Trebišov oddnes s novou výstavou -999- Morituri te salutant

Trebišov oddnes s novou výstavou -999- Morituri te salutant

V trebišovskom múzeu otvárajú už dnes, v piatok 25. marca 2022 novú výstavu. Presne v ten deň uplynie smutné výročie prvého transportu tisícky židovských žien z východného Slovenska na istú smrť. Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína si výstavou -999- Morituri te salutant pripomenie pamiatku žien prevezených transportmi smrtí do Osvienčimu.

Výstava s názvom -999- Morituri te salutant (Pozdravujú ťa tí, ktorí idú na smrť) bude sprístupnená od 25. marca do 2. októbra 2022. Vernisáž bude presne v deň 80. výročia prvého transportu židovských žien a dievčat zo zemplínsko-šarišskej župy do Osvienčimu. Organizátori ju venujú pamiatke a spomienke na ženy, hrdinky. Tieto obete holokaustu išli transportom v ústrety takmer istej smrti. Návštevníkov Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove čaká jedinečná výstava s autentickými exponátmi.

Trebišov oddnes s novou výstavou -999- Morituri te salutant

„Som jedna z 999, a toto je príbeh nás všetkých."

Streda 25. marca 1942 zmenila životy tisícky mladých židovských žien a dievčat z východného Slovenska. Práve v tento deň doručili štátne orgány vybraným dievčatám a ženám zemplínsko-šarišskej župy predvolania. Predvolania do koncentračného strediska v Poprade na základe §22 nariadenia č. 198/1941 Sl. z. Príslušníci Hlinkovej gardy nahnali ženy do dobytčích vagónov. Posledné, čo videli predtým, ako za nimi zatvorili dvere vagóna, bola stanica v Poprade.

„Netušili sme, že nás vezú do tábora smrti."

V popoludňajších hodinách zastavil vlak na rampe vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau v poľskom Oświęcime. Vystúpením z vlaku sa pre ženy začal boj o holý život. Niektoré z nich svoj boj prehrali, niektoré sa dočkali slobody. No jedno majú spoločné, pre to čo prežili, sú hrdinkami.

Tábor smrti Auschwitz - Birkenau
Vchod do vyhladzovacieho táboru Auschwitz II Birkenau. Zdroj: pzk net / Wikimedia Commons

Výstava s autentickým exponátom z Osvienčimu či replikou vagóna

Organizátori si pre návštevníkov výstavy pripravili mimoriadne silné exponáty. Vďaka spolupráci Trebišovského múzea s Národným Múzeom Auschwitz – Birkenau v Osvienčime vystavia autentické zbierkové predmety z tohto koncentračného tábora. „Návštevníci budú mať možnosť vidieť autentické predmety v konzervovanom stave, ktoré boli prezentované aj unikátnej výstave v Paríži,” informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. „Súčasťou výstavy bude aj replika vagónu používaných pri transportoch. Vo vagóne budú premietané fotografie zachytávajúce príchody transportov do vyhladzovacieho tábora v Osvienčime,” doplnila riaditeľka Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove Beáta Kereštanová.

Na expozícii bude aj 3D maketa trebišovskej synagógy

V rámci novej výstavy v Trebišove sa návštevníci dozvedia čo-to o židovskom obyvateľstve na Zemplíne. Na pretras sa dostane aj rok 1938, kedy sa začína postavenie židovského obyvateľstva v spoločnosti meniť a na povrch sa dostáva agresívnejší antisemitizmus. Výstava prinesie aj jedinečnú príležitosť vidieť 3D maketu trebišovskej synagógy, v ktorej budú nainštalované sakrálne predmety späté so židovským náboženstvom. Tieto predmety zapožičala Židovská náboženská obec Košice.

Trebišovská synagóga na pohľadnici
Trebišovská synagóga na pohľadnici. Zdroj: @kniha.trebisov / Facebook

Témou výstavy -999- Morituri te salutant sú aj Mengeleho pokusy

Jednou z tém výstavy sú pokusy na ženách, ktoré prevádzal neslávne známy anjel smrti – doktor Jozef Mengele. Oslobodenie tábora v Osvienčime v januári 1945 prinieslo vytúženú slobodu aj ženám z prvého slovenského transportu. Bojovali, aby prežili a prežili, aby povedali svetu o hrôzach, neľudských podmienkach a zaobchádzaní, o smrti. Ale aby povedali aj o priateľstve, opore, vytrvalosti či sile bojovať o prežitie. A výstava je pripomienkou brutálnych udalostí i spomienkou na ženy – hrdinky.

 

Zdroj: Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove

One thought on “Trebišov oddnes s novou výstavou -999- Morituri te salutant”

Comments are closed.

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane. „Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete […]

Read More
Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Allegretto Žilina 2023
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko. Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký […]

Read More
Translate »