Novinky

Festival Viva Musica! predstavil ďalšie koncerty

For Seasons / Festival Viva Musica!

Festival Viva Musica! predstavil ďalšie koncerty. Do Bratislavy sa v lete vráti nórska huslistka Mari Samuelsen, ale aj klaviristka Maki Namekawa, ktorá na festivale v minulosti účinkovala po boku Philipa Glassa s programom The Complete Piano Etudes. Ponuku júlových koncertov festivalu doplní spoločný recitál Adriany Kučerovej a Mariana Lapšanského.

Program 18. ročníka festivalu Viva Musica! je opäť veľmi pestrý a dramaturgicky koncipovaný tak, aby si každý jeho návštevník prišiel na svoje. Po prvých dvoch zverejnených menách – kontratenoristovi Jakubovi Józefovi Orlińskom, ktorý na festivale vystúpi so súborom Il Pomo d’Oro, a Bratislavskom chlapčenskom zbore, zverejnila Viva Musica! ďalších troch účinkujúcich.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Klasika inak – o tom je už 18 rokov festival Viva Musica! V lete do Bratislavy opäť prinesie to najlepšie z klasickej hudby.

READ MORE

Aj hudbou možno reagovať na klimatické zmeny. Na festivale Viva Musica! zaznie v slovenskej premiére

For Seasons / Festival Viva Musica!
For Seasons. Foto: Peter Hundert

V slovenskej premiére má festival česť uviesť dielo For Seasons (composed by climate data), ktoré vzniklo z iniciatívy členov orchestra NDR Elbphilharmonie v Hamburgu ako reakcia na globálne klimatické zmeny, jednu z najpálčivejších hrozieb pre život na našej planéte.

Dielo je rekompozíciou Štyroch ročných období Antonia Vivaldiho, ktoré sú považované za najznámejšie hudobné zobrazenie prírody. Klimatické zmeny, ktorými planéta prešla od ich vzniku, boli na základe získaných dát aplikované do pôvodnej partitúry a vďaka technológiám sa tak stali „počuteľnými“: dnešné štyri ročné obdobia znejú menej harmonicky, strácajú svoju pôvodnú rovnováhu a hranice medzi nimi sa stierajú.

Návrat nórskej huslistky

For Seasons zaznie v podaní orchestra Slovenskej filharmónie pod taktovkou britského dirigenta Kevina Griffithsa a ako sólistka sa predstaví nórska huslistka Mari Samuelsen.

Príležitosť uviesť Vivaldiho Štyri ročné obdobia v tejto verzii a zdieľať ich s publikom je pre mňa veľkou radosťou. Veľmi sa teším na spoluprácu s orchestrom Slovenskej filharmónie a na to, že sa opäť po čase môžem vrátiť na skvelý festival Viva Musica!,“ uviedla Mari, ktorá sa na festival vracia po dvoch predošlých mimoriadne úspešných účinkovaniach v rokoch 2017 (Max Richter: Vivaldi Recomposed) a 2018 (From Bach to Glass).

Mari Samuelsen
Mari Samuelsen. Foto: Sadan Ekdemir

Festivalovú slovenskú premiéru bude hostiť Sad Janka Kráľa

Slovenská filharmónia rada prijala pozvanie účinkovať na festivale Viva Musica!, v programe ktorého zahrá slovenskú premiéru skladby For Seasons. Tá pripomenie návštevníkom aktuálnosť témy ochrany životného prostredia. Je pre nás cťou, že našimi partnermi na pódiu budú vynikajúca nórska huslistka Mari Samuelsen a anglický dirigent Kevin Griffiths, ktorí rovnako ako slovenskí filharmonici a väčšina našej verejnosti zastávajú názor, že nielen kvalitná hudba, ale aj prostredie, v ktorom žijeme, nesmú obsahovať „falošné tóny“, ale majú zostať v harmónii a rovnováhe. Len tak si ich budeme môcť naozaj kvalitne užívať,“ doplnil Marián Turner, generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie.

Koncert sa uskutoční 1. júla 2022 o 19:30 v Sade Janka Kráľa. Vstup naň je bezplatný.

Viva Musica! festival prináša aj multižánrový umelecký projekt

Ďalším atraktívnym koncertom tohtoročného programu je projekt Pianographique, ktorý tvorí séria spoluprác japonskej klaviristky Maki Namekawa, amerického klaviristu a dirigenta Dennisa Russella Daviesa a rakúskeho vizuálneho umelca Cori O’lana. Pianographique je o prepájaní umenia s novými technológiami, konkrétne o vizuálnom stvárnení hudby, ktoré vzniká v reálnom čase na základe interakcie hudby, interpretov a počítačového systému.

Keď maľuje počítač...

Počítač je v tomto prípade pomyselným maliarskym štetcom, ktorý je ovládaný klaviristami, a tak ako sa interpretácia jednej skladby na rôznych koncertoch môže líšiť, odlišné sú aj jej samotné vizuálne stvárnenia. „Funguje to nádherne – kombinácia hudby a digitálnych obrazov nielen zvyšuje zážitok, ale zdá sa, že spúšťa aj ďalšiu predstavivosť poslucháčov,“ hovorí o Pianographique Maki Namekawa.

Dennis Russell Davies & Maki Namekawa
Dennis Russell Davies & Maki Namekawa. Foto: Andreas H. Bitesnich

Maki a Dennis Russell Davies tvoria klavírne duo od roku 2003. Pravidelne koncertujú na významných pódiách v Európe, Japonsku a v Severnej Amerike a sú jednými z najbližších spolupracovníkov amerického skladateľa Philipa Glassa.

Na koncerte, ktorý sa bude konať 14. júla v Slovenskom rozhlase, uvedú jeho skladby Piano Sonata (v slovenskej premiére) a Four Movements for Two Pianos, ktoré doplnia diela The Seasons Johna CageaPiano Phase Steva Reicha.

Dvojitý návrat na Viva Musica! festival v znamení premiérovej spolupráce

Ponuku júlových koncertov doplní spoločný recitál sopranistky Adriany Kučerovej a klaviristu Mariana Lapšanského, ktorý nadväzuje na minuloročnú sériu piesňových recitálov realizovaných vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave.

Adriana Kučerová & Marián Lapšanský
Adriana Kučerová & Marian Lapšanský. Foto: Jana Ilko

Adriana Kučerová patrí k najvýraznejším osobnostiam slovenského operného umenia. Na festivale Viva Musica! naposledy účinkovala v rámci galakoncertu West Side Story pri príležitosti 100. výročia narodenia Leonarda Bernsteina.

Pozvanie vystúpiť na festivale opätovne prijal aj medzinárodne uznávaný klavirista a pedagóg Marian Lapšanský. V rámci premiérovej spolupráce s Adrianou uvedú výber z piesňovej a klavírnej tvorby Eugena Suchoňa, Antonína Dvořáka a ďalších autorov. Koncert sa uskutoční 21. júla o 20:00 vo Veľkom evanjelickom kostole.

Viva Musica! festival sa uskutoční od 23. júna do 11. septembra 2022 na rôznych miestach v Bratislave. Vstupenky na koncerty sú k dispozícii na www.vivamusica.sk a v sieti Ticketportal. Ďalšie koncerty plánuje festival zverejňovať postupne.

Prehľad doteraz zverejnených koncertov 18. ročníka festivalu Viva Musica!
  • 23.6., 20:00, Veľký evanjelický kostol – Jakub Józef Orliński & II Pomo d’Oro: Facce d’amore
  • 1.7., 19:30, Sad Janka Kráľa – Vivaldi/Candotto: For Seasons (composed by climate data) – Mari Samuelsen, Slovenská filharmónia, Kevin Griffiths (vstup voľný)
  • 6.7., 20:00, Námestie pri Eurovea – Bratislavský chlapčenský zbor: 40. narodeniny (vstup voľný)
  • 14.7., 20:00, Slovenský rozhlas – Pianographique
  • 21.7., 20:00, Veľký evanjelický kostol – Kučerová & Lapšanský

Koncerty 18. ročníka festivalu Viva Musica! sa uskutočnia pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Festival z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislavy.

Redakciu informoval a fotografie z archívu festivalu Viva Musica! poskytol Marek Kučera, PR manager Viva Musica! festivalu

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Translate »