Nový týždeň, nové tipy. V poradí 24. vydanie rubriky tipov Kam za kultúrou je tu pre vás opäť. Ďalší júnový týždeň nás pozýva do sveta festivalov, a to tak zo sveta divadla, ako aj hudby, zvlášť vážnej. Zavítame tiež na ďalšie zaujímavé divadelné predstavenia či hudobné stretnutia. Predstavíme si aj nejakú tú inšpiratívnu výstavu, a dokonca navštívime i svet rozprávky. Skrátka, bude to pestré a pevne veríme, že každý si tu u nás niečo pre seba nájde.
Víkend je v plnom prúde, čo signalizuje, že to je ten správny čas na ďalší diel redakčnej výberovky tipov Kam za kultúrou. Sme radi, že ste si nás opäť zvolili za svojho sprievodcu na ceste kultúrou a veríme, že sa nami opäť necháte inšpirovať. Nevynecháme ani teraz bohatú ponuku festivalov. Vyberieme sa do Košíc aj Piešťan a navštívili aj tri regionálne vydania obľúbeného festivalu klasickej hudby Pro Musica Nostra. Neopomenieme tiež Medzinárodný organový festival Vivat vox organi. Taktiež máme aj tipy pre milovníkov divadla. Dominujú im derniéry a o nevšedné zážitky divadla na striebornom plátne sa opäť postarajú v kinách CINEMAXu. Bohatá je aj ponuka, s ktorou prichádzajú tiež divadelné festivaly ako Medzinárodný letný festival Zámocké hry zvolenské či Divadelná Nitra. Spoločne nazrieme tiež do bohatej ponuky slovenských divadiel. Dokonca k ním pripojíme i rozprávkové podujatia a chuťovky týždňa z repertoárových ponúk. Poďte, a inšpirujte sa našim výberom i dnes!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Zážitky zo sveta kultúry mapujeme vo viacerých častiach. Tie TOP sú TU!
Vzhľadom na širokú a rozmanitú ponuku inšpiratívnych zážitkov pristupujeme k ich rozdeleniu do niekoľkých častí. V prvej časti 24. dielu pravidelnej rubriky redakčnej výberovky TOP tipov Kam za kultúrou sa pozrieme na avizované divadelné premiéry, derniéry či top zážitky zo sveta hudby. Nevynecháme ani podujatia pre deti a nazrieme aj na zaujímavé výstavy. Ďalšie časti venujeme výberu TOP divadelných tipov z festivalov i mimo nich a v samostatnej časti nazrieme aj do koncertných tipov. Prinesieme výber toho najatraktívnejšieho, nielen z bohatej ponuky hudobných festivalov, ale aj mimofestivalové koncertné zážitky. A priestor i tentoraz opäť dostane aj mladé umenie. Tak i onak, prajeme vám inšpiratívne čítanie!
Za operou opäť do kina
Túto výberovku Kam za kultúrou začíname tipom, ktorí poteší milovníkov opery a baletu na striebornom plátne. V rámci aktuálnej sezóny prináša sekcia Artmax do kinosiete Cinemax ďalšie divadelné predstavenie z produkcie Kráľovskej opery v Londýne. Tentoraz to bude predstavenie slávnej Bizetovej opery Carmen. V stredu 12. júna 2024 o 18:30 uvedú v slovenskej premiére novinku.
Úplne nová, oslnivá inscenácia Damiena Michieletta evokuje všetku vášeň Bizetovej klasiky o zvodnej dievčine a stretu dvoch odlišných životov. Notoricky známe árie ako „Habanera“ alebo „Toreadorova pieseň“ vás prenesú do horúceho Španielska plného vášne a lásky. V titulnej úlohe zažiari mladá talentovaná mezzosopranistka Aigul Akhmetshina.
Výnimočný balet na doskách Novej scény
K výnimočným zážitkom prispeje napríklad v Bratislave maďarský hosť, ktorého uvíta Divadlo Nová scéna už v pondelok 10. júna. Na doskách veľkej sály Divadla Nová scéna vás čaká baletná inscenácia ANNA KARENINA, s ktorou do Bratislavy prichádza v rámci Týždňa maďarskej kultúry v Bratislave hosťovať slávny Győrsky balet. Viac o podujatí si môžete prečítať v samostatnom článku.
Unikátne zážitky plné exkluzivity zažije v sobotu 15. júna aj mesto pod Zoborom. A to dokonca dvoch časoch vás na pôde Divadla Andreja Bagara v Nitre čaká po prvý raz na Slovensku legendárny muzikálový fenomén so slávnymi pesničkami Bee Gees, Horúčka sobotňajšej noci. Aj divadelná adaptácia rozpráva príbeh so silným sociálnym podtextom, opretým o slávnu filmovú verziu s legendárnym Johnom Travoltom, ktorú iste nemusíme nikomu predstavovať.
Kam za kultúrou s tipom na premiéru
Kam za kultúrou tradične avizuje premiéry a derniéry. Ani o tieto nebude v 24. kalendárnom týždni roka 2024 núdza. Divadlo Petra Mankoveckého pripravuje v utorok 11. 6. 2024 o 20:30 v Bohéma Bare na Kamennom námestí v Obchodnom dome Prior poslednú premiéru divadelnej sezóny. Je ňou hra Eden. Útek z raja v réžii Alžbety Vrzguly, ktorá pozýva do sveta žien. Hlasy mladých žien sa ozývajú u kaderníčky pri hučaní fénu, nad rozrobenou manikúrou pod svetlom UV lámp… Je to nenápadný priestor na zdôverenie sa, miesto praktického „sesterstva“. Zachytáva skúsenosť žien v špecifickom životnom období, ktoré je bohaté na osobné aj spoločenské turbulencie. Tento „divadelný výskum“ je sprevádzaný leitmotívom osobnej odvahy a prepája mladé ženy obdobia normalizácie 70. rokov s dnešnými tridsiatničkami.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kolobeh dejín a istú cyklickosť kopíruje aj inscenačná forma diela. Diváci a diváčky putujú po priestore a po jednotlivých príbehoch, pričom ich zážitky sú vzhľadom na rôzne herecké interpretácie vždy iné a jedinečné.
Týždeň v znamení derniér
Ani v 24. týždeň tohto roka neopomína naša redakcia tipy na derniéry. Počas najbližších dní sa s dvojicou svojich repertoárových predstavení rozlúči Slovenské komorné divadlo v Martine. Vo štvrtok 13. júna to bude rozlúčka s predstavením Iokasté a deň na to zaznie “Requiem” martinskému Spalovačovi mŕtvol. Vo štvrtok sa v rámci festivalového programu Zámockých hry zvolenských hostiteľské Divadlo Jozefa Gregora Tajovského rozlúči s pulzujúcou a živou inscenáciou Čepiec, ktorú inšpirovala kniha o autentickom hľadaní svojich koreňov. Dýcha netradičnou kombináciou činoherného divadla s výrazovým pohybom, choreografiou, reprodukovanou aj živou hudbou, spevom a atmosférickými projekciami.
Režisér a dramatizátor Peter Palik vytiahol z knihy Čepiec tie najinšpiratívnejšie motívy – viaceré z nich sa týkajú regiónu, v ktorom DJGT pôsobí, keďže dej sa odohráva v obci Šumiac pod Kráľovou hoľou a autorkine spomienky sa dotýkajú detstva v Banskej Bystrici. Témy rezonujúce v regionálnom i celospoločenskom meradle sú zobrazené reportážnym neposudzujúcim pohľadom.
Derniérovo aj na Spiši
Našou tradičnou destináciou je Spišské divadlo v Spišskej Novej Vsi. Aj na jeho doskách sa v ďalší júnový týždeň rozlúčia s jedným z repertoárových titulov. Už v pondelok 10. júna sa rozlúči s úspešnou komédiou chorvátskeho autora Mira Garvana, Muž moje ženy. Návštevníkov komorná komédia pozve zažiť osudy východniara Žiga, ktorý navštívi Petržalčana Krištofa a oznámi mu, že majú rovnakú ženu. Po Krištofovom prvotnom šoku si začnú lámať hlavu, ako sa podelia. Kto si nechá Drahušku? Ako sa mohlo stať, že si vzala oboch? Ako fungujú jednotlivé manželstvá? To dvaja podvedení muži prezradia v humorných dialógoch v petržalskom a spišskom nárečí.
Derniérovú výberovku uzatvára v tomto vydaní Kam za kultúrou prešovské Divadlo Jonáša Záborského. Na stredu 12. júna ohlásilo derniéru slávnej Goldoniho komédie Sluha dvoch pánov.
Divadelné tipy podrobnejšie rozoberáme v samostatnom článku. Bližšie sa venujeme aj pohľadu na spomínané výnimočné zážitky akými sú opera v kine, balet na Novej scéne či Horúčka sobotňajšej noci v Nitre. Nájdete v ňom tiež prehľad najzaujímavejších podujatí festivalov Zámocké hry zvolenské či Divadelná Nitra, ktoré nás v najbližších dňoch čakajú. Do divadelných tipov Kam za kultúrou sme zahrnuli aj inšpiratívne repertoárové tituly.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Bohatej ponuke vládnu festivalové koncerty
Kam za kultúrou nevynechá ani tentokrát svet hudby, ktorému tento týždeň vládnu festivaly. Týždeň patrí finále 68. ročníka Košickej hudobnej jari s večerom v škandinávskom štýle. Bodku za festivalom Košická hudobná jar dá severská hudba v dielach Sibelia, Griega a Stenhammara. Štátna filharmónia Košice vystúpi pod taktovkou Rolanda Kluttiga privíta vo štvrtok 13. júna 2024 v Dome umenia aj sólistku – francúzsku klaviristku Lise de la Salle. Avšak ďalšie festivaly klasickej hudby sú v plnom prúde.
Piešťanský 69. ročník music festival Piešťany pohostí v Dome umenia SF už vo štvrtok 13. júna koncert s názvom Kráľovské soirée s poprednou slovenskou harfistkou Katarínou Turnerovou v sprievode Trnavského komorného orchestra. Medzinárodný organový festival Vivat vox organi pokračuje v sobotu 15. júna na dvoch miestach. V Rimavskom Brezove aj v Jelšave privíta súbor starej hudby Le nuove musiche, ktoré je počas júna na slovenskom turné s názvom Cara mia cetra – hudba obdobia renesancie na historických nástrojoch.
Skvostné a dramaturgicky pestré zážitky sľubuje trojica regionálnych vydaní festivalu vážnej hudby Pro Musica Nostra. Pozrite si bližšie programovú ponuku v samostatných článkoch o šiestom ročníku jeho regionálnych vydaní Pro Musica Nostra Thursoviensi a Pro Musica Nostra Sarossiensi a treťom vydaní Pro Musica Nostra Tyrnaviesi.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Za návštevu stojí taktiež záverečný koncert nového festivalu Domus Artis, ktorý je na pláne už v nedeľu 16. júna 2024 večer v Dome Albrechtovcov. Bude patriť saxofónu Ladislava Fančoviča a klavíru Jakuba Čižmaroviča. PRÍBEH SAXOFÓNU zoznámi návštevníkov podujatia s hudbou autorov, ktorí zareagovali na výzvu spojenú so vznikom a rozvojom dychového nástroja Adolpha Saxa. Dvojité výročie hudobníka a staviteľa saxofónu (210. narodenia a 130. úmrtia) bolo podnetom na predstavenie nástroja a priblíženie predstáv skladateľov 19. a 20. storočia, ako pre nástroj písať a ako ho využiť v tom najlepšom slova zmysle. Väčšina z diel pritom zaznie v slovenskej premiére.
Koncerty v znamení rozlúčky so sezónou
Poteší vás ale aj bohatá koncertná ponuka. Vo štvrtok a piatok sa v Dome umenia Fatra v Žiline rozlúči Štátny komorný orchester s aktuálnou 50. koncertnou sezónou. Na záverečnom koncerte jubilejnej sezóny vystúpi dvojica sólistov. Prvým je zakladajúci člen ŠKO a jeden z najlepších európskych hráčov na bicích nástrojoch Libor Cabejšek. Ďalším je mladý nádejný klavírny virtuóz, pochádzajúci z populárnej žilinskej hudobníckej rodiny – Pavol Praženica. Žilinské publikum ho naposledy počulo na medzinárodnom festivale Allegretto 2021, kde získal Cenu primátora Mesta Žilina aj Cenu publika.
Slovenská filharmónia prinesie počas ďalšieho júnového týždňa dvojicu koncertov. Prvý z nich sa uskutoční v utorok 11. júna 2024 po 19:00 hod., kedy Malá sála SF bude patriť trom popredným slovenským interpretom – flautistke Kataríne Turčinovej, 1. klarinetistovi orchestra SF Jozefovi Luptáčikovi a klaviristke Karin Remencovej. Spolu sa predstavia v komornom repertoári pre túto zaujímavú kombináciu nástrojov. Na tomto koncerte cyklu komornej hudby zaznejú diela Carla Mariu von Webera, Ernőa von Dohnányiho, Dušana Martinčeka, Jana Nováka, Francisa Poulenca a Camilla Saint-Saënsa.
Bodka za sezónou
Záverečný večer Populárneho cyklu je na programe v stredu 19. júna 2024 o 19.00. Slovenský filharmonický zbor sa predstaví spolu s pravidelným hosťom koncertných sezón Slovenskej filharmónie Thomasom Langom. V jeho naštudovaní zaznie Rossiniho sakrálny opus Petite messe solennelle.
Gioacchina Rossiniho poznáme ako autora komických opier. Jeho dva koncertné opusy sakrálnej hudby – Stabat Mater a Petite messe solennelle sme počuli z pódia Slovenskej filharmónie už viackrát. Obe diela patria k zlatému fondu veľkých sakrálnych vokálno-hudobných skladieb. Zaradenie Petite messe solennelle celkom iste poteší nejedného milovníka talianskej tvorby a zborovej hudby. V kvartete sólistov sa predstavia sopranistka Lenka Máčiková, mezzosopranistka Alena Grach, tenorista Jozef Gráf a bas Tomáš Šelc. Spoluúčinkovať budú klaviristka Jana Nagy-Juhász a organista Marek Štrbák. Dielo pre kvarteto sólistov, zbor, klavír a organ je jedným z posledných Gioacchina Rossiniho.
Šaštín hostí koncert starej hudby
Na svoje si prídu milovníci starej hudby aj na Záhorí. Ensemble Thesaurus Musicum sa v nedeľu 16. júna predstaví v rámci projektu “Kultúrne leto v Šaštíne” s koncertom “Salve, sancta caro“ v Národnej svätyni v Šaštíne.
Koncert prináša slovenskému poslucháčovi exkluzívnu duchovnú hudbu nemeckého ranobarokového skladateľa Andreasa Hammerschmidta, ktorého tvorba sa zachovala na území dnešného Slovenska zo 17. storočia predovšetkým v Levočskej zbierke hudobnín. Protipólom k jeho tvorbe sú duchovné kantáty významnej talianskej skladateľky raného baroka, Barbary Strozzi, ktorej sláva prenikla do celej Európy. Kompozície týchto autorov sú doplnené o diela nemenej významných autorov baroka ako Carl Friedrich Abel, Girolamo Kapsberger a Marin Marais. Poslucháči si budú môcť vypočuť duchovné diela autorov, ktoré sú súčasťou nášho kultúrneho dedičstva v kontexte s európskou duchovnou hudbou renesancie a raného baroka. Skladby sú interpretované na kópiách historických nástrojov, historicky poučenou interpretáciou.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Zaujíma vás komplexná prehľadovka toho najzaujímavejšieho zo sveta hudby, čo prináša týždeň od pondelka 10. júna? Kam za kultúrou v samostatnej časti podrobne predstavuje to najlepšie z bohatej ponuky festivalov i koncertných telies. Pestrá ponuka festivalov z celého Slovenska i ďalšie atraktívne koncerty – to všetko je náplňou koncertných tipov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou s deťmi? Do rozprávkových Bojníc
Od júna do augusta žije Bojnický zámok rozprávkami, ktoré sprevádzajú detské prehliadky tohto ikonického skvostu. Rozprávka s názvom O Čarostudni je príbehom o princovi, ktorý pre svoju lenivosť, lakomstvo a namyslenosť nechal uvaliť kliatbu na svoje kráľovstvo. Ako sa mu podarilo napraviť sa a pomocou dobra v srdciach ľudí a čarovnej studne zrušiť krutú kliatbu, uvidíte priamo na Bojnickom zámku. Tešiť sa počas detskej prehliadky môžete nielen na rozprávku, ale aj videoprojekciu skombinovanú s inscenovaným sprevádzaním v priestoroch zámockého apartmánu.
Spomienky na detstvo a krásne časy v láskavom objatí starej mamy patria medzi tie, ktoré so sebou nosíme celý život. Práve to sa stalo inšpiráciou tohtoročného Rozprávkového zámku. Rozprávkový zámok je jedno veľké fascinujúce divadelné predstavenie, ktoré sa odohráva v atypickom prostredí. Klasické divadelné pódium tu nahrádza autentický objekt Bojnického zámku. Dej sa neodohráva na jednej scéne. Účinkujúci spoločne s divákmi prechádzajú zámkom a zastavujú sa na jednotlivých špeciálne upravených a prispôsobených miestach. Vybrané miestnosti a nádvoria tvoria dočasné scény, na ktorých sa odohrávajú príbehy. Dej dopredu posúva plynulý prechod od jednej scény k druhej.
Babičkine rozprávky
Na Bojnickom zámku si počas podujatí 26. ročníka Rozprávkového zámku s podtitulom Babičkine rozprávky návštevníci pripomenú láskavé pohladenie, liečivé objatie a zažitú múdrosť babičiek. Chýbať nebude ani liečivé spojenie tradičných rozprávok a magickej sily byliniek. Na príprave podujatia scenáristicky a režijne podieľa Róbert Mankovecký, ktorý je uznávaným autorom množstva divadelných textov inscenovaných profesionálnymi divadlami, medzi ktoré patrí i niekoľko rozprávok.
Pre tento ročník autori spomedzi množstva rozprávok Boženy Nemcovej vybrali tri príbehy, a to O železnom kniežati, Je na svete spravodlivosť a Cesta k slncu. Už tradične budú do rozprávkového príbehu aktívne zapájaní aj detskí návštevníci podujatia. Počas prehliadky zámku budú zbierať liečivé bylinky a objavovať ich silu. Spoznajú nielen bylinku, ktorá prináša lásku, ale aj rastlinu, ktorá prináša smiech a pokoj či bylinku prinášajúcu silu a čistotu.
Zaujímavé tipy na výstavy? Máme aj tie!
V našej výberovke Kam za kultúrou nechýba ani zopár tipov na zaujímavé výstavy. Na netradičných miestach nájdete niekoľko atraktívnych výstav. Vo Filharmonickom klube Slovenskej filharmónie môžete ešte tento týždeň navštíviť výstavu diel husľového virtuóza Juraja Čižmaroviča, ktorý je aj mimoriadne talentovaný výtvarný umelec. Aktuálne dni však prajú aj výstavám zo sveta divadla. Maestra Ladislava Chudíka pri príležitosti jeho nedožitej storočnice si pripomína výstava v Slovenskom národnom divadle.
Témou sú aj jubileá inštitúcií či festivalov. Divadelný ústav a Divadlo Jána Palárika v Trnave pripravilo výstavu Cesty hľadania a nachádzania: 50 rokov Divadla Jána Palárika v Trnave, ktorá mapuje jeho príbeh. Rovnako 50. výročie akcentuje aj výstava v Stĺpovej sieni SNG – Zvolenského zámku. Mapuje dejinný prierez Medzinárodného letného divadelného festivalu Zámocké hry zvolenské.
Kroje a bábiky na hrade
Kroje sú pastvou pre oči každého malého i dospelého návštevníka. Výstavu krojovaných bábik a tradičných ľudových odevov z celého Trenčianskeho kraja si môžete pozrieť konca júna v budove kasární na Trenčianskom hrade. Poobdivujte krásu tradičných ľudových odevov, ktoré uvidíte v podobe miniatúr na bábikách, ale aj v skutočnej veľkosti. A nezabudnite, čo kus, to vzácny originál.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ďalšiu zaujímavú výstavu nájdete v Tríbečskom múzeu. Múzeum na výstave s názvom Keby predmet vedel rozprávať predstavuje svoje zbierkové predmety, ku ktorým sa viažu rôzne príbehy. Niektoré predmety sa zúčastnili významných udalostí, iné sa spájajú s významnou osobnosťou a ďalšie získali alebo objavili za zaujímavých okolností. Výstavu môžete navštíviť do 21. júna 2024 a využite príležitosť zoznámiť sa s príbehmi, ktoré sa k nim viažu.
Východoslovenské múzeum stojí za návštevu. Lúči sa s výstavou o Mirovi Žbirkovi a ponúka aj novinky
Nevynecháme ani Východoslovenské múzeum. Naším prvým tipom je v nedeľu 16. júna 2024 končiaca výstava Miro Žbirka – Roky a dni. Pripomeňte si hudobnú kariéru sólového umelca i “modusáka” i osobným životom “neoficiálneho člena” The Beatles, milovníka trojprúžkových tenisiek a anglického humoru. Stojí za návštevu!
V priestoroch Galérie bašta v areáli Katovej bašty na Hrnčiarskej 7 sprístupnilo koncom mája výstavu Stanislava Jasovského – Nite Abstrakcie, ktorá sa koná pri príležitosti životného jubilea autora (70) a 35 rokov jeho výtvarnej tvorby.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ďakujeme za vašu priazeň. Veríme, že sme vás naším výberom zhrnutým v tomto vydaní Kam za kultúrou opäť inšpirovali a vybrali ste si svojho favorita. Želáme príjemné dni a budeme radi, ak nám zachováte svoju priazeň a necháte sa nami inšpirovať aj na budúce. Nezabudnite si prečítať ani ďalšie zaujímavé články portálu Art & History Magazine a sledujte nás pre ďalšie aktuálne informácie aj na našich sociálnych sieťach.
—
Foto: Peter Brenkus, Miriama Fencíková, archív DNS, DJGT, SKD Martin, Spišského divadla
Zdroj: Bazilika Sedembolestnej Šaštín, Divadlo Andreja Bagara, Divadlo Jonáša Záborského, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, Divadlo Nová scéna, Dom umenia SF Piešťany, Hudobné centrum, Slovenská filharmónia, Slovenské komorné divadlo Martin, Spišské divadlo, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Trenčianske múzeum, Tríbečské múzeum, Vivat vox organi, Východoslovenské múzeum v Košiciach
Koláž: Mária Kleinová
*** Posledná aktualizácia: 2024-06-10 (mklein) ***