Novinky

Viete kam za kultúrou v posledný februárový týždeň?

Kam za kultúrou

Posledný februárový týždeň prináša bohatý program divadiel, kín, koncertných domov i výstavných sieni. Nesie sa v znamení viacerých premiér a derniér. Prináša známe i menej známe tituly, diela školského povinného čítania či rozprávky. Kam za kultúrou na východnom, strednom a západnom Slovensku?

Je tu pondelok a s ním prichádza ďalší týždenný výber redakcie, kam za kultúrou na východnom, strednom a západnom Slovensku. Aj dnes Vám ponúkame v týždni od 21  do 27. februára 2022 naše tipy. Po minulé razy sme začínali na západnom Slovensku, dnes začneme zase na východnom. V osobitom článku prinášame aj zopár tipov na kultúra doma. Zajtra prinesieme aj tipy kam na výstavu.

V severskom duchu, o histórii a živote

Kam za kultúrou na východnom Slovensku? Metropola východu prináša pre svojich návštevníkov zaujímavý program. Toto je zopár našich tipov.

Operné Utrpenie mladého Werthera ovládne Košice

Utrpenie mladého Werthera, román J. W. Goetheho o ušľachtilom a vášnivom mládencovi, ktorý sa zmieta v strastiach nešťastnej lásky, až si napokon zvolí dobrovoľnú smrť. Tento príbeh pozná  zo školských čias každý z nás. Werther sa stal stelesnením nespútanej citovosti, ktorá sa oslobodzuje z pút spoločenských konvencií. Za svoju vnútornú slobodu však zaplatil tragickou osamelosťou. V opernom poňatí Julesa Masseneta sa príbeh WERTHER už túto stredu (23.2.2022) odohrá v Historickej budove ŠDKE.

Werther / Opera ŠDKE / Kam za kultúrou
Jules Massenet: Werther. Zdroj: ŠDKE

Jules Massenet vo svojej hudbe strhujúco vyjadril extázu ľúbostného opojenia i beznádejný smútok nenaplnenej túžby. Do popredia pritom postavil postavu Charlotty, ktorej predobrazom sa stala jedna z Goetheho mladíckych lások. Pôvabná a múdra dievčina sa odrieka svojej lásky k Wertherovi, zachovávajúc vernosť manželovi. Svoje city sa odhodlá  prejaviť až vtedy, keď už je na všetko neskoro…

Pod taktovkou Vinicius Kattaha sa v hlavných úlohách predstavia Myroslava Havryliuk, Veronika Bílová a v titulnej postave Michal Lehotský.

Klasika so severským šarmom

Štátna filharmónia Košice pripravuje na  24.2.2022 opäť zaujímavý koncert. V klasickom duchu, no so severským šarmom. Tento raz bude koncert s programom HAYDN – SCHUMANN – BRAHMS dirigovať islandský dirigent Gudni A. Emilsson, ktorý sa od roku 2017 na pódium ŠFK pravidelne vracia.

Henri Sigfridsson / Kam za kultúrou / Pripomienka výročia Josepha Haydna
Fínsky klavirista Henri Sigfridsson bude mať košickú premiéru. Zdroj: ŠfK

Po boku košických filharmonikov sa pod jeho taktovkou sólisticky predstaví fínsky klavirista a profesor Folkwang Universität der Künste Henri Sigfridsson.

S poctou Haydnovi

V Košiciach na návštevníkov čakajú  aj diela klasikov. Otvorí ho Symfónia č. 88 G dur Josepha Haydna. Na rodinného priateľa Roberta Schumanna nadviaže práve Schummanov jediný klavírny koncert. Koncert pre klavír a orchester a mol predstavuje skôr lyrickú meditáciu, vrúcny dialóg medzi klavírom a orchestrom, než búrlivé virtuózne dielo. Hýri invenciou, sviežosťou a krásou. Zo Schummanových diel zaznie aj Ouvertúra, scherzo a finále, op. 52. Koncert akosi cyklicky uzatvorí Johannes Brahms a jeho Variácie na Haydnovu tému, op. 56a. K Haydnovej téme z druhej časti Haydnovho Divertimenta B dur vytvoril Brahms osem fascinujúcich variácií. Brahms, majster variačnej skladateľskej techniky, v diele podčiarkol dôležitosť dychových nástrojov, ktoré tému uvádzajú. Nadchýna sa nielen komplikovaným polyfonickým pradivom, ale aj množstvom premenlivých nálad a pôsobivou orchestrálnou farebnosťou. Variácie dokazujú skladateľovu nesmiernu predstavivosť a invenciu.

Predznamená koncert ŠfK a severskej dvojici v Ansbachu

V podaní ŠfK a dvojicou uznávaných severských hudobníkov získa v Košiciach tento program zaiste nový, nepoznaný a mimoriadne sympatický náboj  V tom istom zložení a s tým istým programom mala ŠfK podľa informácii Theater Ansbach vystúpiť 31.3.2022 na svojom koncerte v historickom bavorskom meste Ansbach. Žiaľ, koncert zrušili.

Kam za kultúrou v Prešove

Z bohatých dejín mesta

Z  programu prešovských scén sme pre milovníkov histórie vybrali spomienkový večer na umelcov, ktorí z Prešova pochádzali alebo v ňom pôsobili. Cyklus Stretnutí na 49. rovnobežke pokračuje už svojim 4. ročníkom. Najbližšie 25.2.2022 na svojej domovskej scéne v Divadle VIOLA. Témou bude humanistický básnik JAKUB JAKOBEUS. Čo spája Jakuba Jakobea s Prešovom? A aké stopy v meste zanechal? Aj o tom sa dozviete počas večera. Dobový šat dá stretnutiu i čembalo, na ktorom bude hrať hudobná hostka Agnesa Ferienčíková. Večerom už tradične sprevádzajú Andrea Sivaničová a Soňa Pariláková.

Kam s deťmi v Prešove?

Deti, zoberte rodičov a starých rodičov, a vy rodičia svoje deti či starí rodičia vnúčence do prešovského divadla VIOLA. Príde tam ALADÍN s Džinom ukrytým v lampe. Že rozprávku poznáte? Ale spievajúcu práčku asi nepoznáte.  Na vaše deťúrence čakajú veľké bábky, rozihraní herci, živá kapela a bláznivé tance. Nuž, 26.2.2022 hurá do divadla!

Prečo sa oplatí žiť? Zodpovie Miro Noga

V Divadle VIOLA sa 27.2.2022 môžete tešiť na svetovo úspešnú hru Duncana Macmillana a Jonnyho Donahoea VŠETKY ÚŽASNÉ VECI. Uvidíte ju v podaní skvelého Mira Nogu.  Pútavá monodráma rozpráva o živote muža, ktorý vyrástol v tieni opakovaných pokusov svojej mamy o samovraždu. Hovorí príbeh milujúceho syna, ktorý sa rozhodol vytvoriť zoznam všetkého úžasného, čo na tomto svete je. Chcel tým svojej depresívnej mame dokázať, že každý deň môže objaviť niečo nové, pre čo stojí za to žiť. Podarí sa mu presvedčiť nielen ju ale aj seba samého? Hoci je hra veľmi dojímavá, nečakajte dušu drásajúcu tragédiu. Práve naopak.

Ahasver / Spišské divadlo / Kam za kultúrou

Spišské divadlo s premiérou i rozprávkou

Spišské divadlo prichádza s novým titulom, hrou AHASVER. Doposiaľ neinscenovaná dramaticko-básnická skladba Ahasver sa svojou premiérou v piatok 25.2.2022 zaradí do úspešného cyklu Spišského divadla – Nezbadané drámy. Mimoriadne rozporuplná osobnosť, Martin Rázus patrí k významným básnikom a prozaikom medzivojnovej literatúry na Slovensku. Inscenáciu obohatenú autorskými piesňami a tancami venuje Spišské divadlo 85. výročiu úmrtia Martina Rázusa, ktoré si pripomenieme v roku 2022.

Nedeľa sa v Spišskom divadle ponesie v rozprávkovom duchu

Azda najznámejšia zimná rozprávka o túžbe človeka po šťastí, porozumení a láske ožije aj na divadelných doskách. PERINBABA k nám zavíta v Spišskom divadle už v nedeľu 27.2.2022. Hru z pera Ľubomíra Feldeka uvádza Spišské divadlo v réžii Petra Palika. 

Kam za kultúrou na strednom Slovensku?

Nevynecháme ani stredné Slovensko. Tam sa týždeň nesie v slávnostnom i tanečnom duchu. Stredoslováci budú s dvojicou derniér a koncertom v tanečnom duchu. Tu je naša top trojica tipov.

Dvojica derniér v SKD Martin

Havlova adaptácia slávneho príbehu o Mackiem, vládcovi londýnskeho podsvetia a ženských sŕdc inscenácia ŽOBRÁCKA OPERA v réžii Lukáša Brutovského po troch rokoch v Martine končí. Na svojej scéne v Národnom dome  ju SKD Martin už v stredu 23.2.2022 uvedie naposledy.

Žobrácka opera / SKD Martin / Kam za kultúrou
Zdroj: SKD Martin

Z repertoáru Slovenského komorného divadla je aj náš ďalší tip. KOMEDIA ČESKÁ O BOHATCI A LAZAROVI. Biblický revival o spanilej jazde do pekla a bolestivej ceste do neba končí len 2 roky od premiéry. Bizarná párty, oslava nedotknuteľnosti tých, ktorí si kúpili a kúpia všetko – okrem smrti sa tak naposledy rozohrá vo štvrtok 24.2.2022 v Štúdiu SKD Martin.

Komédia o bohatci a Lazarovi / SKD Martin / Kam za kultúrou
Zdroj: SKD Martin

Kam za kultúrou v Žiline? Na Best Dances of the World

Stella Almondo / Kam za kultúrou v Žiline
Stella Almondo. Zdroj: navstevnik.sk

V rámci 48. sezóny Štátneho komorného orchestra v Žiline sa vo štvrtok a piatok (24. a 25.2.2022) uskutoční zaujímavý koncert v tanečnom duchu.  Má názov NAJKRAJŠIE TANCE SVETA. Miláčik žilinského publika rusko-francúzsky dirigent Misha Katz prináša romantický program plný krásnych melódií, dramatických pasáží a technickej virtuozity. Je to výberovka najkrajších a najobľúbenejších tancov hudobnej literatúry. Skrátka ako ho Misha Katz nazval „Best Dances of the World“. Žilinskému publiku predstaví aj mladučkú 14-ročnú sólistku z Monaka. Je ňou Stella Almondo, laureátka mnohých svetových interpretačných súťaží.  Môžete sa tešiť na krásny do víru tanca pozývajúci program.

Kam za kultúrou na západe Slovenska?

Tu sa toho deje tiež mnoho.  Koncerty, premiéry i diela pre deti.  Bratislavské divadlá prinášajú premiérovu trojicu, kultové tituly a zaujímavý koncert v SF. Prinášame vám  7 bratislavských a 4 trnavské tipy kam za kultúrou.

Top 4 kam za kultúrou v Trnave

Dnes začíname v Trnave. Z tohto týždňového programu Divadla Jána Palárika dávame do pozornosti  niekoľko predstavení. Už v pondelok  (21.2.2022) to bude predstavenie inscenácie PAVUČINA, napínavej detektívnej komédie z pera Agathy Christie. Pavučina len nedávno slávila premiéru (písali sme o tom TU), tak si ju nenechajte ujsť.

Shakespeare za 120 minút

Utorok bude v Trnave v znamení Shakespeara, ale trochu inak. Štyria herci, štyri hudobné nástroje a 39 Shakespearových hier za 120 minút. To je recept na najzábavnejší maratón, aký ste kedy zažili. A prináša ho predstavenie KOMPLETNÝ SHAKESPEARE ZHLTNUTÝ ZA 120 MINÚT.  Nuž, ak milujete Shakespeara, nenechajte si ho ujsť.

Kompletný Shakespeare zhltnutý za 120 minút / Divadlo Jána Palárika Trnava / Braňo Mosný a Tomáš Vravník / Kam za kultúrou
Braňo Mosný a Tomáš Vravník v inscenácii Kompletný Shakespeare zhltnutý za 120 minút. Zdroj: Divadlo Jána Palárika v Trnave

Trnavčania pripravujú aj majstrovskú renesančnú veselohru o prefíkanom sluhovi Truffaldinovi z pera klasika Carla Goldoniho. SLUHA DVOCH PÁNOV poteší obyvateľov slovenského Ríma v stredu.

Sluha dvoch pánov / Divadlo Jána Palárika / Kam za kultúrou
Sluha dvoch pánov. Zdroj: Divadlo Jána Palárika

Mizantrop k Molièrovej 400-ke

A aby sme nezabudli ani na tohtoročného oslávenca Molièra, zostávame v Trnave aj vo štvrtok (24.2.2022). Divadlo uvádza Molièrovu známu komédiu MIZANTROP v novom šate. Vo verzii Martina Crimpa odhaľuje pokrytectvo v súčasnom šoubiznise. A nielen v ňom.  Ako vidíte, Trnavčania majú tento týždeň nabitý program, z ktorého sa dá vybrať. Je sa skrátka na čo tešiť.

Mizantrop / Divadlo Jána Palárika / Kam za kultúrou
Záber z inscenácie Mizantrop. Zdroj: Divadlo Jána Palárika

Kam za kultúrou v Bratislave?

Elektrický anjel slávi premiéru

Mladá Nová scéna prináša vo štvrtok 24. februára 2022 premiéru hry ELEKTRICKÝ ANJEL. Geo, Alex a Ada – to sú hlavní hrdinovia.  Hluční, dotieraví, krutí a zle vychovaní. Bez rešpektu k akýmkoľvek hodnotám a autoritám. Vo víre chaosu. Hra je vtipná i krutá, ironická aj múdra. Nemoralizuje, nepoučuje. Má humor a nadhľad. S precíznymi charaktermi troch postáv tínedžerov, pútavým príbehom, s prekvapivým záverom a pointou. Tešiť sa môžete na Petru Dubayovú, Vladislava Plevčíka či Michala Candráka.

Veľkolepý muzikál Jánošík na Novej scéne

Jedným z predstavení, ktoré sa v Bratislave oplatí vidieť je veľkolepá muzikálová freska JÁNOŠÍK na javisku Divadla Nová scéna. Jánošík, snáď jediná postava slovenských dejín, zanechal výraznú stopu v slovenskom divadelnom prostredí. Teraz ho máme v muzikálovom – pôvodne slovenskom šate.  Základom je mimoriadne emotívne a metaforicky bohaté libreto Daniela Heviera a Svetozára Sprušanského. Dôležitou ingredienciou sú najmä ideálni hereckí predstavitelia. Samozrejmosťou je aj zapamätateľná hudba Gaba Dušíka, skvelá choreografia Jána Ďurovčíka, výpravné kostýmy a scéna.

Elektrický anjel / Divadlo Nová scéna / Kam za kultúrou

Hru so skvelými dialógmi, oslobodzujúcim humorom, vtipom,  magickou či dojímavou poéziou scén  treba vidieť. Najbližšie máme príležitosť už 25. a 26. februára 2022 v Divadle Nová Scéna.

Na povinnú literatúru do Činohry SND

Keďže mnohí z nás máme školopovinné dietky, tak nemôžeme vynechať ani skupinu predstavení „povinnej literatúry“.  Preto v našom výbere nechýba ani literárna klasika na divadelných doskách.  Činohra SND prináša v tomto týždni hneď  dvojicu titulov.  Geniálna románová epopeja VOJNA A MIER dramatika Tolstoja sa rozohrá v Sále činohry už v stredu (23.2.2022).

Vojna a mier / Činohra SND / Kam za kultúrou
Ján Koleník (Andrej Bolkonskij) a Milan Ondrík (Pierre Bezuchov) v inscenácii Činohry SND, Vojna a mier. Zdroj: Ľuboš Kotlár / SND

A v piatok (25.2.2022)  to bude zase klasická shakespearovská komédia o záletnom rytierovi Falstaffovi, VESELÉ PANIČKY WINDSORSKÉ

Slovenská filharmónia so zaujímavým rusko-gruzínskym programom

Šéfdirigent Slovenskej filharmónie, Daniel Raiskin, zostáva verný aj tvorbe autorov ruskej hudobnej literatúry.  Vo štvrtok a v piatok (24. a 25.2.2022) sa po boku Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru (zbormajster Jozef Chabroň) ako sólistka oboch koncertných večerov predstaví  mezzosopranistka Polina Shamaeva. Je sólistkou moskovského divadla Novaja opera a Maďarskej štátnej opery. Koncertnou sieňou SF sa ponesie program z diel Igora Stravinského, gruzínskeho skladateľa Gija Kančeli a Sergeja Prokofieva.

Umenie padať v premiére Mestského divadla DPOH

V sobotu (26.2.2022) sa v Mestskom divadle Pavla Országha Hviezdoslava uskutoční premiéra hry významnej švédskej autorky Sary Stridsbergovej. Hra UMENIE PADAŤ (originálny názov: Konsten att falla) je biografickou tragikomédiou z roku 2015, ktorú doposiaľ ani v SR ani v ČR neuviedli.  Rozpráva životný príbeh matky a dcéry  –  „Veľkej Eddie“ a „Malej Eddie“ Bealových a blízkych príbuzných (teta a sesternica) Jacqueline Kennedyovej. Uvidíme ju v inscenácii režiséra Jakuba Nvotu. V hre dýchajúcej hnevom, humorom a iróniou sa predstavia Anna Šišková, Marta Maťová, Soňa Norisová a Kamil Mikulčík.

Premiérovo bude cez víkend aj v SND

Premiéru na tento týždeň avizovala aj Opera SND. V sobotu a v nedeľu (26. a 27.2.2022) sa Sála Opery a baletu SND stane dejiskom majstrovskej opery Antonína Dvořáka ČERT A KÁČA. Dvořák počas vrcholného obdobia svojej tvorby komponoval túto operu v jednoliatom hudobnom prúde, takmer bez samostatných árií, dvojspevov a ansámblov a vyzdvihol úlohu orchestra s množstvom efektných tanečných čísiel. Vynikajúcim príkladom toho je slávny Pekelný tanec. V hudobnom naštudovaní Martina Leginusa a režisérky Zuzany Fischer sa môžeme tešiť na nádherné scény, výkony našich popredných sólistov a v neposlednom rade aj na majstrovstvo skladateľa. Ten prináša spojené svety ľudového tanca a piesne s wagnerovskou metódou príznačných motívov. Hudba je plná vzruchu, farebnosti a strhujúcich dynamických efektov. S mimoriadnym divadelným citom sú kontrastne charakterizované fantastické a ľudové scény. Mimochodom, Opera SND s týmto titulom vystúpi aj na Festivale Opera v Prahe (písali sme o tom TU).

Čert a Káča / Opera SND / Kam za kultúrou

Našli ste si svojho favorita kam za kultúrou v posledný februárový týždeň?  

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »