V trebišovskom múzeu otvárajú už dnes, v piatok 25. marca 2022 novú výstavu. Presne v ten deň uplynie smutné výročie prvého transportu tisícky židovských žien z východného Slovenska na istú smrť. Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína si výstavou -999- Morituri te salutant pripomenie pamiatku žien prevezených transportmi smrtí do Osvienčimu.
Výstava s názvom -999- Morituri te salutant (Pozdravujú ťa tí, ktorí idú na smrť) bude sprístupnená od 25. marca do 2. októbra 2022. Vernisáž bude presne v deň 80. výročia prvého transportu židovských žien a dievčat zo zemplínsko-šarišskej župy do Osvienčimu. Organizátori ju venujú pamiatke a spomienke na ženy, hrdinky. Tieto obete holokaustu išli transportom v ústrety takmer istej smrti. Návštevníkov Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove čaká jedinečná výstava s autentickými exponátmi.
„Som jedna z 999, a toto je príbeh nás všetkých."
Streda 25. marca 1942 zmenila životy tisícky mladých židovských žien a dievčat z východného Slovenska. Práve v tento deň doručili štátne orgány vybraným dievčatám a ženám zemplínsko-šarišskej župy predvolania. Predvolania do koncentračného strediska v Poprade na základe §22 nariadenia č. 198/1941 Sl. z. Príslušníci Hlinkovej gardy nahnali ženy do dobytčích vagónov. Posledné, čo videli predtým, ako za nimi zatvorili dvere vagóna, bola stanica v Poprade.
„Netušili sme, že nás vezú do tábora smrti."
V popoludňajších hodinách zastavil vlak na rampe vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau v poľskom Oświęcime. Vystúpením z vlaku sa pre ženy začal boj o holý život. Niektoré z nich svoj boj prehrali, niektoré sa dočkali slobody. No jedno majú spoločné, pre to čo prežili, sú hrdinkami.
Výstava s autentickým exponátom z Osvienčimu či replikou vagóna
Organizátori si pre návštevníkov výstavy pripravili mimoriadne silné exponáty. Vďaka spolupráci Trebišovského múzea s Národným Múzeom Auschwitz – Birkenau v Osvienčime vystavia autentické zbierkové predmety z tohto koncentračného tábora. „Návštevníci budú mať možnosť vidieť autentické predmety v konzervovanom stave, ktoré boli prezentované aj unikátnej výstave v Paríži,” informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. „Súčasťou výstavy bude aj replika vagónu používaných pri transportoch. Vo vagóne budú premietané fotografie zachytávajúce príchody transportov do vyhladzovacieho tábora v Osvienčime,” doplnila riaditeľka Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove Beáta Kereštanová.
Na expozícii bude aj 3D maketa trebišovskej synagógy
V rámci novej výstavy v Trebišove sa návštevníci dozvedia čo-to o židovskom obyvateľstve na Zemplíne. Na pretras sa dostane aj rok 1938, kedy sa začína postavenie židovského obyvateľstva v spoločnosti meniť a na povrch sa dostáva agresívnejší antisemitizmus. Výstava prinesie aj jedinečnú príležitosť vidieť 3D maketu trebišovskej synagógy, v ktorej budú nainštalované sakrálne predmety späté so židovským náboženstvom. Tieto predmety zapožičala Židovská náboženská obec Košice.
Témou výstavy -999- Morituri te salutant sú aj Mengeleho pokusy
Jednou z tém výstavy sú pokusy na ženách, ktoré prevádzal neslávne známy anjel smrti – doktor Jozef Mengele. Oslobodenie tábora v Osvienčime v januári 1945 prinieslo vytúženú slobodu aj ženám z prvého slovenského transportu. Bojovali, aby prežili a prežili, aby povedali svetu o hrôzach, neľudských podmienkach a zaobchádzaní, o smrti. Ale aby povedali aj o priateľstve, opore, vytrvalosti či sile bojovať o prežitie. A výstava je pripomienkou brutálnych udalostí i spomienkou na ženy – hrdinky.
Zdroj: Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove
2 thoughts on “Trebišov oddnes s novou výstavou -999- Morituri te salutant”
Comments are closed.