Novinky

Pomlčka ponúkne česko-slovenský príbeh o rozdelení aj o nezmyselnosti hraníc

Pomlčka / DAB

Prvou premiérou v novej divadelnej sezóne 2023/2024 bude v Divadle Andreja Bagara (DAB) inscenácia POMLČKA. V réžii Ivety Ditte Jurčovej vzniká v koprodukcii DAB a Horáckého divadla Jihlava. Pripomenú ňou 30. výročie rozpadu Československa. Príprava inscenácie sa začala v jihlavskom divadle, neskôr sa tvorivý tím presťahoval do Nitry. Skúšky pokračujú v DAB. Premiéru inscenácie naplánovali na 20. októbra v Štúdiu DAB.

Inscenácia POMLČKA je príbehom o rozdelení, o rozhodnutí z pozície moci, o bytostnom nezmierení sa s týmto rozhodnutím. Je o požiari v jednej duši a v jednej záhrade. Rozpráva tiež o puknutom srdci a nezmyselnosti hraníc. „Dvaja iluzionisti, kabaretiéri či terapeuti nás v priestore pripomínajúcom televíznu show alebo neurónovú sieť ľudského mozgu privedú do stavu hypnózy. Prebudia našu kolektívnu československú pamäť, z ktorej sa vynárajú spomienky, krivdy či výčitky, ale aj vízie a výzvy do budúcnosti,“ hovoria o inscenácii jej tvorcovia. Československé vtipy a hity, boje o pomlčku, slovenské medvede a české rybníky, slovenské televízne pondelky a české komédie.

Divadlo Andreja Bagara v Nitre (DAB)
Divadlo Andreja Bagara v Nitre (DAB)

Rozhovory, citácie z novín, odborných publikácií a reportáží zaznamenávajú malé dejiny jednotlivcov a rodín na pozadí historických udalostí. Dokumentujú rozdelenie Československa z pohľadu obyčajných ľudí. „Skúmajú postoje a názory a konfrontujú vzájomné malicherné spory o tom kto z nás je racionálnejší a kto zasnívanejší, kto temperamentnejší a kto poriadkumilovnejší, kto ukecanejší a kto ľahostajnejší, kto je starší a kto mladší brat,“ dopĺňajú tvorcovia.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Inscenácia POMLČKA je súčasťou divadelnej sezóny 2023/2024 v DAB v Nitre. S ústrednou témou BLIŽŠIE OD NÁS sa zameriava na tituly, témy a osobnosti z okolitých krajín – našich susedov, s ktorými máme k sebe veľmi blízko. Spája nás v rôznej miere jazyková príbuznosť, spoločná história a geopolitický vývoj. Sú to kultúrne prepojenia, významné osobnosti, tradície, spoločné mentálne východiská aj hodnotová orientácia. V mnohých ohľadoch sa však navzájom nepoznáme.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
BIB
V bratislavskej BIBIANE otvorili 29. ročník Bienále ilustrácií Bratislava (BIB)

TS, Divadlo Andreja Bagara v Nitre, www.dab.sk

Zdroj: DAB

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »