Novinky

Jún v znamení Pro Musica Nostra už aj v Trnave

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2022

Festival Pro musica nostra sa blíži! Prináša 22 koncertov vynikajúcej, predovšetkým komornej hudby, ktorá má svojou intimitou silu rozozvučať nádherné historické pamiatky regiónov. Už v júni zavíta do troch regiónov Slovenska. Začne v Trnavskom kraji, presunie sa do Žilinského a svoju púť v druhej polovici mesiaca zavŕši v Prešovskom kraji.

Medzinárodný hudobný festival Pro musica nostra píše svoj štvrtý ročník. Za ten čas si získal uznanie, priaznivcov i miesto v kalendári medzinárodných hudobných festivalov. Tento rok zavíta do troch rôznych regiónov Slovenska. V dvoch z nich píše už svoj štvrtý ročník, no charakterizuje ho aj úplná novinka. Po prvýkrát prichádza do Trnavského samosprávneho kraja (ako o tom informujeme TU). Práve tu festival Pro musica nostra začína začiatkom júna svoju púť.

Festival s pridanou hodnotou

Festival Pro musica nostra patrí k etablovaným medzinárodným hudobným festival na Slovensku. Každoročne ho Hudobné centrum  organizuje  s rôznymi partnermi. Koná sa vo vybraných historických pamiatkach rôznych miest jednotlivých  regiónov Slovenska. Okrem krásnej hudby sleduje aj určitú propagáciu historických pamiatok regiónov. Predstaví pôsobivé historické priestory daného regiónu. Doteraz sa realizoval v Nitrianskom, Žilinskom a Prešovskom kraji či v regióne Gemera. Jednotlivé regionálne vydanie označuje vlastný historický latinský názov. Festival Pro musica nostra bol Nitriensi, Thursoviensi, Gömöriensi či Sarossiensi. Po prvý raz sa pridávajú i lokality na území Trnavského samosprávneho kraja. Fanúšikovia klasickej hudby si môžu na koncertoch vychutnať hudobné výkony desiatok popredných slovenských i zahraničných umelcov. Cieľom festivalu je prezentácia  klasickej hudby na špičkovej interpretačnej úrovni a sprostredkovanie jedinečného vizuálneho zážitku z priestorov historických pamiatok. Pro musica nostra prinavracia hudobný život na miesta, kde ho v minulosti publikum bežne vyhľadávalo.

Pro musica nostra premiérovo v Trnave

Tento rok po prvýkrát prichádza aj do Trnavského samosprávneho kraja. Prvý ročník nového festivalu Pro musica nostra Tyrnaviensi sa uskutoční v dňoch 6. – 12. júna 2022 (viac o ňom sa dozviete TU). Okrem krásnej hudby sleduje aj určitú propagáciu historických pamiatok regiónov.  Predstaví pôsobivé historické priestory daného regiónu. Jeho dejiskom bude Divadlo Jána Palárika v Trnave, Kaštieľ vo Voderadoch, Zámok v Hlohovci, Kostol sv. Michala Archanjela v Lančári. Tiež aj Kostol sv. apoštolov Petra a Pavla v Cíferi-Páci, Vinárstvo Terra Parna v Suchej nad Parnou a Múzeum holokaustu v Seredi. Fanúšikovia klasickej hudby si budú môcť vychutnať hudobné výkony popredných slovenských i zahraničných umelcov v jedinečných historických priestoroch.

Pro musica nostra Tyrnaviensi

Festival otvorí kanadská sopranistka

Otvárací koncert festivalu (6.6.) bude v priestoroch Zrkadlovej sály Divadla Jána Palárika v Trnave. Festival zaháji recitál kanadskej sopranistky Laury Nielsen, v sprievode klaviristu Róberta Pechanca. Uvedie program zložený z diel F. Schuberta, S. Rachmaninova, C. Debussyho, S. Barbera, R. Straussa, J. Masseneta a G. Pucciniho.

Laura Nielsen

Laura Nielsen je absolventkou operného programu Yale University v odbore hudobnej a opernej interpretácie a absolventkou hudobných štúdií na univerzite v Západnom Ontariu. V roku 2022 sa stala víťazkou Laffontovej súťaže Metropolitnej opery.

Pozoruhodné spojenie renesančnej lutny, barokovej gitary a perkusií

Druhý koncert Liutato in caprice bude 7.6. v Kostole sv. Michala Archanjela v Lančári. Predstaví pozoruhodné spojenie renesančnej lutny, barokovej gitary a perkusií v pestrých dielach osobitých európskych autorov. Na koncerte vystúpi vynikajúci barokový súbor Le nuove musiche, ktorý má za sebou množstvo koncertov doma i v zahraničí.

Le nuove musiche

Súčasťou súboru je jedinečné lutnové duo Mareka Kubáta a Richarda Závadu, ktoré prináša hudbu na historických nástrojoch od renesancie po neskorý barok. Umelci interpretujú hudbu anglickej renesancie, talianskeho a francúzskeho baroka, ako aj hudbu zo Španielska. Lutnové duo vystúpi po boku vynikajúceho českého perkusionistu Vladimíra Třebického. Vstupenky na koncert zakúpite hodinu pred koncertom v mieste jeho konania.

Diktát smrti alebo posvätná bázeň?

Dve kantáty z pera autorov J. S. Bacha (Ich habe genug) a A. Lustiga (Tanec šialených) zaznejú 8.6. v priestoroch Múzea holokaustu v Seredi. Príklady dvoch odlišných prístupov k jednej téme. Reflexia ťažkých životných údelov a smrti, ktorej sa fatálne obávame a zároveň klaniame vo forme unikátnych umeleckých výtvorov. Diktát smrti a zániku alebo posvätná bázeň a večná blaženosť? Odpovede na otázky súvisiace s témou bôľu, skepsy, utrpenia a ničoty sa pokúsi poodhaliť komorný súbor Barocco sempre giovane.

Barocco sempre giovane
Barocco sempre giovane. Zdroj: Daniel Havel

Súbor tvoria špičkoví českí profesionálni hudobníci so sólistami Vilémom Veverkom (hoboj) a Gustávom Beláčkom (bas). Hovoreného slova sa zhostia recitátori Milan Kňažko, Vilma CibulkováVilém Udatný. Vstupenky na koncert zakúpite hodinu pred jeho konaním na mieste.

Mystická byzantská tvorba

Mystické hlasy byzantského a západoeurópskeho stredoveku sa budú niesť (9.6.) Kostolom sv. apoštolov Petra a Pavla v obci Cífer-Pác. Tvorba byzantskej skladateľky žijúcej v 9. storočí – Kassie, H. von Bingen, A. de Bretagne a Školy Notre Dame zaznie v interpretácii vokálneho súboru VocaMe za dobrovoľné vstupné.

VocaMe

Vokálny súbor tvoria renomované speváčky v  interpretácii starej hudby – Anna Maria Hefele, Sigrid Hausen a Petra Noskaiová pod vedením Michaela Poppa. Pravidelne účinkujú na prestížnych hudobných festivaloch v Nemecku i zahraničí. Súbor má za sebou koncerty v Kodani, Corku, Osle, Luxemburgu, Štokholme či vo Vancouvri.

Iva Bittová s hudbou plnou ľudových motívov

Vinárstvo Terra Parna v Suchej nad Parnou privíta (10.6.) popredné slovenské sláčikové kvarteto. Mucha Quartet uvedie hudbu B. Bartóka, L. Janáčka, A. Moyzesa a E. Suchoňa. Kvarteto vystúpi v spolupráci so speváčkou a huslistkou Ivou Bittovou, ktorá patrí do skupiny najvýraznejších osobností českej alternatívnej scény. Iva Bittová účinkovala na prestížnych pódiách európskych i zaoceánskych krajín.

Mucha Quartet & Iva Bittová
Mucha Quartet & Iva Bittová

Návštevníci koncertu sa môžu tešiť na hudbu plnú ľudových motívov, ktorej podľahli aj tí najváženejší autori. Úpravy V. Godára v kooperácii s expresívnou Ivou Bittovou sú zárukou neopakovateľného hudobného zážitku.

Festival Pro musica nostra aj s prehliadkou tvorby obľúbených skladateľov

Koncert ansámblu Czech Brass v Kaštieli Voderady (11.6.) bude prehliadkou tvorby obľúbených skladateľov. Spomeňme aspoň J. S. Bacha, G. F. Händela, W. A. Mozarta,  G. Verdiho, a ďalších. Czech Brass je súbor dychových nástrojov založený v roku 1991.

Czech Brass

V jeho podaní zaznievajú skladby od renesancie cez barok, klasicismus, romantizmus až k jazzu, popu, funky a filmovej hudbe. V spolupráci s Českým rozhlasom súbor vytvára projekty nahrávok hudby, ktorú komponujú poprední súčasní autori. Členom ansámblu je aj vyhľadávaný sólový i komorný hráč, popredný slovenský trubkár Stanislav Masaryk.

Stará hudba na historických hudobných nástrojoch

Záverečný koncert festivalu (12.6.) v Trnavskom kraji bude patriť poľskému komornému súboru Starck Compagnay. V hlohoveckom Zámku si publikum vypočuje tvorbu P. J. Vejvanovnského, H. I. F. von Bibera, P. J. Rittlera a ďalších. Komorný súbor Starck Compagnay nadväzuje na 400-ročnú tradíciu Jasnohorského telesa Trębaczy, najstaršieho známeho súboru svojho druhu v krajine. Súbor interpretuje starú hudbu na historických hudobných nástrojoch (reprezentačnej, svetskej i sakrálnej) a zaraďuje ju do kontextu historického i liturgického. Hudobníci sa ponárajú do neznámych vôd málo interpretovaných diel, ktoré im kladú často  vysoké nároky.

Medzinárodný festival Pro Musica Nostra pokračuje

Fanúšikovia klasickej hudby si budú môcť vychutnať hudobné výkony popredných slovenských i zahraničných umelcov aj v iných regiónoch Slovenska. Tam festival nadviaže s programom štvrtého ročníka.

V kraji palatína Thurzu i za krásami Šariša

Festival Pro musica nostra sa už po štvrtý raz vracia do okolia Žiliny. Pro musica nostra Thursoviensi rozozvučí v dňoch 10. – 18. júna historické priestory 8 miest Žilinského kraja. Orlové, Bytča, Gbeľany, Kysucké Nové Mesto, Žilina-Trnové, Budatín, Čadca a Rajec sú miesta, kde sa fanúšikovia klasickej hudby môžu tešiť. Nielen na skvelé výkony popredných slovenských i zahraničných umelcov  ale aj jedinečné historické priestory. Medzinárodný festival klasickej hudby Pro musica nostra Sarossiensi sa uskutoční aj v Prešovskom kraji. Jeho štvrtý ročník prinesie v termíne od 16. – 22. júna 2022 sedem koncertoch v siedmich mestách. Rozozvučí prekrásne historické pamiatky v Petrovanoch, Finticiach, Brežanoch, Hermanovciach, Hanušovciach nad Topľou, Fričovciach a v Prešove. Viac informácií o programe vám prinesieme v predstihu.

Zdroj foto: Hudobné centrum

Redakciu informovala Veronika Štubňová / Hudobné centrum, www.hc.sk

2 thoughts on “Jún v znamení Pro Musica Nostra už aj v Trnave

Comments are closed.

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Hľadáte tipy kam za kultúrou v týždni od 15. apríla 2024? Redakčný výber vám s tým opäť pomôže. Prinášame vám čerstvé tipy na zaujímavé kultúrne podujatia, ktoré prináša 16. týždeň roka 2024.

Read More
Translate »