Novinky

Slovenská filharmónia reaguje na ruskú inváziu

Slovenská filharmónia reaguje na ruskú inváziu

Slovenská filharmónia oznámila čiastočnú zmenu dramaturgie najbližšej dvojice koncertov so svojim šéfdirigentom Danielom Raiskinom a mezzosopranistkou Polinou Shamaevou. Reaguje tak na ruskú inváziu na územie Ukrajiny a prejavuje solidaritu nášmu susedovi.

Dnes ráno sa celý svet dozvedel mimoriadnu správu. Ruská federácia podnikla inváziu na územie Ukrajiny. Slovenská filharmónia tiež reaguje na aktuálne dianie na Ukrajine a prejavuje solidaritu nášmu susedovi. Slovenská filharmónia oznámila zmenu programu dvojice koncertov so svojim šéfdirigentom. Ako sme avizovali TU, koncert 24. a 25. februára 2022 so šéfdirigentom SF Danielom Raiskinom a mezzosopranistkou Polinou Shamaevou mal pôvodne pozostávať z programu diel Prokofiev – Kančeli – Stravinskij.

Na ruskú inváziu reaguje úpravou programu

Úpravu programu zdôvodňuje vo svojom oznámení Slovenská filharmónia nasledovne: „Pre zmenu dramaturgie sme sa rozhodli spolu so šéfdirigentom SF Danielom Raiskinom kvôli napätej medzinárodnej situácii na Ukrajine, ktorú sledujeme s veľkou pozornosťou a obavami. Týmto krokom vyjadrujeme krajine a jej obyvateľom našu solidaritu a veríme vo vyriešenie konfliktu mierovou a diplomatickou cestou. Umenie a hudba majú práve v takýchto chvíľach silnú výpovednú hodnotu. Slovenská filharmónia nemá záujem eskalovať žiadne napätie, preto sa chce vyhnúť možnému nesprávnemu pochopeniu textu, ktorý obsahuje kompletné Prokofievovo dielo.

Na čo sa môžeme na koncertoch tešiť?

Koncert napokon otvorí Symfónia č. 7 h mol Nedokončená, D. 759 Franza Schuberta.  Schubert ju skomponoval ako prejav vďaky za členstvo v Hudobnom spolu v Grazi. Nedokončená symfónia však na svoju premiéru čakala dlhých 43 rokov. Prizeranie sa na vydaj svojej platonickej lásky zas podnietilo Johannesa Brahmsa k tvorbe Rapsódie pre alt, mužský zbor a orchester na Goetheho text.  Z pôvodne plánovanej Kantáty Alexander Nevskij od Sergeja Prokofieva zaznie iba jedna časť tohto diela – ária Mŕtve pole.  Dôvodom je možná dezinterpretácia textu kompletného Prokofievovho diela. V ostatnej časti pôjde program koncertov podľa pôvodných plánov. Slovenská filharmónia uvedie dramaturgickú chuťovku mesiaca Nu.mu.zu. Toto dielo skomponoval gruzínsky skladateľ Gija Kančeli v roku 2015. Napísal ho ako svoje vyznanie o súčasnom zmätenom svete. Spravil tak na objednávku Belgického národného orchestra a Seattle Symphony pri príležitosti svojich 80. narodenín. Koncerty mal so šéfdirigentom 24. a 25. februára 2022 v Slovenskej filharmónii pôvodne otvárať nesmrteľný Vták ohnivák. Napokon ich suita z baletu Vták ohnivák Igora Stravinského zakončí.  

Zdroj: SF

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »