Nový týždeň, nové tipy. V Kam za kultúrou vás i teraz zoberieme na jedinečné miesta, ktoré žijú umením i za excelentnými zážitkami. Nechýbajú programy pre deti, ale aj náročné publikum. Čakajú vás vzácni hostia, originálne spojenia a potešíme aj priaznivcov svetovej filmovej hudby a navštívime aj operné kino v Piešťanoch.
Je tu víkend a to je ten najvyšší čas zamyslieť sa ako si zatraktívniť dni najbližšieho týždňa. Pomôcť vám v tom opäť chceme aj my s ďalšou časťou našej tradičnej rubriky TOP tipov Kam za kultúrou. V najnovšom prírastku redakčného výberu tipov zo sveta kultúry vás opäť zoberieme za najzaujímavejšími kultúrnymi podujatiami najbližších dní. Ani tentoraz nechýbajú inšpiratívne koncertné zážitky.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Patria k ním koncerty filmovej hudby, ale aj jedinečné spojenia gitary a huslí či sólo marimby s orchestrom. Tešiť sa môžete aj na vernú interpretáciu Mozarta v bratislavskej Redute. Okrem Lotz Tria tam privítajú tiež jedinečných umelcov a sólistu koncertnej dvojice – Juraja Čižmaroviča pritom predstavia aj trochu inak. Núdza nebude ani o slovenské koncertné premiéry. Divadlá prinášajú bohatú ponuku, ktorou pamätajú na našich najmenších, ale aj na náročné publikum. Na svoje si prídu milovníci muzikálu vďaka Divadle Nová scéna, Labutie jazero rozihrá Košice aj Bratislavu a deťúrence sa môžu tešiť aj na ďalšiu Veľkú divadelnú prespávačku. Nedeľný program spestrí Štátna opera darčekom pre všetky skvelé maminy a babiny a Dom umenia SF v Piešťanoch pozve na exkluzívne operné zážitky. Nechajte sa inšpirovať a poďte to všetko s nami aj objaviť!
Kam za kultúrou? Za zážitkami s hudbou od Tatier k Dunaju
Na úvod sa pozrieme na TOP koncertné tipy 19. kalendárneho týždňa tohto roka, kde opäť nechýbajú najvýznamnejšie koncertné telesá na Slovensku. Prehľad toho najlepšieho začneme tentoraz v Košiciach, kde je na programe košického Domu umenia predposledné koncertné stretnutie 55. koncertnej sezóny Štátnej filharmónie Košice. Štvrtok 9. 5. bude od 19:00 v Dome umenia patriť marimbe.
Pod vedením dirigenta Zbyňka Müllera uvedie orchester ŠFK Koncert pre marimbu a orchester č. 1 od Neya Rosaura. Sólisticky sa v ňom predstaví Alexej Gerassimez. Ďalej v programe hudobného stretnutia zaznie Bolero Mauricea Ravela či orchestrálna suita Richarda Straussa Mešťan šľachticom.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Filmové zážitky v Žiline
Kalendár koncertných tipov sa v rámci sezóny pravidelne zapĺňa vo štvrtky, no ani piatky nie sú skúpe na zaujímavé koncerty. V Kam za kultúrou sa už tradične pozeráme aj do ponuky Štátneho komorného orchestra v Žiline. Štvrtok a piatok (9. a 10.5.2024) so Štátnym komorným orchestrom bude v žilinskom Dome umenia Fatra patriť filmovej hudbe.
Na koncertoch pod taktovkou Adriána Kokoša zaznie niekoľko filmových soundtrackov od Ľubice Čekovskej, ako aj populárne filmové skladby svetových autorov. Okrem hudby, komponovanej priamo pre film, sa v programe objavia aj slávne diela klasickej hudby, ktoré využili režiséri vo svojich filmoch. A navyše, bude ešte o niečo výnimočnejší. Koncert je venovaný 20. výročiu vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie.
Slovenská filharmónia vo veľkolepom šate
Zaujímavú ponuku počas najbližšieho týždňa sľubuje Slovenská filharmónia. Bratislavská Reduta bude patriť ďalším zaujímavým stretnutiam v našom hlavnom meste. Prvým v rade bude komorný koncert v rámci cyklu Stará hudba. V Malej sále SF sa v utorok 7. mája od 19.00 hod. predstaví komorné zoskupenie LOTZ TRIO – trio basetových rohov, na ktorých budú hrať Róbert Šebesta, Ronald Šebesta a Igor Františák. Program ponúkne diela W. A. Mozarta, pričom jedinečný zvuk zabezpečia hrou na kópiách unikátnej sady Lotzových basetových rohov z hradu Krásna hôrka.
Program 75. sezóny Slovenskej filharmónie bude pokračovať ďalšou symfonickou dvojicou koncertov Na tej najbližšej, vo štvrtok a piatok 9. a 10. mája 2024 privíta Slovenská filharmónia dvoch významných umelcov – slovenského husľového virtuóza Juraja Čižmaroviča, pôsobiaceho v Nemecku a po prvýkrát amerického dirigenta Erika Nielsena, ktorý zastáva post šéfdirigenta Symfonického orchestra Bilbao. Program večerov otvorí predohra k opere Únos zo serailu, KV 384 Wolfganga Amadea Mozarta, ktorú vystrieda Koncert pre husle a orchester 1001 nocí v háreme, op. 25 súčasného istanbulského klaviristu a skladateľa Fazıla Saya (1977).
Program uzavrie baletná pantomíma Zázračný mandarín Bélu Bartóka z roku 1927, ktorú orchester uvedie spolu s členmi Slovenského filharmonického zboru (zbormajster Jan Rozehnal). “Návštevníkov koncertov pozývame aj na výstavu výtvarných diel Juraja Čižmaroviča, ktorú môžu navštíviť vo Filharmonickom klube do konca 75. sezóny SF,” hovorí Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie.
Kam ďalej na koncert?
S koncertnými tipmi nekončíme ani zďaleka. Zásluhu na tom majú viaceré jarné hudobné cykly, komorný festival či slovenskí umelci. V Bratislave privíta Koncertná sieň Klarisky už v piatok, 10. mája o 19:00 hod. návštevníkov komorného husľovo-gitarového recitálu. Vynikajúci huslista Daniel Rumler a gitarista Karol Samuelčík uvedú kompozície od významných skladateľov ako Astor Piazzolla, Manuel de Falla, Arcangelo Corelli či dielo nášho autora Mariána Budoša v slovenskej premiére. Vstupenky v sieti Ticketportal.
Článok pokračuje pod reklamou
Priaznivci organovej hudby si na svoje prídu v nedeľu 12. mája dopoludnia vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu, ale aj naživo na rozhlasových vlnách Rádia Devín. Divákom i poslucháčom sa predstaví švajčiarsky organista Christian Barthen. Na programe má dielo Johanna Sebastiana Bacha Passacaglia c mol, Štyri skice pre pedálový klavír Roberta Schumanna. Od Césara Francka zaznie Chorál h mol a dielo Maxa Regera zastúpi Fantázia a fúga na BACH.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Koncertný tip na nedeľu máme aj pre Trnavčanov. V rámci tamojšieho podujatia Trnavská hudobná jar vystúpi v nedeľu 12. mája večer v Zrkadlovej sále Divadla Jána Palárika dvojica vynikajúcich mladých slovenských klaviristiek – Devanas Duo.
Kam za kultúrou? Na koncerty zoberte aj maminy a babiny
Koncertnú nádielku pre dospelé publikum uzatvorí špeciálny koncert venovaný všetkým mamám. Na Deň matiek chystá Štátna opera mimoriadne hudobné stretnutie s názvom Z lásky mamám. V jeho programe sa predstaví so spevom a sprievodným slovom Šimon Svitok, ale aj Spevácke zoskupenie L´amour, ktoré vystúpi v zložení Katarína Procházková, Lenka Brodecová, Miriama Trembáčová a Matúš Čík.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Hudba všetkými zmyslami pre malých divákov
Mimochodom, v Kam za kultúrou pamätáme aj na rodiny s deťmi či detské a juniorské publikum. V rámci hudobnej edukácie pripravuje svoje podujatie aj Národné divadlo Košice. Už v utorok 7. mája uvedie podujatie s názvom Orchestríček. Deti na Malej scéne NDKE budú sprevádzať dvaja bratia, Tom a Elo. Spoločne sa s deťmi vydajú objavovať čaro hudobných nástrojov a spoznávajú ich. Cez interakciu s hráčmi orchestra a deťmi sa vzdelávajú v oblasti hudby. Ide o zábavný, výchovný koncert vhodný pre žiakov MŠ a prvý stupeň ZŠ.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Najmenší diváci tak majú možnosť objavovať rozmanitý svet hudby a hudobných nástrojov veľmi prirodzene a interaktívne všetkými zmyslami. Počas koncertov majú deti veľmi dôležitú úlohu – pomôcť znova napísať zničenú knihu o hudobných nástrojoch. Nie je to veru jednoduchá úloha, no spoločne s hráčmi orchestra a dvojicou detských zabávačov, sa táto misia musí jednoznačne vydariť!
Matiné pre rodiny s deťmi ponúkajú v Žiline
Koncertné tipy uzatvorí nedeľné hudobné popoludnie v Žiline. Nedeľa 12. mája do žilinského Domu umenia Fatra prinesie popoludňajší zážitok pre rodiny s deťmi. Tým bude rozprávkové matiné Mamy husi. Populárne dielo Maurice Ravela Ma Mére l´Oye si deti s rodičmi vychutnajú v podaní Štátneho komorného orchestra pod taktovkou Adriana Kokoša, moderátora Martina Vaneka a bábkového divadla Teátro neline z Bratislavy. Prispejú tak tematicky ku Dňu matiek, ktorý pripadá každoročne na druhú májovú nedeľu.
Kam za kultúrou? Do divadla za tradičnými aj netradičnými zážitkami
Atraktívny je aj týždeň so slovenským divadlom. Svojím programom nás zaujalo viacero slovenských profesionálnych sieň. Tohto týždňovú výberovku Kam za kultúrou odštartujeme programom dvoch bratislavských divadelných scén. Divadlo Nová scéna poteší priaznivcov muzikálového divadla, ale aj činohry. Už v utorok (7.5.) uvedie na komornom javisku Štúdia Olympia ženskú komédiu o nečakanom priateľstve dvoch úplne odlišných žien, o vnútornej slobode a novej nádeji. Škrupinka je krehký a hlboko ľudský príbeh o neľahkej ceste k sebe. K vlastným očakávaniam od života. Ale aj od tých druhých. Príbeh o bláznivých rozhodnutiach, ktoré dokážu zmeniť váš život.
Inscenácia láskavého aj uštipačného humoru, úprimnosti a irónie, s patričnou dávkou dojatia. Náhodné stretnutie dvoch žien v úplne odlišných životných situáciách a zdanlivo rozdielnych pováh sa mení v oslavu novej energie a nezlomnej túžby naplno žiť. Vzájomne sa pochopiť a otvoriť v sebe dvere tolerancie, harmónie a rešpektu. Viac sa o tomto predstavení môžete dočítať v reflexii na našom portáli s názvom Škrupinka: svieži oddych s pridanou hodnotou.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Muzikál The Bodyguard na motívy svetového filmového hitu Osobný strážca, ktorý pozná snáď každý, je naším ďalším tipom. Stálicu našich vydaní Kam za kultúrou si môžete počas budúceho týždňa vychutnať v troch termínoch, a to od štvrtka do soboty (9. – 11. mája 2024). Nechajte sa uniesť obľúbeným príbehom žiarivej a talentovanej speváčke Rachel Marronovej, ktorú zastrašuje tajomný fanúšik. Jej manažér zverí riešenie tohto problému Frankovi Farmerovi, charizmatickému profesionálnemu bodyguardovi. Príbeh plným citov, vášne, napätia, humoru a samozrejme dominantných, podmaňujúcich skladieb Whitney Houston si vychutnáte v znamení skvelých výkonov protagonistov a v sprievode 12-člennej kapely s vynikajúcimi textami Martina Sarvaša.
Baletných fajnšmekrov ponúkne baletné súbory s klenotom
Tipy pre milovníkov baletu máme v tomto vydaní Kam za kultúrou dva, a pritom sa jedná o jeden a rovnaký titul. Tým je slávny klasický balet Piotra I. Čajkovského Labutie jazero. Je nesporne najznámejším baletným titulom svetového repertoáru i najfrekventovanejšie uvádzaným baletným titulom slovenských baletných súborov. Počas 19. kalendárneho týždňa roka 2024 ho prináša nielen bratislavský Balet SND, ale aj baletný súbor Národného divadla Košice. V Bratislave si Labutie jazero v utorok a štvrtok (7. a 9. mája) vychutnáte v slávnej verzii Rudolfa Nurejeva. Tá sa vďaka zdanlivo nekončenému aplauzu na premiére zapísala do Guinnessovej knihy rekordov. Ikonické tance labutí, veľké zborové scény a oslňujúce pas de deux sú prehliadkou náročnej tanečnej techniky. Nová veľkolepá scénická a kostýmová výprava k príbehu o labutej princeznej nesie rukopis vyhľadávaného dizajnéra Jordiho Roiga.
Za košickým Labutím jazerom sa vydajte na konci pracovného týždňa. Vychutnáte si ho v piatok 10. mája a získate iný pohľad na rovnaký titul. Košičania ho uvádzajú v novom spracovaní v réžii a choreografii renomovanej osobnosti svetového baletu Vladimíra Malakhova. Dielo ponúka podnetnú hudobnú dramaturgiu autora a skladateľa P. I. Čajkovského, dostatok kreatívneho priestoru pre praktickú realizáciu mnohotvárnej umeleckej stavby predstavenia a samozrejme príležitosť uplatnenia bohatého interpretačného potenciálu.
Kam za kultúrou pozve na operné kino, Nabucco i detskú operu
Operných fajnšmekrov nesklameme ani tentoraz. Za divadlo do kina sa vydáte v sobotu 11. mája večer v Piešťanoch, kedy Dom umenia SF Piešťany ponúkne ďalší priamy prenos z Metropolitnej opery New York aktuálnej sezóny. Nechajte sa uniesť príbehom Pucciniho opery Madama Butterfly.
Asmik Grigorian bude v Metropolitnej opere New York debutovať v úlohe Cio-Cio-San, gejši a hlavnej hrdinky Pucciniho srdcervúcej tragédie. Tenorista Jonathan Tetelman stvárni úlohu bezohľadného amerického námorného dôstojníka Pinkertona, ktorého zrada dôverčivú gejšu zničí. Mezzosopranistku Elizabeth DeShong budú diváci počuť ako vernú slúžku Suzuki a barytonistu Lucasa Meachema ako amerického konzula Sharplessa v podmanivej výprave a réžii Anthonyho Minghelly. Za dirigentským pultom v MET čaká debut uznávanú dirigentku Xian Zhang.
Víkend v SND s Nabuccom
Sobota a nedeľa (11. a 12. mája) budú v Bratislave patriť v poradí tretej opere Giuseppe Verdiho Nabucco. Práve tá priniesla skladateľovi prvý úspech. Monumentálna operná freska je zmesou histórie a fikcie, ktorá nás pozve do čias vlády babylonského kráľa Nabucca.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Babylončania pod vedením kráľa Nabucca vtrhnú do Jeruzalema, zničia Šalamúnov chrám a židovský národ odvlečú do zajatia. Boh Židov Jahve však potrestá kráľa tým, že naňho zošle šialenstvo. Nabucco, ktorý musí čeliť aj intrigám svojej domnelej dcéry Abigail, napokon rozpozná svoju vinu, uzná moc a vznešenosť Boha Jahveho a vráti Židom slobodu. V opere na divákov čakajú v nej pôsobivé masové scény, efektné belkantové árie a zborové výstupy i slávny Zbor Židov, ktorý sa v období vzniku opery stal aktualizovaným symbolom túžby Talianov po slobode a nezávislosti.
Sobotný aj nedeľný cast povedie Adam Sedlický. Nabucca stvárni Daniel Čapkovič. V ďalších úlohách vystúpia Josef Moravec, Michal Onufer, Jolana Fogašová, Denisa Hamarová, Ivan Lyvch, Ľubica Vargicová a Róbert Remeselník. Nedeľné predstavenie ponúkne divákom iný cast. V titulnej úlohe to bude tentoraz Aleš Jenis. Ďalej sa môžete tešiť na Tomáša Juhása, Michala Onufera, Maidu Hundeling, Moniku Fabianovú, Martina Mikuša, Andreu Vizvári, Pavla Muchu a ďalší.
Okrem Verdiho Nabucca sa na doskách slovenských operných domov viacero ďalších operných titulov pre dospelé publikum v najbližšie dni nedočkáte. Mladých milovníkov operného umenia však dozaista poteší banskobystrická Štátna opera detským predstavením Malý princ, ktoré Štátna opera uvedie v utorok, piatok a v sobotu. Na svoje si v tomto predstavení prídu aj dospeláci.
Detské hudobno-dramatické dielo s podnadpisom „magická opera“ je zhudobnením najvýznamnejšieho rozprávkového príbehu modernej literatúry, nadčasovej knihy Antoine de Saint-Exupéryho z roku 1943. Toto dvojdejstvové dielo sa zrodilo z pera britskej skladateľky Rachel Portmanovej, oceňovanej autorky najmä v žánri filmovej hudby. Stvárňuje príbeh pilota (samotného autora – spisovateľa), ktorý počas vojny uviazne so svojím havarovaným lietadlom v saharskej púšti. Stretáva sa tu s Malým princom, ktorý prišiel z ďalekej planétky. Začne s ním viesť rozhovor o zmysle života, o priateľstve i láske, o pýche i pokore.
V diele je mnoho metafor a prirovnaní, ktoré dokážu naplniť detskú dušu a svojimi podobenstvami zaujať i dospelých. Viac sa môžete dočítať v reflexii tohto predstavenia na našom portáli v článku Inšpiratívny Malý princ na návšteve v Bratislave.
Činoherné zážitky pre malých aj veľkých
Činohra SND poteší deti v sobotu Veľkou divadelnou prespávačkou s rozprávkovým Nebojsom. Na deti čaká nielen skvelý rozprávkový kolotoč, v ktorom sa rozhýbu motívy viacerých známych príbehov do vtipnej a dynamickej rozprávky, ale aj ďalšie jedinečné a originálne zážitky.
Dežo Hoffmann vo Zvolene
Priaznivcov činoherného umenia potešia aj ďalšie slovenské divadelné scény. Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene uvedie v utorok 7.5.2024 strhujúce predstavenie Petra Pavlaca DEŽO HOFFMANN: „Fotil som Beatles“. Životný príbeh ikonického fotografa Deža Hoffmanna je strhujúcim opusom plnom hudby, piesní, choreografií, epických výjavov a odkazov na legendárne udalosti v troch časových líniách.
Režisér Patrik Lančarič sa legendárnemu rodákovi z Banskej Štiavnice venoval už v dokumentárnom filme, za ktorý získal prestížnu Cenu Slnko v sieti. Aj preto sa DJGT pri myšlienke pretaviť tento príbeh do javiskového diela rozhodlo osloviť tohto etablovaného tvorcu. Do divadelnej podoby preniesol Hoffmannovu strhujúcu životnú cestu autor Peter Pavlac. Veľké obsadenie doplnené študentami a študentkami AU BB predstavuje nápadito a plnokrvne výnimočné momenty 20. storočia, ktoré zachytil svojim fotoaparátom práve Dežo Hoffmann.
Martin ponúkne aj ochutnávku festivalového predstavenia Hekuba
Martinčania v Slovenskom komornom divadle potešia divákov dvojicou zaujímavých predstavení. Nášmu výberu kraľuje fascinujúce rozprávanie o odvahe a nezlomnosti (nielen jednej) ženy na troskách bájnej Tróje – Hekuba. Írska dramatička Marina Carr rozpráva príbeh kráľovnej Hekuby inovatívnym spôsobom a priamym, súčasným jazykom. Lucia Jašková a Marek Geišberg ako nepriatelia v napínavej hre plnej vášní a utrpenia, ale aj poézie a krásy. Predstavenie si odnieslo prestížne Ceny Dosky, ale aj nomináciu otváracieho predstavenia jubilejného ročníka festivalu Nová dráma / New Drama 2024. Na domácej pôde – v Martine si ho vychutnáte v utorok 7. mája 2024.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sobota bude v Martine patriť tohtoročnému jubilantovi Williamovi Shakespearovi s predstavením Sen noci svätojánskej. Výnimočnosťou tohto predstavenia je fakt, že v jednej z najslávnejších Shakespearových komédií sa predstaví takmer celý súbor SKD.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Divadelné tipy pre východné Slovensko
Najnovšie vydanie rubriky Kam za kultúrou nevynechá ani tentoraz Spišské divadlo. Dopoludňajšie predstavenie v pondelok a utorok budú patriť Andersenovým rozprávkam v predstavení Rozprávky z krivého zrkadla. Vo štvrtok doobeda ponúknu v Spišskej Novej Vsi divákom Rysavú jalovicu a v piatok večer výbornú a divácky mimoriadne úspešnú komédiu Mira Gavrana Všetko o ženách. Týždeň v Spišskom divadle vyvrcholí sobotňajším večerným predstavením Guľový blesk, ktorý tradične prináša neuhasiteľný plameň strhujúcej divadelnej zábavy.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Divadelnú prehliadku TOP týždňov zakončíme Pygmalionom v Národnom divadle Košice. V Historickej budove NDKE si vo štvrtok 9. mája vychutnáte literárnu predlohu slávnej My Fair lady. Profesor fonetiky Higgins uzavrie stávku, že dieťa ulice – chudobnú predavačku kvetov Lízu, pretvorí na skutočnú dámu. Na prvý pohľad nevinná hra mužského rozmaru sa však stáva nebezpečným hazardom so ženskou identitou a osobnosťou.
Shawov Pygmalion i dnes kladie najpodstatnejšie a stále nevyriešené genderové otázky: Potrebuje muž pretvoriť ženu podľa svojich predstáv, aby sa do nej mohol zamilovať? Ak áno, je to láska k žene, alebo iba k idealizovanej predstave? Ako má však potom žena nájsť svoje šťastie, ak cestou k nemu je vykorenenie jej vlastnej identity? A nakoniec, akú rolu v spoločnosti ešte hrá autenticita?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ďakujeme za vašu priazeň. Veríme, že sme vás naším výberom aj v tomto vydaní Kam za kultúrou opäť inšpirovali a vybrali ste si svojho favorita. Želáme príjemné dni a budeme sa tešiť, pokiaľ nám zachováte svoju priazeň aj naďalej. Nezabudnite si prečítať taktiež ďalšie zaujímavé články publikované na našom portáli Art & History Magazine a sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach.
—
Foto/Zdroj: Devanas Duo, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, Divadlo Nová scéna, Dom umenia SF Piešťany, Hudobné centrum, Národné divadlo Košice, Slovenská filharmónia, Slovenské komorné divadlo Martin, Slovenské národné divadlo, Spišské divadlo, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera, Štátny komorný orchester Žilina
*** Spracovali: Mária Kleinová (divadelné tipy), Silvia Mária Petrovitsová (koncertné tipy)
Titulka: Silvia Mária Petrovits (Zdenko Hanout/archív Štátnej opery, archív Slovenskej filharmónie, Spišského divadla, Hudobného centra, Lotz Trio, MET/Dom umenia SF)