Novinky

Tipy na zaujímavé kultúrne podujatia (30.5.-5.6.2022)

Tipy na zaujímavé kultúrne podujatia na prelome mája a júna 2022

Rubrika nových tipov pre najbližší týždeň sa stala našou tradíciou. Tentoraz na sklonku posledného májového týždňa sme pre vás v redakcii vybrali tipy na zaujímavé kultúrne podujatia.

Podobne ako obvykle aj teraz sa pozrieme, aké kultúrne podujatia prináša nový. Kiná, divadlá, koncertné domy i expozičné priestory múzeí, galérií či výstavných siení pripravili na najbližší týždeň zaujímavé podujatia. Ktoré sú to na prelome mája a júna 2022? Prezradíme a želáme inšpiratívne čítanie!

Chcete ísť do kina?

Máme pre vás šesticu kinotipov a myslíme aj na deti. Veď 1. júna majú svoj sviatok – Medzinárodný deň detí.

Predpremiéra novej slovenskej rozprávky

Predpremiéru zažije tento týždeň – presne na Deň detí – česko-slovenská koprodukčná rozprávka režisérky a autorky Marianny Čengel Solčanskej Zakliata jaskyňa. Pôvodná slovenská rozprávka, príbeh plný dobrodružstva, nádeji, ale aj ľudskej chamtivosti prenesie diváka do čias mýtov a legiend. Diváka vtiahne diváka do sveta tajuplnej jaskyne až sa mu nebude chcieť drať na povrch. Viac neprezradíme a všetko ostatné sa dozviete v jednom z kín CINEMAX-u.

Denník Anny Frankovej aj v slovenských kinách

Zaujímavým tipom na kultúrne podujatie je aj príbeh Anny Frankovej. Okrem knižnej či divadelnej podoby prichádza aj na plátna slovenských kín. Film Ari Folmana je adaptáciou medzinárodne obľúbenej klasiky Denník Anny Frankovej. Kde je Anna Franková začína zázrakom: Kitty, imaginárna kamarátka, ktorej Anna Franková napísala svoj slávny denník, ožije v dnešnom Amsterdame. Kitty si neuvedomuje, že odvtedy uplynulo 75 rokov. Je presvedčená, že pokiaľ je nažive ona, musí žiť aj Anna. Spolu s deťmi ju sledujeme, ako sa vydáva na cestu do čias Anny Frankovej, aby našla svoju milovanú priateľku. Vyzbrojená vzácnym denníkom si na  pomoc berie svojho priateľa Petra, ktorý prevádzkuje tajné útočisko pre utečencov bez dokladov. Sledujú Annine stopy od úkrytu až po jej tragický koniec. Kitty je v súčasnom svete stratená a znechutená nespravodlivosťou, ktorú znášajú detskí utečenci. Chce naplniť Annin odkaz a podáva posolstvo nádeje a štedrosti budúcim generáciám.

Tip pre bratislavské deti

Bratislavské deti si snímku Kde je Anna Franková môžu počas najbližšieho týždňa vychutnať v Kine Lumière striedavo v origináli so slovenskými titulkami či so slovenským dabingom.

Nová éra na panstve Downtown

Jednou z pozvánok je aj nedávno premiérová  snímka Panstvo Downtown: Nová éra (2022). Panstvo Downton a jeho obyvatelia zažívajú návrat na plátna kín. Tentoraz sa príbeh posúva v čase a odkrýva aj intímne tajomstvá hlavných hrdinov. Aké? Dozviete sa v Kine Lumière.

Oscarový animák poteší deti

Návšteva kina v sieti slovenských kín CINEMAXU je náš ďalší tip, kam s deťúrencami na MDD. Naším tipom je film Encanto od štúdia Walt Disney Animation Studios. Film je hrdým držiteľom Oscara v kategórii animákov i Zlatého glóbusu (písali sme o tom TUTU).

Prináša príbeh neobyčajnej rodiny Madrigalovcov. Madrigalovci žijú ukrytí v čarovnom dome na podivuhodnom mieste zvanom Encanto. Čaro Encanta spôsobilo, že každé dieťa v rodine má jedinečný dar, od nadľudskej sily až po schopnosť liečiť. Obdarené je každé dieťa okrem dievčatka Mirabel. Mágia obklopujúca Encanto sa začne vytrácať a Mirabel zistí, že práve ona by mohla byť poslednou nádejou svojej výnimočnej rodiny.

Niečo pre milovníkov histórie a opery

Milovníkov histórie a pohnutých osudov 20. storočia môže zaujať aj česko-slovenská snímka Kryštof. Film režiséra Zdenka Jiráska rozpráva dej, na ktorého pozadí sú udalosti spojené s komunistickou Akciou K, likvidáciou kláštorov a mužských reholí.  Jeho recenziu si môžete prečítať TU.

Meno svetoznámeho tenoristu Petra Dvorského je známe širokej verejnosti. Minulý rok oslávil životné jubileum galakoncertom v Opere SND (viac TU) či v Štátnom divadle Košice. Nedávno mala premiéru aj jeho životopisná snímka režisérky Ivety Malachovskej. A tak šesticu kinotipov uzatvára  film Peter Dvorský v programe bratislavského Kina Lumière.

Štyri divadelné tipy pre deti

Tentoraz mimoriadne prinášame divadelné tipy pre detských divákov. A nie sú to iba predstavenia…

Deň detí v SND

Balet SND prináša na Medzinárodný deň detí baletnú rozprávku Narodil sa chrobáčik. Pôvodná baletná rozprávka na hudbu slovenského skladateľa Tibora Freša odkrýva najmenším divákom svet roztancovaných chrobáčikov. Tajomným svetom, v ktorom chrobáčikovia žijú, prevedie deti ochranca lesa Pepe. Ten im predstaví dobrodružstvá nezbedného mušiaka Svätojanka. Príbeh hlavného hrdinu sa odohráva počas jedného roka. Striedajúce ročné obdobia sú hlavným výtvarným motívom jednotlivých obrazov. Kolobeh prírody je inšpirujúcou kulisou tajného života svätojánskych mušiek.  Oplatí sa vidieť!

Narodil sa chrobáčik / SND / MDD / Kam za kultúrou
Narodil sa chrobáčik. Obraz 1. dejstva. Foto: Juraj Žilinčár / SND

Noc v múzeu? Ale kdeže, radšej v divadle!

Výnimočný zážitok detskému divákovi ponúka SND v piatok 3. júna. Na programe je nielen novinka, ale aj divadlo samotné. Hoci trochu netradične. Okrem predpremiéry divadelnej inscenácie Nebojsa z pera majstra detskej literatúry Ľubomíra Feldeka zažijú deti od 8 rokov divadlo naozaj netradične. Pripravený je pre ne animovaný program, večera, nocľah vo foyeri a divadelné raňajky. Chýbať nebudú workshopy, nočná prehliadka divadla, ranná hlasová a baletná rozcvička a malé prekvapenie. Nuž, Nebojsu + Veľkú divadelnú prespávačku, treba zažiť!

P.S. Premiéra rozprávkovej inscenácie Nebojsa je na pláne v nedeľu 5. júna 2022. Ľubomír Feldek vytvoril skvelý dramatický kolotoč, v ktorom sa rozhýbu motívy viacerých známych príbehov do vtipnej a dynamickej rozprávky. Rozpovie ich Január – rozprávkar. Ten si pre deti pripravil svoju káru príbehov, ktoré prekypujú dobrodružstvom, prekážkami, no tiež radosťou a dobrými koncami.

Slávna rozprávka v Košiciach na MDD i v najbližšiu nedeľu

Tretím divadelným tipom pre deti na ich deň je slávna rozprávka o Čarodejníkovi z krajiny Oz. Na dosky Štátneho divadla Košice ju prináša baletný súbor.

Štátne divadlo Košice myslí na deti aj činohernou inscenáciou. Sčasti už dopoludnia na MDD, ale aj najbližšiu júnovú nedeľu (5.6.2022). Je ňou rozprávka Salman Rushdie: Harún a more príbehov. V krajine Alifbai, v smutnom meste bez mena žije s manželkou Sorájou a synom Harúnom rozprávač príbehov Rašid Kalifa.  Ľudia jeho úžasné príbehy vďačne hltajú – až do dňa, kedy Sorája utečie so susedom a rozprávač Rašid stratí svoj výnimočný Dar výrečnosti. Ako to dopadne sa dozviete na predstavení.

Tri muzikálové tipy týždňa

Neboli by sme to my, aby sme sa nepozreli na muzikálové tipy. Tento týždeň z programu Divadla Nová scéna vyberáme trojicu tipov. Prvým z nich je slávny muzikál o vzniku a živote chlapčenskej speváckej skupiny Boyband. Na javisko Divadla Nová scéna prichádza v repríze v utorok 31. mája

Našim druhým tipom je úspešný pôvodný slovenský muzikál s najslávnejšími hitmi skupiny Elán – Voda (a krv) nad vodou. Do kalendára si poznačte termín 2. jún. Ak  milujete ABBU, muzikál Mamma Mia! s kultovými hitmi je tu v piatok 3. júna

Tip pre operných fajnšmekrov - hviezdna Rusalka v SND

Priaznivcov opery iste poteší Rusalka. Hoci v repertoári Opery SND je už nejaký ten čas, tentoraz stavilo divadlo na hviezdne obsadenie. Predstavenie 4. júna bude dirigovať šéfdirigent Štátnej filharmónie Košice, Robert Jindra. V titulnej úlohe sa predstaví medzinárodne uznávaná sopranistka Olga Bezsmertna, ktorá nahradila kolegyňu Ekaterinu Siurinu. Svoj debut v úlohe Princa bude na doskách SND sláviť úspešný slovenský tenorista a Kammersänger Bavorskej štátnej opery Pavol Bršlík. Dvojrolu Ježibaby a Cudzej kňažnej si tentoraz strihne popredná slovenská mezzosopranistka hosťujúca na prestížnych operných scénach Jana Kurucová. V ďalších úlohách sa predstavia tiež veľké mená slovenskej opernej scény: Andrea Vizvári, Adriana Banásová, Alena Kropáčková, Katarína Flórová, Peter Mikuláš a Pavol Remenár.

Tipy na kultúrne podujatia pre milovníkov klasickej hudby

Pre priaznivcov klasickej hudby je jún veľkorysý. Prináša niekoľko hudobných festivalov. Spomeňme z nich napríklad Medzinárodný hudobný festival Piešťany či obľúbený medzinárodný festival Pro musica nostra, ktorý tentoraz zavíta do troch krajov.

REKLAMA

PMN22_Zilina

Štartuje 67. ročník Medzinárodného hudobného festivalu Piešťany

Prvého júna štartuje 67. ročník Medzinárodného hudobného festivalu Piešťany. V rámci neho dávame do pozornosti dve podujatia. Tým prvým je otvárací koncert so Slovenským komorným orchestromSlovenským filharmonickým zborom. Dirigovať ho 1. júna bude Martin Leginus. Večer s mozartovským programom privíta sólistov  Mariana Lapšanského, Lenku Máčikovú, Teréziu Kružliakovú, Martina Gyimesiho a Gustáva Beláčka. Priaznivcov opery v Piešťanoch iste 4. júna poteší živý prenos opery Hamlet Bretta Deana z newyorskej METky (viac informácií a lístky získate TU).

Koncert solidarity v Slovenskej filharmónii

Dobročinnosť je umeniu a umelcom blízka. Koncert solidarity v spolupráci so Slovenským Červeným krížom pod záštitou prezidentky SR, J. E. Zuzany Čaputovej ovládne Slovenskú filharmóniu vo štvrtokv piatok 2. a 3. júna 2022. Prinesie mozartovský repertoár a skvelých sólistov. Bude to Koncert pre klavír a orchester č. 20 d mol, KV 466 a Requiem d mol, KV 626. Wolfgang Amadeus Mozart napísal veľa koncertov pre klavír ešte ako adolescent v Salzburgu. Ďalších sedemnásť klavírnych koncertov vzniklo neskôr počas jeho pôsobenia vo Viedni. Vo forme koncertu sa mohol pred publikom prezentovať nielen ako skvelý skladateľ, ale aj ako výborný klavirista. Klavírny koncert č. 20 je prvým koncertom v molovej tónine.

Mozartovo Requiem patrí k filmovým „Stückom“

Skladba v tónine neskoršieho Requiem je predzvesťou Mozartovej labutej piesne. Omša za zosnulých pre sóla, zbor a orchester v tónine d mol je posledným Mozartovým dielom. Sám skladateľ zanechal dielo, ktoré si v ďalších dekádach získalo srdcia poslucháčov na celom svete, rozpracované. Do finálnej, dnešnej podoby ho dopracoval jeho žiak Franz Xaver Süssmayr. Jeho časti sú často využívané ako hudba vo filmoch. Dielo sa hralo napríklad na pohreboch Josepha Haydna alebo Fryderyka Chopina. Dlhoročný riaditeľ Slovenskej filharmónie Marian Lapšanský sa predstaví po boku orchestra, ktorého umelecký vývoj dlhé roky kreoval. Slovenské operné hviezdy Lenku Máčikovú, Teréziu Kružliakovú, Tomáša Juhása a Gustáva Beláčka bude viesť skúsený dirigent SND Martin Leginus.

REKLAMA

Bratislavský chlapčenský zbor / Festival Viva Musica! 2022

Piesňový recitál Peter Mikuláš & Jana Nagy-Juhász

Priaznivcov klasickej hudbe v Nitre poteší piesňový recitál popredného operného speváka – basistu Petra Mikuláša. S klaviristkou Janou Nagy-Juhászovou sa vydali na turné po 6 slovenských mestách. Ponúknu piesňové cykly viacerých skladateľov. Zaznejú tri intímne, krehké, no vokálne náročné piesne Ladislava Holoubka na básne Pavla Országha Hviezdoslava Spevy jesene s nostalgickou náladou. Nasledovať bude skladateľov cyklus Panpulóni, štyri humorné a detsky zábavné piesne na slová Miroslava Válka. Pavel Haas patril medzi najaktívnejších predstaviteľov tzv. terezínskych skladateľov. Z jeho tvorby zaznejú dve Piesne na slová čínskej poézi. Tie autor komponoval v rokoch 1943-1944 v terezínskom gete, kde bol deportovaný jedným z prvých transportov. Zo Suchoňovho cyklu Tri piesne pre bas z roku 1984 zaradil Peter Mikuláš do programu  Gioconditu na básne Jána Smreka. Skladateľ týmto cyklom zavŕšil svoje vokálne dielo. Koncert uzavrie výber ruských romancí Sergeja Rachmaninova. Do Nitrianskej galérie zavítajú vo štvrtok 2. júna a lístky zoženiete TU.

REKLAMA

PMN22_Trnava

Adventure Strings predstaví svoje album doma v Žiline

Žilinský Dom umenia Fatra privíta 4. júna 2022 sláčikové kvarteto Adventure Strings, ktoré nedávno vydalo svoj album. Adventure Strings vzniklo v roku 2007 v Žiline. Tvoria ho: Slavomír Glos (I. husle), Ivo Remenec (II. husle), Roman Rusňák (viola) a Klaudia Remencová (violončelo). Cez známe klasické a populárne skladby približujú publiku zábavnou formou hudbu sláčikových hudobných nástrojov. V Žiline uvedie súbor skladby z ich nového albumu Ciao, ale aj na overené klasiky. Neopomenú zahrať ani netradičné úpravy známych populárnych, rockových a filmových skladieb. Ako hostia prijali pozvanie skvelá speváčka Barbora Švidraňová a klavirista Matej Arendárik.

Adventure Strings / Tip na kultúrne podujatie v Žiline

Charitatívny koncert s košickými filharmonikmi

Päticu tipov uzatvára mimoriadny koncert Štátnej filharmónie KošiceCharitatívny koncert spájanie generácií rozozvučí priestory košického Domu umenia v sobotu 4. júna 2022.  Štátna filharmónia Košice sa predstaví pod taktovkou dirigenta Petra Valentoviča a ako sólistu privíta huslistu Pavla Šporcla. Na programe sú predohra k Rómeovi a Júlii od Piotra Iľjiča Čajkovského ale aj diela Camille Saint-Saënsa a Pabla de Sarasatea.

Naše tipy pre milovníkov hudby iných žánrov

Máte radi šansóny? Kúsok francúzskeho šarmu prináša Šansónový večer Evy Pavlíkovej v Novom Meste nad Váhom. Slovenská herečka a speváčka Eva Pavlíková sa umeniu spievaného šansónu s dôrazom na obsahovú zložku snaží napĺňať odkaz režiséra Jožka Bednárika. Tento hudobný žáner udržiava živý a šíri ho ďalej medzi ľudí. Najbližšie sa ním rozozvučia priestory Blue Note 1. júna 2022.  Na koncerte sa Eva Pavlíková  predstaví v sprievode svojej kapely. Zahrajú známe šansóny od domácich a svetových autorov a takisto muzikálové melódie.

FRAGILE v Novom Meste nad Váhom

Priaznivcov slovenskej vokálnej a cappella skupiny FRAGILE iste poteší koncert v Novom Meste nad Váhom. Priestory Blue Note sa stanú dejiskom jedného z koncertov skupiny FRAGILE v piatok 3. júna 2022. Okrem výbornej hudby či podmanivého humoru ich sprevádzajú známe hity a čaká vás neopakovateľný večer plný skvelej zábavy.

Veľkolepá šou Beatles ovládne Banskú Bystricu i Žilinu

Máme tip aj pre priaznivcov najlepšej revivalovej hudobnej skupiny na svete The Beatles. The Backwards je známa vernou interpretáciou nahrávok a prejavu skupiny The Beatles a získala viaceré ocenenia. Hoci sú to ich slovenskí imitátori, majú vo svete veľké meno. Návštevníkom sľubujú tú pravú Beatles šou. Najbližšie už v pondelok 30. májaBanskej Bystrici31. májažilinskom Dome odborov.   

Komorný koncert v Žiline: medzi elektrikou a akustikou

Komorné inštrumentálne zoskupenie Robert Balzar Trio odohrá 1. júna v Žiline komorný koncert, ktorý v sebe skrýva mix žánrov. Na programe sú kompozície Michala Bugalu, Michala Vaňoučka a Roberta Balzara či nové úpravy známych skladieb. Pohybovanie sa medzi elektrikou a akustikou a mix týchto dvoch zvukových svetov ponúkne vo Veľkej sále Mestského divadla Žilina nevšedný zážitok. 

Robert Balzar Trio
Robert Balzar Trio

Jazz v Štátnej filharmónii Košice

Priaznivcov jazzu poteší aj Štátna filharmónia Košice. Hanka Gregušová predstavuje osobitý zjav na slovenskej hudobnej scéne. Speváčka od počiatočnej koketérie s popom a rockom rýchlo objavila vlastnú cestu smerom k jazzu a soulu. V unikátnom zvukovom a aranžérskom spojení s ŠfK a s klaviristom Ondrejom Krajňákom potvrdzuje svoje osobité postavenie na poli medzižánrového vokálneho prejavu.  Presvedčiť sa môžete aj vy, a to 2. júna 2022. Lístky zakúpite TU.

Hanka G
Hanka G. Foto: Petra Lajdova

Tipy na kultúrne podujatia dopĺňajú aj výstavy a cesta históriou

S deťmi do BIBIANY. Medzinárodný deň detí praje špeciálnemu programu aj v Medzinárodnom umenia pre deti  – BIBIANA. Pre deti si pripravila zaujímavý program i malé prekvapenie. Čo môžete vidieť sa dozviete TU. Keď raz známi herci boli deťmi. Takúto zaujímavú výstavu Herci v školských laviciach prináša SNM na Hrade Modrý Kameň. Ozaj, spoznáte ich aj bez nápovede? Čítali ste Bola raz jedna trieda, Danku a Janku či Osmijanka?  Výstava Ilustrácie známych detských knižiek v bratislavskom Múzeu Danubiana je ďalším naším tipom, kam s deťmi. O týchto výstavách sa bližšie dozviete TU.

Zaujímavosti z dejín nielen Holíčskeho zámku

Priaznivcov histórie poteší aj zaujímavé podujatie Víkend otvorených parkov a záhrad. Uskutoční sa v termíne 3. – 5. júna na Holíčskom zámku. V rámci neho bude 4. júna aj rozprávanie z histórie Holíčskeho zámku.  Doobeda o 10:00 a popoludní o 16:00 hod. sa dozviete zaujímavosti nielen o zámku samom, ale aj o Františkovi Štefanovi Lotrinskom a jeho manželke Márii Terézii.  

Veríme, že ste si z našich tipov vybrali.

Zdroj foto: SND, Divadlo Nová scéna, Štátne divadlo Košice

Zdroj: TS a programové ponuky divadiel, kín, súborov, koncertných a výstavných siení

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »