Novinky

Záver septembra v Opere SND s premiérou Verdiho opery Nabucco

Nabucco / Kam za kultúrou

Opera Slovenského národného divadla uvádza na prelome septembra a októbra prvý premiérový titul svojej 104. sezóny. Tieto dni dýchajú témou parlamentných volieb, a celkom náhodne ich spestrí naša prvá scéna premiérou Verdiho populárneho titulu. Pozýva odhaliť poklady a nechať sa inšpirovať dielom, ktoré je nadčasové. Operu Nabucco napísal skladateľ Giuseppe Verdi ako svoj tretí operný opus, no napriek tomu sa teší obrovskej popularite po celom svete, zvlášť v Taliansku a u nás. Aká bude najnovšia bratislavská produkcia Opery Nabucco v SND, to sme sa pýtali jej tvorcov.

Opera SND uvádza v piatok 29. 9.v nedeľu 1.10.2023 premiéru inscenácie obľúbenej opery Nabucco talianskeho skladateľa Giuseppe Verdiho. Patrí medzi tituly, ktoré nájdete na mnohých operných festivaloch a svoje stabilné miesto má tento titul aj v repertoári operných chrámov. Biblický operný epos s jednou z najznámejších operných melódií – slávnym Zborom Židov – v Opere SND nachádza svoje tretie stvárnenie. Po roku 1966 a 1996 prichádza najnovšie naštudovanie v naozaj náročnom čase. Hudobne ju naštudoval taliansky dirigent Pietro Rizzo a réžie sa ujal český režisér Tomáš Ondřej Pilař. V titulnej role babylonského kráľa sa predstaví barytonista Daniel Luis de Vicente v alternácii s Danielom Čapkovičom. A nemenej zaujímavý bude aj ďalší cast. Priblížte si s nami, na čo sa môžete v najnovšej bratislavskej inscenácii tešiť.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou od pondelka 25. septembra 2023? TOTO sú naše TOP TIPY!

Giuseppe Verdi - skladateľ s človečinou

Verdu / Boldini
Giuseppe Verdi na ikonickom portréte Giovanniho Boldiniho. Zdroj: Wikimedia Commons

Skladateľ Giuseppe Verdi (1813 – 1901) bol človekom, ktorý prežil vzostupy a pády, a život ho neušetril ani od nejednej tragédie. Venoval mu do vienka nielen tvorcovskú genialitu, ale aj humanizmus, ktorý prepožičal svojim operným dielam a jednotlivým postavám. Navyše, ich prešpikoval s geniálnou hudbou, kontrastami a emóciami, intímnou i veľkolepou atmosférou, drámou i láskou a všetkými emóciami, ktoré sú človeku bežné. A snáď pre tento kúsok uveriteľnej „človečiny“,  ktorými jeho opery prekypujú, sa tešia obrovskej popularite.

„Valcuje“ popularitou a je aj politickým symbolom

Verdiho diela patria k TOP repertoárovým klenotom operných scén po celom svete a na všetkých kontinentoch. Giuseppe Verdi napísal 28 opier, pričom mnohé z jeho diel ako Aida, Rigoletto, Trubadúr, Othello, Macbeth, Maškarný bál, Don Carlos, Traviata, Rigoletto či Falstaff a samotného Nabucca nevynímajúc, sa aj po desaťročia po prvých svetových premiérach tešia obrovskému ohlasu, obľube a popularite u publika. Verdi v ponímaní Talianov má miesto v panteóne Otcov vlasti a osobností talianskej kultúry. Stojí na roveň menám ako Dante Aligheri, Michelangelo Buonarotti, Leonardo da Vinci a ďalší.

Zároveň je osobnosťou, ktorá pre Talianov znamenala mnohé aj v zápase o suverenitu a zjednotenie Talianska, v procese, ktorý sa udial za skladateľovho života. Nabucco a najmä Zbor židov stelesňujú pre nich dodnes blízku tému vlastenectva a nádeje. Ostatne, nemusím asi nikomu opakovať, že meno Verdi bolo pre Talianov v období zjednotenia Talianska politickým heslom „Viva Verdi“, ktorý ukrýval šifrovaný politický náboj: Viva Vittorio Emmanuele Re D´Italia!

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na vlnách lásky s Le nuove musiche
Na vlnách lásky s Le nuove musiche

Giuseppe Verdi bol unikátny skladateľ. Dodnes najdavovejšou akciou v Taliansku bol pohreb tohto velikána. Nikdy sa v jeden moment nestretlo viacej ľudí v Taliansku ako na skladateľovom pohrebe. A práve z Nabucca tam vtedy zaznel slávny Zbor Židov, Va pensiero pod taktovkou Artura Toscaniniho. Takže ten titul sa dotýka tak všetkých Talianov, ako aj Európanoch a všetkých ľudí, pre ktorých humanizmus niečo znamená.” (M. Leginus)

Ťažko skúšaný

Snáď najbadateľnejší politický a vlastenecký podtón badať práve v opere Nabucco. Giuseppe Verdi sa k libretu tejto opery dostal v najtragickejšom období svojho života. Krátko po sebe mu zomreli manželka aj obe deti. Napriek tomu, že zronený len 28-ročný muž sa zdráhal pustiť do komponovania, libreto postavené na biblických žalmoch a citátoch zo Svätého písma si prečítal a očarilo ho. Pozýva do starovekého Babylonu. Babylončania pod vedením kráľa Nabucca vtrhnú do Jeruzalema, zničia posvätný Šalamúnov chrám a židovský národ odvlečú do zajatia. Boh Židov však potrestá kráľa tým, že naňho zošle šialenstvo. Nabucco musí čeliť aj intrigám svojej domnelej dcéry Abigail, ktorá ho chce pripraviť o trón. Napokon však rozpozná svoju vinu, uzná moc a vznešenosť Boha a navráti Židom slobodu…

Nabucco / Opera SND / TB
Počas tlačovej besedy k prvej premiére novej sezóny. Foto: SMP

Nabucco môže byť hrdina, môže byť slaboch, Nabucco môže byť otec, ktorý nezvládol výchovu svojich detí, môže to byť mocný vladár alebo naopak diktátor, ktorý uzurpuje právo ostatných národov na existenciu. Libreto opery je vybudované okolo niekoľkých doslovných citácií biblických žalmov. Tie majú akúsi mágiu, takže sa v rôznych historických obdobiach môžu vynárať v rôznych kontextoch, ale vždy sú aktuálne,“ hovorí režisér najnovšej bratislavskej inscenácie Nabucca, Tomáš Ondřej Pilař.

Bola jeho prvou operou, ktorá mu zožala senzačný úspech už po premiére 9.3.1842 a uviedla ho do siene slávy. Už na jeseň 1842 dosiahla  v La Scale 57 repríz, čo sa už nikdy nepodarilo nikomu zopakovať. Počas nasledujúcich troch rokoch ju inscenovali aj vo Viedni, Lisabone, Barcelone, v Berlíne, Paríži a Hamburgu. V roku 1848 mala premiéru aj v New Yorku a v roku 1850 dobyla aj Buenos Aires. Dostavil sa svetový úspech, ktorý si ale vypýtal svoju daň v podobe 16 rokov náročného pracovného tempa. 

Nabucco - obľúbený titul po tretíkrát v Bratislave

Nabucco je titul, po ktorom nejedna scéna siaha opakovane a v repertoárovej ponuke je takmer permanentne. Tak je tomu aj v prípade Opery SND, ktorá od roku 1966 túto skladateľovu operu uviedla doposiaľ v dvoch naštudovaniach. Ostatnú, v réžii Zuzany Gilhuus, premiérovali v roku 1996 a hudobne sa pod ňu podpísal Rastislav Štúr.

Martin Leginus
Riaditeľ Opery SND a dirigent Martin Leginus. Foto: SMP

Tretia, najnovšia vznikala v medzinárodnej zostave inscenačno-tvorcovského tímu.  „Nabucco je absolútne ikonickým titulom, a tak možno niekto by mohol podotknúť, že je už dramaturgicky znehodnotený, pretože sa uvádza pričasto a príliš všade. Avšak nemožno sa diviť, že sa každé divadlo a nás nevynímajúc, snaží toto nesmierne kvalitné a prelomové Verdiho dielo mať vo svojom repertoári. Vďaka výnimočnému stvárneniu inscenačného tímu režiséra Pilařa, skvelom hudobnom naštudovaní znalcom skladateľovho repertoáru a dvojicou setov špičkového medzinárodného castu, máme ambíciu s touto novou produkciou Verdiho Nabucca osláviť a s reprízami prekonať aj štvrťstoročnicu. Verím, že nás všetkých táto inscenácia prežije,“ hovorí riaditeľ Opery SND, ináč skúsený dirigent Martin Leginus.

S medzinárodnými tvorcami

Réžie sa ujal mladý a úspešný český režisér Tomáš Ondřej Pilař. Je jedným z najvyhľadávanejších operných režisérov a scénografov. Do svojho tímu si prizval štvoricu ďalších tvorcov, ktorých zásluhou dostanú diváci vizuálne magického, výživného a inšpiratívneho Nabucca.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Už o pár dní začína Zelenka festival Praha - Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna
Už o pár dní začína Zelenka festival Praha - Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna

Nesmierne kvalitné a prelomové dielo tohto geniálneho skladateľa je pozoruhodne nadčasové. Pilařova inscenácia, ktorý tento Verdiho titul režíruje po štvrtý raz, nestojí na pilieroch konkrétnej historickej epochy. Hoci sa režisér drží partitúry, už samotná operná predloha v sebe prelína dve línie. Staroveký Babylon križuje rovina Verdiho doby, ktorá v partitúre určuje estetično operného opusu.

Nabucco
Foto: Marek Olbrzymek/SND

Dráma o vzťahoch

Viac ako historický a biblický kontext režiséra zaujímali vzťahy. „Nabucco je pre mňa v prvom rade fenomenálna rodinná operná dráma. Je to neuveriteľne strhujúci rodinný príbeh Nabucca a jeho dvoch dcér – Feneny a Abigail. To je niečo, čo prestupuje dejinami – rozvrátená rodina, ktorá sa s týmito rozvrátenými vzťahmi snaží vyrovnať. Kľúčovou dramaturgickou líniou sú dve sestry, z ktorých každá sa snaží pre seba vybrať to najlepšie a pre tú druhú to končí tragicky. Práve tieto konflikty, témy a drámy sú to najúžasnejšie a najnadčasovejšie, čo si môžeme z Nabucca vybrať. Pokiaľ sa jedná o túto moju produkciu, vybral som si jednoznačne rovinu fascinujúcej osobnej drámy, ktorá je v tejto opere zakódovaná,“ objasňuje svoje videnie príbehu režisér Tomáš Ondřej Pilař.  

Výsledkom je poetická, obrazová a sugestívna inscenácia, ktorej dominuje Verdiho geniálna hudba. V Nabuccovi sa v rýchlom slede strieda strhujúci pochod, vlastenecký zbor, vášnivé recitatívy aj lyrické árie, všetko pod taktovkou talianskeho dirigenta Pietra Rizza.

Nabucco / režisér Tomáš Ondřej Pilař
Režisér Tomáš Ondřej Pilař. Foto: SMP

Nabucco v znamení obrazovej mágie

Naša inscenácia sa posunula v čase a nesie sa v znamení obrazovej mágie. Mojou snahou i celého tímu bolo vytvoriť inscenáciu, ktorá bude nadčasová, obrazová, magická a inšpiratívna aj pre ľudí dneška. Toto dielo získava v rôznych dobách rôzny náboj a tvary. Akoby na seba prevzalo aj úlohu klásť otázky v rôznych historických kontextoch. Naša inscenácia tiež prináša výrazné vizuálne gesto. Scénograf Petr Vítek zasadil dielo do nádhernej veľkej interiérovej architektúry, ktorá sa počas predstavenia plní pieskom, akoby sa stávala z interiéru púšť. Je to vlastne taká javisková mágia,“ približuje režisér Tomáš Ondřej Pilař.

Nabucco
Foto: Marek Olbrzymek/SND

Nadčasové dielo s odpoveďami aj pre dnešok

Diváci sa môžu tešiť na prekrásne kostýmy s puncom filmovej kvality, ktoré pripravila návrhárka Dana Haklová. Sú naozaj úchvatné a vychádzajú z historizujúcej módy prelomu 19. a 20. storočia. Čím bude naša produkcia výnimočná sú zaujímavé tanečné čísla s choreografiou Martina Šintáka. Nakoľko sú moje inscenačné stvárnenia vždy úzko zviazané s pôsobením svetla, je svetlo dôležitým prvkom aj v tejto inscenácii. Svetlo robí z divadla magický filozoficko-spirituálny rituál ľudskej duše. Punc jedinečnosti našej inscenácii prináša svetelný dizajnér Daniel Tesař. Diváci sa môžu tešiť na veľkolepé zborové scény, ktoré sú z môjho pohľadu obrazovo spracované veľmi efektne. Zároveň sa snažíme čo najviac pracovať so symbolmi a znakmi. V mnohých smeroch otvárame dvere k istým otázkam, ktoré potom ostávajú otvorené až do konca, ale všetky dvere sa napokon snažím zatvoriť a na otázky odpovedať,“ dodáva Pilař.

Nabucco / Kam za kultúrou
Foto: Marek Olbrzymek/SND

Pravý Verdi v Bratislave pod taktovkou znalca verdiovského repertoáru

Po hudobnej stránke objavíme kúsok skutočného Verdiho vďaka naštudovaniu prominentným talianskym dirigentom a skutočným znalcom verdiovského repertoáru. Pietro Rizzo je dirigent, ktorý oddirigoval v podstate polovičku verdiovských titulov – 13 opier. “Je to vynikajúci verdiovský interpret. Len Nabucca dirigoval v niekoľkých operných domoch ako Deutschoper Berlin, Semperoper Dresden. Je pre mňa veľká česť, že som mohol k spolupráci prizvať práve Pietra,” približuje Martin Leginus. Pietro Rizzo sa do Bratislavy vracia po desaťročí, aby po záskoku v Pucciniho Bohéme ukázal pravú tvár majstrovského hudobného génia menom Giuseppe Verdi.

Pietro Rizzo / Dirigent
Dirigent Pietro Rizzo. Foto: SMP

Zvuková stránka Nabucca je v poňatí dirigenta Rizza očarujúca, fascinujúca, úžasná. Bol na každej aranžovacej skúške a nielenže je to dirigent cítiaci a emotívny, ale je to aj neskutočný intelektuál,“ približuje režisér. “Čo sa týka interpretácie, snažím sa zachovať vernosť partitúre. My účinkujúci – dirigent, orchester, sólisti a zbor sme len nástrojmi, ktoré majú znázorniť a oživiť všetko to, čo napísal skladateľ,” dodáva svoje videnie interpretácie Rizzo. 

Nabucco nie je len Zbor Židov

V Taliansku milujeme Verdiho, a najmä celý opus s názvom Nabucco. No nie je to len slávny Zbor Židov (Va pensiero), ktoré skladateľ napísal unisono pre všetky hlasy, oplýva pudom vlastenectva a má silu spájať. Verdi ho napísal v časoch, kedy národné uvedomenie bolo pre Talianov veľmi dôležité. Ale nie je to len tento prvok, ale aj jeho expresívnosť, emotívnosť i Verdiho humanizmus – to je tá skutočná sila, čo nás ohromuje. Dokonca boli pred 15-20 rokmi snahy v Taliansku zaviesť práve tento zbor za štátnu hymnu a možno to nebol veľmi vhodné, no svedčí to o sile jeho odkazu,” hovorí Pietro Rizzo.

Nabucco
Foto: Marek Olbrzymek/SND

Opus plný veľkolepých i intímnych okamihov

Našou snahou je presvedčiť divákov, že Nabucco nie je len Zbor Židov, ktorý snáď pozná úplne každý,“ hovorí Martin Leginus.  Verdiho opus má v sebe veľa čísiel, ktoré sú dôležité a geniálne s fenomenálnou silou, emotívnosťou a Verdiho humanizmom. Je úchvatné akým spôsobom vykresľuje ľudského ducha.

Nabucco / Kam za kultúrou
Zbor Opery SND, ktorý je nielen statický, ale aj dynamickým vnímateľom a hýbateľom deja, pripravila zbormajsterka Zuzana Kadlečíková. Foto: Marek Olbrzymek/SND

Nabucco od prvého tónu až po posledný akord dýcha prekrásnou hudbou, ktorú korunuje dramatickosť, výber tém i divadelnosť. To všetko zúročujú a zjednocujú symboly a obrazy. Nechýba tam veľa emócii, kontrastov, drámy, lásky. Od veľkolepých scén cez intímne momenty a magické okamihy,“ zhodujú sa Pietro Rizzo a Martin Leginus.

Špičkový cast aj s debutmi

V oboch castoch nájdete niekoľko domácich interpretov i hostí, ktorí premiérujú svoje postavy. Sú nimi aj obaja predstavitelia titulnej postavy Nabucca – Daniel Luis de Vicente a Daniel Čapkovič.

Nabucco
Foto: Marek Olbrzymek/SND

Nabucco je zvláštna postava v tom, že od začiatku až do konca nie je konštantnou osobnosťou dobrého alebo zlého hrdinu. Je to síce tyran a sebavedomý bohorovný vládca, ktorý však počas príbehu prechádza prerodom. Zasiahne ho blesk poznania, že je nad ním niekto vyšší. Možno práve v tomto prerode je táto postava zaujímavá. Nie je len milujúcim otcom alebo len nejakým netvorom od začiatku do konca. Práve to je výzva pre nás predstaviteľov Nabucca, ukázať tento prerod divákom,“ hovorí Daniel Čapkovič, ktorý je aj tvárou vizuálu.

Sála opery a baletu SND / Opera SND / SND - Slovenské národné divadlo / 104. sezóna vizuál
Opera prinesie tri premiéry známych titulov. Myslí aj na detského diváka opernou adaptáciou príbehov z obľúbenej knižky.

Krst peklom pre sopranistky

Snáď najnáročnejším partom, ktorý sopranistkám vo svojich dielach zveril Giuseppe Verdi, je náročný part Nabuccovej krutej a zatrpknutej dcéry Abigail. Odmietli ju spievať veľké divy a napríklad Maria Callas ju spievala iba trikrát. Jej náročnosť tkvie najmä v technicky mimoriadne náročnom parte, ktorý po speváckej stránke sťažuje aj psychologická výbava postavy či pohybová stránka. Skladateľ to jej interpretkám všemožne sťažil aj v partitúre. Vyžaduje excelentné zvládanie speváckej techniky a schopnosť vykresliť psychiku postavy zakliatej napríklad v intervalových skokoch či belkantových pasážach. Bratislavskí inscenátori nevďačnú postavu Abigail zverili dvom fenomenálnym sopranistkám – hostke Maide Hundeling a domácej Jolane Fogašovej.

Nabucco
Daniel Čapkovič a Maida Hundeling v predstavení Nabucco. Foto: Marek Olbrzymek/SND

Zaujme aj ďalšie obsadenie

V úlohe ďalšej Nabuccovej dcéry Feneny sa predstavia domáce mezzosopranistky Denisa HamarováMonika Fabiánová. Ismaela alternujú Tomáš Juhás a Josef Moravec.  „To všetko je Verdiho Nabucco, ktoré v SND treba vidieť aj opakovane. Máme dve impozantné obsadenia, ktoré sme vyskladali tak, aby každý divák bol zvedavý aj na druhý cast. Obe sú naozaj vynikajúce, a navyše to všetko podčiarkuje aj fenomenálne hudobné naštudovanie a prenádherná inscenácia. Verím, že tú 25-ročnicu prekonáme, a to s plnými hľadiskami. My sme spravili pre to všetko,“ neskrýva optimizmus divákov pozývajúci riaditeľ Opery SND, Martin Leginus.

Opera SND uvádza Nabucca v dvoch premiérach 29. 9. a 1. 10. a v bloku repríz 3., 5. a 6. 10. Vstupenky sa dajú zakúpiť online alebo v pokladnici SND.

Foto: Wikimedia, Marek Olbrzymek, Silvia Mária Petrovits

Zdroj: TS Slovenské národné divadlo, www.snd.sk a zvukový záznam tlačovej besedy konanej v Opernom salóne SND, ktorý vyhotovila Silvia Mária Petrovits

*** Posledná aktualizácia: 2023-09-30 (adm) ***

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »