Novinky

Trebišov oddnes s novou výstavou -999- Morituri te salutant

Trebišov oddnes s novou výstavou -999- Morituri te salutant

V trebišovskom múzeu otvárajú už dnes, v piatok 25. marca 2022 novú výstavu. Presne v ten deň uplynie smutné výročie prvého transportu tisícky židovských žien z východného Slovenska na istú smrť. Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína si výstavou -999- Morituri te salutant pripomenie pamiatku žien prevezených transportmi smrtí do Osvienčimu.

Výstava s názvom -999- Morituri te salutant (Pozdravujú ťa tí, ktorí idú na smrť) bude sprístupnená od 25. marca do 2. októbra 2022. Vernisáž bude presne v deň 80. výročia prvého transportu židovských žien a dievčat zo zemplínsko-šarišskej župy do Osvienčimu. Organizátori ju venujú pamiatke a spomienke na ženy, hrdinky. Tieto obete holokaustu išli transportom v ústrety takmer istej smrti. Návštevníkov Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove čaká jedinečná výstava s autentickými exponátmi.

Trebišov oddnes s novou výstavou -999- Morituri te salutant

„Som jedna z 999, a toto je príbeh nás všetkých."

Streda 25. marca 1942 zmenila životy tisícky mladých židovských žien a dievčat z východného Slovenska. Práve v tento deň doručili štátne orgány vybraným dievčatám a ženám zemplínsko-šarišskej župy predvolania. Predvolania do koncentračného strediska v Poprade na základe §22 nariadenia č. 198/1941 Sl. z. Príslušníci Hlinkovej gardy nahnali ženy do dobytčích vagónov. Posledné, čo videli predtým, ako za nimi zatvorili dvere vagóna, bola stanica v Poprade.

„Netušili sme, že nás vezú do tábora smrti."

V popoludňajších hodinách zastavil vlak na rampe vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau v poľskom Oświęcime. Vystúpením z vlaku sa pre ženy začal boj o holý život. Niektoré z nich svoj boj prehrali, niektoré sa dočkali slobody. No jedno majú spoločné, pre to čo prežili, sú hrdinkami.

Tábor smrti Auschwitz - Birkenau
Vchod do vyhladzovacieho táboru Auschwitz II Birkenau. Zdroj: pzk net / Wikimedia Commons

Výstava s autentickým exponátom z Osvienčimu či replikou vagóna

Organizátori si pre návštevníkov výstavy pripravili mimoriadne silné exponáty. Vďaka spolupráci Trebišovského múzea s Národným Múzeom Auschwitz – Birkenau v Osvienčime vystavia autentické zbierkové predmety z tohto koncentračného tábora. „Návštevníci budú mať možnosť vidieť autentické predmety v konzervovanom stave, ktoré boli prezentované aj unikátnej výstave v Paríži,” informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. „Súčasťou výstavy bude aj replika vagónu používaných pri transportoch. Vo vagóne budú premietané fotografie zachytávajúce príchody transportov do vyhladzovacieho tábora v Osvienčime,” doplnila riaditeľka Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove Beáta Kereštanová.

Na expozícii bude aj 3D maketa trebišovskej synagógy

V rámci novej výstavy v Trebišove sa návštevníci dozvedia čo-to o židovskom obyvateľstve na Zemplíne. Na pretras sa dostane aj rok 1938, kedy sa začína postavenie židovského obyvateľstva v spoločnosti meniť a na povrch sa dostáva agresívnejší antisemitizmus. Výstava prinesie aj jedinečnú príležitosť vidieť 3D maketu trebišovskej synagógy, v ktorej budú nainštalované sakrálne predmety späté so židovským náboženstvom. Tieto predmety zapožičala Židovská náboženská obec Košice.

Trebišovská synagóga na pohľadnici
Trebišovská synagóga na pohľadnici. Zdroj: @kniha.trebisov / Facebook

Témou výstavy -999- Morituri te salutant sú aj Mengeleho pokusy

Jednou z tém výstavy sú pokusy na ženách, ktoré prevádzal neslávne známy anjel smrti – doktor Jozef Mengele. Oslobodenie tábora v Osvienčime v januári 1945 prinieslo vytúženú slobodu aj ženám z prvého slovenského transportu. Bojovali, aby prežili a prežili, aby povedali svetu o hrôzach, neľudských podmienkach a zaobchádzaní, o smrti. Ale aby povedali aj o priateľstve, opore, vytrvalosti či sile bojovať o prežitie. A výstava je pripomienkou brutálnych udalostí i spomienkou na ženy – hrdinky.

 

Zdroj: Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove

2 thoughts on “Trebišov oddnes s novou výstavou -999- Morituri te salutant

Comments are closed.

Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní (25/2024)

Kam za kultúrou v najbližšie dni? Odpoveďou sú festivaly a zaujímavé koncertné stretnutia pre malých a veľkých. TOTO sú naše TOP tipy!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni (25/2024)

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Translate »