Čo prinesie Slovenská filharmónia v koncertnej sezóne 2022/2023?

Slovenská filharmónia 2022/2023

Slovenská filharmónia otvára novú, 74. sezónu. Jej program zoradený do viacerých abonentných cyklov sľubuje krásu hudby i hviezdy svetového mena. Nová sezóna štartuje dvojicou otváracích koncertov so šéfdirigentom vo štvrtok a piatok 20. a 21. októbra 2022 a potrvá do 16. júna 2023.

Či už milujete symfonické skladby, komornú hudbu – zvuk organa či klavíru, hudbu dávnych storočí alebo holdujete filmovej hudbe, to všetko prináša Slovenská filharmónia svojim návštevníkom v – pomaly ale isto – sa začínajúcej sezóne. Na svoje si prídu nielen nároční priaznivci hudby, ktorí si potrpia na vypracovanom programe a na excelentných výkonoch a zážitkoch, ale aj deti, rodiny s deťmi či mladí, ktorí si cestu k vážnej hudbe len hľadajú.  „74. koncertná sezóna je opäť plná krásnych a hodnotných podujatí, ktoré sme pre vás pripravili s veľkou radosťou,“ hovorí generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie.

Počas tejto koncertnej sezóny si Slovenská filharmónia pripomenie tiež výročia osobností domácej i svetovej hudby, privíta znamenitých hudobníkov a núdza nebude ani o domácu slovenskú klasickú hudbu. A nielen to!

Slovenská filharmónia
Budova Slovenskej filharmónie. Zdroj: Wikimedia

Leto i jeseň v Slovenskej filharmónii bolo aj v znamení ekológie, tolerancie, inklúzie i hviezd

Hoci Slovenská filharmónia štartuje svoju 74. koncertnú sezónu otváracími koncertmi20. a 21. októbra 2022, má už od leta za sebou úspechy i krásny program. Ani počas leta nezaháľala. Zúčastnila sa viacerých letných festivalov. V Bratislave navštívila nielen festival Viva Musica!, kde odohrala koncert s témou ekológie (viac TU), no na jednom z koncertov festivalu Symfónia umenia doprevádzala excelentného tenoristu Josého Curu (viac TU). Okrem zájazdov po Slovensku, zavítala aj do Švajčiarska na popredný festival Murten Classics, kde odohrala tri koncerty (ako sme avizovali TU) a jeden z nich aj pre záznam švajčiarskeho rozhlasu.

SF / Murten Classic
Koncert SF na Murten Classic 2022.

Ako tradícia velí už v septembri jej teleso – Slovenský komorný orchester pripravilo obľúbený Koncert bez bariér, ktorý sa stretol s vynikajúcim diváckym ohlasom. Jeho súčasťou bolo aj uvedenie Reduty v podobe hapticko-zvukovej pomôcky pre slabozrakých a nevidiacich návštevníkov.

1. hapticko-zvuková pômôcka pre nevidiacich a slabozrakých návštevníkov / Slovenská filharmónia
Hapticko-zvuková pomôcka pre nevidiacich a slabozrakých návštevníkov Slovenskej filharmónie patrí k jej zaujímavým aktivitám z roku 2022.

Samozrejmosťou v doterajšom programe umeleckých telies Slovenskej filharmónie bola organizácia i viacnásobná účasť na najstaršom slovenskom hudobnom festivale – Bratislavské hudobné slávnosti. Čo priniesol ich tohtoročný 57. ročník sa dozviete TU.

Sezónu otvorí so šéfdirigentom a zaujímavou hostkou a unikátnym nástrojom

Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jozef Chabroň) sa na otváracích koncertoch vo štvrtok a piatok 20. a 21. októbra 2022 predstavia pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina.

Daniel Raiskin
Daniel Raiskin. Foto: Peter Brenkus

Petrohradský rodák, uznávaný dirigent a hosť početných popredných koncertných pódií spolupracuje so Slovenskou filharmóniou už od roku 2010. Popri postu šéfdirigenta Slovenskej filharmónie, ktorý zastáva tretiu sezónu, je hudobným riaditeľom Winnipeg Symphony Orchestra, hlavným hosťujúcim dirigentom Belehradskej filharmónie.

Otváracie koncerty SF / Nová sezóna SF
D. Raiskin a S. Lamsma / Otváracie koncerty Slovenskej filharmónie. Foto: A. Trizuljak

Sólistkou oboch otváracích večerov bude mladá holandská husľová virtuózka Simone Lamsma, ktorá hrá na vzácnom nástroji „Mlynarski“ Stradivarius (1718). V naštudovaní šéfdirigenta zaznejú diela Egona Kráka, Ericha Wolfganga Korngolda a Gustava Mahlera.  

Umelecké telesá Slovenskej filharmónie pôjdu na cesty po Slovensku i na turné do zahraničia

Počas 74. sezóny sa priaznivcov predstavia všetky telesá Slovenskej filharmónie – orchester SF, Slovenský filharmonický zbor i Slovenský komorný orchester, a to ako na slovenských, tak aj na zahraničných koncertných pódiách. Orchester Slovenská filharmónia absolvuje niekoľko zájazdov i turné. Navštívi Rakúsko i Japonsko.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Do Rakúska si to zamieri aj Slovenský filharmonický zbor, ktorý ani tento rok nezaháľal. Navštívi tiež Nemecko, Českú republiku či Turecko.

Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň
Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: Ján Lukáš

Slovenský komorný orchester zavíta do Francúzska a Fínska.

Slovenský komorný orchester
Slovenský komorný orchester. Foto: P. Brenkus

A ako to bude so Slovenskou filharmóniou na domácej pôde v Redute? Okrem Otváracích koncertov sa predstaví so šéfdirigentom Danielom Raiskinom na 7 dvojiciach koncertov hlavných abonentných cyklov (10., 11. novembra 2022, 08., 09. decembra 2022, 12., 13. januára 2023, 23., 24. marca 2023, 27., 28. apríla 2023, 08. a 09. júna 2023 a 15., 16. júna 2023). Spoločne sa predstavia aj v júni na koncerte vo viedenskom Musikvereine (18. júna 2023). Spolu s českým dirigentom Leošom Svárovským odcestujú Slovenskí filharmonici opäť na turné do Japonska (25. júna – 10. júla 2023).  

Leoš Svárovský / SFK
Dirigent Leoš Svárovský. Zdroj: Štátna filharmónia Košice

Aj títo dirigenti prídu do Reduty. Slovenská filharmónia zažije aj debut

V 74. koncertnej sezóne Slovenskej filharmónie bude opäť hosťom sezóny dirigent svetového renomé Juraj Valčuha i popredný rumunský umelec Ion Marin. Okrem nich sem počas tejto sezóny opäť zavítajú aj bývalí šéfdirigenti SF – Emmanuel Villaume a James Judd.  Vystúpia aj mnohí slovenskí a českí dirigenti Rastislav Štúr, Peter Valentovič, Juraj Jartim, Robert Jindra, Marián Lejava, Martin Leginus, Ondrej Olos, Petr Altrichter, Jaroslav Kyzlink, Leoš Svárovský.

Slovenská filharmónia privíta aj pravidelných hostí sezón, akými sú dirigenti Ralf Weikert a Kaspar Zehnder. Debutovo sa v sezóne predstaví mladý iránsky dirigent HosseinPishkar, rakúsky dirigent Gérard Korsten a Ricardo Casero zo Španielska.

Kaspar Zehnder
Dirigent Kaspar Zehnder. Foto: Guy Perrenoud

Čo prináša Slovenská filharmónia v aktuálnej sezóne?

Samozrejmosťou sezóny sú abonentné koncerty. Tie však nie sú len pre abonentov (viac o abonentkách SF sa dozviete TU). 74. koncertná sezóna 2022/2023 ponúka abonentom a návštevníkom 14 koncertných cyklov, ktoré sa uskutočnia v priestoroch bratislavskej Reduty, sídla Slovenskej filharmónie – v Koncertnej sieni a Malej sále SF. Okrem nich v rámci hudobnej edukácie ponúka aj cykly špeciálne určené pre rodiny s deťmi, pre deti už od predškolského veku, žiakov i študentov či juniorské koncerty – mladí mladým.

Prinesie veľkolepé symfonické i vokálne diela

Hlavný abonentný cyklus SF A/B prinesie veľkolepé symfonické i vokálne diela, či diela slovenských autorov. Núdza nebude ani o premiéru domácej hudby. Abonentný cyklus D/E ponúkne široké spektrom repertoáru od klasicizmu, cez romantizmus až po 20. storočie. Populárny cyklus C uvedie hudbu zo slovenských filmov i slávne operné zbory v podaní Slovenského filharmonického zboru. Dramaturgia cyklu mimoriadnych koncertov kopíruje sviatky ako Vianoce, Silvester, Nový rok či Veľkú noc ale zahŕňa aj koncerty filmovej hudby. Slovenská filharmónia sa v rámci tohto cyklu tiež predstaví aj na záverečnom koncerte festivalu súčasnej hudby Melos-Étos.

Reklama
Melos-Étos

Priestor dostáva aj komorná hudba

Počas tejto sezóny počíta Slovenská filharmónia so šesticou komorných cyklov. V rámci cyklu SKO odznie pre milovníkov komornej hudby sedem koncertov s programom siahajúcim od Corelliho až po Johna Ruttera a Karla Jenkins a nevynímajúc slovenskú hudbu. Dobrú správu máme aj pre priaznivcov organovej hudby. Tento cyklus privíta popri zahraničných i domáceho organistu, ktorý sa po rokoch vracia do Koncertnej siene Reduty. Cyklus Klavír a klaviristi ponúkne v sezóne 2022/2023 šesticu koncertov. V rámci nich sa predstavia siedmi klaviristi, ktorí sú renomovanými umelcami veľkých európskych pódií. Priestor dostanú nielen špičkoví umelci ale aj minuloročný víťaz Medzinárodnej klavírnej súťaže J. N. Hummela, Robert Bílý.

Oceneni Hummel 21
Slávnostné vyhlásenie výsledkov 10. ročníka Medzinárodnej klavírnej súťaže J. N. Hummela. Zdroj: Slovenská filharmónia

Päť koncertov prinesie cyklus Komorná hudba v sezóne 2022/2023, pričom viaceré koncerty vzdajú poctu Beethovenovi a jeden prinesie aj slovenskú premiéru. Každoročne má v koncertných sálach Slovenskej filharmónie svoje miesto i hudba z obdobia renesancie, baroka a klasicizmu, ktorá je v cykle Stará hudba (pôvodne Hudba troch storočí) interpretovaná telesami špecializujúcimi sa na poučenú dobovú interpretáciu. Mimo Reduty, do chrámov pozýva cyklus sakrálnej hudby Hudba v chrámoch, ktoré sa budú konať v bratislavských kostoloch: v Katedrále sv. Martina, Kostole sv. Vincenta de Paul a v Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa (Jezuiti).

Koncertné cykly v 74. sezóne podrobnejšie:

Ak vás zaujíma podrobnejšie i presnejšie, s čím ten-ktorý abonentný cyklus v 74. sezóne počíta, máme tu pre vás podrobný prehľad.

Hlavný abonentný cyklus A/B bude veľkolepý a prinesie aj premiéru

Hlavný abonentný cyklus SF v aktuálnej sezóne ponúka oživenie veľkých orchestrálnych partitúr ako Symfónia č. 5 Gustava Mahlera či Prsteň Nibelungov bez slov, monumentálny  orchestrálny výber z opernej tetralógie Richarda Wagnera v spracovaní Lorina Maazela.  Na svoje si prídu aj milovníci vokálnej hudby.

Zaznie kantáta Carmina burana Carla Orffa a tiež dva veľké opusy Ludwiga van Beethovena Missa solemnis a Symfónia č. 9 d mol. Nebudú chýbať ani ďalšie známe diela orchestrálneho repertoáru výber – z baletu Romeo a Júlia Sergeja Prokofieva, Koncert pre klavír a orchester č. 2 mol Sergeja Rachmaninova či Symfónia č. 3 c mol Organová Camilla Saint-Saënsa.

Obohatením sezóny budú slovenské diela – svetová premiéra skladby Les anges du ciel / Nebeskí anjeli od Egona Kráka a tiež oratórium Óda na radosť Jána Cikkera. Popri Danielovi Raiskinovi tento cyklus privíta aj dvoch bývalých šéfdirigentov SF Emmanuela Villauma a Jamesa Judda, spomedzi mien sólistov treba spomenúť huslistku Simone Lamsma, violončelistu Pabla Ferrandéza, klaviristov Olgu Scheps a Jonathana Fournela.

Abonentný cyklus D/E prinesie aj Tristana a Izoldu s Jurajom Valčuhom

Koncertný cyklus ponúkne široké spektrom repertoáru od klasicizmu, cez romantizmus až  po 20. storočie. V naštudovaní šéfdirigenta SF zaznie okrem iného Symfónia č. 10 e mol Dmitrija Šostakoviča, Symfónia č. 5 B dur Alexandra Glazunova či skladba Chiaroscuro pre husle a orchester od gruzínskeho skladateľa Giju Kančeliho (so sólistom Jarolímom Emmanuelom Ružičkom). Na pódium Reduty sa vráti tiež Symfónia č. 4 Es Romantická Antona Brucknera, Koncert pre orchester Bélu Bartóka. Tešiť sa môžeme aj na dva významné vokálno-symfonické opusy – Symfónia č. 2 B dur Lobgesang Felixa Mendelssohna Bartholdyho a Rekviem Antonína Dvořáka. Medzi dramaturgické počiny bude nepochybne patriť koncertné uvedenie 2. dejstva opery Tristan a Izolda Richarda Wagnera s dirigentom Jurajom Valčuhom.

Populárny cyklus vzdá aj poctu slovenskej filmovej hudbe

V Populárnom cykle, zameranom na širokú vrstvu poslucháčov, uvedie na úvod sezóny koncert zostavený z hudby zo slovenských filmov (Zem spieva, Posledná bosorka, Šťastie príde v nedeľu, Pacho, hybský zbojník, Nevesta hôľ, Medená veža, Obchod na korze a i.).

ŠFK a Martin Leginus
Martin Leginus v Štátnej filharmónii Košice. Foto: Miriama Fenciková. Zdroj: ŠFK

Slovenský filharmonický zbor sa v rámci cyklu predstaví koncertom slávnych operných zborov. Bude to španielsky ladený večer so sólistkou Miriam Rodriguez Brüllovou pod taktovkou dirigenta Ricarda Casera či večer so symfonickými básňami Antonína Dvořáka inšpirovanými baladami Karla Jaromíra Erbena, ktoré naštuduje dirigent Martin Leginus.

Mimoriadne koncerty aj k sviatkom

Dramaturgia cyklu mimoriadnych koncertov programovo nadväzuje nielen na obdobie Vianoc, Nového roku a Veľkej noci, ale zahŕňa aj koncerty filmovej hudby. V aktuálnej sezóne to bude okrem tradičného Koncertu bez bariér, vianočných, silvestrovských, novoročných a obľúbených koncertov hudby z filmov z pera svetových skladateľov aj koncert hudby  zo slovenských filmov. V rámci tohto cyklu sa Slovenská filharmónia tiež predstaví na záverečnom koncerte festivalu súčasnej hudby Melos-Étos.

Koncert bez bariér - Dotknime sa bratislavskej Reduty / Slovenská filharmónia
Koncert bez bariér - Dotknime sa bratislavskej Reduty. Foto: Slovenská filharmónia

Aj komorné cykly sú samozrejmosťou

Prvým z komorných cyklov, na ktorý sa pozrieme, je Cyklus Slovenského komorného orchestra. V rámci neho prinesú pre milovníkov komornej hudby sedem koncertov s programom, siahajúcim od Corelliho až po Johna Ruttera a Karla Jenkinsa. Ako sólista koncertu Hommage à Bohdan Warchal vystúpi husľová legenda Shlomo Mintz. Nebude chýba tiež tvorba domácich autorov (Ilja Zeljenka, Pavol Šimai, Martin Petrík). Po viacerých rokoch v podaní Slovenského komorné orchestra zaznejú aj kompletné orchestrálne suity Johanna Sebastiana Bacha.

Organové koncerty do Reduty patria tiež

Bratislavskému publiku sa v novembri 2022 predstaví mladý rakúsky organista Stefan Donner, víťaz medzinárodnej súťaže Franza Schmidta v dielach nemeckých a francúzskych majstrov.

Vo februári bude na pôde SF hosťovať titulárny organista Dómu v St. Gallen Willibald Guggenmos s objavným programom siahajúcim od baroka po súčasnosť.

Netradičné spojenie organu a hovoreného slova ponúka uvedenie veľkej kompozície Job pre organ z pera českého skladateľa Petra Ebena. Osemčasťový cyklus inšpirovaný biblickou tematikou uvedie americký organista pôsobiaci na Slovensku David di Fiore

Po rokoch sa na pódium SF opätovne vráti popredný slovenský umelec Marek Vrábel s francúzskym romantickým repertoárom.

Cyklus Klavír a klaviristi so slávnymi menami i mladými talentami

Cyklus Klavír a klaviristi ponúkne v sezóne 2022/2023 svojim abonentom, ale aj návštevníkom 6 koncertov. V rámci nich sa predstavia siedmi klaviristi, ktorí sú renomovanými umelcami veľkých európskych pódií. Sezónu recitálov otvorí v októbri mladý kórejsko-nemecký klavirista Chi Ho Han. Jeho recitál prinesie spleť rusko-francúzskej hudby z prelomu 19. a 20. storočia.

Privíta i víťaza Medzinárodnej klavírnej súťaže J. N. Hummela

Medzi najmladších interpretov patrí Robert Bílý, rodák z Českej republiky a víťaz minuloročného 10. ročníka Medzinárodnej klavírnej súťaže J. N. Hummela. Návštevníkom sa predstaví aj  po boku orchestra v hlavnom abonentnom cykle.

Zastúpenie bude mať aj slovenská klavírna škola. Cyklus oslávi aj osemdesiatiny

Slovenskú klavírnu školu bude reprezentovať Zuzana Niederdorfer, ktorá už niekoľko rokov pôsobí na univerzite v Grazi. Milovníci tvorby Sergeja Rachmaninova by mali svoju pozornosť upriamiť na recitál dvojice Julie Kociuban a Ilyu Maximova. Zaznejú v ňom Suita č. 1 a č. 2, ale i Ruská rapsódia a Symfonické tance pre dva klavíry. Elena Letňanová pri oslave svojho životného jubilea (80) vyskladala dramaturgiu svojho koncertu  z rozsahovo menších diel Chopina a Liszta. Z diel slovenských skladateľov dostane priestor Bolero-Blues Iris Szeghy. 

Emília Vášáryová / Slnko v sieti za roky 2020 a 2021
Emília Vášáryová. Zdroj: Zdenko Hanout pre SFTA / Slnko v sieti / Facebook

Večerom bude sprevádzať tiež jubilantka Emília Vášáryová, ktorá bude čítať zo Chopinovej korešpondencie. Poctu Fryderykovi Chopinovi vzdá i belgický klavirista Daan Vandewalle. Uvedie diela Chopina i diela Bernharda Langa a Frederica Rzewskeho, ktoré reflektujú Chopinov vplyv na súčasných skladateľov.

Komornej hudbe dominujú slovenskí interpreti

Cyklus Komorná hudba prinesie v sezóne 2022/2023 päť koncertov, v rámci ktorých si bude možné vypočuť najmä slovenských interpretov. Sériu koncertov odštartuje v novembri zoskupenie Varga Quartett Wien, ktoré bude v Klavírnom kvintete Césara Francka doplnené o klaviristu Filipa Štraucha. 

Trio pre klarinet, husle a klavír Arama Chačaturiana, ale aj nádherná Brahmsova Sonáta pre klarinet a klavír zaznie v interpretácii prvých hráčov orchestra SF Jozefa Eliáša a Jozefa Horvátha v spolupráci so slovenským klaviristom Marcelom Štefkom. Poctu Beethovenovi vzdá dlhoročné duo Daniela Varínska a Ján Slávik. Počas koncertného večera uvedú okrem iného Sonátu pre violončelo a klavír č. 1 a č. 5. Komorné duo v zložení Ivan Ženatý a Marian Lapšanský, bývalý generálny riaditeľ SF, bude hrať tiež Beethovena a významný český huslista sa predstaví  s Dvořákom, Debussym a Franckom.

Kučerová & Lapšanský / Viva Musica!
Marián Lapšanský počas piesňového recitálu Adriany Kučerovej na Viva Musica! festivale. Zdroj: Zdenko Hanout / Viva Musica!

Sezónu cyklu Komorná hudba uzavrie vokálny komorný koncert. Členovia Opery SND Terézia Kružliaková a Tomáš Juhás v spolupráci s klaviristom Robertom Pechancom uvedú piesňové cykly Suchoňa, Urbanca, Křičku i Dvořáka. Na rad sa dostanú i árie z opier Rusalka, Krútňava či Svätopluk. Na záver by mal v premiére zaznieť duet z pera v Bratislave pôsobiaceho skladateľa Ľuboša Bernátha. Koncert sa koná pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej a Českej republiky.

V programe neopomína ani starú hudbu

Každoročne má v koncertných sálach Slovenskej filharmónie svoje miesto i hudba z obdobia renesancie, baroka a klasicizmu. Tá je v cykle Stará hudba interpretovaná telesami špecializujúcimi sa na poučenú dobovú interpretáciu. Kombináciu stredovekých spevov so spevmi súčasného skladateľa Jevgenija Iršaia, ktoré reflektujú stredovekých básnikov bude možnosť počuť v interpretácii bratislavského zoskupenia Schola Minor. Českí hudobníci Jan Krejča a Hana Blažíková vystúpia s unikátnym repertoárom ranobarokových talianskych piesní a teorbových kompozícií.

Schola Minor
Schola Minor

V rámci sezóny sa predstavia aj dva slovenské ansámble. Miloš Valent so svojim súborom Solamente naturali prinesie hudbu z Tranovského Cithary sanctorum.

Solamente naturali
Solamente naturali

Na pódiu Slovenskej filharmónie bude sláviť svoje 50. výročie zoskupenie Musica Aeterna. Umelecký vedúci Peter Zajíček v spolupráci s Czech Ensemble Baroque uvedie Charpentierove Te Deum, ale aj jeden obraz z Lullyho opery Amadis a Šesť orchestrálnych predohier bratislavského rodáka Johanna Sigismunda Kussera. Koncert sa koná v rámci festivalu Dni starej hudby.

Musica aeterna / Kam za kultúrou
Musica Aeterna

Foto: Slovenská filharmónia, Viva Musica!, Štátna filharmónia Košice, Musica Aeterna, Solamente naturali, Schola minor, Wikimedia

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF. Z podkladov spracovala Silvia Mária Petrovitsová

 

*** Posledná aktualizácia: 2022-10-17 (smp) ***

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »