Novinky

Jesenný cyklus koncertov v Cíferi píše 25. ročník. Začína už túto nedeľu

Jesenný cyklus koncertov

V polovici septembra štartuje v Rímsko-katolíckom chráme sv. Michala v Cíferi obľúbený Jesenný cyklus koncertov. Aktuálny 25. ročník, ktorý sa koná v termíne od 17. septembra až do 19. novembra 2023, prinesie štvoricu koncertov. Priestor dostane popredné slovenské Moyzesovo kvarteto, organový a gitarový recitál a neopomenie ani mladé nádeje.

Spolok priateľov hudby v Cíferi organizuje pod patronátom starostu obci Cífer, Mgr. Maroša Sagana, PhD. a s finančnou podporou Obce Cífer a Hudobného fondu prestížny Jesenný cyklus koncertov. Toho rok podujatie píše svoj 25. ročník a reflektuje nedožité 90. narodeniny svojho zakladateľa MUDr. Viliama Hafnera. Na aké popoludňajšie koncerty sa môžeme počas tohtoročnej jesene tešiť v Kostole sv. Michala Archanjela v Cíferi tentoraz?

K pocte zakladateľa festivalov v Cíferi

Jesenný cyklus koncertov odštartuje, ako avizujeme v prehľade TOP tipov Kam za kultúrou pre 37. týždeň roka 2023, na otváracom koncerte v nedeľu 17. septembra 2023 o 15:00 hod. Moyzesovo kvarteto

Moyzesovo kvarteto
Moyzesovo kvarteto

Miestny farský chrám sa stane svedkom pocty významnej osobnosti kultúrneho života, MUDr. Viliamovi Hafnerovi. Práve tento čestný občan Cífera, ktorý by tohto roku oslávil nedožité 90. narodeniny, stál za zrodom nielen Jesenného cyklu koncertov, ale aj festivalu Cíferská hudobná jar. Organizátori práve tejto myšlienke venujú otvárací koncert. Na jeho programe sú diela slovenských autorov – Sláčikové kvarteto č. 2 Alexandra Moyzesa, Iniciály pre sláčikové kvarteto od Ladislava Kupkoviča a aj výber piesní Deža Ursínyho v aranžmánoch Mareka Spustu. Ostatne, na požiadanie organizátora podujatia, Dušana Caju, skomponoval Marek Spusta i festivalovú znelku.

Jesenný cyklus koncertov prinesie aj organové popoludnie

Ďalšie tri koncertné stretnutia v rámci Jesenného cyklu koncertov zaznejú až počas októbra a novembra. Druhým v poradí je organový recitál, na ktorom sa predstaví chrámový a koncertný organista a skladateľ, István Nagy. V Nórsku i v Maďarsku ocenili kompozičné schopnosti, ktorými tento slovenský chrámový a koncertný organista popri vysokokvalitných interpretáciách oplýva. Od roku 2013 je stabilnou tvárou prestížneho medzinárodného organového festivalu Kremnický hradný organ.

István Nagy
István Nagy

Ostatné roky sa István Nagy predstavil aj na pôde medzinárodného festivalu Bach pre všetkých či pri otváracom koncerte pilotného ročníka festivalu Musica Sacra Samariensis. Nedávno vystúpil spoločne so sopranistkou Hildou Gulyásovou aj na podujatí v Báči so zriedka uvádzanými básňami Ladislava Amadého.

Jesenný cyklus koncertov Cífer 2023

Na svojom koncerte v nedeľu 22. októbra 2023  v Cíferi si ho publiku vypočuje nielen ako interpreta. Okrem diel Johanna Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna-Bartholdyho, Mikuláša Schneidera-Trnavského, Franza Liszta zahrá tiež svoje autorské diela.  

V znamení nádeje

Tretí koncert patrí nádejam. V nedeľu 12. novembra 2023 sa v tradičnom čase od 15:00 hod. predstavia študenti a pedagógovia ZUŠ v Cíferi.

Posledný zo štvorice koncertov 25. ročníka Jesenného cyklu koncertov bude patriť v nedeľu 19. novembra 2023 stretnutiu s názvom Slovenská gitarová hudba. Na koncerte zaznie program v podaní významného gitaristu Karola Samuelčíka, ktorý je laureátom medzinárodných súťaží a patrí k pravidelným hosťom domácich i zahraničných festivalov.

K.Samuelcik
Karol Samuelčík. Foto: Lea Lovišková

Zdroj: Spolok priateľov hudby v Cíferi, LitArt Agency

PR článok (red/smp)

Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!

S novým týždňom prichádza čas aj na najnovší diel tipov kam za kultúrou. Pozrite sa s nami na
najzaujímavejšie divadelné a koncertné zážitky najbližších dní a nechajte sa opäť inšpirovať!

Read More
Nabucco / Kam za kultúrou
Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Záver septembra v Opere SND s premiérou Verdiho opery Nabucco

Opera Slovenského národného divadla uvádza na prelome septembra a októbra prvý premiérový titul svojej 104. sezóny – operu Nabucco. Pozrite si, čo nájdete v najnovšej bratislavskej inscenácii.

Read More
Už o pár dní začína Zelenka festival Praha - Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Už o pár dní začína Zelenka festival Praha – Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna

Už o pár dní, 4. októbra 2023 začína Zelenka festival Praha – Drážďany so zaujímavým programom. Otvorí ho koncertom Musica aeterna…

Read More
Translate »