Novinky

Slovenská filharmónia reaguje na ruskú inváziu

Slovenská filharmónia reaguje na ruskú inváziu

Slovenská filharmónia oznámila čiastočnú zmenu dramaturgie najbližšej dvojice koncertov so svojim šéfdirigentom Danielom Raiskinom a mezzosopranistkou Polinou Shamaevou. Reaguje tak na ruskú inváziu na územie Ukrajiny a prejavuje solidaritu nášmu susedovi.

Dnes ráno sa celý svet dozvedel mimoriadnu správu. Ruská federácia podnikla inváziu na územie Ukrajiny. Slovenská filharmónia tiež reaguje na aktuálne dianie na Ukrajine a prejavuje solidaritu nášmu susedovi. Slovenská filharmónia oznámila zmenu programu dvojice koncertov so svojim šéfdirigentom. Ako sme avizovali TU, koncert 24. a 25. februára 2022 so šéfdirigentom SF Danielom Raiskinom a mezzosopranistkou Polinou Shamaevou mal pôvodne pozostávať z programu diel Prokofiev – Kančeli – Stravinskij.

Na ruskú inváziu reaguje úpravou programu

Úpravu programu zdôvodňuje vo svojom oznámení Slovenská filharmónia nasledovne: „Pre zmenu dramaturgie sme sa rozhodli spolu so šéfdirigentom SF Danielom Raiskinom kvôli napätej medzinárodnej situácii na Ukrajine, ktorú sledujeme s veľkou pozornosťou a obavami. Týmto krokom vyjadrujeme krajine a jej obyvateľom našu solidaritu a veríme vo vyriešenie konfliktu mierovou a diplomatickou cestou. Umenie a hudba majú práve v takýchto chvíľach silnú výpovednú hodnotu. Slovenská filharmónia nemá záujem eskalovať žiadne napätie, preto sa chce vyhnúť možnému nesprávnemu pochopeniu textu, ktorý obsahuje kompletné Prokofievovo dielo.

Na čo sa môžeme na koncertoch tešiť?

Koncert napokon otvorí Symfónia č. 7 h mol Nedokončená, D. 759 Franza Schuberta.  Schubert ju skomponoval ako prejav vďaky za členstvo v Hudobnom spolu v Grazi. Nedokončená symfónia však na svoju premiéru čakala dlhých 43 rokov. Prizeranie sa na vydaj svojej platonickej lásky zas podnietilo Johannesa Brahmsa k tvorbe Rapsódie pre alt, mužský zbor a orchester na Goetheho text.  Z pôvodne plánovanej Kantáty Alexander Nevskij od Sergeja Prokofieva zaznie iba jedna časť tohto diela – ária Mŕtve pole.  Dôvodom je možná dezinterpretácia textu kompletného Prokofievovho diela. V ostatnej časti pôjde program koncertov podľa pôvodných plánov. Slovenská filharmónia uvedie dramaturgickú chuťovku mesiaca Nu.mu.zu. Toto dielo skomponoval gruzínsky skladateľ Gija Kančeli v roku 2015. Napísal ho ako svoje vyznanie o súčasnom zmätenom svete. Spravil tak na objednávku Belgického národného orchestra a Seattle Symphony pri príležitosti svojich 80. narodenín. Koncerty mal so šéfdirigentom 24. a 25. februára 2022 v Slovenskej filharmónii pôvodne otvárať nesmrteľný Vták ohnivák. Napokon ich suita z baletu Vták ohnivák Igora Stravinského zakončí.  

Zdroj: SF

SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024
Culture Eventy Literatúra News PR

V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024

Týždeň slovenských knižníc sa koná i tento rok. Do podujatia sa pripojilo opäť mnoho slovenských knižníc. Pri tej príležitosti čaká množstvo podujatí na návštevníkov naprieč všetkými vekovými kategóriami…

Read More
Translate »