Novinky

Vyberáme: Čo prináša 17. týždeň 2022 v kultúre

Redakčný výber: kam za kultúrou / 17. týždeň roka 2022

Nový týždeň prináša nové kultúrne podujatia. Nesie sa v znamení premiéry, dvoch festivalov a početných koncertov či výstav. Ktoré sú tie "naj" na 17. týždeň roka 2022?

Od pondelka 25. apríla do nedele 1. mája ponúka kultúra na Slovensku početné podujatia. Či už máte radi klasickú hudbu, divadlo alebo výstavy. Neboli by sme to my, aby sme nemali opäť nové tipy pre najbližší, v poradí už 17. týždeň tohto roka. Kam teda za kultúrou?

Panstvo Downtown: Nová éra - slovenská premiéra / Kinotip pre 17. týždeň roka 2022

Kinotip - Panstvo Downtown

Najprv by sme mohli začať v kinách s jedným celoslovenským kinotipom. Z noviniek sme si vybrali historickú drámu. Priaznivcov úspešného TV seriálu Panstvo Downtown čaká 28. apríla v kinách siete CINEMAX či v Dome umenia Piešťany premiéra novučičkého filmu PANSTVO DOWNTOWN: NOVÁ ÉRA. TV seriál sa doposiaľ objavuje v programovej ponuke Českej televízie. Už prvá filmová verzia slávneho seriálu bola filmovým hitom. Tento raz prináša nové dobrodružstvá, na ktoré sa vydáme s rodinou Crawleyovcov a ich služobníctvom. A pôjde aj o pikantné tajomstvá z minulosti starej mamy Violet (Maggie Smith)… Otrasú základmi celej šľachtickej rodiny Crawleyovcov? Kým časť rodiny sa vydá na Francúzsku riviéru, vládu nad Downtonom preberá najstaršia Robertova dcéra Mary (Michelle Dockery). Tá sa musí vysporiadať s inváziou amerických filmárov, ktorí chcú na pôde nádherného zámku nakrútiť poriadny hollywoodsky film. A o zábavu je postarané!

17. týždeň roka 2022 prináša 15 kultúrnych tipov na východnom Slovensku

Tento raz začíname redakčný výber kultúrnych tipov na východnom Slovensku. Už v utorok štartuje tradičný medzinárodný festival Košická hudobná jar. Prinesie prvú dvojicu festivalových koncertov. Hudobná scéna oplýva aj dvojicou inožánrových koncertov. Do nášho odporúčania sa  prebojovali aj štyri zaujímavé predstavenia na doskách ŠDKE. Vybrali sme taktiež niekoľko nápadov kam na výstavu.

Nesmrteľné hity Michala Davida v Starej Ľubovni

Reklama
Košická hudobná jar 2022

Historicky prvýkrát do Starej Ľubovne prichádza koncertovať spevák a hitmaker Michal David s kapelou Kvatro. Všetky obľúbené piesne a jeho nesmrteľné hity vo fenomenálnej atmosfére koncertu zaznejú vo štvrtok 28. apríla v Športovej hale v Starej Ľubovni.

Košice s festivalom KHJ

V Košiciach začína 66. ročník medzinárodného festivalu Košická hudobná jar. Už v utorok ho odštartuje sláčikové kvarteto QUATUOR AROD s dielom Wolfganga Amadea Mozarta a Bélu Bartóka. Štvrtok 28. apríla prinesie zase šarmantný VEČER FRANCÚZSKEJ HUDBY. Po boku košických filharmonikov pod taktovkou šéfdirigenta Roberta Jindru sa predstaví klavirista Marek Kozák.

Hudobné tipy v Košiciach na 17. týždeň roka 2022 zakončí koncert Horkýže Slíže

Hudobné tipy pre východné Slovensko zakončíme na 17. týždeň roka 2022 koncertom iného žánru. Horkýže Slíže odpália svoju show po viac ako dvoch rokoch pandemického pôstu v piatok 29. apríla 2022. Dejiskom bude Spoločenský pavilón v Košiciach.

Štyri divadelné tipy v ŠDKE

Pre Košičanov máme aj štyri divadelné tipy rôznych žánrov. Štátne divadlo Košice pripravuje čo-to pre milovníkov opery, činohry a aj baletu. Pondelok 25.4. prinesie Utrpenie mladého Werthera v opernom poňatí Julesa Masseneta. Hlavného protagonistu opery WERTHER stvárni Peter Berger.

Priaznivcov Moliéra iste potešia v utorok inscenáciou ŠKOLA ŽIEN. Uprednostňujete antinihilistický román, sociálnu či politickú satiru a psychologickú drámu? Tipom pre vás môže byť alegória vykresľujúca katastrofálne dôsledky politického a morálneho nihilizmu. BESY Fjodora Mihailoviča Dostojevského ovládnu Historickú budovu ŠDKE už v stredu.

Fanúšikov baletu iste poteší predpremiéra nového titulu. Je ním nová autorská tanečná inscenácia EXTÁZA / OBRAZY O NEJ. Do programu sa dostáva v predpremiére vo štvrtok 28. apríla. Autorským projektom režiséra a choreografa Andreja Petroviča na hudbu Vladislava Šarišského divadlo vzdáva hold ženám. V prológu a štyroch obrazoch – Dievčenstvo, Matka, Čarodejnica a Kristka – uvidia diváci sólistov a zbor Baletu ŠDKE. Spoluúčinkovať budú deti z Detského baletného štúdia ŠDKE.

Radšej na výstavu?

Ak máte radi históriu zájdite na do SNM – Spišského múzea v Levoči na výstavu o košickom biskupovi Bubicsovi. Alebo do Trebišovského múzea, kde na vás čakajú tragické osudy 999 žien. Nezabudnite, 1. mája končí predĺžená výstava Grafika – jedno médium vo Východoslovenskej galérii. Nájdete tu aj ďalšiu končiacu výstavu Zo zbierky Márie Spoločníkovej: Predaukčná výstava diel výtvarného umenia a starožitností.

Kam na výstavy na východnom Slovensku? Tipy pre Tip na výstavu 17. týždeň roka 2022

Zaujímavou výstavou je tiež Ruka na konci ramena: (Spolu) práca v českom a slovenskom umení. Participatívne, sociálne, interaktívne či angažované projekty majú v českom a slovenskom umeleckom prostredí svoju históriu. Často však stoja na okraji záujmu. A hoci ich vytvorili renomovaní umelci, dlho akoby nikam nepatrili a nikto ich nedokumentoval.

Hovorí o spolupráci v umení

Výstava predstavuje české a slovenské projekty, ktoré vznikli vďaka dlhodobej spolupráci medzi umelcami a rôznymi skupinami našej spoločnosti. Autori vystavených prác sa zameriavajú na projekty, ktoré primárne nevznikajú s myšlienkou na vytvorenie umeleckého diela. Zmyslom je snaha zapojiť vybranú spoločenskú skupinu do procesu rovnocennej umeleckej spolupráce. Cieľom je tiež ponúknuť aktérom iný pohľad na problémy, s ktorými sa bežne stretávajú. Výstava ponúka nielen konkrétne projekty, ale aj príbehy, ktoré stoja za vznikom prác. Umelci ich vytvorili spoločne s ľuďmi zo sociálne vylúčených lokalít, seniormi, ľuďmi bez domova, zdravotne znevýhodnenými, s deťmi, či študentmi. Výstava predstavuje ucelenú koncepciu podoby a histórie tohto druhu (spolu)práce od polovice 20. storočia po súčasnosť. Pozrieť si ju môžete do 15. mája 2022.

Ruka na konci ramena / VSG

Na výstavy v Tripolitane

Tripolitana (Krajské múzeum v Prešove) ponúka trojicu zaujímavých aktuálnych výstav. Milovníkov histórie potešia dve z nich. Tá prvá Manévre v roku 1911 v okolí Stropkova a Svidníka a boje o mesto Stropkov v 1. svetovej vojne je o udalostiach v okolí Stropkova a Svidník. Nájdete ju do 30. júna v Kaštieli Stropkov, podobne ako ďalšiu výstavu o Stropkove. Mesto Stropkov, aj keď nestálo priamo v centre veľkých historických udalostí, má bohatú a zaujímavú históriu. Dejiny mesta odzrkadľujú archívne dokumenty Štátneho archívu v Prešove. Ten ich sprístupňuje na výstave pod názvom Stropkov v archívnych dokumentoch s podtitulom Veľké dejiny malého mesta. Pripravil ju Štátny archív v Prešove v spolupráci s Mestom Stropkov a Krajským múzeum v Prešove.

Sakrálne plastiky zo Šariša

Zaujímavou je aj výstava Viera ľudí do dreva vložená z oblasti sakrálneho umenia. Prezentuje ľudové sakrálne plastiky zo Šariša pochádzajúce zo zbierok kultúrnych inštitúcií Prešovského samosprávneho kraja a súkromných zberateľov. Výstava potrvá do 31. mája 2022.

Viera ľudí do dreva vložená / Tripolitana

Kam za kultúrou na strednom Slovensku

Ani tento týždeň nechýbajú na strednom Slovensku zaujímavé kultúrne podujatia. Ako prvé máme tipy pre priaznivcov klasickej hudby. Žilina sa počas celého týždňa stáva dejiskom medzinárodného festivalu Allegretto Žilina, ktoré píše aktuálne 31. ročník. Prináša celkom šesť rôznorodých koncertov a medzinárodné talenty zo šiestich krajín. Otvárací koncert v podaní ŠKO Žilina, mladého českého dirigenta a slovenskej hobojistky Anny Štrbovej je tu už v pondelok (viac TU). Ponúkne viacero komorných koncertov. Tým prvým bude dánsko-slovenský violončelovo-klavírny večer. Ďalší v podaní českých interpretov súboru Belfiato Quintet prinesie skvostnú dramaturgiu. Akordeón so zvukom trúbky splynú na francúzskom večere. Na svoje si prídu aj fanúšikovia vokálneho umenia na koncerte s chorvátsko-juhokórejskou dvojicou interpretov. Záver bude so starou hudbou s česko-slovenskými umelcami vrátane súboru Solamente Naturali. Viac o programe sa dozviete TU. Máme dobrú správu aj pre fanúšikov rapera Gleba. Svoj koncert odohrá Big Boy GLEB v Námestove 30. apríla 2022.

Do divadla na operu, operetu i činohru

Priaznivcov opery čaká v Štátnej opere v Banskej Bystrici týždeň v znamení Gaetana Donizettiho. Utorok patrí jeho FAVORITKE a štvrtok titulu DON PASQUALE.

Operetu tento týždeň už v sobotu zastúpi GRÓFKA MARICA Emmericha Kálmána. Ak operu a ani operetu nemusíte, máme tu niečo pre priaznivcov činohry. Tým je v apríli odpremiérovaný titul LEONCE A LENA SKD Martin. Nihilistická rozprávka Georga Büchnera v réžii Šimona Spišáka rozpráva ironický pseudorozprávkový príbeh o nude, úzkosti a umení ne/vládnuť. Dotýka sa neschopnosti schopných, vehemencii neschopných či úniku pred zodpovednosťou. Je tiež o tom, že v konečnom dôsledku to raz budeme musieť zobrať do vlastných rúk. V hlavných úlohách sa v utorok 26.4. predstavia Matej Babej (ako Leonce) a Zuzana Rohoňová (ako Lena). 

REKLAMA
AllegrettoZilina2022

Kam na výstavu na strednom Slovensku?

Ak máte radšej výstavy, máme pre vás tip na končiacu výstavu v priestoroch Drotárskeho pavilónu na Budatínskom hrade. Výstava Keď dláto vykúzli zlato prináša do 27. apríla 2022 pohľad na tvorbu oceňovaného žilinského rezbára Miroslava Ďuratného. Návštevníkom predstavuje takmer 100 diel najmä plastiky a reliéfy zo zbierok Považského múzea. Niektoré z nich ste mohli vidieť v Expozícii Jánošík a Terchová. V prípade, že ste doposiaľ nestihli, zájdite do Sobášneho paláca v Bytči na výstavu Remeslo má modré dno či do Gemersko-malohontského múzea. V Rimavskej Sobote na vás čaká trojica výstav. Tou prvou je 27. apríla končiaca výstava k 750. výročiu Rimavskej Soboty. Z novších spomeňme výstavu o Prenasledovaní Rómov v slovenskom štáte či fotograficky zachytené Kresťanstvo v Indii. A samozrejme, krásnu výstavu má aj Stredoslovenská galéria v Prétoriu. Je ňou Juraj Gavula – Vitálne formy.

20 tipov z kultúry pre 17. týždeň na západnom Slovensku

Naše tipy kam za kultúrou zakončíme tento raz na západnom Slovensku. Pre fanúšikov nielen klasickej či filmovej hudby máme 7 koncertných tipov. Vybrali sme aj 3 divadelné predstavenia a 10 nápadov kam zájsť na výstavu. Začneme s folklórom. Ak ho máte radi a žijete v Bratislave, máme pre vás tip. V utorok a stredu (26. a 27.4.) prichádza do DK Zrkadlový háj v Bratislave-Petržalke LÚČNICA s podujatím SLOVENSKÝ TRIPTYCH. Program 40-členného tanečného súboru, 14-členného orchestra a 5-člennej speváckej skupiny Umeleckého súboru Lúčnica sa inšpiruje ľudovou kultúrou. Konkrétne hudobno-tanečným umením a prácou slovenského obyvateľstva v troch základných sférach minulosti: tradičným pastierstvom, roľníctvom a remeselníctvom.

SLOVENSKÝ TRIPTYCH / US Lúčnica

Slovenská filharmónia v znamení debutu i návratu

Na priaznivcov klasickej hudby čaká viacero koncertov. Malá sála Slovenskej filharmónie hostí 26. apríla 2022 koncert s dielami Schumanna, Beethovena, Prokofieva, Liszta a Rosenblatta. Nesie sa v znamení debutu. Slávi ho tu trojica mladých umelcov: violončelistka Annabel Hauk a dvojica klaviristov: János Palojtay a Seho YoungKoniec pracovného týždňa prinesie do Koncertnej siene Slovenskej filharmónie koncert Wagner – Liszt – Berlioz. Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou dirigenta Emmanuela Villaumea. V rokoch 2009 až 2016 pôsobil ako šéfdirigent Slovenskej filharmónie. V súčasnosti je hudobným riaditeľom a šéfdirigentom PKF – Prague Philharmonia. Predstaví sa s programom, ktorý čerpá inšpiráciu v literatúre i v živote. Zaznie aj Fantastická symfónia Hectora Berlioza. Tú svojho času označil Leonard Bernstein ako prvú hudobnú psychedéliu. Stalo sa tak pre jej halucinogénnu a snivú podstatu. Svoju úlohu na tom zohral aj fakt, že samotný Berlioz napísal jej časť pod vplyvom ópia.

Pod Pyramídou symfonicky i filmovo

V piatok 29. apríla 2022 sa vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu uskutoční 8. koncert SOSR počas aktuálnej sezóny. Symfonický orchester Slovenského rozhlasu vystúpi pod taktovkou dirigenta Ondreja Lenárda. Úvod patrí Koncertu pre husle a orchester D dur Johanna Brahmsa. Sólového partu sa ujme huslista Jan Mráček. Nasledujúcim dielom programu je Symfónia č. 7 d mol Antonína Dvořáka.  Po Slovenskej filharmónii tento týždeň ovládne filmová hudba Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu. Na svojom koncerte filmovej hudby ho 30. apríla bratislavskému publiku sprostredkuje Pražský filmový orchester. Ten má vo svojom repertoári množstvo titulov širokej škály žánrov filmovej, televíznej a videohernej hudby.

Pár koncertných tipov iných žánrov

Máme tiež niekoľko hudobných tipov pre „inožánrovcov“. Priaznivci Zuzany Smatanovej by mali teraz spozornieť. So svojím bandom príde do Nového Mesta nad Váhom a 28. apríla 2022 tu odohrá svoj koncert Zuzany Smatanovej. Aj slovenská rocková skupiny Desmod sa vracia do slovenských hudobných klubov už v piatok 22. apríla. Po Bratislave a Prešove to bude aj Púchov. Stane sa tak 30. apríla v Queen´s Pube.

Od hudby k divadelným tipom

Z divadelných tipov máme pre tento týždeň tri. Prvým je premiéra v Sále opery a baletu SND – Rukopisy majstrov. Máme niečo aj z ľahšieho žánru či pre milovníkov tanečného divadla a skvelej hudby. Brilantná komédia svetoznámeho amerického autora Neila Simona, MILENEC v hlavnej úlohe s Martinom Mňahončákom poteší bratislavských divákov opäť v utorok 26.4.2022 o 19:00 hod. v DK Ružinov.

Milenec / Kam za kultúrou
Milenec. Zdroj: Teatro Wüstenrot

17. týždeň roka prináša premiéru

Premiéra RUKOPISY MAJSTROV v SND je jeden z našich naj tipov tohto týždňa! Zamierte na premiéru celkom nového titulu v repertoári Baletu SND. Balet SND prichádza už v piatok a v sobotu s premiérou výnimočného projektu. Komponovaný večer s názvom Rukopisy majstrov prináša javiskové diela v slovenskej premiére. Reprezentujú tvorbu štyroch významných svetových choreografov 20. a 21. storočia. Edwaard Liang, Craig Davidson, William Forsythe a Jerome Robbins disponujú charakteristickým a jedinečným pohybovým slovníkom. Tiež rôznym vnímaním tanečníkovho tela a individuálnym prístupom k spracovaniu tanečnej techniky do choreografického textu. Štyri jednodejstvové tanečné kompozície spája technická náročnosť, akcentovanie pohybovej estetiky a poetika. Tá sa odzrkadľuje najmä v súlade tanca a hudobnej predlohy.

Ambíciou programu je obohatiť repertoár o diela svetového moderného baletu. Sú síce pre interpretov veľkou výzvou, no pre publikum lákavou lahôdkou.

Predstavenie týždňa v STARS auditorium

Jedným z top podujatí týždňa je legenda CIGÁNI IDU DO NEBA. Sú tu v novučičkej strhujúcej podobe a dych vyrážajúcich tanečných scénach v podaní Slovenského divadla tanca. Plná lásky a túžby, slobody a voľnosti, virtuóznych cimbalových sól Ernesta Šarköziho a ostatných členov orchestra Cigánski diabli. Režisér a choreograf Ján Ďurovčík sa inšpiroval legendárnym príbehom moldavského režiséra Emila Loteanu, ktorý v 70. rokoch vypredával kiná a získaval ceny na filmových festivaloch. Pôvodný film je postavený na motívoch poviedok Maxima Gorkého a odohráva sa na severovýchode bývalej rakúsko-uhorskej monarchie. Organizátori sľubujú unikátne a originálne spojenie dvoch slovenských, no svetových umeleckých telies s prejavom spontánnej a živelnej kultúry kočovných Cigánov. Ako hudobno-tanečná feéria režiséra choreografa Jána Ďurovčíka prichádza na dosky novej kultúrnej a spoločenskej scény v Bratislave: STARS auditorium. Najbližšie už 29. apríla 2022 večer.

Kam na výstavu v Bratislave a okolí?

Fanúšikov výtvarného umenia iste poteší výstava Tiene a farby v bratislavskej ZOYA Gallery. Nezabudnite zájsť aj do SNG, kde 1. mája končí výstava Aktívna zóna.

Priaznivci popartu si na svoje prídu na výstave Môj svet v modranskom ZOYA Museum. Milovníkom histórie pripomíname výstavu Labyrint umení o Janovi Amosovi Komenskom v Univerzitnej knižnici v Bratislave či výstavu o Márii Terézii a Pálffyovcoch. Priaznivci popartu si na svoje prídu na výstave Môj svet v modranskom ZOYA Museum. Milovníkom histórie pripomíname výstavu Labyrint umení o Janovi Amosovi Komenskom a výstavu o Márii Terézii a Pálffyovcoch. Môžete ísť aj hlbšie do minulosti, až do antiky za Rimanmi. Poslednú šancu navštíviť dvojicu zaujímavých výstav v Tríbečskom múzeu v Topoľčanoch: Peniaze nesmrdia a Remeslo čierne a zlaté máte už len tento týždeň v Sídelnej budove SNM. Môžu ísť aj hlbšie do minulosti, až do antiky za Rimanmi. Poslednú šancu navštíviť dvojicu zaujímavých výstav v Tríbečskom múzeu v Topoľčanoch: Peniaze nesmrdia  a Remeslo čierne a zlaté máte už len tento týždeň.

Odporúčame pre 17. týždeň roka: Nevynechajte Danubianu!

Tento raz prichádzame aj s tipom navštíviť končiace výstavy v Danubiane. Prvou je výstava Pocit domova. Prezentuje tvorbu Zuzany Graus Rudavskej. Vo všetkých formách a podobách vie zachytiť tie najefemérnejšie a takmer neuchopiteľné pocity. Inšpiráciu čerpá v prírode. Tá nie je však v jej tvorbe prítomná prvoplánovo, ale vnútorne, podprahove, intuitívne.

Pocit Domova / Danubiana Tip na výstavu / 17. týždeň 2022
Výstavu Pocit Domova v Múzeu Danubiana nájdete do 1. mája 2022.
Pocit Domova / Danubiana / detail

Nadčasová tvorba génia Ondreja Rudavského

Tou druhou výstavou v Danubiane je taktiež 1. mája končiaca Escaping Reality s nadčasovou a veľmi originálnou tvorbou Ondreja Rudavského. V „srdci“ Danubiany nájdete exkluzívny prierez celou jeho tvorbou od konca 80-tch rokov až po súčasnosť. Sú to animované videoinštalácie v HDTV monitoroch, sochy, šperky, malé objekty, rozmanité skice. Nechýbajú ani veľkoplošné archívne tlače, ktoré dotvára akrylom, perom, kolážou, niekedy reliéfnymi a pohyblivými plastickými prvkami.

V dielach výtvarne zachytáva rozmanité podoby sna, fantázie a tajomnej hry súčasného sveta. Objavíte v nich metamorfózy nekonečnej predstavivosti, ale aj neustálych dialógov umenia a spoločnosti. Ondrej Rudavský ich pretavil do sugestívneho farebného výrazu, metaforickej reči a imaginatívnej hry symbolov a znakov. Často sprítomňuje silné zážitky a inšpirácie z americkej scény a duchovných hodnôt rodnej krajiny.

Escaping Reality / Danubiana / Tip na výstavu / 17. týždeň 2022
Pohľad na výstavu Escaping Reality. Zdroj: Danubiana

Veríme, že sme vás inšpirovali.

 

Zdroj: programy inštitúcií,  tlačové správy

One thought on “Vyberáme: Čo prináša 17. týždeň 2022 v kultúre”

Comments are closed.

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »