Novinky

Wole Soyinka, laureát Nobelovej ceny za literatúru, povedie v Bratislave masterclass

Nigérijský spisovateľ a dramatik Wole Soyinka, laureát Nobelovej ceny za literatúru, bude mať v Bratislave masterclass

Nigérijský spisovateľ a dramatik Wole Soyinka, laureát Nobelovej ceny za literatúru, príde do Bratislavy. Patrón tohtoročného festivalu Nová dráma/New Drama 2024 povedie 14. 5. v Bratislave masterclass.

Patrón jubilejného 20. ročníka festivalu súčasnej drámy Nová dráma/New Drama 2024, Wole Soyinka už čoskoro povedie v Bratislave masterclass. Stretnutie so svetovým dramatikom a nobelistom sa uskutoční v Tanečnom divadle Ifjú Szivek v utorok 14. mája 2024 od 10.00 hod. Vstup na masterclass s W. Soyinkom je voľný, na podujatie je ale potrebné sa vopred registrovať prostredníctvom webovej stránky festivalu www.novadrama.sk.

Oceňovaénho patróna festivalu vyspovedá Michal Hvorecký

Wole Soyinka, laureát Nobelovej ceny za literatúru v roku 1986, ktorý je stále aktívny vo viacerých medzinárodných umeleckých a ľudskoprávnych organizáciách, počas svojej kariéry vydal vyše štyridsať diel – od poézie cez drámu a prózu až po eseje. Vo svojich dielach sa zameriava najmä na skúmanie ľudského stavu v dichotómii moci a slobody. Wole Soyinka bude počas majstrovskej lekcie hovoriť o tom, akú úlohu zohráva rituál v klasickej i súčasnej dráme aj v spoločnosti, či ako sa líši divadlo rituálov naprieč rôznorodými kultúrami. S držiteľom Nobelovej ceny za literatúru za rok 1986 a popredným nigérijským dramatikom, spisovateľom a aktivistom bude diskutovať spisovateľ Michal Hvorecký.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nová dráma/New Drama 2024: poznáme dátum aj nominované inscenácie
Nová dráma/New Drama 2024: poznáme dátum aj nominované inscenácie

Podujatie sprevádza aj uvedenie Soyinkových hier Blázni a špecialisti

Súčasťou podujatia bude aj uvedenie knižnej antológie Soyinkových divadelných hier Blázni a špecialisti, ktorú pri tejto príležitosti vydáva Divadelný ústav. „Máme veľkú radosť, že sa nám podarilo priniesť čitateľom prvé knižné slovenské vydanie divadelných hier svetoznámeho nigérijského spisovateľa a prvého afrického nositeľa Nobelovej ceny za literatúru. Publikácia z edície Svetová dráma – antológie čitateľom predstaví päť Soyinkových textov v prekladoch Tomáša Eštoka, Ivana Lacka a Jána Voderadského, ktorý preložil Soyinkovu tvorbu slovenským čitateľom prvý a doteraz jedinýkrát v osemdesiatych rokoch minulého storočia v časopise Revue svetovej literatúry a priblížil ju aj v doslove k slovenskému vydaniu románu Tlmočníci,“ hovorí riaditeľka Divadelného ústavu a festivalu Nová dráma/New Drama Vladislava Fekete.

Vladislava Fekete / Nová dráma
Riaditeľka festivalu Vladislava Fekete počas vlaňajšieho ročníka festivalu Nová dráma New Drama 2023. Foto: Tibor Géci

Kto je Wole Soyinka?

Soyinka je pôvodom Joruba. „Narodil sa v dedinke Abeokuta na brehu rieky Ogun v západnej Nigérii, 13. júla 1934, v oblasti, ktorú obýva komunita Jorubov, známa bohatou mytológiou, melodickým jazykom a prepracovaným systémom božstiev, ktoré národ uctieval po stáročia,“ poznamenáva vo svojom predhovore k slovenskému vydaniu Alena Smiešková.

Wole Soyinka v Štokholme v roku 2018. Foto: Frankie Fouganthin

“Soyinkove dielo imaginatívne syntetizuje a apropriuje tradičné africké divadelné postupy, mytologický systém a historickú situáciu, ale zároveň nadväzuje na celú tradíciu západnej literatúry.”

Alena Smiešková.

V úvodnej štúdii približuje rôznorodé prostredie, ktoré formovalo tvorbu W. Soyinku: „Počas štúdia na univerzite v Ibadane študoval drámu a grécku a jorubskú mytológiu. V štúdiu pokračoval vo Veľkej Británii, na University of Leeds, čo mu umožnilo hlbšie poznanie európskej tradície divadla. Vo Veľkej Británii strávil neprerušene asi 6 rokov a v rokoch 1958 – 1959 pôsobil aj ako dramaturg londýnskeho divadla The Royal Court Theatre. Soyinkove dielo imaginatívne syntetizuje a apropriuje tradičné africké divadelné postupy, mytologický systém a historickú situáciu, ale zároveň nadväzuje na celú tradíciu západnej literatúry – počnúc veľkými starogréckymi dramatikmi, cez Williama Shakespeara, írskeho dramatika Johna M. Syngea, Samuela Becketta či Bertolta Brechta.“ 

Masterclass W. Soyinku je súčasťou bohatého sprievodného programu jubilejného 20. ročníka festivalu Nová dráma/New Drama 2024. V hlavnom programe sa predstaví desať divadelných inscenácií, z ktorých jedna získa v závere festivalového týždňa Grand Prix. Festival sa uskutoční v termíne od 13. do 18. mája 2024 v Bratislave.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Zlatá labuť / Spišské divadlo
V Spišskom divadle vrcholia prípravy na udeľovanie divadelných ocenení Zlatá labuť

TS, Divadelný ústav, www.theatre.sk

Foto: Wikimedia Commons

Zdroj: Divadelný ústav

Redakciu informovala Lenka Leláková, PR & marketing, Divadelný ústav 

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »