Novinky

Slovenský filharmonický zbor získal prestížne nemecké ocenenie OPER! AWARDS 2023

Slovenský filharmonický zbor OPER! AWARDS 2023 v kategórii „Najlepší spevácky zbor“

V pondelok 27. februára 2023 sa v Dortmunde uskutočnilo slávnostné udeľovanie ocenení OPER! AWARDS, pre najlepšie osobnosti a inštitúcie medzinárodnej opernej scény v dvadsiatich kategóriách. Ide o jediné ocenenie v Nemecku tohto druhu, ktoré udeľuje nemecký operný odborný časopis OPER!. Nemecko je krajinou s najväčším počtom operných domov na svete, uvádza sa tu najviac opier aj operiet. A ocenili aj Slovenský filharmonický zbor.

OPER! AWARDS 2023 udelili za  kalendárny rok 2022. Tento rok odborná porota oznámila už 5. januára 2023 víťaza v kategórii najlepší operný dom, ktorým sa stala opera v Dortmunde. Na jej pôde sa konal slávnostný galavečer, na ktorom privítala víťazov ďalších devätnástich kategórii. Slávnostný ceremoniál bol streamovaný na sociálnych sieťach a stránke @opermagazin. Slávnostné odovzdávanie cien OPER! AWARDS sa po prvýkrát uskutočnilo mimo Berlína.

Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň
Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: Ján Lukáš

Medzi pozvanými hosťami mala zastúpenie aj Slovenská filharmónia. Slávnostného galavečera sa zúčastnil generálny riaditeľ Marián Turner, zbormajster Slovenského filharmonického zboru Jozef Chabroň, manažérka tohto telesa Mariana Kušková a člen Slovenského filharmonického zboru Ladislav Podkamenský. Prestížnu cenu pre náš vynikajúci Slovenský filharmonický zbor, ktorý sa stal „Najlepší spevácky zbor OPER! AWARDS 2023“ prevzal v Dortmunde generálny riaditeľ Marián Turner.  Mimochodom, ocenenie OPER! AWARDS 2019 za celoživotné dielo získala v minulosti slovenská sopranistka Edita Gruberová.

zástupcovia Slovenskej filharmónie s ocenením Oper!Awards 2023 / Slovenský filharmonický zbor
Zástupcovia Slovenskej filharmónie s ocenením Oper!Awards 2023
Jozef Chabroň, zbormajster Slovenského filharmonického zboru s ocenením Oper!Awards 2023 / Slovenský filharmonický zbor
Jozef Chabroň, zbormajster Slovenského filharmonického zboru s ocenením Oper!Awards 2023

Pocta pre Slovenský filharmonický zbor

Dostať prestížne medzinárodné ocenenie Oper! Awards, je mimoriadnou poctou nielen pre Slovenskú filharmóniu a jej vynikajúci zbor, ale pre celé Slovensko. Vďaka špičkovým umeleckým výkonom nášho vokálneho telesa sme sa na pódiu Dortmundskej opery ocitli v spoločnosti Berlínskej filharmónie a ich šéfdirigenta Kirila Petrenka, sopranistky Lisette Oropesy, dirigentov Oksany Lyniv a Gianandrea Nosedu a mnohých ďalších svetových umelcov. To je najlepšia reprezentácia a reklama našej krajiny, akú si môžeme želať,“ dodal generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Turner.

Ocenení Oper!Awards 2023
Ocenení Oper!Awards 2023

Naša zborová jednotka získala cenu za mimoriadne úspešnú minuloročnú spoluprácu s Berlínskymi filharmonikmi, jedným z najlepších symfonických telies sveta a ich šéfdirigentom Kirilom Petrenkom. Spoločne s medzinárodným obsadením sólistov vystúpili na tradičnom Veľkonočnom festivale (Osterfestspiele) v nemeckom Baden-Badene a na koncertoch v Berlínskej filharmónii. Predstavili sa v dvoch operách Piotra Iľjiča Čajkovského – Piková dáma a Jolanta. Koncertné uvedenie Pikovej dámy bolo naživo odvysielané z abonentných koncertov Berlínskej filharmónie v ich digitálnej koncertnej sieni.

Piková dáma s Berlínskymi filharmonikmi a Slovenským filharmonickým zborom / Slovenský filharmonický zbor
Piková dáma s Berlínskymi filharmonikmi a Slovenským filharmonickým zborom

„Veľkolepo predvedená Čajkovského Piková dáma minulý rok v Baden-Badene a Berlíne v naštudovaní Kirila Petrenka a jeho filharmóniou opäť ukázala, že tento silno ruský titul s mohutnými zbormi je univerzálnym hudobným dedičstvom a celkom určite si nezaslúži byť zakázaný. Pri tejto spolupráci zažiaril úžasný, zvučný a hlasovo vyrovnaný Slovenský filharmonický zbor. Založený v roku 1946 ako zbor Slovenského rozhlasu je od roku 1957 telesom Slovenskej filharmónie v Bratislave. Slovenský filharmonický zbor opätovne dokázal, že je jedným z vedúcich operných a koncertných zborov európskej hudobnej scény, spolupracujúci s mnohými svetovými dirigentmi,“  skonštatovali členovia odbornej poroty.

Piková dáma so Slovenským filharmonickým zborom na Veľkonočnom festivale v Baden-Badene. / Slovenský filharmonický zbor
Piková dáma so Slovenským filharmonickým zborom na Veľkonočnom festivale v Baden-Badene.

Rok 2022 priniesol úspešné hosťovania pre Slovenský filharmonický zbor

Slovenský filharmonický zbor hosťoval v roku 2022 na viacerých nemeckých koncertných a operných scénach. V júni 2022 v Dortmunde, v septembri v Mannheime. Nasledovala novembrová spolupráca so šéfdirigentom Konzerthausorchester Berlin Christophom Eschenbachom v Konzerthause Berlin. Bodkou za týmito zahraničnými spoluprácami bol koncert v Stuttgarte, kde zaznela Beethovenova 9. symfónia d mol op. 125 s Ódou na radosť v naštudovaní významného izraelského dirigenta Dana Ettingera.

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Minulý rok pokračovala spolupráca s Viedenskou štátnou operou v obnovenej opernej produkcii opery Boris Godunov Modesta Musorgského, mužská časť SFZ účinkovala v oratóriu Oidipus Rex Igora Stravinského na festivale Le Grand Rituel s Musikkollegium Winterthur vo švajčiarskom Winterthure, či na koncerte v Novom Sade s Belehradskou filharmóniou v rámci Beethovenovho maratónu pod vedením dirigenta Gabriela Feltza. Rok 2022 bol pre Slovenský filharmonický zbor výnimočný. Konfrontácia a spolupráca s tými najlepšími dirigentmi, orchestrami a sólistami prispieva k jeho umeleckému rastu. Verím, že nám všetky tieto zahraničné spolupráce, skvelé kritiky, ktoré nešetrili chválou na výkon zboru, otvoria ďalšie možnosti predstaviť sa na najprestížnejších svetových pódiách,povedal Jozef Chabroň, zbormajster Slovenského filharmonického zboru.

Oslávi 30. výročie Slovenskej republiky na domácej pôde

Slovenský filharmonický zbor sa na domácej pôde, v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie, ako sme avizovali, najbližšie predstaví na marcovej dvojici koncertov 23. a 24. marca spolu s orchestrom Slovenská filharmónia a šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Na koncerte venovanom 30. výročiu vzniku Slovenskej republiky zaznie oratórium Óda na radosť Jána Cikkera a Symfónia č. 9 d mol Ludwiga van Beethovena.

Redakcia k získaniu prestížnej ceny srdečne blahoželá!

TS, Slovenská filharmónia

Foto: archív SF, Ján Lukáš

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »