Novinky

István Nagy sa vrátil do Báču. Odohral ďalší recitál pre dobrú vec

Báč

Posledná nedeľa mesiaca septembra patrila v pútnickom chráme v Báči (okr. Dunajská Streda) vzdialenom na skok z Bratislavy tradičnému organovému koncertu pre dobrú vec. Ako milá tradícia velí, aj tentoraz sa prítomnému publiku predstavil organista István Nagy.

Patrí nielen medzi úspešných koncertných a chrámových organistov s bohatým repertoárom, ale aj v Nórsku a v Maďarsku oceňovaným skladateľom. István Nagy zanechal farmáciu, aby sa naplno oddal hudbe. Miluje klasiku, a zvlášť starú hudbu, diela českého klasicizmu a francúzskeho romantizmu. Získal niekoľko ocenení a Slovensko s úspechom reprezentoval na medzinárodných súťažiach.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
István Nagy
István Nagy: Nepreferujem streamy

Je stabilným hosťom popredného festivalu MOF Kremnický hradný organ a už nejaký čas sa zúčastňuje aj Medzinárodného Bach mindenkinek Fesztival (Bach for Everyone). Na konte má početné sólistické vystúpenia v krajinách strednej Európy a Karpatskej kotliny či ďalšie zaujímavé spolupráce. Do Báču, vzdialenom len 25 km od Bratislavy, sa vracia István Nagy pravidelne.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na vlnách lásky s Le nuove musiche
Na vlnách lásky s Le nuove musiche

István Nagy nielenže odštartoval nový festival, ale i uviedol dielo žitnoostrovského rodáka v novodobej premiére

Na sklonku letných prázdnin sa tam predstavil vedno s poprednou slovenskou sopranistkou, ktorá patrí k interpretačnej špičke starej hudby mladej generácie, Hildou Gulyás. Počas slávnostnej liturgie v tomto pútnickom centre uviedli v novodobej premiére sakrálnu tvorbu žitnoostrovského rodáka Lászlóa Amadého. Len okrajovo pripomeniem, že svojim recitálom otvoril István Nagy aj nový festival Musica sacra Samariensis v Šamoríne, o čom sme vás ostatne už informovali.

István Nagy, Hilda Gulyás
Sopranistka Hilda Gulyás a organista István Nagy uviedli zabudnuté liturgické piesne uhorského aristokrata Ladislava Amadého. Zdroj foto: archív Istvána Nagya

V znamení baroka i inšpirácie Amadého tvorbou

Počas tohtoročného organového recitálu pre dobrú vec v Báči čakal na domácich i “cezpoľných” rýdzo barokový a barokom inšpirovaný program. Dramaturgia ladila s barokovým pútnickým chrámom a lichotila aj miestnemu historickému nástroju. Ostatne, István Nagy je povestný tým, že dramaturgiu vypracováva veľmi citlivo a ten-ktorý nástroj necháva vždy atraktívne a majestátne vyniknúť. Pozval unášať sa hudbou, éterickou krásou a nadpozemskosťou dýchajúcou z predvedených diel i géniom loci sakrálneho priestoru.

Recitál István Nagy
Recitál Istvána Nagya v Báči sa niesol v priateľskej atmosfére. Foto: Silvia Mária Petrovits

Vypočuli sme si Ciaccona B Dur Johanna Bernharda Bacha (1676 – 1749), Passacaglia Johanna Kaspara Kerlla (1627 – 1693), Divertimenti Pastorelli con Variazioni františkánskeho mnícha J. Pantaleona Roškovského OFM (1734 – 1789) a Koncert G Dur J. S. Bacha v aranžmáne weimarského princa Jána Ernesta.

Súčasťou dramaturgie koncertu bola aj vlastná tvorba interpreta, ktorú – ostatne – radi interpretujú aj ďalší organisti. Uviedol dve svoje skladby. Prvou bola Aria con variazioni inšpirovaná eucharistickou piesňou Na kolená padáme z JKS. Druhá interpretovaná autorská skladba bola Chorálová partita v barokovom štýle. Pri jej tvorbe sa István Nagy inšpiroval dielom Lászlóa Amadého, ktoré uviedol spolu s Hildou Gulyás v novodobej premiére. István Nagy túto skladbu venoval svojmu priateľovi a správcovi farnosti v Báči, vdp. ThLic. Ladislavovi Schrankovi, PhD., a zároveň aj báčskym farníkom.

Zaujímavý koncert sa stal obeťou kolízie termínov koncertov

Zvolenému programu a ani po technickej a interpretačnej stránke interpretovi Istvánovi Nagyovi nemám čo vytknúť. Je tu však ale jedno veľké ALE, také menšie organizačné mínus, ktoré musím spomenúť. Opäť sa ukázalo, že plánovanie a zosúľadenie termínu koncertu je dôležité. Kolidovanie koncertných termínov zvlášť v blízkom okolí a v bohatej konkurencii prestížnych festivalov vie riadne zamiešať karty návštevnosti. Hoci v Báči koncertuje István Nagy pravidelne a má tam stabilné publikum, žiaľ, tentoraz sa koncert nevypredal. Uskutočnil sa totiž nie v zrovna najlepšom termíne. Nedalo sa čudovať, že kostol nenaplnili do poslednej kapacity ani v Báči, a ani na ďalšom festivalovovom koncerte v susednom Šamoríne. Dôvodom nebola iba kolidácia termínov báčskeho so šamorínskym festivalovým koncertom s Miroslavom Dvorským v rámci nového festivalu Musica sacra Samariensis. Karty návštevnosti zamiešali totiž aj renomované Bratislavské hudobné slávnosti či štartujúca Pro musica nostra Nitriensis.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nabucco / Kam za kultúrou
Záver septembra v Opere SND s premiérou Verdiho opery Nabucco

Prítomné publikum v Báči nebanovalo. Výborná interpretácia, štýlová vernosť, technická bravúra – to všetko nechýbalo a prítomných uchvátilo a prispelo dobrému cieľu. Tentoraz sa zbierka konala na zaobstaranie repliky barokovej krížovej cesty do interiéru chrámu.

Foto: archív István Nagy, Silvia Mária Petrovits

*** Posledná aktualizácia: 2023-10-16 (mk) ***

Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Divadlo Nová scéna
Culture Divadlo News Osobnosti PR

Svetoznáma spisovateľka Janne Teller opäť v Divadle Nová scéna

20. júna si celý svet pripomína Svetový deň utečencov. Už v pondelok 17. júna uvedie Nová scéna hru Domov, kde je ten tvoj? , ktorá sa venuje práve tejto téme. Na predstavení sa zúčastní aj autorka knižnej predlohy svetoznáma spisovateľka Janne Teller….

Read More
Translate »