Novinky

Pomlčka ponúkne česko-slovenský príbeh o rozdelení aj o nezmyselnosti hraníc

Pomlčka / DAB

Prvou premiérou v novej divadelnej sezóne 2023/2024 bude v Divadle Andreja Bagara (DAB) inscenácia POMLČKA. V réžii Ivety Ditte Jurčovej vzniká v koprodukcii DAB a Horáckého divadla Jihlava. Pripomenú ňou 30. výročie rozpadu Československa. Príprava inscenácie sa začala v jihlavskom divadle, neskôr sa tvorivý tím presťahoval do Nitry. Skúšky pokračujú v DAB. Premiéru inscenácie naplánovali na 20. októbra v Štúdiu DAB.

Inscenácia POMLČKA je príbehom o rozdelení, o rozhodnutí z pozície moci, o bytostnom nezmierení sa s týmto rozhodnutím. Je o požiari v jednej duši a v jednej záhrade. Rozpráva tiež o puknutom srdci a nezmyselnosti hraníc. „Dvaja iluzionisti, kabaretiéri či terapeuti nás v priestore pripomínajúcom televíznu show alebo neurónovú sieť ľudského mozgu privedú do stavu hypnózy. Prebudia našu kolektívnu československú pamäť, z ktorej sa vynárajú spomienky, krivdy či výčitky, ale aj vízie a výzvy do budúcnosti,“ hovoria o inscenácii jej tvorcovia. Československé vtipy a hity, boje o pomlčku, slovenské medvede a české rybníky, slovenské televízne pondelky a české komédie.

Divadlo Andreja Bagara v Nitre (DAB)
Divadlo Andreja Bagara v Nitre (DAB)

Rozhovory, citácie z novín, odborných publikácií a reportáží zaznamenávajú malé dejiny jednotlivcov a rodín na pozadí historických udalostí. Dokumentujú rozdelenie Československa z pohľadu obyčajných ľudí. „Skúmajú postoje a názory a konfrontujú vzájomné malicherné spory o tom kto z nás je racionálnejší a kto zasnívanejší, kto temperamentnejší a kto poriadkumilovnejší, kto ukecanejší a kto ľahostajnejší, kto je starší a kto mladší brat,“ dopĺňajú tvorcovia.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Inscenácia POMLČKA je súčasťou divadelnej sezóny 2023/2024 v DAB v Nitre. S ústrednou témou BLIŽŠIE OD NÁS sa zameriava na tituly, témy a osobnosti z okolitých krajín – našich susedov, s ktorými máme k sebe veľmi blízko. Spája nás v rôznej miere jazyková príbuznosť, spoločná história a geopolitický vývoj. Sú to kultúrne prepojenia, významné osobnosti, tradície, spoločné mentálne východiská aj hodnotová orientácia. V mnohých ohľadoch sa však navzájom nepoznáme.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
BIB
V bratislavskej BIBIANE otvorili 29. ročník Bienále ilustrácií Bratislava (BIB)

TS, Divadlo Andreja Bagara v Nitre, www.dab.sk

Zdroj: DAB

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Jakubiskova Perinbaba je spojená so Spišským divadlom. Herec Albín Medúz stvárňuje rovnakú úlohu vo filme aj v divadle
Divadlo

Jakubiskova Perinbaba je spojená so Spišským divadlom

Jakubiskova Perinbaba je spojená so Spišským divadlom. Herec Albín Medúz stvárňuje rovnakú úlohu vo filme aj v divadle

Read More
Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Community Culture Eventy História Lifestyle News

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

6. decembra slávi svätý Mikuláš svoj sviatok, tešia sa malí i veľkí mikulášskym sprievodom Mikuláša s anjelom a čertom, i drobným darčekom.

Read More
Perinbaba a dva svety
Community Culture Eventy Film News PR

Dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation

Uskutočnila sa dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation.

Read More
Translate »