Trebišov oddnes s novou výstavou -999- Morituri te salutant

Trebišov oddnes s novou výstavou -999- Morituri te salutant

V trebišovskom múzeu otvárajú už dnes, v piatok 25. marca 2022 novú výstavu. Presne v ten deň uplynie smutné výročie prvého transportu tisícky židovských žien z východného Slovenska na istú smrť. Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína si výstavou -999- Morituri te salutant pripomenie pamiatku žien prevezených transportmi smrtí do Osvienčimu.

Výstava s názvom -999- Morituri te salutant (Pozdravujú ťa tí, ktorí idú na smrť) bude sprístupnená od 25. marca do 2. októbra 2022. Vernisáž bude presne v deň 80. výročia prvého transportu židovských žien a dievčat zo zemplínsko-šarišskej župy do Osvienčimu. Organizátori ju venujú pamiatke a spomienke na ženy, hrdinky. Tieto obete holokaustu išli transportom v ústrety takmer istej smrti. Návštevníkov Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove čaká jedinečná výstava s autentickými exponátmi.

Trebišov oddnes s novou výstavou -999- Morituri te salutant

„Som jedna z 999, a toto je príbeh nás všetkých."

Streda 25. marca 1942 zmenila životy tisícky mladých židovských žien a dievčat z východného Slovenska. Práve v tento deň doručili štátne orgány vybraným dievčatám a ženám zemplínsko-šarišskej župy predvolania. Predvolania do koncentračného strediska v Poprade na základe §22 nariadenia č. 198/1941 Sl. z. Príslušníci Hlinkovej gardy nahnali ženy do dobytčích vagónov. Posledné, čo videli predtým, ako za nimi zatvorili dvere vagóna, bola stanica v Poprade.

„Netušili sme, že nás vezú do tábora smrti."

V popoludňajších hodinách zastavil vlak na rampe vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau v poľskom Oświęcime. Vystúpením z vlaku sa pre ženy začal boj o holý život. Niektoré z nich svoj boj prehrali, niektoré sa dočkali slobody. No jedno majú spoločné, pre to čo prežili, sú hrdinkami.

Tábor smrti Auschwitz - Birkenau
Vchod do vyhladzovacieho táboru Auschwitz II Birkenau. Zdroj: pzk net / Wikimedia Commons

Výstava s autentickým exponátom z Osvienčimu či replikou vagóna

Organizátori si pre návštevníkov výstavy pripravili mimoriadne silné exponáty. Vďaka spolupráci Trebišovského múzea s Národným Múzeom Auschwitz – Birkenau v Osvienčime vystavia autentické zbierkové predmety z tohto koncentračného tábora. „Návštevníci budú mať možnosť vidieť autentické predmety v konzervovanom stave, ktoré boli prezentované aj unikátnej výstave v Paríži,” informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. „Súčasťou výstavy bude aj replika vagónu používaných pri transportoch. Vo vagóne budú premietané fotografie zachytávajúce príchody transportov do vyhladzovacieho tábora v Osvienčime,” doplnila riaditeľka Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove Beáta Kereštanová.

Na expozícii bude aj 3D maketa trebišovskej synagógy

V rámci novej výstavy v Trebišove sa návštevníci dozvedia čo-to o židovskom obyvateľstve na Zemplíne. Na pretras sa dostane aj rok 1938, kedy sa začína postavenie židovského obyvateľstva v spoločnosti meniť a na povrch sa dostáva agresívnejší antisemitizmus. Výstava prinesie aj jedinečnú príležitosť vidieť 3D maketu trebišovskej synagógy, v ktorej budú nainštalované sakrálne predmety späté so židovským náboženstvom. Tieto predmety zapožičala Židovská náboženská obec Košice.

Trebišovská synagóga na pohľadnici
Trebišovská synagóga na pohľadnici. Zdroj: @kniha.trebisov / Facebook

Témou výstavy -999- Morituri te salutant sú aj Mengeleho pokusy

Jednou z tém výstavy sú pokusy na ženách, ktoré prevádzal neslávne známy anjel smrti – doktor Jozef Mengele. Oslobodenie tábora v Osvienčime v januári 1945 prinieslo vytúženú slobodu aj ženám z prvého slovenského transportu. Bojovali, aby prežili a prežili, aby povedali svetu o hrôzach, neľudských podmienkach a zaobchádzaní, o smrti. Ale aby povedali aj o priateľstve, opore, vytrvalosti či sile bojovať o prežitie. A výstava je pripomienkou brutálnych udalostí i spomienkou na ženy – hrdinky.

 

Zdroj: Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove

One thought on “Trebišov oddnes s novou výstavou -999- Morituri te salutant”

Comments are closed.

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
Vianoce 2022 v Štátnej filharmónii Košice
Hudba Koncerty News Odporúčame Podujatia PR

Vianoce 2022 v košickej filke

Advent a Vianoce 2022 oslávite aj v košickej filke! V predvianočnom období pre svojich návštevníkov prichystali päticu atraktívnych adventno-vianočných koncertných stretnutí. Poďte sa pozrieť, čo vás čaká do Vianoc v košickom Dome umenia. Štátna filharmónia Košice pripravila pre svojich návštevníkov niekoľko rozmanitých vianočných podujatí. Aký bude Advent a Vianoce 2022 s košickou filkou? Decembrové dni […]

Read More
Translate »