Medzinárodný hudobný festival Pro musica nostra sa každoročne koná v rôznych mestách Slovenska. Priaznivci klasickej hudby si na koncertoch môžu vychutnať hudobné výkony desiatok popredných slovenských i zahraničných umelcov v jedinečnom spojení hudby a vizuálneho zážitku z priestorov historických pamiatok. V júni sa tak stane v troch regiónoch Slovenska. Ako prvý prichádza na rad Žilinsky kraj, kde festival Pro musica nostra Thursoviensi píše tohto roku už piaty ročník. V deviatich prekrásnych historických pamiatkach Žilinského kraja čaká festivalové publikum pestrý program, charizmatické priestory s unikátnym geniom loci a tiež inšpiratívni interpreti.
Festival Pro musica nostra je medzinárodný hudobný festival, ktorý sa každoročne koná v rôznych mestách Slovenska. Priaznivci klasickej hudby si na koncertoch môžu vychutnať hudobné výkony desiatok popredných slovenských i zahraničných umelcov. Cieľom festivalu, ktorý sa koná vo vybraných historických pamiatkach jednotlivých regiónov, je prezentácia klasickej hudby na vynikajúcej interpretačnej úrovni a sprostredkovanie jedinečného vizuálneho zážitku z priestorov historických pamiatok. V júni 2023 sa tak stane v troch regiónoch Slovenska, ako sme vás nedávno informovali. Ako prvý prichádza na rad Žilinsky kraj, kde festival pod značkou Pro musica nostra Thursoviensi píše tohto roku už piaty ročník. Po ňom príde na rad Trnavský kraj, kde je Pro musica nostra veľmi mladou tradíciou. Na záver, v niekoľko dňovom rozostupe, zavíta festival aj do Prešovského kraja.
Piaty festivalový ročník tóny medzinárodného hudobného festivalu Pro musica nostra Thursoviensi, ktorému záštitu poskytla predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová, má pevné miesto v kultúrnom kalendári. Žilinskú verziu festivalu organizuje po boku Hudobného centra aj občianske združenie Cultura Nostra. Na realizáciu festivalu finančne prispelo nielen Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, ale aj Žilinský samosprávny kraj či Nadácia SPP. Po roku pauzy sa tak už po piaty raz opäť rozozvučia tóny medzinárodného hudobného festivalu Pro musica nostra Thursoviensi v deviatich prekrásnych historických pamiatkach Žilinského kraja. Kysucké Nové Mesto, Gbeľany, Rajec, Kotešová, Čadca, Predmier, Bytča, Strečno a Orlové budú hostiť 5. ročník tohto obľúbeného festivalu v termíne od soboty 10. do nedele 18. 6. 2023. Svoje miesto budú mať v pestrom programe keltské hudobné tradície, diela starých majstrov polyfónnej hudby, starých majstrov i operného velikána G. Rossiniho či argentínskeho kráľa tanga, A. Piazzollu. Priestor popri komornej atmosfére dostanú tiež veľké orchestrálne skladby.
V znamení vokálnej hudby
Gro festivalového programu patrí vokálnej hudbe. Festival otvorí v sobotu 10. 6. vokálny súbor Corvina Consort z Maďarska v Kostole Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Kysuckom Novom Meste. Na koncerte zaznejú v komornom obsadení diela majstrov polyfónnej hudby 16. storočia Orlanda di Lassa, Heinricha Isaaca, Hansa Hasslera, Philippa de Monte, Heinricha Fincka, Salamona Rossiho a Jana Sweelincka.
Vokálnej hudbe bude venovaný aj druhý festivalový večer v nedeľu 11. 6. v Château Gbeľany. Tentokrát to ale budú známe i menej známe diela velikánov neskorších období (Händel, Verdi, Wagner, Bizet, Mozart, Gounod, Mendelsohn Bartholdy), ako aj zborové úpravy ľudových piesní Eugena Suchoňa a ľudovou hudbou inšpirované skladby Antonína Dvořáka. Účinkovať bude Spevácky zbor mesta Bratislavy s klaviristom Tomášom Nemcom, barytonistom Romanom Krškom pod taktovkou Adriána Kokoša.
Návrat k hudobným tradíciám Keltov i večer s latino rytmami
V Kostole sv. Ladislava v Rajci vystúpi v pondelok 12. 6. poľsko-škótsky komorný súbor Celtic Triangle. Ozveny dávnovekej keltskej tradície sa v súčasnosti tešia mimoriadnej obľube. Rýdzi, prirodzený spev, osobitý zvuk gájd a trblietavé tóny keltskej harfy sú silnými benefitmi a prísľubom nevšedného zážitku
V utorok 13. 6. sa návštevníci Gotického kaštieľa v Kotešovej môžu tešiť na energiou a latinsko-americkými rytmami nabitý program v podaní originálneho dua mladých Francúzov – šarmantnej trubkárky Lucienne Renaudin Vary a akordeonistu Féliciena Bruta. V programe zaznejú okrem iného známe melódie z muzikálu West Side Story Leonarda Bernsteina ale i argentínske tangá z opery Maria de Buenos Aires Astora Piazzollu.
Pro musica nostra Thursoviensi uvedie aj diela starých majstrov
Popredné miesto vo festivalovom programe majú ale aj diela starých majstrov. Kostol sv. Bartolomeja v Čadci bude v stredu 14. 6. naplnený krásnou barokovou hudbou Antonia Vivaldiho, Františka Ignáca Antonína Tůmu ale i hudbou dávnych období inšpirovanými dielami Ottorina Respighiho a Benjamina Brittena v podaní českého komorného súboru Barocco sempre giovane.
Trúbkar Vladimír Rejlek a organista Vít Havlíček z Českej republiky ponúknu publiku v Kostole sv. Gallusa v Predmieri vo štvrtok 15. 6. úchvatný program z diel majstrov polyfónie 17. a 18. storočia, ako Johann Sebastian Bach, Georg Philippe Telemann, Marc-Antoine Charpentier, Jan Křtitel Vaňhal a ďalší.
Soirée s Gioachinom Rossinim
Gioachino Rossini je v oblasti opery neodmysliteľnou veličinou. Rodák z talianskeho Pesara fascinoval aj veľmi náročné a požadovačné parížske publikum. Jeho nadčasové umenie umocnené priestorom Synagógy v Bytči určite zapôsobí aj na súčasné, nemenej náročné publikum. Rossiniho Les soirées musicales zaznejú v piatok 16. 6. v podaní speváckych osobností akými sú Andrea Vizvári, Iwona Wall, Miroslav Dvorský a Gustáv Beláček, s podporou klaviristky Evy Virsik.
Článok pokračuje pod reklamou
Od objavovaniu starej hudby k veľkým orchestrálnym dielam
Kaplnka hradu Strečno bude v sobotu 17. 6. dejiskom ďalšieho zaujímavého koncertu. Pražský súbor Collegium Marianum, ktorý sa venuje uvádzaniu často neznámej hudby 17. a 18. storočia najmä českých a v strednej Európe pôsobiacich autorov, poteší publikum tancami, nápevmi a melódiami hanáckej ľudovej kultúry, ale zaznie i ľudová hudba z Peru, ktorá nie je tej našej stredoeurópskej až tak vzdialená, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.
Záverečný koncert 5. ročníka festivalu Pro musica nostra Thursoviensi si budú môcť diváci vypočuť v nedeľu 18. 6. na nádvorí kaštieľa Gino Park Palace v Orlovom. V podaní Komorní filharmonie Pardubice s dirigentom Stanislavom Vavřínkom zaznejú veľkolepé orchestrálne skladby: predohra k opere Tancredi Gioachina Rossiniho, Symfónia č. 3 Es dur op. 55 Eroica Ludwiga van Beethovena a Koncert pre kontrabas a orchester č. 2 h mol Giovanniho Bottesiniho. Sólového partu sa zhostí vynikajúci Roman Patkoló.
Festival sa koná pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej. Organizátormi podujatia sú Hudobné centrum a občianske združenie Cultura Nostra. Koná sa s finančným príspevkom Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Žilinského samosprávneho kraja.
Na koncerty v Kysuckom Novom Meste, Rajci, Kotešovej, Čadci a Predmieri je vstupné dobrovoľné.
—
TS, Hudobné centrum, www.hc.sk
Foto/Zdroj: Hudobné centrum
Koláž: Silvia Mária Petrovits
*** Správu sme redakčne upravili (red) ***