V Slovenskej filharmónii štartuje nová koncertná sezóna

Slovenská filharmónia

V Koncertnej sieni Slovenskej filharmónii odštartujú už tento týždeň dvojicou otváracích koncertov novú sezónu. Otváracie koncerty 74. sezóny Slovenskej filharmónie sa uskutočnia vo štvrtok a piatok 20. a 21. októbra 2022 večer so začiatkom o 19.00 hod.

Daniel Raiskin píše na poste šéfdirigenta Slovenskej sezóny tretiu sezónu. Už pri svojej inaugurácií chcel vytvoriť väčší priestor na systematickú prezentáciu slovenskej hudby. Pravidelne zaraďuje do svojich programov diela slovenských skladateľov. V jeho naštudovaní zazneli už viackrát diela Eugena Suchoňa, Jána Cikkera či Jána Levoslava Bellu. „Ako šéfdirigent slovenského orchestra vítam príležitosť hrať slovenskú hudbu. Je to dôležité a objavovanie nového repertoáru ma obohacuje,“ hovorí Daniel Raiskin. Tomuto svojmu úmyslu zostáva verný aj v pomaly sa začínajúcej 74. koncertnej sezóne Slovenskej filharmónie. Nezanedbáva však ani uvádzanie svetovej hudby aj v svetovej či slovenskej premiére, a v takom duchu sa ponesia aj nová sezóna SF.

Nová sezóna štartuje otváracími koncertami už tento týždeň

Nová sezóna sa započne dvojicou Otváracích koncertov už tento týždeň. V naštudovaní šéfdirigenta na nich zaznejú diela Egona Kráka, Ericha Wolfganda Korngolda a Gustava Mahlera. Predstavia sa na ňom dva umelecké súbory SF – orchester Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jozef Chabroň) pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Sólistkou večerov bude mladá holandská husľová virtuózka Simone Lamsma, ktorá hrá na vzácnom nástroji „Mlynarski“ Stradivarius (1718).

Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

V Koncertnej sieni sa zvuk bájnych stradivárok bude étericky vynímať

Sólistka slávnostných večerov v bratislavskej Redute mladá, no mimoriadne pôsobivá holandská huslistka Simone Lamsma,  sa vracia na koncertné pódium SF  po vyše roka.  Tentokrát v jej interpretácii zaznie Koncert pre husle a orchester D dur, op. 35 Ericha Wolfganda Korngolda, rodáka z Brna, držiteľa dvoch Oscarov za filmovú hudbu, ktorú komponoval pre Hollywood po emigrácii do USA v roku 1938. Korngolda poznáme ako  autora hudby k filmom i autora koncertnej hudby.  Koncert pre husle D dur je skladateľovým povojnovým dielom. Venoval ho Alme Mahlerovej, manželke Gustava Mahler. Jeho takmer 70 minútová päť časťová Symfónia č. 5 z roku 1902 so slávnym Adagiettom  koncertný večer uzavrie. 

Otváracie koncerty SF / Nová sezóna SF
D. Raiskin a S. Lamsma / Otváracie koncerty Slovenskej filharmónie. Foto: A. Trizuljak

Uvedú aj premiéru diela slovenského skladateľa

Do programu úvodnej abonentnej dvojice sezóny zaradil premiéru diela slovenského skladateľa Egona Kráka Les anges du ciel / Nebeskí anjeli, hommage à Josquin Desprez. Vokálno-inštrumentálne dielo zaznie v interpretácii Slovenskej filharmónieSlovenského filharmonického zboru. 

Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň
Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: J. Lukáš

Je poctou velikánovi vrcholnej renesancie

„Zabudnúť na Josquina Despreza svet nesmie aj preto, lebo žijeme v dobe, v ktorej mnohí otvorene opovrhujú intelektom, znevažujú vedecké poznanie, šíria nenávisť a ničia tradičné humanistické hodnoty, o umení ani nehovoriac,“ hovorí o diele skladateľ. „Skladbu Les anges du ciel (Nebeskí anjeli) venujem spomienke na veľkého hudobníka – je akoby symbolickým nahliadnutím súčasníka do jeho sveta a zároveň má byť oslavou umelca, na ktorého svet nikdy nesmie zabudnúť. Nielenže svojim pohnutým životom vo veľmi nepokojnej dobe predstavuje obraz moderného európskeho kozmopolitného intelektuála (podobne ako pred ním Guillaume Dufay), – ale navyše v kontexte svojich súčasníkov – Erasma Rotterdamského, Jeana Ockeghema, Leonarda da Vinciho, Michelangela Buonarottiho a mnohých ďalších velikánov kultúry a umenia – stelesňuje jedinečný symbol dokonalosti vrcholnej renesancie,“ dodáva skladateľ. 

Otváracie koncerty 74. sezóny Slovenskej filharmónie sa začnú o 19.00 hod. v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie, ako avizujeme TU.

SF spolu so šéfdirigentom vystúpi aj na ďalšej sedmičke koncertných dvojíc

Nová sezóna prinesie viacero koncertov orchestra Slovenská filharmónia, na ktorých sa predstaví so šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Stane sa tak na 7 dvojiciach koncertov hlavných abonentných cyklov (10., 11 novembra 2022, 08., 09. decembra 2022, 12., 13. januára 2023, 23., 24. marca 2023, 27., 28. apríla 2023, 08.a 09. júna 2023 a 15., 16. júna 2023). Spoločne vystúpia aj v júni na koncerte vo viedenskom Musikvereine (18. júna 2023. Spolu s českým dirigentom Leošom Svárovským odcestuje SF na turné do Japonska (25. júna – 10. júla 2023). Čo ďalšie prinesie nová sezóna, sa dozviete TU. Vo svojom programe, o ktorom píšeme TU, myslí aj na deti, rodiny a mladých.

Reklama
Melos-Étos

PR článok

Foto: P. Brenkus, J. Lukáš / SF

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

One thought on “V Slovenskej filharmónii štartuje nová koncertná sezóna”

Comments are closed.

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
The Ladies Ensemble & Peter Adamov
Hudba Koncerty PR

The Ladies Ensemble & Peter Adamov: Vianočný koncert s romantickou atmosférou

K predvianočnému obdobiu hudba naozaj patrí. Ponuka adventných i vianočných koncertov je – našťastie, po dvoch pandemických rokoch, bohatá a dostupná úplne pre každého. Jedným z koncertov ktorý vás naladí na sviatočnú atmosféru, je vianočný koncert v podaní zoskupenia The Ladies Ensemble a Petra Adamova. Ak máte radi romantickú atmosféru, tak je tento koncert v […]

Read More
Translate »