Novinky

Tipy na výstavy: čo vidieť do konca mája

Tipy na výstavy: čo vidieť do konca mája 2022 / Kam na výstavu?

Máme pre vás aj zopár tipov na výstavy. Nuž, aby sme odľahčili článok s tipmi na koncertné a divadelné podujatia, rozhodli sme sa, že tie výstavné vám tento raz ponúkneme v samostatnom článku.

To, ktoré divadelné predstavenia za návštevu stoja a skvelé tipy na koncertné podujatia rôznych žánrov a divadelné predstavenia v posledný májový týždeň sme informovali v piatok. Nájdete ich TU. V tomto článku prinášame tipy, kam sa vybrať na výstavy či exkurzie. Z našich tipov výstav si vyberie každý. Priaznivci starých majstrov, moderného či úžitkového umenia, histórie a tradícií.

Fulla / Galéria Nedbalka / Kam na výstavu v Bratislave?
Ľ. Fulla - Fragmenty. Zdroj: Galéria Nedbalka

Na výstavu? Toto sú tipy pre západné Slovensko

Okrem tipov na trvajúce či končiace výstavy máme pre vás aj nové. Prvým tipom redakcie – kam v Bratislave je výstava diel Ľudovíta Fullu v Galérii Nedbalka pod názvom Fragmenty.  V tomto roku sme si pripomenuli 120. výročie narodenia Ľudovíta Fullu (*1902, †1980), zakladateľa slovenskej moderny. Práve on nepochybne patrí ku kľúčovým osobnostiam slovenského umenia 20. storočia. Výstava prezentuje jeho diela z rôznych tvorivých období. Všetky sú zo zbierky Galérie. Na výstave uvidíte vyše 100 diel mapujúcich 50 rokov jeho tvorby. Portréty a akty, maľba, kresba a ilustrácia, grafika, a tiež návrhy pre architektúru…

Druhým bratislavským tipom je v Zoya Gallery inštalovaná výstava Tiene a farby (viac o výstave sa dočítate TU). V modranskom Zoya Museum nájdete tiež zaujímavú výstavu Môj svet, o ktorej sme vás už informovali TU

Môj svet / Zoya Museum
Môj svet. Zdroj: Zoya Museum

Z výstavnej ponuky  Danubiana Meulensteen Art Museum sme vybrali dve. Prvá s názvom Ad Snijders (1929 – 2010) retrospektívne predstavuje diela Ad Snijdersa v okúzľujúcej premenlivosti. Súbor diel zo zbierky Gerarda Meulensteena predstavuje umelca nepochybných kvalít. Ten pokračuje v bohatých tradíciách modernej holandskej maľby i výbojných experimentoch členov skupiny Cobra. 

V Danubiane aj niečo pre deti

Druhou výstavou, ktorá upúta detského návštevníka sú Ilustrácie Boženy Plocháňovej. Vo svojich dokonalých, výtvarne čistých a úsmevne pokojných kresbách sa vždy usilovala o nadhľad nad všedným a namáhavým kolotočom života. Vnímala ho bez príkras, láskavo, povzbudivo a pozitívne. Svojimi vkusnými kresbami si vedela ľahko získať srdcia detského publika. Preto veľmi rada a s úspechom ilustrovala humorne ladenými obrázkami takmer všetky vtedajšie detské časopisy. Ako raz sama priznala, zatiaľ čo kreslený časopisecký humor bol pre ňu prácou, obživou a relaxáciou zároveň, kreslenie pre deti a ilustráciu detských kníh považovala za veľký sviatok.

Ilustrácie / Danubiana Museum / Kam v Bratislave na výstavu?
Ilustrácie Boženy Plocháňovej v Danubiane sú skvelým tipom pre detského návštevníka. Zdroj: Danubiana Meulensteen Art Museum

Radšej niečo z histórie?

Pre priaznivcov histórie dávame opäť do pozornosti výstavu Rimania a Slovensko na Bratislavskom hrade. Ďalším našim tipom je výstava venovaná Márii Terézii a červenokamenským Pálffyovcov v Sídelnej budove SNM.

Tip pre Nitru

Jednou z nových výstav na západnom Slovensku je výstava Malé radosti – obrazy Valentina Horbu Ponitrianskom múzeu. Valentin Horba je vo svojej tvorbe verný Juhočeskému kraju, predovšetkým rodnému Prácheňsku. Zaujíma ho najmä juhočeská krajina a objekty nachádzajúce sa v nej. Maliar sa neuspokojuje s realistickým stvárnením vidieka a jeho uhol pohľadu je netradičný. V jeho obrazoch nájdeme prvky naivného umenia a láskavého humoru. Horbove obrazy často dopĺňajú objekty, ktoré zdanlivo do krajiny alebo prostredia nepatria. Vytvárajú tak istý kontrapunkt, zároveň ich podčiarkujú, pretože sú bežnou súčasťou života, obyčajne v inom kontexte či súvislostiach. Jeho maľby sú jedinečné a nezameniteľné a je z nich cítiť ľahkosť a hravosť. Skrývajú v sebe veľa ľudskej múdrosti, životnej skúsenosti a vidia svet predovšetkým z optimistickejšej stránky.

Malé radosti – obrazy Valentina Horbu / Kam v Nitre na výstavu
Malé radosti – obrazy Valentina Horbu. Zdroj: Ponitrianske múzeum v Nitre

Nitra očami Valentína Horbu

Počas návštevy Nitry umelec vytvoril zaujímavý cyklus obrazov s dominantami mesta pod Zoborom. Predmetom maliarovho záujmu sa stalo staré mesto s historickými pamiatkami: hradom, kostolmi, synagógou, ulicami. Avšak na jeho obrazoch nájdeme aj modernejšie objekty: štadión, výškové budovy. Valentinovi Horbovi opäť nejde o realistický pohľad na svet, resp. mesto. Netrápi ho perspektíva. Na mesto sa díva zdanlivo naivnými detskými očami. Do prostredia zobrazeného na obrazoch vnáša drobné predmety, často majúce symbolický význam, alebo bytosti z rozprávok a sveta fantázie. Jeho Nitre v obrazoch nechýba komickosť a humor. Zdanlivá neopodstatnenosť drobných predmetov na obrazoch mení ich celkový význam. Hoci nie sú zaľudnené, nepôsobia smutno. Na maliarovej palete prevládajú pastelové farby, ktoré evokujú jas a dobrú náladu. Diváka vracajú do sveta detstva, harmónie, potešenia a malých každodenných radostí.

O Komenskom v Bratislave i na Myjave

Múzeum Slovenských národných rád v Myjave prináša výstavu k osobnosti Jána Amosa Komenského. Výstava Ako chcel zmeniť svet predstavuje návštevníkom jeho osobnosť, keďže si tento rok pripomíname 430. výročie narodenia tohto veľkého Európana. Mimochodom, výstavu Labyrint sveta mu venovala aj Univerzitná knižnica v Bratislave. Tu bratislavskú môžete navštíviť len do 28. mája 2022. Ak ste neboli, oplatí sa poponáhľať!

Tipy na zaujímavé výstavy na strednom Slovensku

Naše tipy začíname na Hrade Modrý Kameň. SNM – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň pripravilo naozaj zaujímavú výstavu Herci v školských laviciach. Herci – boli a stále sú miláčikmi múz a publika. Ich tváre poznáme z divadelných dosiek, filmového plátna, z televíznej obrazovky, ich hlasy znejú v dabovaných filmoch… Čo je však menej známe, je ich cesta za touto profesiou. Pozrieť si ju môžete do 30. júna 2022.

Herci v školských laviciach / SNM

Keď herci deťmi boli

Výstava „Herci v školských laviciach“ predstavuje popredných hercov Slovenského národného divadla z menej známej stránky. Od tých skôr narodených až po najmladšiu hereckú generáciu. Podobne ako my aj oni museli prejsť školskými lavicami. Zažívali svoje žiacke a študentské strasti a radosti. Zo školskej triedy viedli ich kroky nakoniec k umeleckému majstrovstvu a hereckej profesii. Prostredníctvom výstavných panelov vypovedajú o svojich žiackych a školských rokoch. Spomínajú na svojich učiteľov, zamýšľajú sa nad tým, čo im škola dala do vienka. Zaspomínali si Ladislav Chudík, Mária Kráľovičová, Štefan Kvietik, Soňa Valentová, Dušan Jamrich, Štefan Bučko, Maroš Kramár. Ale aj Jozef Vajda, Zuzana Fialová, Ľuboš Kostelný či Táňa Pauhofová. Výstavu Keď herci deťmi boli si môžete vďaka Múzeu školstva a pedagogiky pozrieť aj online.

Helen Tóth spája umenie s prírodou na výstave predĺženej do polovičky júna

Presunieme sa ďalej na sever. Predstavíme si aj naše tipy kam na výstavu v Banskej Bystrici. Príroda, stromy a konáre sú pre mladú výtvarníčku Helen Tóth témou i objektom. Niektoré z malieb tu majú svoju svetovú premiéru a výstava sa rozrastá aj mimo priestory galérie. Pod fotografiami nájdete koordináty, ktoré vás v prípade, že chcete, dovedú k vyfotenému objektu v prírode. Dva z nich sa nachádzajú do 20 km od Bystrice. Jej olejomaľby i fotografie land-artových inštalácií vrátane úplných noviniek nájdete do 19. júna v banskobystrickej Galérii A7 (A7 Gallery). Pozrieť si ju môžete každý pracovný deň v budove 365.labb. Nuž, zažite výlet do prírody a za umením súčasne.

Helen Toth v A7 Gallery / Kam v Banskej Bystrici na výstavu
Helen Tóth v A7 Gallery. Zdroj: A7 Gallery

Sneh, kameň, hviezda, strom v Bethlenovom dome

Vladimír Havlík a Rudolf Sikora – Sneh, kameň, hviezda, strom: tak znie náš ďalší tip na výstavu. Stredoslovenská galéria v Bethlenovom dome pred pár dňami odštartovala novú výstavu. Spoločná výstava Rudolfa Sikoru a Vladimíra Havlíka je priestorom pre konfrontáciu dvoch ciest. Pre oboch umelcov sú témy vzťahu ľudí k prírode a sebe navzájom a k zodpovednosti spoločné. Zatiaľ, čo sa Rudolf Sikorova dotýka pozície jednotlivca v kozme, Vladimír Havlík sa obracia k pospolitým vzťahom budovaným na základe nonspektakulárnych gest. Dôležitou kvalitou vystavených diel je ich priemyselná reprodukovateľnosť a schopnosť vypovedať o súčasnom svete.

Májový tip na dve výstavy v Čadci

Kysucké múzeum si pre návštevníkov Múzea Čadca pripravilo nové výstavy. Pestrosť ornamentálnej výzdoby na Kysuciach predstavuje interaktívna výstava Ornament. Návštevníci môžu pomocou drevených tvarov a farebných kried vytvárať a kresliť ornamenty na magnetických popisovateľných tabuliach. Druhá zaujímavá výstava s názvom Na ľudovú nôtu je návratom ku koreňom. Autori Anton Kadura a Eva ComorkováKadurová, sa prostredníctvom umenia snažia priblížiť slovenskú kultúru dnešnej generácií. Návštevníkov čakajú diela zhotovené z lipového dreva, ide o reliéfy a plastiky, ale aj maľba na plátno alebo drevo.

Krehká krása / Kysucké múzeum

Krehká krása a pravidlá stolovania v Kaštieli Radoľa

Kysucké múzeum pripravilo pre všetkých milovníkov úžitkového umenia, jemnosti a pôvabu výstavu porcelánu Krehká krása. Vystavené kúsky pochádzajú z obdobia prvej polovice 19. až druhej polovice 20. storočia. Môžete obdivovať napríklad čajové a kávové súpravy, jedálenské servisy či kalamár z roku 1838. Zaujímavá je nádoba na maslo s vrchnákom s bohatou plastickou výzdobou a zlátením a porcelánová svätenička s figurálnym motívom. Návštevníci sa tiež dozvedia, čo je porcelán, kto ho objavil a ako sa začala jeho výroba na európskom kontinente a v Čechách. Pre školákov sú pripravené aj tvorivé dielne Stolovanie – dejiny, pravidlá a etiketa. Na nich deti spoznajú, ako sa stolovalo v minulosti, aké zásady platili na hostinách a ako sa pri stole správame dnes. Popri tom sa zahrajú na návrhárov porcelánovej továrne a vyzdobia vlastný (papierový) tanier. Novučičkú výstavu až do polovice septembra nájdete v Kaštieli Radoľa.

Za starým umením na Zvolenský zámok

Minulý týždeň sme odporúčali návštevu Poštového múzea, Múzea mincí a medailí či Banského múzea. Tento raz je to návšteva Slovenskej národnej galérie v priestoroch Zvolenského zámku. Ponúka zaujímavé stále expozície. Priaznivcov sakrálneho umenia a ikonografie poteší expozícia Ikony na Slovensku. Je prehliadkou komornej zbierky ikon SNG. Poukazujú na dedičstvo stredovekého byzantského maliarstva, ktoré sa uchovali z prostredia pravoslávnych a grécko-katolíckych komunít severovýchodného a východného Slovenska. Dvojkou je expozícia venovaná dejinám európskeho maliarstva novoveku.

A čo výstavy na východnom Slovensku?

Keďže by sme neradi spomínali výstavné tipy z minulého týždňa, predstavujeme vám novinky. Tento raz si na svoje prídu milovníci histórie.

V hlavnej úlohe remeslo

Prvou zaujímavou výstavou na východnom Slovensku je výstava Páni majstri. Nájdete ju v SNM – Múzeum ukrajinskej kultúry. Návštevníci nahliadnu do tajomstiev ôsmich tradičných remesiel regiónu severovýchodného Slovenska. Prezentuje ľudovú výrobu košikárstva, korytárstva, debnárstva, hrnčiarstva, drotárstva, kováčstva, šindliarstva a kolárstva s dôrazom na jedinečnosť a individualitu zhotoviteľa. Okrem iného sa oboznámia s históriou remesiel, používaním náradia či vybavením jednotlivých dielní. Pozrieť si ju môžete do 12. júna 2022.

Páni majstri / SNM
Výstava Páni majstri v SNM - Múzeu ukrajinskej kultúry. Zdroj: SNM

Majstri hudobných nástrojov

Druhou výstavou je výstava Majstri hudobných nástrojov. Ponúka ju košická Galéria ÚĽUV. Prehliadka majstrovských diel slovenských výrobcov ľudových hudobných nástrojov je rozdelená na štyri tematické celky a to hudobné nástroje podľa zvuku. Návštevníci spoznajú nástroje v skupine aerofónov, idiofónov, chordofónov a membrafónov. Prostredníctvom predmetov zo zbierok Múzea ľudovej umeleckej výroby a SNM – Hudobného múzea sa zoznámia s ľudovou hudobnou kultúrou Slovenska.

O poľskej šabli v Košiciach

Treticu východoslovenských tipov uzatvára nová výstava v košickom Východoslovenskom múzeu. Historická účelová budova ponúka od 19. mája zaujímavú výstavu – Nezávislosť vybojovaná šabľou. Prezentuje jeden z dôležitých historických elementov poľskej národnej tradície a identity, poľskú šabľu. História poľskej šable tvorí neodmysliteľnú súčasť dejín poľského vojenstva od 17. po 20. storočie. Súčasťou inštalácie je niekoľko exemplárov šablí poľskej proveniencie zo zbierok militárií Východoslovenského múzea v Košiciach. Výstava sa koná pod záštitou veľvyslanca Poľskej republiky na Slovensku.

Nezabudnite si pozrieť aj naše staršie tipy na výstavy

K tipom na výstavu iste patrí už v jednom z minulých vydaní série, výstava Štefan Bubics v SNMSpišskom múzeu (viac o nej sa dočítate TU). Ale aj tie ostatné vo Východoslovenskom múzeu, Trebišovskom múzeu či v Tripolitane, ktoré nájdete v ostatných májových vydaniach našich tipov, ale aj napr. TU alebo TU.

 

Veríme, že sme vás inšpirovali.

Zdroj: slovenské múzeá a galérie – stále expozície a aktuálne výstavy

One thought on “Tipy na výstavy: čo vidieť do konca mája”

Comments are closed.

Národné divadlo Košice
Community Divadlo News PR

Činohra NDKE uvedie drámu zo súdneho prostredia. Rozhodovať o vine a nevine budú diváci

Činohra NDKE uvedie prvú premiéru sezóny. Ponúkne drámu zo súdneho prostredia. Rozhodovať o vine a nevine budú diváci…

Read More
Kam za kultúrou? Naše tipy od pondelka 7. októbra 2024
Culture Divadlo Eventy Folklór Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? Naše tipy od pondelka 7. októbra 2024

Na prahu nového týždňa tu pre vás všetkých máme ďalší diel tipov Kam za kultúrou. Ktoré sú naše tipy na týždeň od pondelka 7. októbra 2024?

Read More
Víťazi s medzinárodnou poroou / Maľba 2024
Community Culture Eventy Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Podpora mladého umenia pokračuje. Sú známi víťazi súťaže Maľba 2024

Podpora mladého umenia pokračuje. Sú známi víťazi súťaže Maľba 2024 a otvorená je aj výstava diel finalistov aktuálneho ročníka v Galérii Nedbalka…

Read More
Translate »