Novinky

Čerstvé tipy pre 18. týždeň roka 2022

Kam za kultúrou: čerstvé tipy pre 18. týždeň roka 2022

Nový týždeň volá po čerstvých tipov na kultúrne podujatia. Ani tento raz nechýbajú tipy na koncerty, divadelné novinky a výstavy. S čím prichádzame na 18. týždeň roka 2022?

Charakterizujú ho zaujímavé výstavy, viaceré koncerty festivalu Piano Days 2022, nesmrteľné hity OneRepublic či trojica premiér v troch slovenských divadlách. Spoznáme slovenskú Whitney Houston v novinke Divadla Nová scéna, muzikáli The Bodyguard.  Spišské divadlo si veselo i vážne pohovorí  ako je to, keď má jedna žena dvoch mužov! Svoje 75. výročie oslávi Štátne divadlo Košice prvou zo štyroch premiér. Aj to je top program pre 18. týždeň roka 2022!

Tipy pre západné Slovensko

Bohatú ponuku výstav prinášajú múzeá na západnom Slovensku. Tipom číslo jedna je Ponitrianske múzeum. Vo svojej pobočke v Zlatých Moravciach sprístupnilo 24. apríla 2022 výstavu Spomienka na Janka Kráľa. Tento rok sme si 24. apríla pripomenuli 200. výročie narodenia najrevolučnejšieho básnika štúrovskej generácie. Výstava potrvá iba do 28. mája 2022  a je vhodná pre žiakov a študentov ako doplnok k vyučovaniu slovenského jazyka a literatúry.

Janko Kráľ
Spomienka na Janka Kráľa

Druhým tipom je výstava v bratislavskej SNG: Motýľa nekúpiš. V rámci nej predstavuje SNG tvorbu umelcov strednej generácie slovenského súčasného umenia, ktorých diela obohatili zbierku SNG v roku 2021. V Esterházyho paláci bude 5. mája o 18,00 hod. Autorská prezentácia: Motýľa nekúpiš – Milan Tittel. Dielo Milana Tittela (1966) v dialógu s umelcom priblíži kurátor Aurel Hrabušický, autor textu v Tittelovej monografii Umenie nekúpiš z roku 2018.

Piano Days od Bratislavy cez Nitru a aj späť

Festival Piano Days 2022 spája aj tento rok viaceré mestá Slovenska (informujeme o ňom TU). Na západnom Slovensku ovládne Slovenskú filharmóniu. Tu 3. mája vystúpi klavirista Jakub Čižmarovič. Prinesie kombináciu slovenských tvorcov s ukrajinským skladateľom Myroslavom Skorykom a vojnovými sonátami Sergeja Prokofieva.

Pre obyvateľov Nitry a blízkeho okolia máme tip na 4. mája. V Nitrianskej galérii zaznie v rámci 2. ročníka Piano Days dvojica komorných koncertov. Prvý z nich odohrá Emanuel Maňuch a druhý Marek Lukáč.

Celý festival napokon uzavrie dvojica koncertov v Slovenskom rozhlase. Stane sa tak 8. mája 2022. Svoje recitály tu odohrajú Daniela VarínskaPeter Pažický.

Európske turné v Bratislave

Tento týždeň do Bratislavy zavítajú v rámci európskeho turné členovia kapely OneRepublic. Na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu zaznejú 7. mája ich nezabudnuteľné songy! Viac informácií nájdete TU.

Náš tip pre 18. týždeň je Bodyguard

Dlho očakávaná premiéra muzikálu The Bodyguard sa stáva realitou (informovali sme o tom TU)! Divadlo Nová scéna ho ponúka od 3 do 8. mája každý večer. Od verejných generálok, cez predpremiéry až po dvojicu premiér.

Ak si chcete oddýchnuť a pritom sa aj zabaviť, odporúčame Alternatívne divadlo GUnaGU. Uvedie 4. a 6. mája predstavenie Riaditeľky zemegule v hlavnej úlohe s execelentnou Božidarou Turzonovou. Komédia o normálnych ľuďoch, ktorí sa snažia vyznať v chaose súčasnosti a pritom sa nezblázniť. Noc na ministerstve zahraničných vecí. Tri upratovačky sa pri práci bavia o svojich životoch, milencoch a rozchodoch a popri tom majú zaručený recept, ako upratať dnešný rozhádzaný svet.

Mimoriadny Don Carlo v SND

Vo štvrtok 5.mája bude scéna Opery SND patriť Verdiho opere Don Carlo. Po prvý raz sa v SND predstaví medzinárodne uznávaný dirigent Juraj Valčuha. Podľa kritikov patrí k mimoriadnym zjavom. Je aj jedným z najvyhľadávanejších dirigentov súčasnosti. V spojení s Verdiho vrcholným dielom zaručuje strhujúci zážitok. Operný titul sa vracia po 3 rokoch s hviezdnym obsadením. V titulnej úlohe Don Carlo bude Tomáš Juhás, ďalej uvidíte Petra MikulášaJozefa Benciho či Jolanu FogašovúMoniku Fabianovú.

18. týždeň roka prináša aj na stredné Slovensko Piano Days a mnohé výstavy

Budúci týždeň, vo štvrtok 5. mája ovládne Piano Days aj Dom umenia Fatra v Žiline. Počas jedného večera zaznejú dva klavírne recitály v podaní špičkových umelcov Kamila Mihalova Ivana Šillera.

Priaznivcov opery iste poteší Štátna opera v Banskej Bystrici. V sobotu 7. mája prináša operu Eva českého skladateľa Josefa Bohuslava Foerstera. S ňou mala Štátna opera vystúpiť na Festivale OPERA 2022 (písali sme o tom TU). Opera Eva bola prvou inscenáciou Štátnej opery, ktorú uviedla pred vyše 60. rokmi.

Zaujímavou je aj jej ďalšia aktivita v nedeľu 8. mája ku Dňu matiek, a to koncert v rytme tanga.

Zrkadlo duše i insitné umenie. Výtvarné tipy pre 18. týždeň roka 2022

SNM – Etnografické múzeum v Martine otvorilo ešte 5. apríla pri príležitosti Svetového dňa Rómov výstavu Zrkadlo duše. Je vlastne výberom z výtvarnej tvorby Šarloty Bottovej. Výstava Zrkadlo duše už svojím symbolickým názvom prezrádza, že za portrétom sa skrýva viac, ako len vyobrazenie videného. Aj mladá rómska výtvarníčka Šarlota Bottová skladá portrétovanú osobu kúsok po kúsku. Vo svojich dielach zobrazuje portréty známych osobností, ale aj bežných ľudí zo svojho okolia, ktorí majú v tvári vpísaný život.

Insitné umenie z vojvodinskej Kovačice je známym pojmom. Maľované príbehy, bystré obrázky obdivujú už sedem desiatok rokov ľudia na všetkých kontinentoch. V Slovenskom národnom múzeu v Martine – Etnografickom múzeu sprístupnili 28. apríla 2022 tiež výstavu Pavel Hajko – Insitný maliar z Kovačice. Tento rok jubilujúci, 70-ročný umelec z Kovačice namaľoval svoj prvý obraz v roku 1973. Hlavným motívom obrazov insitného maliara Pavla Hajka je kohút. Toto zviera kraľuje dvorom v Kovačici, domove vojvodinských Slovákov. Ako hovorí srbské príslovie kde kohút nezaspieva, niet ani ľudí.

Pavel Hajko / Insitné umenie
Zdroj: Pavel Hajko
Príbeh nevesty / Gemersko-malohontské múzeum

Príbeh nevesty prináša Gemersko-malohontské múzeum

Gemersko-malohontské múzeum počas osláv Dni mesta Rimavská Sobota tiež sprístupní vernisážou 5. mája 2022 výstavu „Príbeh nevesty. Svadobné šaty zo zbierky Jany Mládek Rajniakovej“. Výstava prezentuje vývin svadobnej módy obdobia 20. až 90. rokov 20. storočia. Oku návštevníka neuniknú šaty, v ktorých sa žiadna nevesta nevydávala alebo tajne kúpené šaty, ktoré si nevesta obliekla na tajný cirkevný sobáš v roku 1972. Vystavujú aj ručne vyšívané svadobné šaty z roku 1928, ktoré sú zo zbierky Jany Mládek Rajniakovej najstaršie. Výstavu dopĺňajú odborné texty opisujúce vývin svadobného odievania, svadobných oznámení a svadobnej fotografie. AK si výstavu hneď nestihnete prezrieť alebo nie ste z Rimavskej Soboty a jej okolia, nevadí. Je to dobrý tip aj na letné potulky po Slovensku počas dovolenky. Výstava potrvá do 31. augusta 2022.

Kam na východnom Slovensku? Aktuálne tipy pre 18. týždeň roka 2022

Štátna filharmónia Košice bude 2. mája hostiť v Dome umenia otvárací koncert 2. ročníka Piano Days. Predstavia sa na ňom IvanDiana Buffovci.

V rámci Košickej hudobnej jari máme pre vás tip aj na symfonický koncert Mahlerov Titan. Uskutoční sa vo štvrtok 5. mája v Dome umenia. Jeho sólistom bude víťaz 70. ročníka Pražskej jari Václav Petr.

Prvá z premiér k oslave výročia ŠDKE

V rámci osláv 75. výročia Štátneho divadla Košice bude 3.mája premiéra súčasnej tanečnej drámy Orbis pictus. Nová baletná inscenácia v réžii Ondreja Šotha a choreografa Andreja Petroviča je multižánrovým projektom. Spája v sebe tanec, hudbu Giuseppe Verdiho a slová jedného z najväčších talianskych spisovateľov Alessandra Manzoniho. Prvá časť je príbehom Verdiho a jeho priateľa Manzoniho, ktorému Verdi venoval svoje Requiem. Druhú časť inscenácie s Verdiho Requiem tvorcovia venujú pamiatke obetí nezmyselnej vojny na Ukrajine. Na predstavení účinkujú sólisti Michaela Várady a Titusz Tóbisz spolu so šéfdirigentom Petrom Valentovičom. Predstavia sa aj herci Alena Ďuránová, Matej Marušin a Jakub Kuka.

Mahlerov Titán / KHJ 2022

Zaujímavá téma na javisku

Spišské divadlo prichádza koncom týždňa, a to 6. a 7. mája s dvojicou premiér komédie Muž mojej ženy od chorvátskeho autora Mira Gavrana. Tento autor má na konte desiatky divácky úspešných komédií, ktoré sa inscenovali po celom svete. Ako sa mohlo stať, že si jedna žena vzala dvoch mužov? Ako fungujú jednotlivé manželstvá? To dvaja podvedení muži prezradia v inscenácii humornými dialógmi v petržalskom a spišskom nárečí.

Dary a darcovia / Východoslovenské múzeum

Kam na výstavu v 18. týždeň roka 2022? Máme nový tip pre východné Slovensko.

Východoslovenské múzeum v Košiciach sprístupnilo koncom apríla výstavu Dary a darcovia. Výstavu realizujú pri príležitosti 150. výročia založenia Východoslovenského múzea v Košiciach. Okrem zbierkových predmetov výstava predstavuje aj osobnosti darcov, ktorí svojimi donáciami zveľadili zbierkové fondy múzea.

Snáď sme vás inšpirovali aj tento raz. Ale pamätajte už teraz, že 14. mája ovládne múzeá a galérie mimoriadne podujatie Európska noc múzeí a galérií. A budúci týždeň to bude náš tip číslo 1!

Zdroj: TS, programové ponuky divadiel, koncertných siení, múzeí a galérií

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Translate »