Slovenská filharmónia na Murten Classics 2022 s úspechom

SF na Murten classic 2022 / Koncert SF s Ch.-M. Muellerom v evajelickom kostole(1)(1)

Slovenská filharmónia sa vrátila z úspešného umeleckého turné vo Švajčiarsku, kde v dňoch 23. – 28. augusta účinkovala v rámci 34. ročníka medzinárodných Letných hudobných slávností Murten Classics 2022. Na troch festivalových koncertoch uviedla diela G. Rossiniho, S. Barbera, J. Sibelia, A. Liadova, M. Musorgského, I. Stravinského a J. Raffa. Veľký úspech u publika a výborná kvalita koncertov jej zabezpečili aj opätovné, už piate pozvanie na 36. festivalový ročník v lete 2024.

Pred pár dňami sa Slovenská filharmónia vrátila z úspešného turné vo Švajčiarsku, kde v dňoch 23. – 28. augusta 2022 účinkovala v rámci 34. ročníka medzinárodných Letných hudobných slávností Murten Classics 2022.  Na troch festivalových koncertoch uviedla diela G. Rossiniho, S. Barbera, J. Sibelia, A. Liadova, M. Musorgského, I. Stravinského a J. Raffa.

Hlavná téma - noc i Joachim Raff

Hlavnou témou tohtoročného festivalu, ktorá sa prelínala všetkými podujatiami, bola „noc“. V programoch koncertov boli preto zaradené aj skladby, ktoré boli nocou a jej magickou atmosférou inšpirované. A to sa prejavilo aj v programe troch festivalových koncertoch Slovenskej filharmónie. Na Murten Classics uviedla diela G. Rossiniho, S. Barbera, J. Sibelia, A. Liadova, M. Musorgského, I. Stravinského a J. Raffa. Posledný menovaný autor nie je nášmu publiku známy, nakoľko jeho hudba zo slovenských pódií prakticky nezaznieva. Počas svojho života v rokoch 1822 – 1882 však patril v rodnom Švajčiarsku, ale aj v iných krajinách Európy k veľmi obľúbeným skladateľom. Keďže vedenie festivalu si kladie za cieľ každoročne spropagovať okrem svetovej tvorby aj diela menej hraných autorov domácej proveniencie, pre tento ročník si vybralo práve Joachima Raffa, ktorého skladby zazneli v rámci viacerých večerov.

Šéfdirigent Daniel Raiskin pri skúške so SF(1)
Šéfdirigent Daniel Raiskin pri skúške so SF.

Koncert so šéfdirigentom Raiskinom vysielala aj SRF 2 Kultur

Dirigentom prvých dvoch filharmonických koncertov bol nový umelecký šéf festivalu a profesor dirigovania na Vysokej škole umení v Zürichu Christoph-Mathias Mueller. Tretí koncert, ktorý „live“ zaznamenala aj švajčiarska rozhlasová stanica SRF 2 Kultur, dirigoval šéfdirigent SF Daniel Raiskin. Sólistami večerov boli dvaja vynikajúci mladí huslisti. Na prvom a druhom koncerte to bola medzinárodne etablovaná Nórka Eldbjørg Hemsing s Barberovým husľovým koncertom, ktorý interpretovala na nástroji Antonia Stradivariho z roku 1707. Počas tretieho večera zahral Koncert pre husle a orchester Joachima Raffa len 18-ročný nádejný talent Anatol János Toth. Rodák zo švajčiarskeho Laufenu hral na husliach francúzskeho nástrojára Nicolasa Lupota z roku 1797.

SF / Murten Classic
Koncert SF na Murten Classic 2022.

Murten Classics: festival s tradíciou i géniom loci

Festival Murten Classics má za sebou bohatú hudobnú i spoločenskú históriu, trvajúcu vyše troch dekád. Koná sa v prekrásnom prostredí stredovekého mestečka Murten, pri rovnomennom malebnom jazere. V rozpätí troch týždňov ponúka zvyčajne okolo tridsať podujatí v interpretácii popredných domácich i medzinárodných orchestrov, dirigentov, sólistov, komorných združení a odborných prednášateľov. Publikum môže ich výkony počuť v inšpirujúcom prostredí nádvoria miestneho zámku, v nemeckom evanjelickom i francúzskom katolíckom kostole, v chráme Meyriez Reformovanej cirkvi, či v romantickom parku hotela Münchenwiller.

SF / Murten Classic
Koncert SF s Ch.-M. Muellerom v evanjelickom kostole.

Slovenská filharmónia zavítala na Murten Classic už štyri razy. Vďaka svojmu umeniu má piatu festivalovú účasť už istú

Počas 34 rokov existencie festivalu bola Slovenská filharmónia pozvaná na toto prestížne medzinárodné podujatie už štyrikrát, a to v rokoch 2012, 2014, 2017 a v aktuálnom roku 2022. Veľký úspech u publika a výborná kvalita koncertov jej zabezpečili aj opätovné, už piate pozvanie na 36. ročník v lete 2024, čo vedenie festivalu oficiálne tlmočilo prítomnému generálnemu riaditeľovi SF Mariánovi Turnerovi.

Festivalové publikum v Murten Schlosshof(1)
Festivalové publikum v Murten Schlosshof.

Reprezentačný zájazd vo Švajčiarsku bol úvodným podujatím Slovenskej filharmónie v novej 74. koncertnej sezóne. Orchester Slovenská filharmónia vo Švajčiarsku potvrdil svoju významnú pozíciu špičkového hudobného ambasádora a propagátora slovenskej kultúry vo svete.

PR článok

Foto: Katarína Turnerová

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

One thought on “Slovenská filharmónia na Murten Classics 2022 s úspechom”

Comments are closed.

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane. „Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete […]

Read More
Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Allegretto Žilina 2023
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko. Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký […]

Read More
Translate »