Novinky

István Nagy sa vrátil do Báču. Odohral ďalší recitál pre dobrú vec

Báč

Posledná nedeľa mesiaca septembra patrila v pútnickom chráme v Báči (okr. Dunajská Streda) vzdialenom na skok z Bratislavy tradičnému organovému koncertu pre dobrú vec. Ako milá tradícia velí, aj tentoraz sa prítomnému publiku predstavil organista István Nagy.

Patrí nielen medzi úspešných koncertných a chrámových organistov s bohatým repertoárom, ale aj v Nórsku a v Maďarsku oceňovaným skladateľom. István Nagy zanechal farmáciu, aby sa naplno oddal hudbe. Miluje klasiku, a zvlášť starú hudbu, diela českého klasicizmu a francúzskeho romantizmu. Získal niekoľko ocenení a Slovensko s úspechom reprezentoval na medzinárodných súťažiach.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
István Nagy
István Nagy: Nepreferujem streamy

Je stabilným hosťom popredného festivalu MOF Kremnický hradný organ a už nejaký čas sa zúčastňuje aj Medzinárodného Bach mindenkinek Fesztival (Bach for Everyone). Na konte má početné sólistické vystúpenia v krajinách strednej Európy a Karpatskej kotliny či ďalšie zaujímavé spolupráce. Do Báču, vzdialenom len 25 km od Bratislavy, sa vracia István Nagy pravidelne.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na vlnách lásky s Le nuove musiche
Na vlnách lásky s Le nuove musiche

István Nagy nielenže odštartoval nový festival, ale i uviedol dielo žitnoostrovského rodáka v novodobej premiére

Na sklonku letných prázdnin sa tam predstavil vedno s poprednou slovenskou sopranistkou, ktorá patrí k interpretačnej špičke starej hudby mladej generácie, Hildou Gulyás. Počas slávnostnej liturgie v tomto pútnickom centre uviedli v novodobej premiére sakrálnu tvorbu žitnoostrovského rodáka Lászlóa Amadého. Len okrajovo pripomeniem, že svojim recitálom otvoril István Nagy aj nový festival Musica sacra Samariensis v Šamoríne, o čom sme vás ostatne už informovali.

István Nagy, Hilda Gulyás
Sopranistka Hilda Gulyás a organista István Nagy uviedli zabudnuté liturgické piesne uhorského aristokrata Ladislava Amadého. Zdroj foto: archív Istvána Nagya

V znamení baroka i inšpirácie Amadého tvorbou

Počas tohtoročného organového recitálu pre dobrú vec v Báči čakal na domácich i “cezpoľných” rýdzo barokový a barokom inšpirovaný program. Dramaturgia ladila s barokovým pútnickým chrámom a lichotila aj miestnemu historickému nástroju. Ostatne, István Nagy je povestný tým, že dramaturgiu vypracováva veľmi citlivo a ten-ktorý nástroj necháva vždy atraktívne a majestátne vyniknúť. Pozval unášať sa hudbou, éterickou krásou a nadpozemskosťou dýchajúcou z predvedených diel i géniom loci sakrálneho priestoru.

Recitál István Nagy
Recitál Istvána Nagya v Báči sa niesol v priateľskej atmosfére. Foto: Silvia Mária Petrovits

Vypočuli sme si Ciaccona B Dur Johanna Bernharda Bacha (1676 – 1749), Passacaglia Johanna Kaspara Kerlla (1627 – 1693), Divertimenti Pastorelli con Variazioni františkánskeho mnícha J. Pantaleona Roškovského OFM (1734 – 1789) a Koncert G Dur J. S. Bacha v aranžmáne weimarského princa Jána Ernesta.

Súčasťou dramaturgie koncertu bola aj vlastná tvorba interpreta, ktorú – ostatne – radi interpretujú aj ďalší organisti. Uviedol dve svoje skladby. Prvou bola Aria con variazioni inšpirovaná eucharistickou piesňou Na kolená padáme z JKS. Druhá interpretovaná autorská skladba bola Chorálová partita v barokovom štýle. Pri jej tvorbe sa István Nagy inšpiroval dielom Lászlóa Amadého, ktoré uviedol spolu s Hildou Gulyás v novodobej premiére. István Nagy túto skladbu venoval svojmu priateľovi a správcovi farnosti v Báči, vdp. ThLic. Ladislavovi Schrankovi, PhD., a zároveň aj báčskym farníkom.

Zaujímavý koncert sa stal obeťou kolízie termínov koncertov

Zvolenému programu a ani po technickej a interpretačnej stránke interpretovi Istvánovi Nagyovi nemám čo vytknúť. Je tu však ale jedno veľké ALE, také menšie organizačné mínus, ktoré musím spomenúť. Opäť sa ukázalo, že plánovanie a zosúľadenie termínu koncertu je dôležité. Kolidovanie koncertných termínov zvlášť v blízkom okolí a v bohatej konkurencii prestížnych festivalov vie riadne zamiešať karty návštevnosti. Hoci v Báči koncertuje István Nagy pravidelne a má tam stabilné publikum, žiaľ, tentoraz sa koncert nevypredal. Uskutočnil sa totiž nie v zrovna najlepšom termíne. Nedalo sa čudovať, že kostol nenaplnili do poslednej kapacity ani v Báči, a ani na ďalšom festivalovovom koncerte v susednom Šamoríne. Dôvodom nebola iba kolidácia termínov báčskeho so šamorínskym festivalovým koncertom s Miroslavom Dvorským v rámci nového festivalu Musica sacra Samariensis. Karty návštevnosti zamiešali totiž aj renomované Bratislavské hudobné slávnosti či štartujúca Pro musica nostra Nitriensis.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nabucco / Kam za kultúrou
Záver septembra v Opere SND s premiérou Verdiho opery Nabucco

Prítomné publikum v Báči nebanovalo. Výborná interpretácia, štýlová vernosť, technická bravúra – to všetko nechýbalo a prítomných uchvátilo a prispelo dobrému cieľu. Tentoraz sa zbierka konala na zaobstaranie repliky barokovej krížovej cesty do interiéru chrámu.

Foto: archív István Nagy, Silvia Mária Petrovits

*** Posledná aktualizácia: 2023-10-16 (mk) ***

Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Community Culture Eventy História Lifestyle News

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

6. decembra slávi svätý Mikuláš svoj sviatok, tešia sa malí i veľkí mikulášskym sprievodom Mikuláša s anjelom a čertom, i drobným darčekom.

Read More
Perinbaba a dva svety
Community Culture Eventy Film News PR

Dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation

Uskutočnila sa dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation.

Read More
Perinbaba a dva svety
Culture Eventy Film News PR

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov Perinbaba a dva svety mieri do kín

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov mieri do kín. Jakubiskov ostatný film Perinbaba a dva svety uvedú už o pár dní.

Read More
Translate »