Novinky

Veľkonočný darček pre náročných v znamení luxusu s Fabergé

Fabergé / Apple egg

Veľká noc má mnoho symbolov. Jedným z najväčších je paradoxne malé vajíčko. Práve symbol života a plodnosti neodmysliteľné patrí k sviatkom jari. Varené, bohato zdobené či čokoládové - také ho poznáme na sviatočných stoloch. Takými obdarujeme akiste tento rok našich šibačov. Niektorí šťastlivci dnes i v minulosti mali vajíčka v znamení luxusu z dielne Fabergé. Krásne maľované a perlami či drahými kameňmi zdobené vajíčka zo zlata či z platiny, ktoré ukrývajú tajomstvá ako populárne detské "kinderká".

Tradíciu luxusných vajíčok založil ruský cár, ktorý paradoxne nimi obdarúval rok čo rok manželku i deti. Pravidelne si ich objednával u chýrneho klenotníka a zlatníka francúzsko-nemeckého pôvodu. Peter Carl Gustavovič Fabergé (*1846, †1920). Ten pre najbohatších stvoril vyše 50tku cárskych luxusných „kinderiek”. Viete ako sa volajú? Sú to známe Fabergého vajíčka, ktoré už v čase svojho vzniku mali vysokú umeleckú hodnotu a pre zberateľov sa ich cena pohybuje v astronomických výškach. No i dnes sa môžete stretnúť s novými kolekciami radu Fabergé, ktoré aj dnes zostávajú vecou luxusu.

Majstrovská cesta Európou

Karl Gustavovich Fabergé
Carl Gustavovič Faberge. Zdroj: Wikimedia Commons

Prvé roky svojho života strávil v Petrohrade, kým sa jeho rodina nevrátila na čas do Nemecka. V Drážďanoch vyštudoval Školu umeleckých remesiel a podnikol študijnú cestu po Európe. Učil sa starobylými i novými spôsobmi spracúvať vzácne kovy a drahé kamene. Do rodinného podniku Dom Fabergé v Petrohrade, ktorý založil jeho otec Gustav Fabergé, sa vrátil v roku 1872.

Získal zákazku nielen na reštaurovanie múzea Ermitáž a jeho exponátov, ale aj na vyhotovenie novodobej repliky zlatého náramku zo 4. storočia pre Kristom. Tú mal vyhotoviť podľa Skýtskeho pokladu zo zbierok múzea. Keďže kvalita jeho práce vzbudila obdiv cára Alexandra III., nechal ju v múzeu vystavovať ako klenot súčasného ruského umeleckého šperkárstva. Tým sa otvorila cesta  Fabergému k titulu cárskeho zlatníka i k obdivovanému radu luxusných vajíčok nielen pre cársky dvor. V roku 1885 získal aj objednávku na jedinečný darček pre cárovnú Máriu Fjodorovnu k veľkonočným sviatkom.

Fabergé / Petrohrad
Budova Fabergého podniku v Petrohrade. Zdroj: Wikimedia Commons

Skvostný dar pre cárovnú

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Cár chcel svojej manželke darovať k Veľkej noci jedinečný dar. Fabergé vyrobil pre neho skvostné vajce, v ktorom spojil symbol sviatku s luxusom. Na prvý pohľad to nebolo nič mimoriadne. Zvonka biele, no vo vnútri z rýdzeho zlata aj s prekvapením. Tým bola miniatúrna zlatá sliepočka, ktorá ukrývala diamantovú minirepliku cárskej koruny. Odvtedy nemal Fabergé núdzu o nové objednávky. 

Korunovačné vajíčko /Fabergé / Veľká noc
Korunovačné vajíčko. Zdroj: Viktor Vekselberg, Fabergé Museum via Wikimedia Commons

Vyrábal ich z drahých kovov, bohato ich prepracoval a zdobil ich perlami, briliantmi, perleťou alebo rôznymi druhmi emailu. Každé sa dalo otvoriť a skrývalo luxusné prekvapenie, akési spojenie matriošky a kinderka.

Konvalinkové vajíčko daroval cár Mikuláš II. manželke na Veľkú noc 1898. Zdroj: Viktor Vekselberg, Fabergé Museum
Konvalinkové vajíčko daroval cár Mikuláš II. manželke na Veľkú noc 1898. Zdroj: Viktor Vekselberg, Fabergé Museum

Spokojný cár Alexander III. si každoročne u Carla Fabergého objednával pre manželku veľkonočné vajíčko. Aj posledný ruský cár Mikuláš II. pokračoval v tradícii. Ten si ročne dával vyrobiť dokonca dve vajíčka: jedno pre matku, druhé pre manželku.

Celkom Fabergého podnik vyhotovil 50 cárskych vajíčok, z ktorých sa 43 dodnes zachovalo v súkromných zbierkach. Kde? Aj o tom si ešte povieme.

Fabergé, šperkár európskych kráľovských domov

Vďaka kvalite a prepracovanosti svojich jedinečných kúskov si Fabergé získal uznanie i klientelu. Tá sa rýchlo rozšírila nielen na elitu cárskeho Ruska, ale prekonala aj hranice ríše. Stal sa klenotníkom škandinávskej koruny a dodávateľom šperkov pre mnohé európske kráľovské domy. Dokonca tvoril aj pre dvor v Siame. Svetovú pozornosť mu vyslúžili Svetové výstavy v Paríži (1890 a 1900) a v Štokholme (1897).

Preslávili ho nielen vajcia

Hoci ho vo svete preslávili najväčšmi vajíčka, za zmienku stoja tiež jeho luxusné a bižutérne šperky, hodiny, úžitkové predmety a do drahých kameňov vyrezávané, bohato zdobené miniatúry ľudí, zvierat a kvetov. Fabergé nenechával nič na náhodu. Pre svoje výrobky si sám vyrábal aj ozdobné darčekové krabičky. 

Jeho podnik bol pred revolúciou v roku 1917 najväčšou ruskou klenotníckou spoločnosťou s asi 700 vysokokvalifikovanými klenotníkmi. Začiatkom 20. storočia si otvoril  pobočky v Moskve, Odese, v Kyjeve či v Londýne. Každoročne sa ich výrobky dobre predávali aj na Ďalekom Východe. 

Rozklad šperkárskeho impéria

Keď sa počas 1. svetovej vojny výroba šperkov utlmila,  preorientoval sa na vojenskú produkciu. Po zvrhnutí cárskej rodiny Fabergé emigroval do exilu. Zničenie celoživotného diela, stratu majetku a odchod z vlasti znášal Fabergé veľmi zle. Najprv sa uchýlil s rodinou vo Fínsku, neskôr vo Wiesbadene až napokon v Lausanne. 

Na tradíciu Fabergé nadväzujú dodnes

Po jeho smrti založili synovia Eugène a Alexander klenotnícku spoločnosť pokračujúcu v tradíciach otca. Meno slávneho klenotníka sa od 40. rokov minulého storočia spája aj so spoločnosťou Unilever. Firme vyrábajúcej nielen parfumy, kozmetiku či drogistický tovar značiek Domestos a Persil poslúžil ikonický názov Fabergé na podporu predaja jej produktov. Šperkársku tradíciu po dlhej prestávke prevzal výrobca šperkov Pforzheim Victor Mayer, ktorého ako jediného  spoločnosť Fabergé autorizovala. Opäť sa tým spojilo meno Fabergé s luxusným klenotníckym tovarom vyrábaným dodnes. Hoci firma Fabergé prešla radom majiteľov, časť jej podielu zostáva v rukách juhoafrickej investičnej spoločnosti Pallinghurst Resources. Tá na krátky čas dosadila na čelo značky dve pravnučky samotného Carla Petra Fabergého.

Najdrahšie vajcia na svete klenotom múzeí

Dodnes sa zachovalo iba 43 kusov cárskych Fabergého vajíčok. Ide o vzácne zberateľské predmety. Niektoré z nich vyviezli z Ruska zberatelia, iné neskôr Stalin vymenil za traktory. Cena jedného kusu aj bez mini prekvapenia sa šplhá k 1 mil. libier. No najdrahšie je korunovačné vajce z roku 1897. Na novembrovej aukcii domu Christie´s sa v roku 2021 objavilo doteraz neznáme vajíčko zdobené hodinami a pohyblivým kohútom. Toto priesvitné ružové vajíčko vyrobil v roku 1902 pre londýnskych Rothschildovcov.

Fabergého vajíčka nájdeme v zbierkach celebrít či v držbe panovníckych domov. Desiatku z nich vlastní umeleckohistorické múzeum – Zbrojnica Moskovského Kremľa. Tri kusy má britská kráľovská rodina. Taktiež trojicu nájdete v Prattovej zbierke Virgínskeho múzea výtvarného umenia a v zbierke Matildy Geddingsovej v Metropolitnom múzeu umenia v New Yorku. Niekoľko kúskov sa nachádza taktiež v súkromnom Múzeu Fabergé  v Petrohrade v zbierke Viktora Vekselberga. Najväčšiu zbierku mimo Ruska uchováva Lichtenštajnská klenotnica. Skutočne reprezentatívnu vzorku jej poskytol zberateľ Adolf Peter Goop.

Ak náhodou patríte k tým, ktorí si kúpu nových produktov značky Fabergé môžu dovoliť, nájdete ich v predajniach prestížnych lokalít od Dubaja cez Ženevu a Londýn po Katar či New York.

V mene redakcie želáme príjemné radosťou a pohodou naplnené veľkonočné sviatky!

Foto: Wikimedia Commons

Daniel Raiskin / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenská filharmónia ponúkne decembrové koncerty so šéfdirigentom

Slovenská filharmónia ponúkne už tento týždeň decembrovú dvojicu symfonických koncertov so šéfdirigentom i populárne predkoncertné stretnutie.

Read More
Ensemble Ricercata
Culture Hudba Koncerty News PR

Ensemble Ricercata v Slovenskom rozhlase. Concertos vás naladí aj na Vianoce

Ensemble Ricercata sa aj v decembri predstaví publiku v Slovenskom rozhlase. S programom Concertos vás naladí aj na Vianoce…

Read More
Kam za kultúrou
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? Druhý adventný týždeň plný podujatí (2. časť)

Kam za kultúrou? Druhý adventný týždeň plný podujatí a zaujímavých koncertov nielen vo sviatočnom šate, ale i s dobročinným rozmerom…

Read More
Translate »