Už o niekoľko dní začína v poradí 57. ročník prestížnej festivalovej legendy vo svete vážnej hudby –Bratislavské hudobné slávnosti. Sľubuje mimoriadne zážitky, skúsených hudobníkov, mladé talenty a atraktívny program. Na svoje si príde naozaj každý milovník kvalitnej interpretácie vážnej hudby.
Najstarší festival na Slovensku, Bratislavské hudobné slávnosti (BHS), ktoré od jeho počiatkov organizuje Slovenská filharmónia sa tešia cvengu prestížnej medzinárodnej platformy. Tento rok festival píše svoj 57. ročník, keďže ho v roku 2020 nahradili komorné koncerty domácich umelcov. I ten minuloročný bol v tieni pandémii, no tento rok je BHS už v plnej sile a kráse. Opäť raz napĺňa svoje posolstvo – priniesť excelentné interpretačné výkony, uviesť málo hrávané diela i diela slovenských skladateľov na najvyššej úrovni. Prinesie premiéry i hudobné návraty po rokoch. A to všetko ponúkne publiku v podaní skúsených, renomovaných i mladých umelcov i súborov zo Slovenska a zo zahraničia. Aktuálny ročník sa začína už 23. septembra a potrvá do 8. októbra. Pripomeňme si, na čo sa môžeme tešiť. Mimochodom, koncerty aktuálneho týždňa (23.-25.9.) nájdete aj v aktuálnom prehľade našich tipov.
Rozozvučí nielen Bratislavu, ale i Piešťany
Bratislavské hudobné slávnosti štartujú už 23. septembra. Ich dejiskom je – ako obvykle – bratislavská Reduta. Po pauze sa vracia aj do Domu umenia v Piešťanoch, ktorý bude tento rok hostiť napokon dva koncerty.
Pripomenie výročia
Svojim programom pripomenie 57. ročník BHS hneď niekoľko výročí. Pripomenie skladateľov Ilju Zeljenku, Mikuláša Moyzesa, Césara Francka i storočnicu SOZA. Zároveň oslávi životné jubileum skladateľa a dlhoročného predsedu Festivalového výbor BHS Ladislava Burlasa. Uctí si tiež aj nedávno zosnulého zakladateľa a zbormajstra Speváckeho zboru mesta Bratislava Ladislava Holáska.
Bratislavské hudobné slávnosti to je 19 koncertov s atraktívnym programom
Nastaveného prestížneho trendu sa drží aj tento ročník Bratislavských hudobných slávností. Počas 16 festivalových dní prináša 19 koncertov. V programe majú svoje zastúpenie tak komorné, ako i symfonické koncerty. Symfonických koncertov je drvivá väčšina a ich dejiskom je Koncertná sieň SF.
V hlavnej úlohe husle a klavír
Ústredným spojivom je prehliadka diel dedikovaných husliam v interpretácii skvelých huslistov. Čajkovský zaznie v podaní ukrajinského huslistu Valeriya Sokolova, Beethoven v podaní gruzínskej virtuózky Lisy Batishvili, dielo Jeana Sibelia v podaní Sergeya Khachatryana a izraelsko-americký huslista Gil Shaham uvedie príťažlivý koncert Camillea Saint-Saënsa. Domáci interpret excelentných kvalít Juraj Čižmarovič sa predstaví s Prokofievom. Druhým nástrojom, ktorý hrá v programe prím – je klavír. Zaznie ako sólový nástroj s orchestrom pod rukami Dejana Lazića s dielom virtuózneho Liszta či s jediným klavírnym koncertom Edvarda Griega v podaní Simona Trpčeskeho. Do tretice sa tak klavír rozozvučí aj v podaní Behzoda Abduraimova s Prokofievovým náročným 2. klavírnym koncertom g mol po boku Orchestra Akadémie Santa Cecilia a pod taktovkou Juraja Valčuhu.
Nechýba ani vokálne umenie
Ak vás priťahuje vokálne umenie, na svoje si prídete už na otváracom koncerte, ktorý privíta úspešnú mladú slovenskú sopranistku Slávku Zámečníkovú. Ďalšiu príležitosť máte na koncerte s dielami piesňovej tvorby slovenských skladateľov či na koncerte Budapest Festival Orchestra s nemeckou koloratúrnou sopranistkou Anna-Lenou Elbertovou. Vychutnáte si ju vďaka vrcholným áriám z opery Le Grand Macabre od Györgya Ligetiho.
Komorné koncerty ovládnu Malú sálu
Festivalová ponuka zahŕňa štvoricu komorných koncertov, ktoré začínajú jednotne o 16:00 hod. a ich dejiskom je Malá sála Slovenskej filharmónie. Prvý (24.9.) bude venovaný klavírnej tvorbe troch storočí v podaní úspešného španielskeho klaviristu a laureáta minulého ročníka Medzinárodnej klavírnej súťaže J. N. Hummela Lea de María. Ten sa na ďalší deň predstaví aj v Piešťanoch. Druhý komorný koncert v nedeľu (25.9.) predstaví piesňovú tvorbu slovenských skladateľov. Ich diela zaznejú v prvú októbrovú sobotu v podaní zoskupenia Mucha Quartet a altistky Lucie Duchoňovej aj na 3. komornom koncerte aktuálneho ročníka. Štvoricu komorných koncertov uzavrie v nedeľu 2.10.2022 organový recitál Johannesa Zeinlera, ktorý o.i. predstaví aj dielo bratislavského rodáka Franza Schmidta a „oslávenca“ Césara Francka.
Privíta aj prestížnych hostí
Program 57. ročníka festivalu BHS dokazuje, že cieľ sprostredkovať výnimočné zážitky a hudbu interpretovanú v najvyššej dokonalosti, aj tento ročník napĺňa. A navyše, darí sa do každého festivalového koncertu „prepašovať“ málo, resp. vôbec nehrávané diela slovenských skladateľov. Tie sa objavujú aj v podaní zahraničných umelcov, ansámblov a telies. Na aktuálnom ročníku festivalu vystúpi šesť zahraničných orchestrov. Z Londýna do Bratislavy zavíta v piatok 7.10. Royal Philharmonic Orchestra, ktorý sa predstaví s dirigentom Vasily Petrenkom a macedónskym klaviristom Simonom Trpčeskim. Filharmonický orchester Monte Carlo s dirigentom Kazuki Yamadom a ukrajinským huslistom Valeriy Sokolovom sprostredkujú 26.9. triádu známych orchestrálny diel.
Oslávi predsedníctvo v EÚ
Ťahákom festivalu je aj renomovaný Budapest Festival Orchestra, ktorý spolu so sopranistkou Anna-Lenou Elbertovou prináša už 28.9. do Bratislavy veľmi príťažlivý program aj pre najnáročnejšieho poslucháča. Festivalový návrat po rokoch píše aj Orchestra dell ´Accademia Nationale di Santa Cecilia. Spolu so sólistom – klaviristom Behzod Abduraimov už v sobou 1.10. vystúpi pod taktovkou slovenského dirigenta Juraja Valčuhu. Na ich koncerte zaznie aj Turbulencia Ľubice Čekovskej.
Svoje zastúpenie v programe majú aj dve prestížne české telesá – Česká filharmónia a PKF – Prague Philharmonia. Česká filharmónie prinesie hudobný pozdrav z predsedajúcej krajiny EÚ. Pod taktovkou svojho šéfdirigenta Semyona Bychkova budú sprevádzať gruzínsku huslistku Lisu Batiashvili. Koncert pražskej PKF pod taktovkou dirigenta Dawida Runtza prinesie vystúpenie francúzskej violončelistky Camille Thomas. Okrem iných diel zaznie aj Allegro sinfonico od Ľudovíta Rajtera.
Koho z domácich uvidíte?
Ak sa pozrieme do programu zistíme, že zo slovenských telies a ansámblov sa môžeme tešiť na tie najvýznamnejšie. Nechýbajú všetky telesá Slovenskej filharmónie. Svoj priestor dostane v utorok 27.9. aj Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod taktovkou svojho šéfdirigenta a tohtoročného jubilanta, Maestra Ondreja Lenárda a so sólistom-huslistom Jurajom Čižmarovičom. Predstaví sa aj Štátna filharmónia Košice pod taktovkou svojho šéfdirigenta a hudobného riaditeľa Opery ND v Prahe Roberta Jindru.
Pod taktovkou Leoša Svárovského sa po boku Speváckeho zboru Lúčnica, predstaví jediný slovenský orchester mozartovského typu Štátny komorný orchester Žilina. Ich koncerty – v Žiline, v Bratislave i v Piešťanoch budú kvôli zdravotnej indispozícii bez sólistu – huslistu Milana Paľu. No i napriek tomu sa v ich podaní môžete tešiť na novodobú premiéru Omše in C maior Mikuláša Mozyesa v novodobej premiére.
V programe BHS vystúpi aj Bratislavské dychové okteto (29.9.), Mucha Quartet (1.10.) či svetoznámy Janoska Ensemble. Posledne menovaný sa predstaví s najnovším CD The Big B´s (5.10.), o ktorom informujeme TU.
Bratislavské hudobné slávnosti so štvoricou koncertov v podaní SF
Svoje zastúpenie má Slovenská filharmónia (SF) a jej umelecké telesá viac ráz. Už tradične v podaní orchestra Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru zaznie otvárací a záverečný koncert.
Otvárací koncert prináša symbolický návrat a výnimočných sólistov
Otvárací koncert pod taktovkou šéfdirigenta Slovenskej filharmónie, Daniela Raiskina, sľubuje symbolický návrat výnimočnej kantáty Spievať? od Ilju Zeljenku, ktorá tento rok oslavuje polstoročie skomponovania a 30 rokov od svojej premiéry na BHS. Sólistkou bude mladá, talentovaná a vynikajúca sopranistka Slávka Zámečníková, ktorá je sólistkou Viedenskej štátnej opery. Sólistom Lisztovho klavírneho koncertu bude excelentný chorvátsky klavirista a skladateľ Deja Lazić. Spojenie hudby a povznášajúcej poézie Jána Botta prinesie vynikajúci recitátor a popredný slovenský herec Ján Gallovič.
Oslávia aj Ladislava Burlasa
Slovenský komorný orchester (s um. vedúcim Ewaldom Danelom) vystúpi na festivale raz. Na koncerte 4.10.2022 si dielom Planctus pripomenie 95. výročie narodenia skladateľa a dlhoročného predsedu Festivalového výbor BHS Ladislava Burlasa. Uvedie tiež dielo skladateľa Ota Ferenczyho i Händelovo Te Deum, ktoré zaznie v podaní sólistov a Speváckeho zboru mesta Bratislavy. Orchestru Slovenskej filharmónie a Slovenskému filharmonickému zboru patrí aj záverečný koncert. Na ňom privíta špičkového amerického huslistu Gila Shahama. Okrem iného spoločne uvedú známy Saint-Saënov koncert.
Mimochodom, Slovenská filharmónia sa predstaví aj 2.10. na ďalšom koncerte. Tentoraz to bude pod taktovkou dirigenta Markusa Poschnera s výnimočným sólistom – hráčom na lesný roh Radkom Baborákom v náročnom koncerte Richarda Straussa.
Vstupenky na festivalové koncerty zakúpite aj v sieti Ticketportal.
Zdroj: BHS, SF
4 thoughts on “57. Bratislavské hudobné slávnosti sú už tu”
Comments are closed.