Priaznivcov starej hudby čaká v predposledný októbrový piatok večer výnimočná udalosť. Súbor Le nuove musiche prichádza s ďalšou novodobou premiérou. U bratislavských jezuitov uvedie v hlbinách archívnych depozitov zabudnuté diela duchovnej hudobnej literatúry. Konkrétne zaznejú Geistliche Harmonien Samuela Capricorna.
Ako znie baroková hudba po dlhé decénia ukrytá v hlbinách knižničných a archívnych depotov, si môžeme vychutnať na koncertoch starej hudby. V poučenej interpretácii a na historických nástrojoch ju ako Fénixa z popola zabudnutia pravidelne kriesi a s úspechom doma i v zahraničí prezentuje tiež komorný súbor starej hudby Le nuove musiche.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Objavovaniu a vzkrieseniu diel barokovej hudby zasvätil tento súbor aj svoj najbližší koncert. V piatok 20. októbra sa barokovým jezuitským kostolom s pohnutou históriou v novodobej premiére budú rozliehať melódie z diela skladateľa, ktorý pred storočiami pôsobil v Bratislave. Tým skladateľom je jedinečný Samuel Capricornus, z ktorého diela premiérovo zaznejú skladby, tvoriace súčasť zbierky Geistliche Harmonien.
Novodobý návrat
Výnimočnosť spojenia miesta a programu najbližšieho koncertu Le nuove musiche podčiarkuje aj fakt, že Samuel Capricornus sa týmto koncertom symbolicky vracia na miesto, v ktorom kedysi svoju hudbu i sám uvádzal. Práve v kostole jezuitov, (pôv. Kostol sv. Trojice) počas svojho pobytu v Bratislave od jari 1651 – 1657 pôsobil ako director musicae. Hudba, ktorú z jeho tvorby súbor uvedie, pochádza z jeho zbierky Geistliche Harmonien III.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Le nuove musiche i tentoraz s medzinárodnou vokálno-inštrumentálnou zostavou
V piatok 20.10.2023 o 19:00 hod. vystúpi zoskupenie Le nuove musiche opäť v pozmenenej vokálno-inštrumentálnej zostave. Dielo Samuela Capricorna zaznie v novodobej slovenskej premiére v naštudovaní umeleckého vedúceho Jakuba Mitríka.
Ten sa v programe inšpiratívneho expedičného večera do tajov barokovej duchovnej tvorby predstaví ako hráč na chitarrone. Inštrumentálnu zložku ďalej tvoria organ (Marek Čermák), barokové husle (Piroska Vitárius a Ferdinand Slezák), viola da gamba (Christoph Urbanetz) či trombón.
INZERCIA / ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Súčasne sa predstavia štyria vynikajúci speváci, ktorí sú v interpretácii starej hudby absolútne doma. Konkrétne to budú sopranistka Hilda Gulyás, mezzosopranistka Jarmila Vantuchová, tenorista Matúš Šimko. Namiesto pôvodne avizovaného Tomáša Šelča si vypočujete nádherný bas Václava Karla Jeřábka.
Vystúpi sólistka z oceneného albumu Lukáša Borzíka
Prvou z vokálnych sólistiek je sopranistka Hilda Gulyás, ktorá je skúsenou interpretkou starej hudby, a zároveň pedagogičkou Oddelenia cirkevnej hudby a spevu Konzervatória Tolstého 11 v Bratislave. Jej ťažiskovou oblasťou je interpretácia diel sakrálneho charakteru z obdobia baroka, klasicizmu a súčasnej chrámovej hudby. Na konte má viaceré významné spolupráce. Ako sólistka sa predstavila na rôznych hudobných festivaloch – Bratislavské hudobné slávnosti, Dni starej hudby, Konvergencie, Trnavská hudobná jar, Musica Sacra Nitra, Medzinárodný festival gregoriánskeho chorálu Vác, Medzinárodný festival barokovej hudby – Barok na Mazurach, Epoché 2016, Pohoda a i.
Pravidelne spolupracuje so súbormi Musica aeterna, Le nuove musiche, Solamente naturali (Vocale ensemble SoLa), Capella Mariana, Collegium Wartberg, Il Cuore Barocco, ZOE či SKO. Jej aktivity v oblasti liturgickej hudby sú späté predovšetkým s Františkánskou schólou a Scholou minor v kostole Zvestovania Pána v Bratislave, ktoré sa zaoberajú interpretáciou gregoriánskeho chorálu a oživovaním hudobného dedičstva františkánskych skladateľov. Z tejto činnosti vzišli aj CD nosiče Paratum cor a Deus meus et omnia.
Zároveň Hilda Gulyás participovala aj ako sólistka na cenou Rádiohláv v žánrovej kategórii vážna hudba za rok 2020 ovenčenej nahrávke koncertného a chrámového diela Lukáša Borzíka Signum magnum (Veľké znamenie). Túto interpretovala pod taktovkou Ondreja Olosa po boku ďalšej trojice sólistov v sprievode Komorného orchestra a Zboru Zoe.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
K výročiu súboru Musica aeterna aj s Monteverdiho madrigalmi. Popri koncertoch starej hudby sme Jarmilu Vantuchovú mohli počuť so Slovenskou filharmóniou i košickou filkou
Ďalšou sólistkou v altovom a druhom sopránovom parte bude skvelá mezzosopranistka Jarmila Vantuchová, ktorá pravidelne vystupuje na divadelných javiskách popredných českých operných scén (Národní divadlo Praha, Národní divadlo Brno), ako aj koncertných pódiách. Medzi jej doterajšie najväčšie úspechy patrí debut na Salzburskom festivale 2022. Tam sa predstavila v role Varvary z opery Káťa Kabanová od L. Janáčka pod dirigentskou taktovkou Jakuba Hrůšu, v réžii Barrie Koskyho. Vystupovala po boku Accademie Nazionale di Santa Cecila, vo Varšave s Varšavskou filharmóniou a v Bambergu s Bamberskými symfonikmi či s českými telesami ako Filharmónia Brno a Janáčkova filharmónia Ostrava.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Jarmila Vantuchová sa venuje tiež interpretácii barokovej hudby a pravidelne spolupracuje s uznávanými súbormi barokovej hudby ako sú Musica Aeterna, Collegium 1704 či Solamente naturali. Na slovenskej pôde sa predstavila na koncerte k 50. výročiu súboru Musica aeterna. Po boku Slovenskej filharmónie spievala altový part Dvořákovho Requiem a v Štátnej filharmónii Košice účinkovala v Stabat mater J. J. Rybu. V SND sa predstavila v role Káči z opery Čert a Káča od A. Dvořáka.
Tenorista zručný v starej hudbe i v modernom repertoári
Návštevníci najbližšieho koncertu Le nuove musiche sa môžu tešiť aj na lyrický tenor Matúša Šimka, ktorý sa etabloval ako koncertný a operný spevák (Theater an der Wien, Wiener Kammeroper, Slovenské národné divadlo). Na Olomouckých barokních slavnostech 2022 stvárnil titulnú rolu v opere Dráteník Františka Škroupa v naštudovaní Marka Čermáka a Volantes Orchestra, s ktorou tento týždeň poteší, mimochodom aj bratislavské publikum. K jeho koncertnému repertoáru patria diela z obdobia baroka, klasicizmu, raného romantizmu, ale aj piesňová literatúra či interpretácia súčasnej hudby.
V oblasti starej hudby Matúš Šimko spolupracoval s rôznymi telesami ako Il Giardino Armonico, Collegium 1704, Musica Florea, La Folia Barockorchester, Theater Orchester Heidelberg, Filharmonie Brno, Slovenská filharmónia, Solamente naturali, Musica Aeterna, Il Cuore Barocco, Musica Figuralis, Volantes Orchestra, Czech Virtuosi, Czech Ensemble Baroque a inými. Vystupoval na viacerých festivaloch doma i v zahraničí.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Z domácich festivalov spomeňme Bratislavské hudobné slávnosti či nedávnu účasť na Konvergenciách. Navyše, naši čitatelia si ho môžu pamätať aj ako interpreta komického intermezza Don Trastullo v rámci cyklu Opera aeterna či predstaviteľa postavy milenca v jedinej opery Mira Bázlika Peter a Lucia.
Etablovaný interpret starej hudby zaskakuje za kolegu
Štvoricu interpretov uzatvára člen Českého filharmonického zboru Brno, Václav Karel Jeřábek. Aj on patrí k etablovaným interpretom starej hudby. Okrem súboru Le nuove musiche, po boku ktorého nedávno vystúpil na koncerte Monteverdiho madrigalov, pravidelne spolupracuje aj s Czech Ensemble Baroque, Ensemble Inégal, Ensemble Damian, Collegium Marianum či L´armonia Terrena, a rovnako aj s orchestrom Czech Virtuosi. Vystupoval aj na doskách, ktoré znamenajú svet. V Divadle J. K. Tyla sa predstavil v opere Korunovácia Poppey Claudia Monteverdiho a tiež bol svojho času členom operného súboru Janáčkovho divadla v Brne. Na konte má Václav Karel Jeřábek nielen celý rad sólových koncertov, ale aj festivalové účasti na Gstaad Festival Orchestra a Gstaad Menuhin Festival.
Nenechajte si ujsť Capricornovu nádhernú hudbu, ktorú v novodobej slovenskej premiére prináša súbor Le nuove musiche aj vďaka podpore Fondu na podporu umenia a Nadácii mesta Bratislavy! Vstupné je dobrovoľné.
Foto: archív SND, archív Le nuove musiche, Simona Babjaková, Veronika Klimonová, Silvia Mária Petrovits
Zdroj: Le nuove Musiche