Novinky

Slovenská filharmónia myslí aj na deti či mladých

Slovenská filharmónia 2022/2023

Slovenská filharmónia otvára novú sezónu. Súčasná, 74. sezóna bude atraktívna a na svojej pôde privíta hviezdy svetového mena. Nie je to však všetko. Zostáva verná svojej dlhoročnej tradícii aj v oblasti hudobnej edukácie. Škola, vlastne - hudba hrou má svoje miesto aj na pôde Slovenskej filharmónie.

Či už milujete symfonické skladby, komornú hudbu – zvuk organa či klavíru príp. hudbu dávnych storočí alebo holdujete filmovej hudbe, to všetko prináša Slovenská filharmónia svojim návštevníkom, v pomaly ale iste sa začínajúcej sezóne. Na svoje si prídu aj deti, rodiny s deťmi či mladí, ktorí si cestu k vážnej hudbe len hľadajú. 74. koncertná sezóna je opäť plná krásnych a hodnotných podujatí, ktoré sme pre vás pripravili s veľkou radosťou,hovorí generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie, pán Marián Turner. A to platí aj pre programy, ktoré si Slovenská filharmónia pripravila pre deti – od škôlkarov, cez školákov až po tínedžerov. Hudobná edukácia zahŕňa aj výchovu ďalšej generácie návštevníkov patrí k dôležitým cieľom Slovenskej filharmónie už dlhé roky. Pandémia zasiahla aj túto oblasť, a tak treba zameškané dohnať. 

Slovenská filharmónia
Budova Slovenskej filharmónie. Zdroj: Wikimedia

Čo prináša Slovenská filharmónia v 74. koncertnej sezóny?

Koncertná sezóna 2022/2023 v Slovenskej filharmónii prináša 14 abonentských cyklov. Pripomenie si tiež výročia osobností domácej i svetovej hudby, privíta znamenitých hudobníkov svetového mena. Priestor dá aj mladým talentom a núdza nebude ani o domácu slovenskú klasickú hudbu vrátane premiér. A nielen to! Viac o aktuálnej sezóne sa dočítate TU. Slovenská filharmónia aj počas tejto sezóny pripravila koncertné cykly Slovenskej filharmónie pre deti a mladých. V ponuke zostáva overená klasika: Filharmonická škôlka, Hudobná akadémia, koncerty pre rodiny s deťmi či junior koncerty, kedy hrajú mladí umelci mladému publiku.

Filharmonická škôlka prichádza opäť

Hudobnej edukácii detí v predškolskom veku zasvätili cyklus výchovných koncertov Hudobná akadémia pre materské školy. Pre najmenších a najmladších návštevníkov ich pod názvom Filharmonická škôlka organizuje už ôsmym rokom. Interaktívne koncerty stoja na spojení jednoduchej hudobnej témy a využitia celej plejády kvalitných hudobných umelcov Slovenskej filharmónie. Počas tejto sezóny pôjde o predpoludňajšie koncerty so začiatkom o 9.00 a 10.30 hod. „V aktuálnej koncertnej sezóne máme pripravené 2 programy pre najmenších v Malej sále SF, ktoré moderuje hudobný skladateľ, klavirista a metodik Tomáš Boroš. Každý program uvedieme vo vybrané pondelky a piatky v dvoch frekvenciách,“ približuje nám aktuálny program tlačová tajomníčka SF, Martina Tolstova. Každá z dvojice programov číta štyri koncerty, ktoré sa uskutočnia vo vybrané pondelky a piatky v Malej sále Slovenskej filharmónie.

Reč bude o plechových dychových nástrojoch i o rytmoch

Na prvej, februárovej Filharmonickej škôlke sa deti hravou formou zoznámia s plechovými dychovými nástrojmi. Interpretmi koncertu budú členovia dychovej skupiny SF, členovia komorného zoskupenia Slovak Brass Quintet. Druhý program je venovaný rytmu v spolupráci s prvými tympanistami SF – Petrom Kosorínom a Kirilom Stoyanovom. „Na každom koncerte privítame v Malej sále 70 škôlkarov. Jeden program tak navštívi 280 prihlásených škôlkarov. Komorná sála je prispôsobená najmenším návštevníkom, ktorí pohodlne sedia – ležia na tulivakoch, ktoré sú rozostavené do kruhu, v ktorom sa nachádzajú interpreti a moderátor a je tu zároveň priestor pre interaktívnu činnosť,“ dodáva Martina Tolstova. 

Hudobnú akadémiu majú aj pre školákov

Slovenská filharmónia myslí aj na žiactvo na I. či II. stupni základných škôl. Aj pre nich pripravuje už viac ako 20 rokov cyklus výchovných koncertov pod názvom Hudobná akadémia. Koncerty moderuje Martin Vanek.Počet účastníkov za danú školu, ako aj výber školy je po dohode so Slovenskou filharmóniou vopred pevne stanovený na všetky štyri termíny Hudobnej akadémie,” približuje nám opäť Martina Tolstova. Žiaci, ktorí tieto termíny absolvujú získajú „Diplom absolventa Hudobnej akadémie SF“. Slovenskú filharmóniu navštívi v jeden deň 1400 žiakov 1. a 2. stupňa ZŠŠtvoricu koncertov prináša do Koncertnej sieni vo vybrané piatky v dvoch frekvenciách: o 9.30  a 11.30 hod.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Vyznáte sa v orchestri? Viete, kto bol otec symfónie?

Prvý z koncertov Hudobnej akadémie je na pláne už 25. novembra 2022. V piatok v dvoch časoch – o 9.30 a 11.30 ovládne Koncertnú sieň SF téma sprievodca orchestrom. Moderátorovi Martinovi Vanekovi budú pomáhať diela H. Purcella a B. Brittena v podaní Symfonického orchestra Konzervatória v Bratislave pod dirigentskou taktovkou Juraja Jartima. Témou druhého stretnutia Hudobnej akadémie bude Joseph Haydn – otec symfónie. Koncert sa uskutoční na obvyklom mieste v obvyklom čase v piatok 17. marca 2023. Pomocníkmi moderátorovi bude orchester Slovenskej filharmónie pod taktovkou dirigenta Gérarda Korstena. Sólistom bude hráč na trúbku Stanislav Masaryk.

Ktorému nástroju prischol titul "kráľovský"? Čo vám napadne, ak sa povie hudba v Bratislave?

Ktorému nástroju prischol titul “kráľovský”? Čo vám napadne, ak sa povie hudba v Bratislave? Odpovede na ne žiakom ponúkne ďalšia dvojica výchovných koncertov pre základné školy. Tretie stretnutie Hudobnej akadémie sa uskutoční 14. apríla 2023. Martin Vanek sa s deťmi pozrie na tému Organ – kráľovský nástroj. Pomocníkom v tom mu bude organista Marek Vrábel a diela skladateľov ako F. X. Brixi, J. S. Bach či A. P. F. Boely. Hudba v Bratislave je témou posledného stretnutia Hudobnej akadémie. V piatok 2. júna  2023 sa tejto téme povenujú Martin Vanek a Slovenský komorný orchester s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom. Pomocníkom im v tom budú diela skladateľov ako J. S. Kusser,  A. Albrecht, O. Nedbal, B. Bartók, Ľ. Rajter či E. Suchoň.

Kam za kultúrou / Slovenský komorný orchester a Ewald Danel.
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: Peter Brenkus

Rodičia i starí rodičia, vezmite svoje deťúrence a vnúčence za klasikou do Slovenskej filharmónie!

Samozrejmosťou aj tejto sezóny sú koncerty pre deti a mladé publikum. Slovenská filharmónia prináša obľúbené Rodinné koncerty s dlhoročnou tradíciou už od roku 2004. Všetky koncerty tohto koncertného cyklu majú výchovno-vzdelávací charakter. Hudobným popoludním deti sprevádza moderátor Martin Vanek. Hodinové koncerty pre deti od 4 rokov so sprievodom rodičov alebo starých rodičov sú vítaným spestrením sobotného popoludnia pre rodiny, vzdelávajú a keďže končia tombolou, v deti môžu získať pekné ceny. Konajú sa vo vybrané soboty o 16.00 h. v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie

Keď hrajú mladí mladým

Ďalšou cieľovkou Slovenskej filharmónie sú mladí z radov študentov stredných a vysokých škôl. Im patrí koncertný cyklus Junior, ktorý nesie charakteristiku –  Mladí mladým. Mladí nesedia iba v publiku, ale účinkujú na pódiu. V aktuálnej sezóne prinesie 6 koncertov v Koncertnej sieni SF vo vybrané utorky, stredy a piatky o 18.00 alebo 19.00 h. Tentoraz sa v tomto cykle predstavia: Symfonický orchester konzervatória v Bratislave, Symfonický orchester HTF-VŠMU Komorný orchester Cirkevného konzervatória v Bratislave. Príležitosť dostanú poslucháči VŠMU v Bratislave a Akadémie umení v BB. Ako sólisti s orchestrom Slovenská filharmónia a po boku Slovenského filharmonického zboru sa predstavia poslucháči HTF-VŠMU v Bratislave. Jeden z koncertov sa uskutoční v rámci projektu SUPERAR SLOVAKIA.

Reklama
Melos-Étos

Foto: P. Brenkus / Slovenská filharmónia, Wikimedia

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Posledná aktualizácia: 2022-10-17 (smp) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »