BIBIANA v júni a na MDD aj s prekvapením

Bibiana

Medzinárodný dom umenia pre deti BIBIANA pripravil zaujímavý program aj v júni. Výstavy, workshopy a tvorivé dielne plné hier, zábavy a spoznávania. Nezabudnite, že na Deň detí (1. júna) je vstup voľný a bude s prekvapením!

Medzinárodný deň detí – tým začína jún. Tak ako každý rok, aj tento rok bude 1. júna vstup do BIBIANY pre všetky deti voľný. Môžete sa tešiť aj na malé prekvapenie, ktoré tam na vás čaká.  Samozrejmosťou sú staronové výstavy a jedna celkom nová. Nechýbajú ani programy pre najmenších, nedeľné stretnutia a zaujímavé workshopy. Aj to BIBIANA a jej júnový program.

BIBIANA s výstavami aj v júni

BIBIANA ponúka aj v júni nielen staronové výstavy, ale aj jednu novinku. Tou je výstava NAJKRAJŠIE KNIHY SLOVENSKA 2021. Prezentuje ocenené knihy a súťažné tituly z rovnomennej celoslovenskej súťaže. Súťaž o najkrajšie knihy hodnotí výtvarnú úroveň a kvalitu polygrafického spracovania kníh vydaných v predchádzajúcom roku. Pod názvom Najkrajšie knihy Slovenska predstavuje tituly prihlásené a ocenené v 30. ročníku súťaže, v Galérii Dušana Rolla. V BIBIANE ju sprístupňujú v termíne 10. 6. – 11. 9. 2022.

Hračky storočí

Prvou výstavou, ktorá pokračuje, je OD HRAČKY PO HRAČKU. Dobre navrhnutá a kvalitne vyrobená hračka podporuje a rozvíja u dieťaťa cit pre krásu, účelnosť, tvorivosť i empatiu. Prehliadka výstavy začína reprodukciou obrazu Pietera Brueghela, na ktorej môžu deti hľadať hry, ktoré sa hrajú dodnes. Nájdu na nej aj repliky historických hračiek podľa archeologických nálezov. Nechýba tiež ikonická technická hra Merkur, ktorá sa vyrába od roku 1920 až dodnes. Deti môžu obdivovať  mesto z veľkej farebnej skladačky, domček pre bábiky a plyšového medveďa. A tiež spoznať nielen hračky súčasných dizajnérov ale aj plastové hračky z minulého storočia od známej návrhárky Libuši Niklovej.

Od hracky po hracku / Bibiana / kam s deťmi
V kráľovstve hry a hračiek. Zdroj: BIBIANA

Aj v júni o hlave hravo

Medzi pokračujúcimi výstavami v BIBIANE je aj interaktívna HRAVÁ HLAVA. Výstava dýcha interakciou. Tvorcovia sa pri nej inšpirovali krásnou konceptuálnou knihou českých autorov Davida Böhma a Ondřeja Buddeusa: Hlava v hlavě. O tejto najdôležitejšej časti ľudského tela – hlave sa deti dozvedia nielen to, ako ju stvárňovali rôzni umelci. Reč bude aj o tom, ako ju ľudia rôzne nazývajú, ako v hlave vzniká nápad a koľko váži mozog. Dozvedia sa aj to, čo sú vrásky, na čo máme zmysly, aj to, prečo oči nerastú. Dokonca sa môžu naučiť hlavu aj kresliť.

Hravá hlava / BIBIANA / Marec
O hlave hravo. Zdroj: BIBIANA

BIBIANA aj pre najmenších

Pre deti od 18 mesiacov v sprievode dospelého sú aj tento  raz vždy so začiatkom od 10:00 hod. zaujímavé programy. Už 9. júna na drobcov čaká pútavé čítanie, spievanie, ochutnávanie a tvorenie. Tentokrát s knižkou Oksany Bula a Kateryny Mikhalitsyna KTO RASTIE V SADE. Hry so zvukmi, hlukmi a hudobným nástrojom TLESK A ŤAP, prídu na rad 23. júna. Mnohému porozumieme aj vďaka knihe Romany Romanyšyn a Andrija Lesiva Takto počujem.

Poučné aktivity ponúka aj Štúdio BIBIANA

V júni prichádza Štúdio BIBIANA s bohatou ponukou pútavých čítaní, workshopov a tvorivých dielní.

Dielnička TOTO SOM JA naučí deti spraviť si malú knižočku – leporelo. A o čom tá kniha bude? No predsa o dieťati samom. O tom, čo má rado, čo už vie a čo by chcelo povedať všetkým, len ešte nestihlo… 

„Fakt sú všade, tak vám poviem: Od pivníc až po podkrovie! Celý dom im nestačí. Zoznámte sa… BUBÁCI“ ČÍTAČKY Z PREMIETAČKY prináša pútavo a hravo rozohrané scénické čítanie z knižky pre deti v podaní študentov VŠMU v rámci novej výstavy Najkrajšie knihy Slovenska 2021.

Už minule tu bol program KAM SA PODELI ŠKRIATKOVIA? Vznikol na motívy knihy Libuše Friedovej Magdalénka a škriatkovia. Približuje nezvyčajné stretnutia Magdalénky, ktoré sú plné prekvapení. Malí diváci spolu s ňou postupne objavujú škriatkov, ktorí sú všade okolo, aby zabezpečili fungovanie vecí každodennej potreby. 

Workshopy, ktoré poučia

Deti iste poteší aj PESTROFAREBNÝ WORKSHOP. Vytvoria si pohyblivú papierovú postavičku podľa vlastných predstáv, inšpirovanú knižkou Barevné pohádky. Kniha sa zaoberá hľadaním odvahy byť samým sebou aj cez rôzne zažité stereotypy. Stereotypy búra aj poučný literárno-tvorivý workshop SÚ VLASY KORUNA KRÁSY? Je súčasťou výstavy Hravá hlava. Tvorcovia sa inšpirovali knihou Gabriely Futovej O Bezvláske s ilustráciami Miroslava Regitka.

ŠTÚDIO BIBIANA

(Programy sú na objednávku, mail: realizacia@bibiana.sk)

 • 7. 6. o 10.00 hod. – Toto som ja
 • 8. 6. o 10.00 hod. – Sú vlasy koruna krásy?
 • 9. 6. o 14.00 hod. – Toto som ja
 • 10. 6. o 10.00 hod. – Kam sa podeli škriatkovia?
 • 11. 6. o 10.00 hod. – Kam sa podeli škriatkovia?
 • 12. 6. o 10.00 hod. – Kam sa podeli škriatkovia?
 • 13. 6. o 14.00 hod. – Pestrofarebný workshop
 • 14. 6. o 10.00 hod. – Pestrofarebný workshop
 • 15. 6. o 14.00 hod. – Pestrofarebný workshop
 • 16. 6. o 10.00 hod. – Čítačky z premietačky
 • 17. 6. o 14.00 hod. – Čítačky z premietačky
 • 18. 6. o 10.00 hod. – Čítačky z premietačky
NEDELE PRE RODINY S DEŤMI
 • 5. 6. o 16.00 hod. – Mestečko Rondo
 • 12. 6. o 16.00 hod. – Toto som ja
 • 19. 6. o 16.00 hod. – Pestrofarebný workshop
 • 26. 6. o 16.00 hod. – Čítačky z premietačky

Ako hovoriť deťom o vojne? Umenie je našim pomocníkom.

Starým známym podujatím v BIBIANE je MESTEČKO RONDO. Rozpráva o troch kamarátoch z mestečka Rondo, ktorí sa nečakane stretnú s vojnou. Ich príbeh bude príležitosťou dať priestor našim deťom reflektovať udalosti, s ktorými sa stretáme v týchto dňoch. Inšpiráciou bola knižka ukrajinských autorov Romany Romanyšyn a Andrija Lesiva.

Mestečko Rondo / Nedeľný program v BIBIANE
Mestečko Rondo. Zdroj: BIBIANA

Kam v júni s deťúrencami?

Máme aj niekoľko tipov, kam s deťmi počas júna. Na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí sa 11. 6. 2022 od 14.00 do 17.00 hod. koná literárny festival PÍSANÉ CERUZKOU.  Literárny festival si pripomenie 100. výročia narodenia obľúbenej autorky detskej literatúry Kláry Jarunkovej. Viac o nej sa dozviete aj TU.

Detské kino v Tržnici

Ďalším miestom, ktoré myslí na deti je Stará tržnica v Bratislave. Každú druhú sobotu konkrétne v termíne 11. 6. a 25. 6. 2022 sa vždy o 10:00 a 13:00 hod. sa v detskej zóne na 1. poschodí Starej tržnice premieta. Koná sa tu totiž  zaujímavé podujatie DETSKÉ KINO V TRŽNICI (Premietanie). Na programe sú  najkrajšie animované filmy z celého sveta.  

S deťmi na LESTIVAL mimo Bratislavy

V termíne  26. 6. 2022 o 15.00 hod. sa koná Lestival. Dejiskom je Dolná Krupá. Kde ho nájdete? Na Novej ulici 644/49. Približuje Zvieratká z lesa hravou formou. Deťúrence sa zahrajú a za asistencie šikovných lektorov pod vedením J. Sajkalu  si vyrobia masku svojho obľúbeného lesného tvora. Súčasťou programu je aj rozprávkový príbeh OBRÁZKY Z LESA. Rozprávka z lesa, o lese a o malých obyvateľoch lesa, ktorí si žijú ako naozajstná rodina. Jedného pekného dňa ich stretne nečakaná výzva. Ako si poradia naši drevení hrdinovia? Uvidíte! Bábková inscenácia bola vytvorená v spolupráci so študentkami bábkarskej scénografie a technológie KBT DF VŠMU v Bratislave.

 

Zdroj: Redakciu informovala Natália Cehláriková, organizačný a mediálny manažér Medzinárodného domu umenia pre deti, BIBIANA

2 thoughts on “BIBIANA v júni a na MDD aj s prekvapením

Comments are closed.

CD k muzikálu Jánošík
Divadlo Hudba News

Divadlo Nová scéna vydalo CD so skladbami z muzikálu Jánošík

Divadlo Nová scéna vydalo album JÁNOŠÍK so skladbami z rovnomenného pôvodného slovenského muzikálu. Slávnostný krst albumu sa konal v utorok 23. novembra 2022 pred predstavením muzikálu Jánošík. Na albume sa nachádza 18 skladieb, autorom hudby je Gabo Dušík, lyrické i vtipne hravé texty piesní napísal Daniel Hevier. Interpretmi sú takmer všetci členovia súboru Divadla Nová […]

Read More
Nepovinne po víne
Hudba Literatúra News Odporúčame Podujatia PR

Premiéra hudobno-poetického večera Nepovinne po víne už dnes

Divadlo Nová scéna uvedie v premiére dňa 25. novembra o 19.30 hod. hudobno-poetické pásmo s názvom NEPOVINNE PO VÍNE. Povinná literatúra zaznie v mimoriadnej forme. Pri čaši vína sa počas večera povinná i nepovinná literatúra zmenia na hudbu a súčasne odkryjú vzťahy medzi slovenskými básnikmi a poetkami. Víno samotné naberá aj symbolický význam – pravdy, […]

Read More
Svätenie jari
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľkolepé Svätenie jari v košickej filharmónii

Dnes uznávané dielo Igora Stravinského spôsobilo v dobe svojho vzniku kontroverziu a šok. Veľkolepou baletnou suitou Svätenie jari uzatvára Štátna filharmónia Košice aktuálny 19. ročník festivalu súčasného umenia ARS NOVA. Symfonický koncert doplnia diela Leonarda Bernsteina a Aarona Coplanda. V sprievode orchestra ŠFK a pod taktovkou Tomáša Braunera sa predstaví izraelský klarinetista Jonathan Leibovitz. Koncert BERNSTEIN – […]

Read More
Translate »