Šancou na záchranu pamiatok je opäť súťaž Poklady Slovenska

Poklady Slovenska

Iniciatíva Poklady Slovenska, za ktorou stojí Nadácia VÚB, sa už 14 rokov stará o osvetu a obnovu schátraných historických objektov a umeleckých diel na Slovenku. Verejnosť môže v rámci nového ročníka opäť posielať nominácie na pamiatky, ktoré potrebujú byť nevyhnutne zreštaurované. Odborná komisia z nich vyberie deväť finalistov. O víťazovi, ktorý získa späť svoju pôvodnú krásu vďaka grantu, rozhodne v júni verejné hlasovanie.

Aj tento rok sa bude konať súťaž Poklady Slovenska, ktorú prináša Nadácia VÚB. Odborná aj široká verejnosť sa môže zapojiť do hľadania jedinečných objektov historického dedičstva, na ktorých sa podpísal ničivý zub času, vandalizmus či dlhoročný nezáujem. Správcovia aj priaznivci pamiatok na území Slovenska môžu prihlasovať historické stavby menšieho formátu, ich konkrétne časti, umeleckú výzdobu či historické artefakty – obrazy, sochy alebo zbierky muzeálnych exponátov. Prihlasovanie pamiatok, ktoré plánujú využiť na svoju obnovu pripravený grant od Nadácie VÚB vo výške 30-tisíc eur, prebiehalo do 15. mája cez formulár na stránke www.nadaciavub.sk/poklady. Šancu na záchranu tak bude mať ďalšia zničená pamiatka. 

Kandidátov v súťaži Poklady Slovenska predstavia už začiatkom júna

Spomedzi nominácií vyberajú každoročne nezávislí experti na ochranu kultúrneho dedičstva a reštaurátorstvo deväť pamiatok, pričom posudzujú ich významnosť, stav aj nároky na obnovu. Finalistov 14. ročníka súťaže Poklady Slovenska Nadácia VÚB bližšie predstaví na svojej stránke a od 1. do 15. júna medzi nimi zorganizuje verejné online hlasovanie.

Nadácia VÚB pomohla počas minulých ročníkov cez hlasovaciu súťaž Poklady Slovenska obnoviť napríklad aj vitráže v Spišskej Kapitule, renesančnú zvonicu v podtatranskej obci Vrbov, dielo Majstra Pavla z Levoče, Leopoldovu bránu v Komárne, barokový organ v Španej Doline, historicky významný objekt Bajčiovskej veže v Oravskej Porube, vzácne stredoveké fresky v kostole sv. Žofie v Dúbravici pri Banskej Bystrici a tiež na hrade Uhrovec v okrese Bánovce nad Bebravou, či barokovú kazateľnicu v kostole v Starej Ľubovni.

Minulý rok obnovili jedinú technickú pamiatku svojho druhu

Vlani v ňom zvíťazila unikátna technická pamiatka z Kolárova – jediný plávajúci lodný mlyn svojho druhu na Slovensku. Z dokopy takmer 25-tisíc hlasov ju podporilo viac ako 9-tisíc ľudí. Historicky cennú funkčnú repliku, ktorá ostala v lužných lesoch južného Slovenska ako jediná pripomienka na život riečnych mlynárov v časoch Rakúsko-Uhorska, značne poškodili ničivé búrky.

Poklady Slovenska / 2022 - Kolárovo mlyn - pred rekonštrukciou

 “Kvôli ohrozeniu statiky bolo potrebné demontovať úplne zničené lodné koleso, rok a pol sme boli bez tejto kľúčovej súčasti. Snažili sme sa urobiť všetko pre to, aby sme mohli mlyn opäť kompletne sprístupniť pre návštevníkov. Finančná pomoc zo súťaže Poklady Slovenska pre nás prišla v pravý čas. Počas leta a jesene sa nám podarilo dať do poriadku najviac poškodené časti – lodné koleso bolo kompletne vymenené do poslednej skrutky, palubu sme obnovili kvalitným agátovým drevom, ktoré vydrží desiatky rokov, drevená strecha dostala nový ochranný náter,hovorí predseda Spolku Vodný mlyn Kolárovo Ľubomír Augustín a pokračuje:Tohtoročná sezóna sa aj vďaka obnove rozbehla veľmi dobre. Verejnosť vynovený mlyn veľmi oceňuje a veríme, že tento rok zažijeme rekordnú návštevnosť. Všetkých záujemcov o históriu dunajského lodného mlynárstva k nám pozývame a majiteľom, ktorí majú problémy s údržbou kultúrnych pamiatok, odporúčame, aby sa zapojili do tohto programu. Je to účinná pomoc nad rámec v súčasnosti poskytovaných možností štátom, ktorá posúva v snahe o záchranu pamiatok výrazne vpred.

Poklady Slovenska / 2022 - Kolárovo mlyn - po obnove

TS, Nadácia VÚB prostredníctvom Tomáša Turčana, Grape PR

Zdroj: Nadácia VÚB

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »