Novinky

Čo nové v kultúre prinesie posledný májový týždeň? Toto sú naše tipy!

Čo nové v kultúre prinesie posledný májový týždeň? Toto sú naše tipy!

Pred nami posledný májový týždeň a je na mieste, predstaviť si čo prináša v kultúre. Aj tento raz máme pre vás nové tipy kam na koncert či do divadla.

Nový týždeň volá po nových tipoch kam za kultúrou. Posledný májový týždeň prinesie kinopremiéru ikonickej La Travity z Londýna, ale aj krásno baletného umenia spojeného s módou. Prináša nielen činohernú premiéru, komédie či slávne muzikálové hity, ale aj koncerty iných žánrov. Týždeň sa nesie aj v znamení vrcholiacich festivalov hudobných jarí. Nuž, prajeme inšpiratívne čítanie!

Operné nebo príde do kín

Posledný májový týždeň prináša do slovenských kín kúsok operného neba. Tento raz v podobe históriou inšpirovanej inscenácie Verdiho evergreenu La Traviata. Záznam produkcie Kráľovskej opery v Londýne (Royal Opera House) poteší skvelým hudobným naštudovaním i výbornými hereckými a speváckymi výkonmi. Táto tradičná inscenácia Kráľovskej opery nedávno oslávila 25 rokov sa vracia pod taktovkou dirigenta Sira Richarda Eyra. Hlavné úlohy stvárnili Pretty Yende, Stephen Costello a Vladimir Stoyanov. Už v stredu 25. mája 2022 si ju môžete pozrieť v slovenských kinách siete CINEMAX.

Slovenské melódie Tatiany Hajzušovej

Redakčným tipom na online koncert je na Youtube profile Hudobného centra zverejnený koncert Slovenských melódií v podaní Tatiany Hajzušovej. Vznikol v rámci projektu Fórum mladých talentov, ktorý tvoria účastníci medzinárodných interpretačných súťaží. Je to aj cyklus komorných koncertov, ktorý organizuje Hudobné centrum s finančným prispením Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Cieľom je podpora mladých talentov zo Slovenskej republiky v oblasti hudobného umenia. Rovnako aj umožniť im zúčastniť sa na medzinárodných interpretačných súťažiach na Slovensku i v zahraničí. 

V rámci neho sa v sprievode klaviristu a dirigenta Opery SND Branka Ladiča predstavila sopranistka Tatiana Hajzušová. V ich podaní zaznela deviatka skladieb popredných slovenských skladateľov. Nájdete medzi nimi diela Mikuláša Schneider-Trnavského, Eugena Suchoňa, Dezidera Kardoša, Bartolomeja Urbanca a Ľuboša Bernátha.

Kam na západnom Slovensku v posledný májový týždeň?

Zaujímavých kultúrnych podujatí prináša posledný májový týždeň viac než dosť. Začneme festivalovými tipmi. Cíferská hudobná jar tento rok jubiluje. Do cíferského farského chrámu prinesie program s dielami Kupkoviča, Čajkovského a Haydna. Aktuálny 35. ročník privíta na záverečnom koncerte v nedeľu 29. mája exkluzívneho hosťa. Bude ním Štátny komorný orchester Žilina. Vystúpi pod taktovkou českého dirigenta Leoša Svárovského a sólistu, slovenského malého Mozarta, Tea Gertlera.

Koncertné tipy pre klasikov

Už v pondelok 23. mája si na svoje prídu fanúšikovia klasickej hudby. Malé koncertné štúdio Slovenského rozhlasu v Bratislave sa stane dejiskom koncertu Quasars Ensemble. Sólisti speváčka Eva Šušková a dirigent a klavirista Ivan Buffa vzdajú hold známemu biblickému Pavlovmu Hymnu na lásku. Koncert DIE LIEBE prináša aj jednu z najzaujímavejších jej hudobných spracovaní. Je ňou malá komorná kantáta Die Liebe, op. 14 poľského skladateľa Józefa Kofflera, ktorý sa stal obeťou tretej ríše. Umučili ho v koncentračnom tábore. Skladbu pokladajú za prvú dodekafonickú kompozíciu poľskej hudby. Dielo s názvom Unterirdisch od prvej dámy slovenskej experimentálnej scény Viery Janárčekovej siaha po najhlbších imaginárnych zvukových zdrojoch huslí a klavíra. Vytvárajú prirodzený protipól k žiarivým objektom dvojhviezdy Albireo pre klavírne duo, ktorých autorom je rakúsky skladateľ Daniel Oliver Moser. Magický dialóg dvoch duet kontrapunktuje s dvomi kontrastnými sólovými husľovými dielami Toshia Hosokawu – jeho lyrickou Elégiou a energicky poňatým vtáčím spevom Winter Bird.

Dozvuky Konvergencií

Vo štvrtok 26. mája sa v Moyzesovej sieni v Bratislave odohrá Epilóg Konvergencií dedikovaných hudbe Johannesa Brahmsa: BRAHMS VII – POSTSCRIPTUM. V podaní holandskej huslistky Frederieke Saeijs, violončelistu Jozefa Luptáka a gruzínskej klaviristky Nino Gvetadze to bude nielen Brahms. Na úvod koncertu symbolicky zaznie ukrajinská hudba tak, ako počas celého festivalu Brahms, ktorý sa konal v marci (písali sme o tom TU). Na programe je Husľová sonáta č. 2 A dur op. 100, ktorú inšpirovalo priateľstvo a možno aj láska. V Moyzesovej sieni zaznie aj Klavírne trio, op. 8, ktoré je prvým samostatným komorným opusom skladateľa. Spája v sebe mladícky vzlet i vzdor s odkazmi na piesne Beethovena a Schuberta. Z programu spomeňme aj poctu Johannesa Brahmsa Johannovi Sebastianovi Bachovi – Violončelovú sonátu č. 1 e mol.

Záver eduprojektu Schola 2022 bude aj s koncertom

Centrum starej hudby pozýva na recitál svetoznámeho beethovenovského špecialistu Ronalda Brautigama (viac o tom TU). V poslednú májovú nedeľu ponúkne v Zrkadlovej sieni bratislavského Primaciálneho paláca reprezentatívny program. Z Beethovenových sonát zaznie aj Sonáta Es dur, op. 7.

Čo v posledný májový týždeň ponúkajú iné žánre?

Priaznivci Pavla Hammela si na svoje prídu tento týždeň v troch slovenských mestách dvoch krajov. Spolu s hosťami zavíta v utorok 24. mája do Synagógy v Lučenci25. mája bude koncertovať užpiešťanskom Kine Fontána (viac informácií TU).

Nitranov poteší v utorok 24. mája open air koncert slovenskej vokálnej a cappella formácie FRAGILE (viac info TU). Jej koncerty sú neopakovateľným zážitkom výbornej hudby, podmanivého humoru a skvelej zábavy.

Sviatok priaznivcov pop opery

Známe formácia GIOIA sa venuje pop opere a pre priaznivcov tohto žánru sú známym menom. V zložení Matej Vaník, Martin Vetrák a Peter Ševčík sa chystajú na svoj galakoncert. Ten bude už 26. mája 2022 v priestoroch klubu Blue Note v Novom Meste nad Váhom. Lístky zoženiete TU.

Marián Varga Tribute

Našim tipom je aj spomienkový koncert k nedožitým 75. narodeninám Mariána Vargu. Svoje 70. narodeniny oslávil Marián Varga spolu s ďalšími umelcami mohutným koncertom v bratislavskom Istropolise, žiaľ ďalších narodenín sa už nedožil. To viedlo jeho priateľov k založeniu tradície Vargovských koncertov v Skalici. Marián Varga miloval Skalicu, svoje rodné mesto po celý život. V meste, v ktorom sa narodil ho aj pochovali.

Tohoročné stretnutie je poctou jeho blízkych k nedožitým 75 narodeninám. Spolu so speváčkou Evou Šuškovou, violončelistom Andrejom Gálom a herečkou Táňou Pauhofovou budú posúvať Mariánove hudobné témy do nových podôb. Organizátori preto pred koncertom pripravili pre všetkých návštevníkov koncertu vlastivednú vychádzku po krásach tohto mesta pod názvom Vargova Skalica. Bližšie informácie nájdete TU. Podujatie sa uskutoční 28. mája 2022 od 16:30 v Skalici.

40 rokov s Elánom

V utorok 24. mája 2022 čaká v priestoroch bratislavského výstaviska Incheba EXPO Arena na návštevníkov zaujímavý koncert. KLASIKA… ALEBO 40 ROKOV S ELÁNOM prinesie vystúpenia známych slovenských a českých spevákov a skupín naprieč generáciami. Na pódiu originálne prednesú pesničky hudobníka, skladateľa a speváka Jána Baláža. Okrem známych pesničiek skupiny Elán zaznejú aj skladby, ktoré autor pripravil pre iných. Od spevákov, cez skupiny, až po filmové a televízne projekty. Megakoncert obohatí vizuálna show, ktorá bude šľahačkou na narodeninovej torte. Vystúpia Olympic, Marta Jandová, Mária Čírová, Mirka Gális Partlová, Martina Šindlerová, Ingrid Kalmánová, Sagvan Tofi a Pepa Vojtek. Tešiť sa môžete aj na Joža Ráža, Vaša Patejdla, Mária Kulyho Kollára či Lukáša Adamca. Medzi účinkujúcimi bude aj formácia GIOIA, Miro Noga, Štefan Skrúcaný, Marián Greksa a Robo Opatovský.

Bratislava v znamení jazzu a swingu

Po swingovom majálese je tu ďalší taký večer. Nahoďte sa do dobových swingových šiat, či obleku a nájdite si čas na večer s hitmi Franka Sinatru. Najpopulárnejšie “swingovky” nezabudnuteľného Frankieho v štýlových aranžmánoch a outfitoch zaznejú v podaní Ľudo Kuruc Band. Dejiskom večera s hitmi Franka Sinatru je 27. mája 2022 bratislavská ADRIANA kaviareň. PS. Kolujú chýry, že, vraj, pre návštevníkov v dobovom swingovom oblečení, čaká prekvapenie na účet podniku. Lístky zakúpite iba online TU.

V Bratislave nás čaká pravidelný profilový koncert orchestra Bratislava Hot Serenaders! Na domovskej scéne v SD Nivy Bratislava zaznie 29. 5. o 19:00 hod. a ponúkne opäť to naj. Vstupenky naň zakúpite TU.

Alžbeta Báthory / Muzikál

Divadelné tipy máme tiež

Muzikálové spracovanie legendárneho príbehu krvavej grófky BÁTHORY prichádza tento týždeň do Levíc (viac o ňom píšeme v minulom vydaní seriálu Kam za kultúrou). Ovládne Športovú halu už v pondelok 23. mája 2022.

Škola rocku - ťahák týždňa

Ťahákom týždňa je aktuálne najväčší HIT svetových muzikálových scén ŠKOLA ROCKU / SCHOOL OF ROCK (o jej uvedení informujeme TU). V sobotu 28. mája 2022 večer ovládne Divadelnú sálu IUVENTA v Bratislave. Rozhodne, treba zažiť!

Skvelým divadelným zážitkom je aj ponuka bratislavskej scény STARS auditoriumposlednú májovú nedeľu. Prináša unikátne spojenie našich a svetových umeleckých telies v strhujúcej hudobno-tanečnej feérii Jána ĎurovčíkaCIGÁNI IDÚ DO NEBA“.

Posledný májový týždeň s premiérou baletu i módy

Štvrtok a piatok (26. a 27. mája 2022) prinesie niečo nielen pre ženy. Balet SND uvedie novinku – mimoriadne baletné predstavenie FASHION BALLET ´22. Balet a móda – dva samostatné umelecké druhy, ktoré percipienta prioritne oslovujú prostredníctvom zrakového vnemu. Sledovaním pohybu tiel tanečníkov dokážeme čítať zakódované príbehy, pozorovaním šiat v pohybe vnímame ich textúru, strih i pohnútku návrhára. Balet a móda podvedome kráčajú ruka v ruke od ich vzniku. V romantizme to boli hviezdne tanečnice, ktoré udávali módne trendy v Paríži. V 20. storočí pre baletné produkcie tvorili ikony ako Versace, Dior, Chanel a ďalší.

Fashion Ballet Gala ´22 predstaví štyri originálne javiskové tvary, ktoré sú výsledkom práce slovenských choreografov a módnych návrhárov.

Kam na strednom Slovensku v posledný májový týždeň?

Z regiónov stredného Slovenska prinášame tento raz koncertné tipy. Žilinský Dom umenia Fatra bude 26. mája hostiť zaujímavý koncert žilinských rodákov s ŠKO Žilina. Pôvodne sa mal koncert realizovať minulú sezónu. Žiaľ, pre protipandemické opatrenia sa nerealizoval. Priestory prepožičia projektu bývalých študentov žilinského konzervatória a žilinských rodákov, ktorí sa úspešne presadili doma i vo svete. Štátny komorný orchester v Žiline sa predstaví pod taktovkou dirigenta Adama Sedlického. Po štyroch rokoch sa podarilo získať aj najlepšieho svetového kontrabasistu súčasnosti. Je ním Roman Patkoló, držiteľ najprestížnejších ocenení – Pribinov kríž I. triedy, Krištáľové krídlo (SK) a Opus Klassik (DE). Hráčskou partnerkou Romana Patkoló bude gitaristka Miriam Rodriguez-Brüllová. Na programe sú diela Ludwiga van Beethovena, Georga Bizeta, Lea Brouwea a Silvie Bodorovej.

Bodka za Banskobystrickou hudobnou jarou

Zaujímavý je záverečný koncert 61. Banskobystrickej hudobnej jari. Prinesie svetskú a sakrálnu klasickú hudbu od baroka po 20. storočie. Večer v piatok 27.5.2022 o 19:00 hod. to bude na Námestí SNP koncert SMILLING STRING ORCHESTRA ČR / CIRCULUS – NOVÝ ZAČIATOK. Sláčikový orchester Smiling String Orchestra pôsobí pri Základnej umeleckej škole Střezina v Hradci Králové pod vedením dirigenta Mikuláša Ježka. Úspešne si buduje vlastnú tvár, výraz i pozíciu medzi ostatnými hudobnými formáciami. V roku 2017 vydal orchester svoje prvé CD s filmovou hudbou britskej skladateľky Rachel Portman, okrem iného držiteľky filmového Oscara. Názov tohto koncertu Circulus – nový začiatok, je totožný s názvom nového CD, ktoré orchester vydal len nedávno. Ich umenie a úspechy mesto Hradec Králové ocenilo v roku 2019 dvoma prestížnymi cenami. Udelením titulu Talent královéhradecké kultúry a najmä orchester sa stal laureátom výročnej kultúrnej ceny Hradecká múza.

Pavol Hammel zavíta aj na stredné Slovensko

Priaznivci Pavla Hammela si na svoje prídu tento týždeň v troch slovenských mestách, ale len v jednom meste stredného Slovenska. V sprievode klaviristu Petra Preložníka a gitaristu Juraja Buriana zavíta do Kina Kúpeľov Sliač už v piatok 27. mája. Okrem známych hitov odohrá aj skladby z najnovšieho albumu Srdce bez anjela (viac info TU).

V ten istý deň Banskobystričanov poteší tiež vokálna a cappella skupina FRAGILE svojim koncertom v Centre architekta L. E. Hudeca v Banskej Bystrici (viac info TU). S novou energiou a poriadnym rockovým nasadením prichádzajú do Banskej Bystrice aj Desmod & Robo Šimko. Už 27. mája 2022 odznejú v Aule SZU najlepšie songy z ich tvorby (viac info TU).

Kam na kultúru v regiónoch východného Slovenska?

Zopár tipov pre posledný májový týždeň máme aj pre východné Slovensko. Priaznivcov opery poteší Pucciniho TOSCA, ktorej najnovšia inscenácia na pôde Štátneho divadla Košice slávila premiéru len nedávno. Ak ste ju nestihli, už v utorok 24.5. máte príležitosť.

Nedávno malo premiéru aj baletné predstavenie ORBIS PICTUS (písali sme o tom TU). Prináša obrazy sveta, podoby života a odkaz úcty nevinným obetiam vojny na Ukrajine. Príbeh lásky, oddanosti a zraniteľnosti stojí na motívoch poézie veľkého talianskeho spisovateľa Alessandra Manzoniho. Hudobnou kulisou je hudba jeho priateľa a obdivovateľa Giuseppe Verdiho. Najbližšie sa na inscenáciu Ondreja Šotha a Andreja Petroviča môžete prísť pozrieť v ŠDKE už v stredu 25. mája.

V Košiciach hosťuje Martinské divadlo a týždeň prináša aj premiéru

Slovenské komorné divadlo Martin prichádza do Štátneho divadla Košice hosťovať s pomerne novou inscenáciou. Majú v nej miesto rôzne túžby, vášne, láska i sex i humor. Tri páry a tri svadby a tri živočíšne bytosti, ktoré sa stratia v nočnom lese medzi snom a realitou. Jedna z najlepších Shakespearových komédií SEN NOCI SVÄTOJÁNSKEJ vás poteší v Košiciach vo štvrtok 26. mája 2022. Piatok v Štátnom divadle Košice patrí slovenskej premiére divadelnej adaptácie slávneho filmu Lars von Trier: IDIOTI. Skupina intelektuálov provokuje, vyvoláva rozpaky, nečakané reakcie, rúca stereotypy a smeje sa malomeštianstvu. Kladú si tiež zaujímavé otázky…

Šarišsko-prešporský trojuholník

Na komornú komédiu chorvátskeho autora Mira Gavrana MUŽ MOJEJ ŽENY pozýva v sobotu 28.5. Spišské divadlo. V divadelnej úprave nás prenáša do spišsko-petržalskeho prostredia i nárečia. Východniar Žigo navštívi Petržalčana Krištofa a oznámi mu, že majú rovnakú ženu – Drahušku. Po prvotnom šoku hútajú ako si Drahušku podelia. Kto si ju nechá? Ako sa to vôbec mohlo stať, že si vzala oboch? Ako fungujú ich manželstvá? Aj to sa dozviete v echtovných dialógoch plných humoru v spišskom i petržalskom nárečí.

Divadlo je aj pre deti

Do divadla s deťmi. Aj tak by mohla vyzerať pozvánka na rozprávkové predstavenie v Štátnom divadle Košice. Dobrodružná baletná rozprávka DOKTOR JAJBOLÍ autorského dua Ondrej Šoth a Adrián Harvan vznikla na motívy rozprávky Hugha Loftinga Doctor Dolittle. Rozpráva o láske doktora k zvieratám i o ceste za záchranou opíc v Afrike. Pritom však musí čeliť nástrahám pirátov a ľudožrútov. Najbližšie už v nedeľu 29. mája 2022.

Doktor Jajbolí / ŠDKE
Doktor Jajbolí v Štátnom divadle Košice. Zdroj: ŠDKE

Tri koncertné tipy pre Košice: kam v posledný májový týždeň?

Prichádzame aj s trojicou tipov na koncert na východe. Košická hudobná jar vstupuje v na konci mája s dvojicou koncertov do svojho finále. Utorok 24. mája patrí v košickom Dome umenia VEČERU SLOVENSKEJ HUDBY a oslávi aj storočnicu SOZA. Bližšie o koncerte informujeme TU. Jeho sólistami budú huslista Milan Paľa, klarinetista Martin Adámek a klaviristka Katarína Paľová.

Katarína Paľová
Milan Paľa
Martin Adámek

Bodkou za festivalom Košická hudobná jar bude záverečný koncert v znamení Dvořákovej veľkolepej kantáty s názvom SVATEBNÍ KOŠILE. Bližšie o koncerte sa dočítate TU. Zaznie v podaní košických filharmonikov pod taktovkou dirigenta Zbyňka Müllera už vo štvrtok 26.5.2022.

Dirigent Zbyněk Müller v ŠFK. / Štátna filharmónia Košice
Hlavný hosťujúci dirigent Zbyněk Müller v ŠFK. Foto: David Hanko

Hosťom bude Český akademický zbor pod vedením zbormajster Michala Vajdu.

Český akademický zbor Brno

Sólových partov sa ujmú mladí vokálni interpreti: sopranistka Jana Sibera, tenorista Juraj Hollý a český basbarytonista Boris Prýgl.

Juraj Hollý
Juraj Hollý
Jana Sibera
Jana Sibera
Boris Prýgl
Boris Prýgl

Do tretice koncertných tipov na pôde košického Domu umenia tu máme PIANO SHOW inšpiratívneho slovenského klaviristu Jozefa Hollého. Stane sa tak v poslednú májovú nedeľu.

Veríme, že sme vás aj tentokrát inšpirovali a s našimi tipmi sme vám ulahodili.

Zdroj: programové ponuky a TS divadiel a koncertných siení

One thought on “Čo nové v kultúre prinesie posledný májový týždeň? Toto sú naše tipy!”

Comments are closed.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »