Novinky

Výnimočný koncert zmyslov v Trnave aj so svetovou premiérou

SZ Technik STU / Kam za kultúrou

V piatok 24.11.2023 sa v Trnave uskutočni svetová premiéra Koncertu zmyslov, ktorá sa v meste koná práve vďaka jeho bohatej zborovej tradícii. Koncert zmyslov prinesie návštevníkom jedinečný zážitok a aj keď to bude zborový koncert, diváci si zapoja všetky svoje zmysly. Bude sa hrať na pohároch aj pri vôni eukalyptového lesa. Jedna skladba zaznie v úplnej tme, pričom diváci si jej názov prečítajú hmatom v braillovom písme, a to je len mala ochutnávka z celej dramaturgie.

Hudba má podľa vedeckých štúdií pozitívny vplyv na emocionálnu pohodu, vrátane zlepšenia nálady, zníženia úzkosti a zvládania stresu. Potvrdzuje to aj štúdia, ktorú viedla Suzanne Hanser, profesorka a muzikoterapeutka z americkej univerzity Berklee College of Music. Trnavčania budú môcť okúsiť prenikajúce účinky hudby na vlastnej koži v piatok 24. novembra o 20.00 vo františkánskom kostole sv. Jakuba. Svetová premiéra Koncertu zmyslov je netradičným vystúpením, počas ktorého zažijú diváci všetko, čo dokáže ľudský hlas. Prinesie priestor na meditáciu aj smiech, radosť aj smútok. Ako hosť koncertu vystúpi aj jeden z trnavských zborov.

Viac ako 60 účinkujúcich

Viac ako 60 účinkujúcich zo speváckeho zboru Technik STU a hosťujúceho Voci Allegre bude meniť svoje postavenie a zloženie. Budú hrať na pohároch aj pri vôni eukalyptového lesa. Jedna skladba zaznie v úplnej tme, pričom diváci si jej názov prečítajú hmatom v braillovom písme. Bude sa spievať, šepkať aj kričať. „Už dlhodobo si všímam pozitívne účinky spevu na mojich spevákov a našich divákov,“ povedala Petra Torkošová, dirigentka zboru Technik. Stále hľadá spôsoby, ako priblížiť hudbu aj k širším masám, a preto sa nebojí vyskúšať aj niečo nové. Dramaturgia koncertu je vyskladaná tak, aby každá skladba priniesla zmenu. Priestor pre potlesk divákov je až na úplnom konci. Namiesto toho pomedzi skladby znie oceánsky bubon, zvonkohra koshi, či spievajúce misky.

Článok pokračuje pod reklamou

Koncert zmyslov zaznie ešte v decembri aj v Bratislave

Veľa z týchto nástrojov som počul na Ceste zvukom, meditácii, ktorú pravidelne organizuje duo Ramivana,“ spomína Ján Pallo, dramaturg koncertu zmyslov. Inšpiráciou boli aj komentáre divákov po vystúpeniach Techniku. Práve skladby, ktoré ich oslovovali najviac sa dostali do finálneho výberu. Myšlienka vznikla ešte pred pandémiou a zbor na ňu dostal grant z Fondu na podporu umenie, ale koncept sa nedal zrealizovať v online priestore, lebo jeho dôležitou črtou je vzájomná interakcia divákov a hudobníkov. „Trnava, je mesto s jednou z najsilnejších zborových tradícií u nás a zaslúžila si, aby svetová premiéra nášho koncertu zaznela práve tu,“ dodala Torkošová. Tento rok sa repríza uskutoční ešte 18. decembra v Bratislave a plán je priniesť ho do ďalších miest na Slovensku a v zahraničí.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sancta Caecilia / Musica Aeterna 2022
Musica aeterna pokračuje v projekte Vďakyvzdania sv. Cecílii. Sancta Caecilia VIII. prepojí Nitru, Trenčín a Bratislavu

Zdroj: Spevácky zbor Technik

*** Posledná aktualizácia: 2023-11-17 (adm/tp-kv)

Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní (25/2024)

Kam za kultúrou v najbližšie dni? Odpoveďou sú festivaly a zaujímavé koncertné stretnutia pre malých a veľkých. TOTO sú naše TOP tipy!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Translate »