Novinky

Prvá septembrová dekáda v Bratislave bude v znamení festivalu Symfónia umenia

Symfónia umenia 2022

Po roku je tu opäť multižánrový festival Symfonia umenia. Aj tento rok svojím návštevníkom ukáže, že klasika je sexy! Nové vydanie festivalu sa začína už vo štvrtok 1.9. a potrvá do nedele 11.9.2022. Program srší bohatou dramaturgiou. Okrem klasickej hudby prinesie hudbu rôznych k sebe ladiacich žánrov. Vďaka účinkujúcim umelcom i telesám po prvý raz bude aj s medzinárodným presahom. Koncerty, majstrovské kurzy a mnoho zážitkov z kvalitnej hudby pre všetky generácie pod šírim nebom - to všetko je Symfónia umenia v bratislavskom Ružinove!

Symfónia umenia je mladým festivalom na slovenskej mape hudobných festivalov vážnej hudby. Po úspešnom prvom ročníku už vo štvrtok 1.9.2022 štartuje festivalový druhý ročník. Aj tento rok ho prináša MČ Bratislava – Ružinov v spolupráci s CULTUS Ružinov.  Divákom – najmä Bratislavčanom a Ružinovčanom približuje nielen operný či operetný žáner ale klasickú hudbu ako takú. Okrem známych mien – domácich i zahraničných umelcov prezentuje aj mladé talenty a nových tvorcov a interpretov vážnej hudby. Hudbu približuje všetkým bez rozdielu a z koncertných siení ju prináša pod nebeskú klenbu. Ale aj tu neopomeňte ten správny dresscode a nasajete tu správnu koncertnú atmosféru. “Symfónia umenia je projekt, na ktorý sme v Ružinove nesmierne hrdí. Minulý ročník nám ukázal, že tento výnimočný zážitok ľudí oslovil a sme radi, že aj tento rok sa nám podarilo pripraviť program, ktorý do našej mestskej časti privedie toľkých výnimočných umelcov a jedinečné koncerty..,“ hovorí Martin Chren, starosta Ružinova.

Privíta viac než 650 umelcov a veľké hviezdy

Tento rok sa v hlavnom programe predstavia domáci i zahraniční umelci a zoskupenia a núdza nebude ani o medzižánrové presahy. Počas festivalu vystúpi viac ako 650 umelcov. Medzi inými sa predstavia Eva Hornyáková, Ivana Regešová, Andrea Zimányiová, Martin Gyimesi, Štefan Kocán, Aga Zaryan, Robi Botos, Cigánski Diabli, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, orchester Slovenskej filharmónie, Maďarský národný zbor, Rozhlasový Big Band Gustava Broma, Capella Istropolitana, Nanovo Ensemble či The Ladies Ensemble. Vďaka Symfónii umenia po rokoch zažijeme návrat svetovej hviezdy operného neba. Tenorista José Cura po mnohých rokoch vystúpi opäť v Bratislave a po prvý raz pod holým nebom a premiérovo so Slovenskou filharmóniou. Teraz si spoločne priblížime program druhého ročníka festivalu Symfónia umenia. V hlavnom programe sa môžete tešiť na osem veľkolepých koncertov a niekoľko komornejších vystúpení na rôznych verejných priestranstvách v bratislavskom Ružinove ale aj v Dome kultúry Ružinov.

Symfónia hudby 2022 s pestrým programom

Spoločne si pozrieme program, ktorý si pre návštevníkov festivalu pripravili jeho organizátori. Mimochodom, ak sledujete naše tipy kam za kultúrou, iste ste si všimli, že nejeden festivalový koncert sa v nich už objavil (viac TU).

Exkluzívna pocta legende na úvod festivalu: Elán ako ste ho ešte nezažili

Otvárací koncert festivalového 2. ročníka sa so všetkou parádou koná 1. septembra 2022.  Dejiskom koncertu s názvom ELÁN JE KLASIKA bude v štvrtkový večer námestí pred Pradiarňou 1900. Zaznie na ňom mimoriadna premiéra autorského aranžmánu najznámejších hitov legendárnej skupiny Elán, ktorú exkluzívne pre festival pripravila skladateľka Ľubica Čekovská.  Slávny hity v symfonickej úprave si návštevníci vypočujú v podaní Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu pod taktovkou Konstantina Ilievského.

Za sprievodu orchestra a 40-členného Speváckeho zboru Technik STU, sólistov Andrey Zimányiovej, Martina Gyimesiho a Ivany Regešovej v premiére odznejú symfonických úpravách skladby ako Nie sme zlí, Tisíc a jedenkrát, Bosorka a mnohé iné. Ak čakáte rockovú klasiku najväčších hitov tejto legendy, budete prekvapení, pretože tento večer bude elegantný, vznešený a večný. Koncert vznikol ako prejav úcty k viac ako 50-ročnej kariére tejto slovenskej legendy. Hoci členov Elánu na pódiu festivalu teraz nezažijú, medzi čestnými divákmi privítajú organizátori Joža Ráža, Vaša Patejdla a Jana Baláža. Vstupenky na tento koncert už nekúpite. Vypredal sa počas posledného augustového dňa.

Jazzový večer V4ky

Druhý festivalový koncert sa koná už v piatok 2.9.2022 na námestí pred Pradiarňou 1900 a bude patriť jazzu krajín Vyšehradskej štvorky. Na koncerte s názvom JAZZ MEDZI HVIEZDAMI vystúpi ako hlavný hosť  big Band, ktorého americký magazín Down Beat zaradil medzi 10 najlepších big bandov na svete. Je ním Rozhlasový Big Band Gustava Broma pod taktovkou Vlada Valoviča.

Na festivale bude hostiť umelcov z krajín V4. Tešiť sa môžete na poľskú speváčku Agu Zaryan, nositeľku významných svetových ocenení. Z Českej republiky vystúpia mladý talent českej jazzovej scény speváčka Marta Kloučková a hráč na Hammondov organ Ondřej Pivec, ktorý spolu s americkým spevákom Gregorym Porterom v roku 2017 získal cenu Grammy. Maďarsko zastupuje klavirista Robi Botoš držiteľ ceny TD Grand Jazz Award na medzinárodnom jazzovom festivale v Montreale 2012. V roku 2016 získal cenu JUNO pre najlepší jazzový album roka za nahrávku Movin ‘Forward. Vstupenky zakúpite v sieti Predpredaj.sk

Svetová hviezda so Slovenskými filharmonikmi pod nebeskou klenbou

Veľkým ťahákom aktuálneho ročníka Symfónie umenia je spoločný koncert tenoristu José Cura s naším popredným telesom, Slovenskou filharmóniou. Námestie pred Pradiarňou 1900 na Páričkovej ulici v Bratislave sa stane slávnostným dejiskom tohto koncertu už v prvú septembrovú sobotu večer.

Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia. Foto: P. Brenkus

José Cura a Slovenská filharmónia sa po prvý raz spolu predstavia 3. septembra pod nebeskou klenbou na open-air koncerte. Tenorista José Cura je preslávený svojou interpretáciou postáv talianskych, ale aj francúzskych opier, ale aj nekonvenčnými a originálnymi koncertnými vystúpeniami. Vďaka rolám Verdiho Othella a Saint-Saënsovho Samsona sa stal stálicou najprestížnejších pódií operných domov sveta – Metropolitnej opery, Viedenskej štátnej opery, Opery Bastille, Gran Teatre del Liceu v Barcelone, Zürišskej opery, Royal Opera House, či milánskej La Scaly. Tiež je laureátom mnohých prestížnych ocenení, ktoré získal počas svojej kariéry.

Na bratislavskom koncerte si zaspieva aj spolu so svojimi dvomi hostkami sopranistkou Evou Hornyákovou a mezzosopranistkou Polinou Shamaevou pod taktovkou šéfdirigenta Slovenskej filharmónie Daniela Raiskina výber najznámejších operných árií. Vstupenky zakúpite v sieti Predpredaj.sk

Nedeľné predpoludnie pre deti

Na námestí Ostredky patrí v prvú septembrovú nedeľu (4.9.) o 10:30 hod. interaktívne hudobno-tanečné predstavenie pre deti SPIEVAJÚCE PÍŠŤALKY. Asi 40-minút trvajúci projekt Erika Rothensteina a Magdalény Takáčovej pre deti je prehliadkou dychových nástrojov (zobcová a priečna flauta, klarinet, saxofón). Deti sa pri nej interaktívnym zapájaním sa do diania hudobného programu zoznámia s ich zvukom, a uvedomia si rozdiel medzi dychovými a inými hudobnými nástrojmi. Skúsení lektori sú profesionálnymi umelcami a v tíme majú aj tanečno-pohybového terapeuta. Pod ich vedením budú deti spievať, tancovať, rytmizovať a odpovedať na otázky nadväzujúce na príbeh o hudobných nástrojoch. Pomocou všetkých rôznorodých aktivít zistia, ako môže hudba vplývať na telo a pohyb, či náladu. Zaujímavým prvkom je aj možnosť zblízka si prezrieť a asistovať pri skladaní a rozkladaní všetkých prezentovaných dychových nástrojov. Medzi lektormi sú Jarka Jurášová Šteigerová (zobcová a priečna flauta, klarinet, saxofón), František Báleš (klavír) a Magdaléna Takáčová (tanec). Vstup na podujatie je voľný.

Ohnivo i klasicky už v nedeľu

Námestie pred Pradiarňou 1900 sa v prvú septembrovú nedeľu stane svedkom mimoriadneho koncertu sálajúceho virtuozitou, energiou i vášňou. Na stage totiž prichádzajú Cigánski diabli a Slovenskí symfonici. Ohnivá klasika je unikátnym projektom, v rámci ktorého sa na jednom pódiu predstaví jedinečné slovenské zoskupenie Cigánski diabli a Slovenskí symfonici pod taktovkou dirigenta Adriana Kokoša.

Temperamentná Carmen Suita

V ich podaní zaznejú najznámejšie melódie z opery Carmen v aranžmánoch Ernesta Šarköziho, obohatené o vlastné variácie, v ktorých dochádza k netradičným a zaujímavým fúziám pôvodnej Bizetovej hudby s inými hudobnými žánrami. Tentoraz však toto dielo vyniká výraznými prvkami španielskeho a cigánskeho temperamentu a ožíva v podobe, v ktorých sú Bizetove romantické melódie majstrovským spôsobom prepojené s prvkami jazzu, flamenca, etna a gypsy music. Obidve telesá sú rovnocennými partnermi, a to dodáva celému večeru neskutočnú energiu a náboj. Všetko je obohatené neobyčajnou virtuozitou, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou umeleckého prejavu Cigánskych diablov.

Známe melódie vo virtuóznom i emotívnom šate

Druhá polovica večera prinesie melódie populárne, klasické, filmové, ľudové, a taktiež hudbu žánru world-etno. V rámci tejto časti zaznie napríklad „Znelka“, ktorá prinesie parafrázu a variácie na Lisztovu Uhorskú rapsódiu č. 3 a slovenskú ľudovú pieseň „Macejko“. Návštevníkov taktiež čaká virtuózny „Valčík a Impresie“ pre cimbal, populárny „Montiho čardáš“, alebo Oscarom ovenčená hudba z filmu „Schindlerov zoznam“. Spomenúť treba aj baladu s názvom „Pocta obetiam holokaustu“, v ktorej spev a hudba veľmi citlivo vyjadrujú všetky emócie, ktoré sa prejavovali v takom tragickom období, akou bola 2. svetová vojna.

Obidve telesá sú rovnocennými partnermi, a to dodáva celému večeru neskutočnú energiu a náboj. Všetko je obohatené neobyčajnou virtuozitou, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou umeleckého prejavu Cigánskych Diablov. Vstupenky na mimoriadny koncert v atraktívnom duchu zakúpite v sieti Predpredaj.sk

Slávne melódie romanticky i šarmantne

Slávne filmové, rockové a popové melódie prinesie 5. septembra na pontóne na Štrkoveckom jazere koncert s názvom ROMANCA NA JAZERE. Zaznejú v podaní The Ladies Ensemble, ktoré tvoria mladé, veľmi talentované hudobníčky z našich popredných symfonických orchestrov. Svojou interpretáciou moderných aranžmánov v klasickom šate vás presvedčia, že klasika je ako romanca. Extatická, strhujúca, nevyspytateľná. Dámsky orchester The Ladies Ensemble pod vedením huslistky Anežky Kara dáva slávnym melódiám iný rozmer.

Na jazere zaznejú melódie v úpravách pre sláčikové nástroje a perkusie z filmov, ako Titanic, Piráti z Karibiku, Gladiátor, Ružový panter a seriálov Game of thrones či The Simpsons a popové a rockové hity od Queen, ABBA, Guns N Roses, Led Zeppelin, Earth Wind and Fire, M. Jackson, Lady Gaga, Ed Sheeran. Vstup na koncert so začiatkom o 18:00 hod. je voľný.

Ohnivý podvečer pred zbrojnicou

Festival Symfónia umenia opäť prinesie jeden zo svojich koncertov na netradičné mieste v Ružinove. V utorok 6. septembra o 18:00 hod. pred ružinovskou zbrojnicou na Mierovej 89 vystúpi Cappella Istropolitana. Program VO VÍRE OHŇA, ktorý prinesie komorný orchester Cappella Istroplitana do priestorov tejto národnej kultúrnej pamiatky, bude symbolicky ohnivý. Zaznejú diela od autorov ako Vivaldi, Marcello, Falla, Moriccone, Piazolla a iné. Na podujatie je potrebné si zarezervovať miesto. Sedenie je voľné.

Prestížny bratislavský komorný orchester

Komorný orchester mesta Bratislavy – Cappella Istropolitana vznikol v roku 1983 a v súčasnosti patrí k prominentným európskym komorným orchestrom. Zásluhu na tom majú  inštrumentálna virtuozita jeho členov, hudobná kultúra a interpretačná disciplína či mimoriadne vysoká miera vernosti štýlu umeleckého výrazu orchestra. V roku 1991 sa Cappella Istropolitana stala komorným orchestrom mesta Bratislavy, čím magistrát mesta vyjadril súboru svoje uznanie za vysoké umelecké majstrovstvo i za prínos k obohateniu hudobného života slovenskej metropoly. Od počiatkov svojej umeleckej činnosti sa Cappella Istropolitana aktívne zúčastňuje na domácom i zahraničnom koncertnom dianí. Účinkovala takmer vo všetkých európskych štátoch, v USA, Kanade, Izraeli, Egypte, Japonsku, Kórei, Turecku, Číne, Macau, Hong Kongu a na Novom Zélande.

Popri koncertnej činnosti sa Cappella Istropolitana s úspechom venuje aj nahrávaniu pre rôzne spoločnosti. Realizovala doteraz vyše 90 CD nahrávok, naposledy pre EMI. Cappella Istropolitana získala dve platinové CD. Nahrávka symfónií Ignaza Pleyela v jej podaní bola v roku 2000 ocenená odborným časopisom BBC Music Magazine a zaradená medzi 60 najlepších nahrávok roka.

A znovu tá rapsódia. Tentoraz s charitatívnym rozmerom

A ZNOVU TÁ RAPSÓDIA – tak znie názov ďalšieho festivalového koncertu. 7. septembra patrí pódium pri Štrkoveckom jazere Bratislava Hot Serenaders a jeho hosťom. Tí zahrajú najlepšie kusy zo svojho repertoára, kde nielen v husľových sólach privítajú hosťa z Maďarska – multiinštrumentalistu Tamása Ittzésa. Výnimočne odznie aj skladba Rhapsody In Blue v pôvodnej verzii, tak ako zaznela na premiérovom koncerte v New Yorku 12. 2. 1924, kde sólo na klavír spolu s orchestrom Paula Whitemana zahral sám skladateľ George Gershwin. V úlohe sólistu sa tentoraz bratislavskému publiku predstaví český klavírny virtuóz Karel Košárek.

Výnimočnosť tohto koncertu spočíva aj v jeho charitatívnom rozmere. V spolupráci s občianskym združením APPA – Asociácia pomoci postihnutým sa organizátori festivalu rozhodli pomôcť telesne hendikepovanému 6-ročnému Ružinovčanovi Riškovi Kostovčíkovi. Každý, kto si na tento koncert zakúpi lístok, sa bude podieľať na zbierke pre úhradu Riškových rehabilitácií. Vstupenky zakúpite TU.

Známe evergreeny klasickej hudby v podaní vojenskej hudby

Symfónia umenia medzi účinkujúcimi privíta aj Vojenskú hudbu ozbrojených síl SR. V piatok 9.9.2022 odohrá na námestí na Ostredkoch koncert so začiatkom o 18:00 hod., pričom sľubuje pútavý program. Účinkujú pod taktovkou Mgr. art. Jozefa Hepnera a so sólistkou, speváčkou Mgr. art. Deborah Jendruchovou. V interpretácii reprezentačného vojenského hudobného telesa Slovenskej republiky zaznejú najznámejšie melódie od klasických až po filmové a popové.

Mimochodom, viete, že vo svojom repertoári má Vojenská hudba ozbrojených síl SR široké spektrum hudobných diel od baroka až po súčasnú a populárnu hudbu? Vstup na koncert je voľný, no je potrebné si ho rezervovať TU.

Za najkrajšími operetnými melódiami do amfíka na Štrkovci

Milovníkov operety poteší festival na koncerte 8.9.2022 so začiatkom o  19:00 hod., ktorého dejiskom sa taktiež stane amfík pri Štrkoveckom jazere. VIVAT OPEReTA! prinesie slávne operetné melódie z diel majstrov operety od Lehára cez Kálmána až po Straussa. Zaznejú v podaní maďarských a slovenských sólistov z národných operných domov. Umelcov bude sprevádzať Dunakeszky symfonický orchester (Dunakeszi szimfonikus zenekar). Sólisticky sa predstavia hostia Helena Becse-Szabó, Otokar Klein, Gábor Jenei, Boglárka Simon, Ibolya Nagy a Boncsér Gergely. Koncert podporil Inštitút Liszta – Maďarské kultúrne centrum Bratislava. Vstupenky zakúpite na Predpredaj.sk

Mladé talenty zahrajú diela mladých

Mladým nádejam patrí stage v sobotu 10.9. o tretej popoludní v Parku A. Hlinku. NEW STAGE OF STUDENTS V4 prináša vystúpenie študentov z umeleckých škôl, ktorí predstavia diela mladých skladateľov z krajín V4. Medzi účinkujúcimi budú študenti z Liszt academy Budapest, JAMU Brno, Bratislavské konzervatórium, VŠMU a The Karol Szymanowski Academy of Music in Katowice.

Saxofón a klavír hrajú klasiku ku káve

Park A. Hlinku bude v sobotudo 19:00 hod. po mladých talentoch privíta koncert SAXOFÓN a KLAVÍR. Prináša klasické saxofónové skladby svetových autorov ku káve. Lento ad Astra v zložení Zita Sopková (klavír) a Erik Rothenstein (saxofón) interpretujú klasické saxofónové skladby svetových autorov ale sústredia sa aj na tvorbu slovenských skladateľov.V septembri vydali svoj druhý album Made in SK, kde nahrali práve diela domácich autorov. V kaviarni zaznejú okrem výberu z tohto albumu napr. aj diela J.S. Bacha, Ernesta Blocha Gabriela Faurého a iných známych skladateľov v špeciálnej úprave dua Lento Ad Astra. Vstup na oba koncerty je voľný.

Výnimočný večer v prievozskom kaštieli s Verdiho Requiem

Sobota 10. septembra prináša na festivale neopakovateľný zážitok. Iba pre túto príležitosť otvorí v tento večer svoje brány Csákyho kaštieľ v Prievoze, aby tu umožnil uvedenie strhujúceho diela Giuseppe Verdiho: Messa da Requiem. Operný velikán Verdi ani tu nezaprel svoj dramatický štýl, prostredníctvom ktorého vyvolá vo vás extázu emócií. Mieša farby tragédie, bolesti, nádeje i útechy v opernom štýle od srdcervúcich momentov až po ohromujúce obrazy. Organizátori koncert venujú všetkým obetiam vojnových konfliktov.

Všetci účinkujúci umelci, ktorí prijali pozvanie organizátorov festivalu, sú z krajín Vyšehradskej štvorky. Po boku Maďarského národného zboru sa sólisticky predstavia slovenský basista svetového mena Štefan Kocán, maďarský tenorista István Horváth, česká sopranistka Helena Beránková a poľská mezzospranistka Agnieszka Cząstka-Niezgódka. Sprevádzať ich bude Symfonický orchester V4 pod taktovkou slovenského dirigenta Miloslava Oswalda.

Na výstavu hračiek s deťmi až do 100 rokov

Víkend 10. a 11. septembra patrí v Parku A. Hlinku zaujímavej interaktívnej výstave spojenej s worksopmi. NÁVRAT DO DETSTVA predstaví ikonické slovenské a české hračky. Pamätáte si výstavu Od hračky po hračku v bratislavskej BIBIANE (písali sme o nej TU)? Presne tá opustí 10. septembra brány BIBIANY a počas víkendu poteší festivalové návštevníčatá.

Od hracky po hracku / Bibiana / kam s deťmi
V kráľovstve hry a hračiek. Zdroj: BIBIANA

Dobre navrhnutá a kvalitne vyrobená hračka podporuje a rozvíja cit pre krásu, účelnosť i empatiu. Prehliadka výstavy začína reprodukciou obrazu Pietera Brueghela, na ktorej môžu deti hľadať hry, ktoré sa hrajú dodnes. Ďalej tu nájdu repliky historických hračiek podľa archeologických nálezov, ikonickú technickú hru s názvom Merkur, ktorá sa vyrába od r. 1920 až dodnes, mesto z veľkej farebnej skladačky, domček pre bábiky a plyšového medveďa, ale aj plastové hračky z minulého storočia od známej návrhárky Libuši Niklovej. Zoznámia sa s hračkami našich súčasných dizajnérov. A to všetko vďaka spolupráci s Medzinárodným domom umenia pre deti – BIBIANA.

Príbeh hudby pre deti

Posledný festivalový deň – nedeľa 11.9.2022 prinesie viacero zaujímavých podujatí. Hlavný program patrí na štrkoveckom amfiteátri veselému hudobnému dobrodružstvu pre všetky veľké, malé i večné deti. Koncert s názvom PRÍBEH HUDBY: KARNEVAL ZVIERAT začína už o 11,00 hod.. Karneval zvierat je dielom francúzskeho skladateľa Camille Saint-Saënsa, ktorý ju nazval veľká zoologická fantázia – je to veselé hudobné dobrodružstvo určené všetkým deťom. Pódium bude plné hudobných nástrojov a umelcov, ktorí stvárňujú zvieratá a ich príbehy. Túto hudobnú zvieraciu ríšu plnú fantázie zahrá symfonický orchester a prostredníctvom pútavého hovoreného slova rozprávača a dirigenta Gabriela Rovňáka deti objavujú paralely medzi charaktermi zvierat a ľudí. Vstupenky zakúpite v sieti Predpredaj.sk

S dobrou kávou pri klasike v parku

Dobrú kávu v krásnom prostredí Parku A. Hlinku si vychutnáte v sprievode klasickej hudby 11.9.2022 v čase 15:00 – 19:00 hod. V podaní Sláčikového orchestra Nanovo, študentov umeleckých škôl pod taktovkou dirigenta Marca Vlasáka a sólistky – klaviristky Eleny Letňanovej zaznejú FRAGMENTY 20. STOROČIA. Pre poslucháčov si pripravili program z diel skladateľov 20. storočia ako Debussy, Górecki, Cage či Stravinskij. V programe dňa sú aj skladby rôznych štýlových období klasickej hudby skladateľov ako Bach, Donizetti, Krumpholtz, Mozart, Fauré, Dvořák či Piazzolla. Tie ale zaznejú už na koncerte FLAUTA A HARFA v interpretácií dua – Soňa Marečková a Adriana Antalová. Vstup na obidva koncerty je voľný.

Filmová hudba s mladými konzervatoristami na záver

To najlepšie, čo skladatelia filmovej hudby napísali zaznie na festivale Symfónia umenia v posledný deň 2. ročníka festivalu v bratislavskom Ružinove. O 16:00 hod. sa Park A. Hlinku stane dejiskom koncertu s názvom KONZERVATÓRIUM BAND: Od Pána prsteňov až po Pirátov z Karibiku. Uvedú ich mladé hudobné nádeje z Konzervatória v Bratislave (umelecký vedúci: Mgr. art. Nikolaj Kanišák), a tak dajú festivalovú bodku. Vstup na koncert je voľný.

Filmové festivalové kino o Čajkovskom

Multižánrový festival Symfónia umenia prináša aj filmový večer. Filmoví nadšenci si v rámci festivalu Symfónia umenia budú môcť zadarmo pozrieť prvú zo série biografií Kena Russela o hudobných velikánoch. Na programe je THE MUSIC LOVERS v utorok 6. 9.2022 so začiatkom o 19:30 hod. a jeho dejiskom Amfiteáter pri Štrkoveckom jazere v bratislavskom Ružinove.

The Music Lovers – Milovníci hudby, je životopisný film o géniovi menom Piotr Iľjič Čajkovsky. Vášnivý portrét o rozorvanej duši romantického skladateľa zmietaného medzi pravdou a umením. Jeho boj s verejne nikdy nepriznanou homosexualitou, nočnými morami, reminiscenciami, a to všetko pretkané v dlhých pasážach skladateľovou geniálnou hudbou, ktorá privedie diváka k extáze. Postava Čajkovského patrí k najlepším výkonom v kariére Richarda Chamberlaina. Vstup na podujatie je voľné.

Symfónia umenia prináša aj bohatý sprievodný program

Okrem veľkolepých koncertov pod nebeskou klenbou ponúka aj umenie z krajín Vyšehradskej štvorky, a to vďaka podpore Vyšehradského fondu. Súčasťou festivalu sú bohaté sprievodné podujatia ako workshopy, výstavy umelcov, masterclassy, diskusie a prednášky na rôzne umelecké témy či podujatia na podporu talentovaných detí.  Nebudú chýbať ani výtvarné a divadelné umenie. Tentoraz okrem renomovaných slovenských výtvarníkov aj umelci z Poľska, Maďarska a Česka budú vystavovať a tvoriť v Parku A. Hlinku. „Želáme si, aby bol opäť tento festival oslavou umenia. Prinášal emócie všetkým bez rozdielu. Aby vďaka tomuto festivalu čoraz viac ľudí spoznalo tvorbu z veľkých koncertných sál, divadiel i výstavných siení. Aby sme všetci spolu precítili slobodu, ktorú prinášajú všetky druhy umenia. Práve toto sa nedeje nikde tak výrazne ako v umení. Ak stíchne, nebude sebakritika, komunikácia, ani nové perspektívy. Podporte ho svojou prítomnosťou, lebo umenie musí zostať nedotknuteľné,“ hovorí Andrea Kozáková, riaditeľka festivalu.

Podporuje mladých umelcov regiónu V4

Symfónia umenia sa rozhodla podporiť a prezentovať aj mladú generáciu umelcov a zároveň reflektovať na aktuálne slovenské predsedníctvo vo Vyšehradskej skupine. V spolupráci s Medzinárodným vyšehradským fondom a vďaka jeho podpore umožňuje festival študentom z umeleckých škôl predviesť svoje umenie, vzdelávať sa na medzinárodných majstrovských kurzoch a podporiť tak cezhraničný dialóg pomocou umenia. Do projektu sa zapojili štyri umelecké školy: Hudobná akadémia Karola Szymanowski Katowice, Janáčkova akadémia múzických umení Brno, Konzervatórium Bratislava a Univerzita múzických umení Liszta Ferenca Budapešť. Študenti týchto škôl vystúpia v rámci festivalu na pódiu New stage of students V4, a to 10. a 11. septembra v Parku A. Hlinku.

Súčasťou sú masterclassy, workshopy aj koncerty

Študenti z Poľska, Maďarska a Česka prinesú to najlepšie z umeleckých škôl. Uznávaní pedagógovia z krajín V4 pripravia majstrovské kurzy a prednášky. Študenti uvedú vlastné diela súčasnej modernej tvorby. Počas festivalového týždňa sa budú môcť študenti z krajín V4 zapojiť aj do medzinárodných majstrovských kurzov pod vedením renomovaných lektorov z Poľska, Česka, Maďarska a Slovenska. Všetky kurzy budú bezplatné pre študentov z krajín Vyšehradskej skupiny. Na záver majstrovských kurzov vystúpia na spoločnom koncerte lektori so svojimi študentmi. Lektormi sú Prof. Ing. MgA. Ivo Medek, Ph.D. (Česká republika, hudobná kompozícia a improvizácia), Dr. Hab. Piotr Chololowitz (Poľsko, akordeón), Mgr. Art. Ronald Šebesta, ArtD. (Slovenská republika, hra na klarinety a jej fundamenty) a Dr. Farkas Gábor (Maďarská republika, klavír).

Symfónia umenia je aj výtvarná i výstavná

V bohatom programe 2. ročníka festivalu Symfónia umenia majú svoje miesto podujatia pre deti – workshop Spievajúce píšťalky, Príbeh hudby: Karneval zvierat a výstava hračiek Návrat do detstva. Okrem majstrovských kurzov, ktoré prebiehajú počas celého trvania festivalu, prináša festival aj tri výstavy: Pohľad na Bratislavu cez raster, Otvorený priestor II Návrat do detstva, ktoré z BIBIANY do Parku A. Hlinku preniesli vďaka spolupráci s BIBIANOU a Českým centrom Bratislava.

Risografiky na výstave v DK Ružinov

V Dome kultúry Ružinov nájdete počas celého septembra výstavu risografík štúdia Risoto Design – Pohľad na Bratislavu cez raster. Nájdete ju v Ružinovskej galérie, ktorá bude sídliť v priestoroch foyer Domu kultúry Ružinov. Výstavu otvorila v utorok 30. augusta 2022 o 18:00 hod. kurátorka Mária Horváthová. „Výstava predstaví divákom výber 40 diel, ktoré zachytávajú architektúru a jedinečné zákutia Bratislavy. Tvorivý kolektív Risoto Designu, ktorý sa podieľal na vytvorení kolekcie „Pohľad na Bratislavu cez raster“, je mimoriadne kreatívny a každý z autorov prináša osobitý štýl i rukopis,“ hovorí Mária Horváthová, kurátorka. Nájdete tu diela šestice mladých autorov. Sú medzi nimi Sarah Camilla Pekarčíková, Kristína Slezáková, Laura Uhliarová, Ráchel Noemi Izrael, Samuel Fukumori a Andrej Čverha / Ave Lårsen. Vstup je voľný.

Vystavujú aj výtvarníci Slovenska

V tom istom termíne nájdete v DK Ružinov aj výstavu OTVORENÝ PRIESTOR II.  Ide o členskú výstavu Spolku výtvarníkov Slovenska. Medzi vystavujúcimi sú Daša Bacmaňaková, Bohumil Bača, Oto Báchorík, Xénia Bergerová, Nataša Floreanová, Veronika Fodorová, Ladislav Gajdoš, Ján Hlavatý, Marta Chabadová, Martin Kellenberger, Ján Korkoš, Marek Korkoš, Martin Korkoš, Ladislav Mareš, Robert Mlčúch, Igor Mosný, Ondrej 4, Ivan Patúc, Vladimír Petrík, Andrea Pistl Andrášová, Štefan Polák, Viliam Polák, Peter Polág, Barbara Prešinská, Drahomír Prihel, Dušan Sekela, Zuzana Schmidt, Milan Struhárik, Martin Šafárik, Edo Šelestiak, Mária Eva Trajterová a Milina Zimková.

Podujatie podporili

Generálny partner: Visegrad Fund

Hlavní partneri: YIT, Nadácia poisťovne Kooperativa, Immocap, JTRE
Organizátori: MČ Bratislava-Ružinov, CULTUS Ružinov

Spoluorganizátor: Divadlo pod kostolom
Hlavný mediálny partner: RTVS

Partneri: KULLA, Bratislavský samosprávny kraj, Baumit, Nadácia SPP, BKIS, Bratislava Tourist Board, Dovolenka na Slovensku – Dobrý nápad, RŠK, Inštitút Liszta – Maďarské kultúrne centrum, Poľský inštitút v Bratislave, České centrum Bratislava, Emberi Erőforrások Minisztériuma, Nemzeti Filharmonikusok, Turuk & Art Collective, Klingerka, Predpredaj.sk

Zdroj: Symfónia umenia

One thought on “Prvá septembrová dekáda v Bratislave bude v znamení festivalu Symfónia umenia”

Comments are closed.

Bratislava pod lupou: poznáte historické fontány?
Architektúra Cestovanie Culture História News Odporúčame Reportáž Výtvarné umenie

Bratislava pod lupou: najkrajšie historické fontány

Seriál „Bratislava pod lupou“ štartuje pohľadom na historické fontány, ktoré nájdete na území MČ Bratislava-Staré Mesto. Poznáte tie najkrajšie?

Read More
Vianoce so Slovenskou filharmóniou / Rastislav Štúr / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia sa rozoznie hudbou zo strieborného plátna

Slovenská filharmónia pozýva návštevníkov už tento týždeň na mimoriadne koncerty svetoznámej filmovej hudby. Pozrite sa s nami, ktoré kúsky zaznejú,..

Read More
Divadlo Nová scéna
Divadlo News

Divadlo Nová scéna vyhlasuje konkurz do muzikálu Mojžiš

Divadlo Nová scéna hľadá talentovaných interpretov, ktorí na vysokej profesionálnej úrovni ovládajú spev, tanec a herectvo. Vyhlásil preto konkurz do spevácko-tanečnej company k pripravovanému muzikálu Mojžiš v réžii Patrika Vyskočila.

Read More
Translate »