Novinky

Kam na koncert (43/2022)?

Kam na koncert 43/2022

A je to tu! Začína sa nový týždeň, a tak pre vás máme aj niekoľko zaujímavých tipov na atraktívne kultúrne podujatia. Pozrieme sa kam na koncert v týždni od pondelka 24.10.2022. Praje priaznivcom klasiky, jazzu i popu. A ponesie sa aj v znamení festivalu.

Sme tu s ďalším číslom výberových redakčných tipov kam za kultúrou. Pozreli sme sa do programov slovenských divadiel i koncertných siení, a tak opäť prinášame niekoľko zaujímavých tipov. V aktuálnom článku Kam do divadla odpovedáme na otázky priaznivcov divadla. Aj tento týždeň v divadle prinesie premiéru. Na svoje si prídu milovníci komédií, muzikálov a slávnej Straussovej operety Netopier. Dôležitosť preventívnych prehliadok i to ako umenie vplýva na zdravie pripomína baletné gala Umenie pre život. Teraz sa však pozrieme na koncertné tipy naprieč žánrami. V Bratislave začína už 9. ročník festivalu v znamení Mozarta a privíta tu popovú legendu. A to zďaleka nie je všetko. Inšpirujte sa s nami a pozriete sa kam na koncert v týždni od pondelka 24.10.2022.  Prajeme inšpiratívne čítanie!

Kam na koncert klasickej hudby?

Ako obvykle naše tipy na zaujímavé hudobné zážitky začíname v žánrovke vážna hudba s malým presahom do filmovej hudby. Utorok i však akosi patria klavíru.

Inzercia
Bratislava Mozart Festival

Slovenská filharmónia prináša 25.10.2022 o 19,00 hod. prvý klavírny recitál novej sezóny, ako sme vás informovali TU. Predstaví sa na ňom mladý kórejský klavirista Chi Ho Han zahrá program z diel francúzskej a ruskej klavírnej tvorby z prelomu 19. a 20. storočia. Vytvorí tak pestrú hudobnú paletu, ktorá odhalí paralely i inakosti tvorby klaviristov a skladateľov v jednej osobe. Mladý 30-ročný kórejský klavirista Chi Ho Han, zaznamenal prvé úspechy na medzinárodných súťažiach keď mal len 17 rokov. Hoci bol najmladším účastníkom, v roku 2009 obsadil tretie miesto na 13. Beethovenovej klavírnej súťaži vo Viedni a dostal príležitosť uviesť  Beethovenov Prvý klavírny koncert s ORF Radio-Symphonieorchester Wien. Za svoje umelecké výkony ocenený na viacerých medzinárodných súťažiach a na svojom konte má už aj dva albumy. Online vstupenky na koncert si zakúpite TU.

Večer francúzskej hudby v Nitre

Večer francúzskej hudby prináša do Nitrianskej galérie slovenská klaviristka a speváčka Kristína Smetanová. Ani nie mesiac pred dizertačným koncertom sa vydáva na turné po slovenských miestach.. Ako koncertná klaviristka sa aj vo svojej dizertačke zameriava na tvorbu francúzskych autorov. Jeden z jej koncertov tak zaznie už 26. októbra večer v rámci podujatia Galéria hudby. Na jeho programe budú diela skladateľov ako George Auric, Francis Poulenc, Louis Durey a Maurice Ravel.

Kristína Smetanová
Kristína Smetanová Foto: Dorota Holubová

V znamení slovenskej filmovej hudby v bratislavskej Redute

Jedným z ťahákov týždňa je dvojica koncertných večerov v Slovenskej filharmónii zasvätená slovenskej filmovej hudbe. Pri príležitosti 100. výročia Slovenského ochranného zväzu autorského v spolupráci so SOZA a Slovenským filmovým ústavom prináša Slovenská filharmónia mimoriadny koncert HUDBA ZO SLOVENSKÝCH FILMOV. Tá bude Koncertnou sieňou SF znieť 27.10. a 28.10.2022.

Filmová hudba / Slovenská filharmónia / Rastislav Štúr / Kam na koncert
Filmová hudba v Slovenskej filharmónii. Foto: A. Trizuljak

Hudba umocňuje meniace sa filmové obrazy. Vedia o tom svoje i slovenskí filmári a hudobní skladatelia. Do veľkej miery výber hudby do filmu ovplyvňuje nielen jeho dejový rámec ale aj predstava režiséra. Svoj priestor dostane aj hudba Ľubice Čekovskej, Vladimíra Martinku, Vladimíra Godára a Zdenka Lišku zas prinesie odlišný, novší spôsob využitia hudby vo filme. Filmový večer bude dirigovať dirigent Rastislav Štúr, no po boku orchestra Slovenskej filharmónie vystúpi Spevácky zbor Lúčnica (zbormajsterka Elena Matušová). O podujatí sme vás informovali aj  TU

V piatok začína Bratislava Mozart Festival 2022

Tohtoročné vydanie Bratislava Mozart festival začína už tento týždeň. Prvý koncert zaznie už 28. októbra začína BRATISLAVA MOZART FESTIVAL, o ktorom sme vás informovali TU. Festival zaháji v  Katedrále sv. Martina o 19,00 hod. MOZART: REQUIEM. Pod taktovkou rakúskeho dirigenta Konstantina Hillera sa predstaví  Orchester 1756, Cantus XVII a sólisti Salzburskej koncertnej spoločnosti. Stály ORCHESTER 1756, ktorý hrá na „pôvodných nástrojoch“ a podrobne sa zaoberá štýlom a rétorikou hudby 17. a 18. storočia založil v Salzburgu v roku 2006 dirigent a čembalista Konstantin Hiller. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Známe melódie z Bratislavy, Pešti i Viedne

Metropolitný orchester Bratislava poteší 30.10.202217,00 hod. v DK Zrkadlový háj bratislavské  publikum na koncerte BRATISLAVA – VIEDEŇ – BUDAPEŠŤ známymi melódiami Johanna Straussa, Emmericha Kálmána, Gejzu Dusíka, Leonarda Bernsteina a iných. Pod vedením umeleckého vedúceho Dušana Štefánka sa  v sólach a v duetoch predstavia Barbora Návojská-Dvorská, Barbara Braunová a René Antonius Schleifer. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Kam na koncert na strednom Slovensku?

Pri tipoch na koncerty vážnej hudby zostávame, no presúvame sa do Žiliny. Tá sa ponesie vo víre oslavy životného jubilea husľového virtuóza Václava  Hudečka i v spomienke na zosnulých prostredníctvom Mozartovho REQUIEM, ako avizujeme v októbrovom prehľade programu Štátneho komorného orchestra v Žiline.

ŠKO Žilina / Kam za kultúrou

Štátny komorný orchester Žilina prináša 27. a 28.10.2022 o 19,00 hod. v Dome umenia Fatra príťažlivý koncert VÁCLAV HUDEČEK A MOZARTOVO REQUIEM so slovensko-českým umeleckým obsadením. Koncert sa koná nielen na záver Mesiaca slovensko-českej vzájomnosti, ale aj na pamiatku všetkých našich blízkych, ktorí nás opustil. Na ich počesť zaznie Requiem od W. A. Mozarta. Obľúbený sólista Václav Hudeček symbolicky oslávi na pódiu Domu umenia Fatra aj svoje tohtoročné okrúhle životné jubileum. Na programe koncertu je Koncert G dur pre husle a sláčiky Jana Bendu, Koncert a mol BWV 1041 Johanna Sebastiana Bacha a spomínané Requiem pre sóla, zbor a orchester Wolfganga Amadea Mozarta. 

Václav Hudeček

Pod taktovkou dirigenta Adriana Kokoša sa predstavia český huslista Václav Hudeček, sopranistka Eva Hornyáková, mezzosopranistka Terézia Kružliaková, tenorista Jozef Gráf, barytonista Roman Krško a Miešaný spevácky zbor Ad una corda pod vedením zbormajstra Mariána Šipoša.  Vstupenky na koncert kúpite TU.

Kam na koncert klasickej hudby na východnom Slovensku?

Štátna filharmónia Košice prináša 27.10.2022  v Dome umenia v Žiline o 19:00 hod. v rámci koncertov A cyklu  pod taktovkou dirigenta Zbyněka Müllera koncert KARABITS-ŠOSTAKOVIČ. Ako sólistka sa predstaví mladá violončelistka Hayoung Choi, ktorá v roku 2022 vyhrala Súťaž kráľovnej Alžbety pre violončelo. Okrem iného je tiež najmladšou víťazkou Medzinárodnej súťaže Johannesa Brahmsa. K vrcholom jej mladej sólovej kariéry patrí účinkovanie s Camerata Salzburg, na festivale St. Moritz a na každoročnom festivale Kronberg Academy Chamber Music Connects the World, kde vystupovala ako sólistka spolu s Kremerata Baltica.

Na programe sú Koncert pre orchester č. 1 “Hudobný dar do Kyjeva” od Ivana Kartabitsa.  Ukrajinský skladateľ, dirigent a pedagóg Ivan Karabits sa po získaní nezávislosti Ukrajiny v roku 1991 stal jednou z vedúcich hudobných osobností krajiny. Jeho hudba disponuje originalitou, brilanciou, doslova srší sviežim humorom. V prvej časti Prvého koncertu  zaznie pozdrav hlavnému mestu Kyjevu a objavia sa tu aj ponášky na zvuk ľudových guslí či majestátne fanfáry. Od Dmitrja Šostakoviča to bude Violončelový koncert č. 1 Es dur a Symfónia č. 6 h mol op. 54. Symfónia č. 6 h mol stelesňuje absolútne autonómnu kompozíciu vysokej hodnoty, čím sa od ostatných Šostakovičových symfónií značne odlišuje.

Okrem klasiky máme aj tipy kam na koncert iných žánrov

Naše koncertné tipy dopĺňame aj o koncertné chuťovky iných hudobných žánrov.

Peter Lipa príde na Liptov

Pre priaznivcov jazzu na strednom Slovensku máme tiež zaujímavý tip. V Liptovskom Mikuláši v Synagóge si 25. októbra 202219,00 hod. na svoje prídu milovníci jazzu a fanúšikovia Petra Lipu. Legenda slovenského jazzu spolu so svojim bandom v rámci svojho tour 2022 ponúkne svojim fanúšikom to najlepšie. Hity ako Páni v najlepších rokoch, Prosperita, Maturantky, ale aj evergreeny, či bluesové songy, alebo úplne čerstvú Niekde som čítal. Je na čo sa tešiť.

Máte radi disko? Československé diskohity v Košiciach

Už v sobotu 29. októbra o 20,00 hod. prichýli  košický Dom umenia večer v znamení spomienok, dobrej hudby a tanca. Nebude sa len spomínať na najlepšie disco hity rokov minulých. Bude tam aj zábava a tanec.  Deviate pokračovanie tanečno-zábavnej show RETRO PARTY vo.9: Best Of Disco & CS Hits privíta aj vzácnych hostí. Vychutnáte si frontmana slovenskej legendy, skupiny ELÁN VAŠA PATEJDLA a  slovenskú kapelu FUNKY EMOTION. zahrá najväčšie tanečné hity 70-tych a 80-tych rokov. Skvelá zábava bude pokračovať do skorých ranných hodín.  Návštevníkov za výdatnej podpory moderátora Riša Herrgotta roztancujú košickí djs  Julo HrabušickýIncognito DJ. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Inzercia
Melos-Étos

Návrat hviezdneho Stinga

Jednou z hudobných lahôdok roka i aktuálneho týždňa je návrat hviezdy menom STING. Presne po mesiaci, od koncertu v Košiciach sa, ako sme viac ráz avizovali, vracia na Slovensko. Celosvetovo uznávaná hviezda, STING, vystúpi so svojou úspešnou šou MY SONGS, ktorá, ako sme avizovali, zožala obrovský úspech v Košiciach. Vychutnáte si ju aj v Bratislave 30.10.2022 20,00 hod. na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu. Jeho šou MY SONGS, ako sme vás už informovali, mapuje Stingovu hudobnú kariéru. Vypočujete si tie najznámejšie hity akým je  Fields of Gold, Shape of My Heart, Englishman in New York či Every Breath You TakeVstupenky na bratislavský koncert STING – MY SONGS sú v predaji na www.vivien.sk a v sieti Ticketportal. 

Veríme, že sme vás inšpirovali.

 

Zdroj: Bratislava Mozart Festival, Nitrianska galéria, Slovenská filharmónia, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Vivien Agency, Ticketportal

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »