 1. júna popoludní.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Malý princ / Kam za kultúrou
Inšpiratívny Malý princ na návšteve v Bratislave

V rovnakom čase, teda v nedeľu 1. júna o 16:00 hod. potešia prešovskí divadelníci z Divadla Jonáša Záborského tamojšie deti rozprávkou Ako šlo vajce na vandrovku. 

Rodiny s deťmi čaká na MDD aj Národné divadlo Košice. O 16:00 hod. poteší Exupéryho Malý princ v baletnom šate, ktorý uchváti malých aj veľkých.  Ešte i dnes prekvapuje svojou čistotou a láskavým pochopením sveta, v ktorom žijeme. Pohľadom detských oči nachádza naše chyby a zároveň ponúka riešenie, ako sa s nimi vyrovnať. Na povrchný svet, plný nekultúrnosti, ničenia tradícií a nezmyselných vojen, sa dôkaze dívať s láskou, pochopením a nádejou.

Program doplní aj hudobno-edukačný projekt Orchestríček. Deti predškolského veku a žiaci 1. stupňa základných škôl sa ocitnú na Malej scéne Národného divadla Košice obklopené hudobníkmi a spevákmi, teda zvukmi a vibráciami hlasov a nástrojov. V uvoľnenej atmosfére, do ktorej je zapojené telo a pohyb, myseľ a emócie, sa vydajú objavovať rozmanitý svet hudby a hudobných nástrojov veľmi prirodzene a interaktívne. 

Kam za kultúrou? Koncertné tipy v znamení festivalov

Prehliadku tipov na TOP podujatia najbližších dní doplňme pestrou ponukou koncertných podujatí, ktorým dominujú festivalové zážitky. Zamierime však aj na mimofestivalové koncerty. Nevynecháme ani koncerty v znamení mladého umenia a vydáme sa osláviť jar. Toto najnovšie vydanie Kam za kultúrou odštartuje TOP tip najbližších dní a týždňov – medzinárodný hudobný festival Košická hudobná jar,  no predstavíme si aj ďalší prestížny music festival Piešťany s jeho najnovšou programovou ponukou.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
music festival Piešťany
Blíži sa jubilejný music festival Piešťany. 70. ročník pozýva dať šancu hudbe

Po operetnom galaštarte pokračuje program Košickej hudobnej jari ďalšími podujatiami. Počas festivalu zaznie aj špičková komorná hudba. Na nádvorí Východoslovenskej galérie vystúpi už v utorok 27. mája 2025 o 19:00 hod. jedno z najvýraznejších mladých európskych zoskupení Leonkoro Quartet. Jeho interpretačné kvality ocenili na súťaži vo Wigmore Hall v Londýne. Košické publikum si v ich podaní vypočuje diela majstrov klasicizmu Haydna a Beethovena.

Narodeninová oslava na Košickej hudobnej jari

Súčasťou programu Košickej hudobnej jari bude aj výnimočný večer s názvom Všetko najlepšie, Ľubica! Organizátori ho venovali jednej z najvýznamnejších slovenských skladateliek súčasnosti – Ľubici Čekovskej. Jej diela zaznejú v podaní Štátnej filharmónie Košice pod taktovkou dirigenta Andreasa Ottensamera.

Ľubica Čekovská

Publikum si 28. mája 2025 večer na pôde Domu umenia vypočuje nielen dielo Maison de la Musique en sept périodes (Dom hudby v siedmich obdobiach), ktoré vzniklo na objednávku Gesamtkunstwerk s podporou UNIQA a Nadácie EPH. Poslucháči sa ponoria do sveta rozprávky s Filmovou suitou, ktorá prináša hudobné témy z rozprávok Zakliata jaskyňa a Tri zlaté dukáty. Na záver zaznie Palingenia pre veľký symfonický orchester. Koncertu predchádza predkoncertné stretnutie s Ľubicou Čekovskou a Petrom Katinom. Uskutoční sa o 18:00 hod. v Malej sále Domu umenia.

Košická hudobná jar ponúkne večer sakrálnej hudby v znamení oslavy aj poctu Jarovi Filipovi

Duchovný rozmer festivalu podčiarkne vystúpenie Estónskeho filharmonického komorného zboru, ktoré je na programe vo štvrtok 29. mája 2025. Ansámbel ovenčený dvomi Grammy vzdá hold jubilujúcej hviezde svetového skladateľského umenia. Pod vedením Tõnu Kaljusteho uvedie výber z diel Arva Pärta pri príležitosti jeho 90. narodenín. Vypočuť si ich v Dóme sv. Alžbety bude nepochybne výnimočným zážitkom.

Košice / Dóm sv. Alžbety
Pohľad na hlavný oltár Dómu sv. Alžbety. Foto: Silvia Mária Petrovits

Súčasťou programu 69. edície festivalu Košická hudobná jar je aj hudobno-divadelný projekt FILIP z dielne Divadla Jána Palárika v Trnave. Nezabudnuteľný večer s hudbou Jara Filipa a humorom Lasicu a Satinského tak zažijete aj v Košiciach. Inscenácia Filip je plná hudby, vtipu a variácií na situácie zo života umelca. Projekt venovaný legende slovenskej kultúry Jarovi Filipovi prinesie už v ostatnú májovú sobotu (31. mája 2025) do košického Domu umenia emóciu, humor aj jemnú nostalgiu.

Filip / Kam za kultúrou / Noc divadiel
Filip je poctou nesmrteľnej legende. Foto: Robert Tappert / archív DJP

Z Košíc sa presunieme do regiónov, ktoré sa ponesú v znamení koncertov Slovenskej hudby pre dve gitary v podaní Mertz Guitar Duo. Toto zoskupenie predstaví diela súčasných slovenských skladateľov Pavol Krška, Ľuboš Bernáth, Juraj Vajó, Jaroslav Hruška a Karol Kompas na viacerých miestach. V stredu 28. mája 2025 o 18:00 ich predstaví publiku v nitrianskej Synagóge, v piatok 30. mája 2025 rozoznejú o 18:00 priestory bratislavského Teatra Colorata. Poslednou zástavkou tohto gitarového dua bude v ostatný májový deň malebná Banská Štiavnica. V sobotu 31. mája 2025 sa o 20:00 hod. s týmto programom predstavia v Eleuzíne.

Začína sa sviatok klavírnej hudby

V stredu 28. mája 2025 sa v Moyzesovej sieni v Bratislave začne hudobný festival Play piano 4 Piano! Otvárací koncert druhého ročníka medzinárodného hudobného festivalu prinesie unikátne spojenie dvoch hudobných skvostov. Zaznejú klavírne kvintetá bratislavského (prešporského) rodáka Johanna Nepomuka Hummela a Franza Schuberta. Originálne uvedenie týchto atraktívnych komorných diel vrátane známeho kvinteta Pstruh/Forelle si publikum v podaní renomovaných hudobníkov – klaviristky Evy Varhaníkovej, violončelistu Branislava Bielika, kontrabasistu Richarda Gašpara, huslistu Miroslava Vilhana, violistu Petra Dvorského. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ŠFK / Košická hudobná jar
Noblesné árie a iskrivé duety: Košickú hudobnú jar otvorí opereta

Súčasťou koncertu bude aj poetické sprievodné slovo o živote a umeleckom pôsobení oboch skladateľov, ktorých diela počas večera v bratislavskej Moyzeske zaznejú či malé hudobné prekvapenie v priebehu koncertného večera. Vstupenky na Ticketlive.sk

Kam za kultúrou? Do Piešťan

Ďalšou zástavkou festivalovej výpravy budu Piešťany, kde pokračuje jubilejný ročník prestížneho music festivalu Piešťany. Na programe festivalu sú v týždni na prelome mája a júna dve podujatia: organový recitál a operné live kino s Barbierom zo Sevilly, ktorý sme si už predstavili medzi divadelnými tipmi tohto vydania Kam za kultúrou.

Dom umenia Piešťany
Pohľad na balkón vo Veľkej sále Domu umenia SF Piešťany.

V znamení organových recitálov

Počas 22. kalendárneho týždňa je pripravených niekoľko organových recitálov, zväčša v znamení festivalových zážitkov. Prvým v poradí je organový recitál v rámci 70. ročníka music festivalu v Piešťanoch. Kráľovský nástroj v Dome umenia SF sa rozoznie už v pondelok 26. mája o 19:30 hod. pod rukami významného slovenského interpreta, organizátora organových festivalov, skladateľa a popularizátora organovej hudby a častý hosť prestížnych festivalov. Stanislav Šurín zahrá diela Georga Böhma, Dietricha Buxtehudeho, Maxa Regera, Johanna Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna-Bartholdyho či Massima Nosettiho. Predstaví sa aj s vlastnou autorskou tvorbou.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Modrý kostolík
Bratislava pod lupou: Modrý kostolík - klenot v srdci Bratislavy

Ďalší organový recitál prinesie festival Ars Organi v Nitre. Jeho aktuálna edícia vyvrcholí v nedeľu 1. júna 2025 o 19:00 hod. recitálom nemeckého organistu Enna Gröhna v Piaristickom kostole sv. Ladislava v Nitre. Záverečný koncert prinesie diela Johanna Sebastiana Bacha (1685 – 1750), no ponesie sa hlavne v znamení improvizácií.

Enno Groehn
Enno Gröhn. Zdroj: archív umelca

Festival organových skvostov je i prehliadkou mladých organistov

Ponuku organových recitálov uzavrie koncert v rámci festivalu Cesta po varhanních skvostech, ktorý aktuálne píše svoj 9. ročník. Ten je výsledkom spolupráce najstaršieho slovenského konzervatória – Konzervatória, Tolstého 11, Bratislava s Janáčkovým konzervatóriom v Ostrave. Pre študentov organovej a cirkevnej hudby je aj poznávacou cestou za významnými organovými skvostami, pre verejnosť však prináša aj koncerty. Ten najbližší zaznie v prvú júnovú nedeľu (1.6.2025) o 15:30 hod. v kostole Panny Márie Snežnej na bratislavskej Kalvárii. 

Kalvársky organ
Pohľad na Kalvársky organ. Foto: Silvia Mária Petrovits

Na tomto podujatí sa predstavia študenti organovej hudby Janáčkovho konzervatória a študenti Oddelenia cirkevnej hudby z Konzervatória, Tolstého 11, Bratislava. Bratislavských študentov pripravovali Mgr. art. Peter Reiffers a MgA. Janko Siroma, PhD.  a ostravských MgA. Lukáš Hurtík, PhD. a Mgr. Pavel Rybka, PhD. Koncertnému publiku v kostole na bratislavskej Kalvárii prednesú reprízu programu, s ktorým sa predstavili ešte 16. mája 2025 v kostole sv. Ducha v Ostrave-Zábřehu. 

Cesta po varhannich skvostech / Kam za kultúrou

V programe poslucháčov prevedú mladí hudobníci dielami skladateľov storočiami s hudobným odkazom skladateľov z rôznych európskych krajín. Priestor dostanú diela nemeckého i českého baroka, francúzskeho romantizmu či skladateľov z minulého a súčasného storočia.

Cesta po varhanních skvostech / Kam za kultúrou
Mladí účastníci - interpreti festivalu Cesta po varhanních skvostech so svojimi pedagógmi. Zdroj: Cesta po varhanních skvostech

Naprieč stáročiami

Nedeľné popoludnie na bratislavskej Kalvárii otvorí Ákos Pócs (študent 2. ročníka z triedy Mgr. art. Petra Reiffersa z bratislavského Konzervatória) s dielami baroka. V jeho podaní zaznie Preambulum in C Jiřího Ignáca Lineka, ktorý je typickým predstaviteľom hudby českých kantorov predklasického obdobia. Vzápätí uvedie aj Preludium a fuga d mol, BWV 539 J. S. Bacha.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Johann Sebastian Bach / Dva dátumy narodenia
Slávil Bach narodeniny dvakrát, keď má dva dátumy narodenia?

Aj ďalší program je “pod taktovkou” študentov najstaršieho slovenského konzervatória. Štafetu najbližšie preberajú študenti z triedy MgA. Janka Siromu, PhD. Andrej Mihel z 1. ročníka sa predstaví s Brahmsovým dielom Herzlich tut mich verlangen op. 122, no. 9 a tretiačka Adriana Zríniová s Kardošovým Prelúdiom quasi una fantasia. Šiestak Andrej Hornjak prinesie do programu dielo nemeckého barokového skladateľa Georga Böhma, ktorý ovplyvnil tvorbu mladého Johanna Sebastiána Bacha.  V jeho podaní zaznie Vater unser im Himmelreich. 

Andrej Hornjak / Kam za kultúrou
Andrej Hornjak. Foto: Jan Niederle

Po ňom štafetu preberú traja študenti z triedy Mgr. art. Petra Reiffersa. Štefan Fedák, ktorý je študentom 1. ročníka, poslucháčov prenesie do hudobného sveta významného lichtenštajnského skladateľa a organistu Josepha Rheinbergera, ktorého múzeum nájdete v srdci Lichtenštajnského kniežatstva (a len na okraj, toto múzeum som pred rokmi osobne navštívila a oplatí sa vidieť). Z jeho Dvanástich meditácií, Op. 167 uvedie ôsmu časť Alla mancia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Marianna Pignatelli, grófka z Althannu
Slávne ženy v dejinách: Mariana, grófka z Althannu, venuša z Čakovca

Štvrtáčka Anna Mária Tökölyová prednesie Concert Piece, op.52 belgického skladateľa Flor Peetersa. Z bratislavských študentov program uzavrie Samuel Lihotský. V jeho podaní si publikum vypočuje Alainovo dielo Le jardin suspendu, JA 71.

Samuel Lihotský
Samuel Lihotský. Foto: Jan Niederle

Záver programu bude patriť zástupcom z radov študentov Janáčkovho konzervatória v Ostrave.  Zita Bartečková a Michaela Jarolímová – obe z triedy Mgr. Pavla Rybku, ArtD. – prichádzajú do Bratislavy s dielom organového velikána Césara Francka a českého skladateľa Vladimíra Svatoša. Študentka 1. ročníka, Zita Bartečková, prednesie Franckovo dielo Grand choeur fis mol. Štvrtáčka Michaela Jarolímová sa predstaví s Pašiovým triptychom Vladimíra Svatoša, z ktorého uvedie časť Getsemanská záhrada. Nedeľné popoludnie na bratislavskej Kalvárii uzavrie Jiří Šulák, študent 6. ročníka Janáčkovho konzervatória v Ostrave. Pod pedagogickým vedením MgA. Lukáša Hurtíka, PhD. naštudoval a v Bratislave na záver programu uvedie Finále z Vierneho Symfónie d mol, No. 1, op. 14.

Večer starej hudby s duchovnou hĺbkou a hudobnou nádherou talianskeho baroka v autentickej interpretácii

Festivalovú ponuku tohto vydania Kam za kultúrou zakončí Medzinárodný organový festival Vivat vox organi. Jeho program pokračuje v sobotu, 31. mája 2025 o 19:00 hod. v kostole Premenia Pána v rozprávkovo čarovnej Španej Doline, a to koncertom sakrálnej hudby. Výber diel z prvej polovice 17. storočia pre soprán, dvoje barokových huslí, organ a chitarrone zaznie v podaní súbor starej hudby Le nuove Musiche.

Kostol Špania Dolina
Pohľad na interiér Kostola Premenenia Pána. Zdroj: Vivat vox organi

Program s názvom Ghirlanda sacra ponúkne akýsi veniec duchovnej krásy a virtuozity. Diela talianskej barokovej duchovnej hudby z obdobia 1. polovice 17. storočia zaznejú v podaní ansámblu Le nuove musiche. Uvedie diela pre dva soprány, barokové husle, violu da gamba a basso continuo, ktoré povznášajú dušu a jedinečný priestor s historickým geniom loci naplnia svojou hĺbkou a krásou. Súbor Le nuove musiche vystúpi v zložení Mauro Colantonio, Martin Gedeon, Jano Kružliak a Jakub Mitrík. 

Le nuove musiche
Le nuove musiche v medzinárodnej zostave. Foto: Veronika Klimonova

Sólisticky sa predstavia sopranistka  Hilda Gulyás a mezzosopranistka Jarmila Vantuchová, ktoré s týmto súborom spolupracujú na pravidelnej báze. Ako hosť sa predstaví aj hráč na barokových husliach Peter Spišský. Tento program okrem sobotňajšieho vystúpenia v Španej Doline zopakuje súbor Le nuove musiche aj v nedeľu 1. júna o 17:30 hod. v Kostole Nepoškvrneného Počatia Panny Márie v Spišskej Novej Vsi. Vstupenky si môžete zakúpiť priamo na mieste pred koncertom.

V Kam za kultúrou predstavíme aj ďalšie TOP koncerty týždňa

Po festivalových koncertoch sa presunieme k programu koncertov pomimo festivalov. Vybrali sme niekoľko z ponuky renomovaných telies i umelcov. Čakajú nás zážitky, atraktívne dramaturgie aj zaujímavé spojenia. Našou prvou zástavkou bude bratislavská Reduta. Slovenská filharmónia prinesie symfonickú dvojicu koncertov i podvečer pre juniorské publikum v znamení Antonia Vivaldiho.

bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Stálou zástavkou v Kam za kultúrou býva Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Máj 2025 v bratislavskej Redute sa ponesie v znamení výrazných dirigentských osobností aj v samom závere mesiaca. Orchester Slovenská filharmónia sa s májom rozlúči symfonickou dvojicou pod taktovkou Tomáša Netopila. V ostatný májový štvrtok a piatok (29. a 30. máj) publiku v bratislavskej Redute ponúkne program z diel kvarteta skladateľov – Janáček, Musorgskij, Ives a Beethoven.

Tomáš Netopil
Tomáš Netopil. Zdroj: archív umelca

Večery Slovenských filharmonikov otvorí Leoš Janáček a jeho rapsódia pre orchester Taras Buľba. Známy český skladateľ bol súčasne aj nadšeným rusofilom a niekoľkokrát spracoval literárne predlohy ruských spisovateľov. Patrí k ním aj strhujúca rapsódia Taras Buľba, ktorá je o kozáckom veliteľovi a je holdom voči dielu Nikolaja Vasilieviča Gogoľa. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Korunovačné vajíčko /Fabergé / Veľká noc
Veľkonočný darček pre náročných v znamení luxusu s Fabergé

K “slovu sa dostane” aj Modest Petrovič Musorgskij. Tento ruský skladateľ bol skutočným géniom, láska k alkoholu mu však bránila doviesť úchvatné diela do konca. Z jeho diela zaznejú Piesne a tance smrti v orchestrácii Edisona Denisova. Toto dielo prináša podľa vzoru niektorých piesní Franza Schuberta temné námety, aké predpovedajú poetiku 20. storočia. Program sa z východu presunie na západ. Američan Charles Ives je jednou z vedúcich osobností novodobej americkej hudobnej kultúry. Často dráždil svoje okolie bizarnými námetmi a názvami diel. Mystická, opojná Nezodpovedaná otázka, ktorú Slovenská filharmónia uvedie na tejto symfonickej dvojici, je jedným z príkladov. 

SF / filharmonici / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Je veľmi málo hudobných diel, ktoré sa z hľadiska popularity vyrovnali Piatej symfónii Ludwiga van Beethovena. Skladateľ, limitovaný progresívnou hluchotou, vzdoruje nepriazni svojho údelu a radikálne posúva hudobný vývoj vpred. A práve s týmto dielom sa orchester Slovenská filharmónia rozlúči s májom.

Slovenská filharmónia myslí na deti koncertom k MDD

Slovenská filharmónia pripravila pri príležitosti blížiaceho sa Dňa detí ďalší z radu rodinných koncertov. Uvedie ho však o niečo skôr, a to v posledný májový deň. Na programe koncertu, ktorý sa uskutoční v sobotu 31. mája popoludní, je Antonio Vivaldi a výber z jeho slávneho cyklu husľových koncertov Štyri ročné obdobia.

Slovenský komorný orchester / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou / music festival Piešťany / um. tel. Slovenská filharmónia
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: P. Brenkus

Program povedie známy popularizátor klasickej hudby, moderátor Martin Vanek a deti uchváti Slovenský komorný orchester pod vedením huslistu a umeleckého vedúceho warchalovcov, Ewalda Danela.

Žilina s francúzskym šarmom

Ďalšou zástavkou tohto vydania Kam za kultúrou bude Dom umenia Fatra v Žiline. Štátny komorný orchester sa s mesiacom máj rozlúči veľkolepo. Posledný májový štvrtok (29. mája) odznejú diela Wolfganga Amadea Mozarta v podaní významnej francúzskej huslistky Aude Perin-Dureau a žilinského orchestra, ktorý sa predstaví pod taktovkou šéfdirigenta ŠKO Františka Macka.

František Macek
František Macek. Foto: Daniel Havel

Posledný zo šiestich premiérových programov šéfdirigenta ŠKO Františka Macka v 51. koncertnej sezóne je zostavený výlučne z tvorby najhrávanejšieho autora v histórii Štátneho komorného orchestra Žilina Wolfganga Amadea Mozarta. Spojovateľom s Francúzskom je úvodná Symfónia č. 31 Parížska, ktorá dostala názov podľa miesta vzniku diela v roku 1778. Ako sólistka koncertu sa predstaví významná francúzska huslistka Aude Périn-Dureau, ktorá okrem sólistických a komorných vystúpení pôsobí ako koncertná majsterka v Ópera Orchestre National de Montpellier.

Tanečný večer v rytme hot jazzu a swingu!

Tanečný večer v rytme hot jazzu a swingu patrí k tradičným TOP podujatiam, ktoré si svoje miesto vo výberovkách Kam za kultúrou nachádza pravidelne. Bratislavský swingový majáles prináša atmosféru slávnych májových tanečných zábav z obdobia prvej republiky a bude opäť plný energickej hot jazzovej a swingovej hudby, tanca, dobrôtok a v neposlednom rade pozitívneho espritu! Tohto roku je na programe práve v sobotu 31. mája 2025 v bratislavskom V-klube.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Prešporok / Opernball /
Aj Prešporok mal svoj „Opernball“

Podujatie, ktoré prináša Swingmánia, prináša jedinečné zážitky. Po celý večer bude sálou znieť autentická hot jazzová a swingová hudba v podaní orchestra FATS JAZZ BAND pod vedením Ladislava Fančoviča.

Fats Jazz Band
Fats Jazz Band. Zdroj: Linda Kisková Bohušová / Fats Jazz Band

Prítomní si budú môcť zatancovať na najhorúcejšie swingovky ale aj tangá a foxtroty z našich, vtedy ešte československých vôd. A ak náhodou neviete, tak tanečná škola B-Swing vás naučí základy dobových tancov. Večer je určený rovnako pre tých, ktorí si radi pri kvalitnej hudbe posedia pri vínku, ako aj pre tých, ktorých nohy nedokážu ostať dlho pod stoličkou.

majáles

No a skvelú atmosféru umocníte, ak sa oblečiete dobovo v štýle čarovnej atmosféry 1. polovice minulého storočia. Dress code samozrejme nie je povinný, ale poteší a dotvorí atmosféru. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.sk

Vocello u Albrechtovcov

Zo sobotňajších koncertov (31. máj 2025) v hlavnom meste dávame do pozornosti aj koncert, ktorý sa uskutoční v poslednú májovú sobotu o 18:00 hod. v Dome Albrechtovcov. Jedná sa o štvrtý ročník komorných koncertov VOCELLO – hudobného projektu, ktorého dramaturgie sú postavené na vzťahu piesňovej tvorby a komornej tvorby pre violončelo a klavír. Koncert tohto ročníka je venovaný dielam Johannesa Brahmsa so skromným podnázvom “Génius skromnosti”.

Dom Albrechtovcov / Poklady Slovenska / Kam za kultúrou
Dom Albrechtovcov v Bratislave

V prvej polovici zaznie niekoľko piesní z jeho bohatej piesňovej tvorby, zatiaľ čo v druhej polovici koncertu si publikum vypočuje Sonátu pre violončelo a klavír e mol,op.38. Interpretom celého programu bude Pavol Mucha – violončelista Mucha quartet a externý sólista SND spolu so svojou manželkou – klaviristkou Hanou Muchovou.

Na turné s Janom Bogdanom

Medzi koncertné tipy aj v prípade tohto vydania Kam za kultúrou zaraďujeme koncertné turné osemnásobného držiteľa ocenenia Talent Novej  Európy, violončelistu Jána Bogdana. Po úspešnom sólovom turné sa opäť vracia na slovenské koncertné pódia a za sprievodu klaviristu Romana Martynova uvedú počas mája a júna výber z najkrajších diel violončelovej literatúry plnej emócií a technickej brilantnosti a virtuozity od Schuberta, Ginesteru a Rachmaninova.

Dojímavú lyriku plnú jemnosti a hlbokého citu prinesie Arpeggione sonata Franza Schuberta, temperament a energiu argentínskej hudobnej duši sprostredkuje s Pampeanovou No. 2 Alberta Ginasteru. Romantiku plnú pohlcujúcich emócií sprostredkuje Rachmaninova Sonáta pre violončelo a klavír. Po nedeľnom štarte v Klokočove (25.5.) sa počas 22. kalendárneho týždňa sa s týmto programom predstaví v štyroch slovenských mestách. Program ponúkne publiku postupne v Banskej Bystrici (27.5.), Leviciach (28.5.), Žiline (30.5.) a napokon v Bratislave (1.6.). Vstupenky na turné majú na Predpredaj.sk.

Mladé umenie opäť v Univerzitke

Koncertné tipy uzavrieme vystúpením mladých spevákov z radov študentov najstaršieho slovenského konzervatória. Bratislavská Univerzitná knižnica a jej Seminárna sála sa ponesie už v stredu 28. mája o 18:00 hod. na vlnách lásky. Veď sa hovorí – máj, lásky čas. Koncert s rovnakým názvom prinesie večer melódií a romantických príbehov z operiet a muzikálov, ktoré v sprievode svojich pedagógov prednesú študenti Konzervatória, Tolstého 11, Bratislava.

Univerzitná knižnica v Bratislave / Kam za kultúrou
Univerzitná knižnica v Bratislave, Foto: Silvia Mária Petrovits

Kam za kultúrou ponúkne aj tipy na atraktívne podujatia

Po divadelných a koncertných tipoch neopomenieme v tomto vydaní rubriky Kam za kultúrou tiež tipy na zaujímavé podujatia a končiace výstavy. Nie je ich veľa, je ich presne akurát. Na Deň detí, v nedeľu 1. júna, zamierte s deťúrencami na hrad Strečno a osloboďte princeznú! Malých aj veľkých návštevníkov tam čaká pestrý program plný aktivít a vystúpení. Deti  zažijú cestu zakliatym hradom, na ktorej po zdolaní rôznych úloh vyslobodia princeznú.

Hrad Strečno
Hrad Strečno. Zdroj: Považské múzeum

Počas celého dňa tam budú prebiehať šermiarske a tanečné vystúpenia v podaní skupiny Memento Mori a najmenších určite zabaví divadelné predstavenie O psíčkovi a mačičke, ktoré predvedie Kapor na scéne. Svoje umenie ukážu aj Sokoliari sv. Bavona. Na veselici nesmie chýbať ani občerstvenie, dobové pochúťky pripraví Cech Terra de Selinan. Novinkou bude alchýmia hrou, ktorá predstaví chemické pokusy zábavným spôsobom. O tom, že na hrade sa skutočne niečo deje, budú ľudia počuť už z diaľky vďaka výstrelom z ľahkého poľného dela, o ktoré sa postará KVH Turiec.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Žofia Bosniaková
Žofia Bosniaková: dobrosrdečný anjel spätý s bosniakmi

Rušno bude aj v stredovekej dedine Paseka, kde sa budú nachádzať remeselné stánky a pripravený je i kultúrny program. Popoludní o 13.00 a 15.00 na pódiu vystúpi DFS Hajovček s pásmom A v tem Strečne veselo! Záujemcovia sa môžu tešiť na piesne, tance a tanečné hry zo Strečna.

Kam za kultúrou? TOTO sú tipy na končiace výstavy

Rubriky Kam za kultúrou uzavrú pripomienky na končiace výstavy. S návštevníkmi sa koncom mája rozlúčia viaceré výstavy na Bratislavskom hrade. je to konkrétne výstava Ne/spútaní 89 prezentujúca tému 80. rokov a Nežnej revolúcie či výstava Príbeh holíčskej manufaktúry. Tá predstavuje manufaktúru, ktorú v 1. polovici 18. storočia založil manžel Márie Terézie František Štefan Lotrinský, aby povzniesol priemyselné podnikanie v krajine. Na výstave uvidíte rôznorodú škálu tvarov, dekórov a výrobkov spoločne s ukážkami tvorby svetových dielní, ktoré ju ovplyvnili. 

Ne/spútaní 89 / Bratislavský hrad / Kam za kultúrou
Z výstavy Ne/spútaní 89. Foto: SNM

Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň pozýva milovníkov histórie a módy na jedinečnú výstavu Čo sa nosilo pod šatami, ktorú sprístupňuje už len do nedele 1. júna 2025. Výstava je zameraná na históriu spodnej bielizne. Uvidíte tam kolekciu exponátov zo súkromnej zbierky Margaréty Novákovej, ktorá zahŕňa unikátne kusy spodnej bielizne z rôznych historických období. Výstava vám poskytne prehľad o tom, ako sa móda a spoločenské normy vyvíjali v súvislosti so spodnou bielizňou od elegantných korzetov po originálne nočné košele či rôzne háčkované a látkové pokrývky hlavy na noc.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Slovenské národné múzeum v Martine – Etnografické múzeum ponúka do 31. mája 2025 výstavu Trón autora Pavla Surového. Predstavuje na nej unikátne fotografie tradičných ľudových odevov rôznych národov v novom, umeleckom poňatí grafického dizajnéra, módneho fotografa a zberateľa ľudového odevu, Slováka žijúceho v Srbsku. Výstava nie je len prehliadkou krásnych krojov. ponúka aj hlbší pohľad na tradičné symboly a ich význam. Autor skúma, ako sa náboženské a archaické znaky ukryté vo výšivkách a vzoroch krojov spájajú s duchovnými hodnotami a vierou. Pritom môžete poobdivovať ľudový odev Srbiek, Sloveniek, Maďariek, Rumuniek či Rusíniek. Fotografie tak ukazujú nielen kultúrne bohatstvo týchto národov, ale aj ich vzájomné spolužitie a vplyvy.

Lúčia sa i kraslice či hravá hlava

K pozvoľna končiacim výstavám patrí nielen tradičná prezentácia veľkonočných kraslíc vo svidníckom múzeu (prístupná už len do 8. júna 2025), ale aj výstava Hravá hlava určená najmä pre všetky zvedavé deti, ktoré chcú spoznávať, skúmať a objavovať zákutia ľudskej hlavy. Tú si možno v SNM – Múzeu Slovenských národných rád pozrieť do 11. júna 2025.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
kam za kultúrou / Kam na výstavy s deťmi
Májový špeciál Kam za kultúrou: tipy na výstavy

Milí priatelia, a to je na tentoraz z pravidelnej týždennej rubriky Kam za kultúrou všetko. Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že ste si z našej ponuky vybrali. Budeme sa tešiť, ak nám zachováte svoju priazeň a prečítate si články tiež z iných rubrík. S radosťou vás budeme sprevádzať aj pri článkoch z oblastí kultúry, histórie a umenia.

Koláž z fotografií spracovala Silvia Mária Petrovits

Foto: Peter Brenkus, Daniel Havel, Kaupo Kikkas, Linda Kisková Bohušová, Veronika Klimonová, Milan Krupčík, Dalibor Krupka, Marek Malůšek, Ján Niederle, Marek Olbrzymek, Silvia Mária Petrovits, Anton Sládek, Vlastimil Slávik, Robert Tappert, archív Domu umenia SF, DJP,  MET NY, Spišského divadla umelcov a múzeí

Zdroj: Ars organi Nitra, Divadlo Aréna, Divadlo Jána Palárika, Divadlo Jonáša Záborského, Divadlo Nová scéna, Dom umenia SF Piešťany, Fats Jazz Band, Hudobné centrum, Janáčkova konzervatoř Ostrava, Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava, Le nuove musiche, Národné divadlo Košice, Považské múzeum, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera, Štátny komorný orchester Žilina, Univerzitná knižnica v Bratislave, Vivat vox organi, predpredajové siete

Spracovali Mária Kleinová (divadelné predstavenia, podujatia, výstavy) a Silvia Mária Petrovitsová (divadelné predstavenia – operné a muzikálové, koncerty)

*** Posledná aktualizácia: 2025-05-26 (smp) ***

bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Hudba Koncerty Kultúra News Odporúčame PR Umenie

Slovenská filharmónia pozýva na koncerty aj v týždni vysvedčení a mieri na umelecké zájazdy

Slovenská filharmónia pozýva na koncerty a aj v týždni pred vysvedčeniami ponúkne návštevníkom exkluzívne zážitky.

Read More
Kam za kultúrou v týždni pred letnými prázdninami? Pozrite si náš výber!
Community Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou Kultúra Lifestyle News PR Umenie

Kam za kultúrou v týždni pred letnými prázdninami? Pozrite si náš výber!

Vysvedčenie rozdávajú už v nadchádzajúci týždeň a začínajú sa letné prázdniny. Kam za kultúrou v najbližšie dni? Inšpirujte sa našim výberom!

Read More
Galakoncert Opery NDKE / Kam za kultúrou
Divadlo Eventy Hudba Kultúra News PR Umenie

Operný galakoncert NDKE prinesie to najlepšie z piatich operných sezón na jednom pódiu

Operný galakoncert NDKE prinesie už v piatok 20. júna 2025 to najlepšie z piatich operných sezón na jednom pódiu.

Read More
Translate »