Novinky

Haydnovo výročie oslávia Košice aj so severskými umelcami

Haydnovo jubileum a majstrov romantizmu oslávia v Košiciach na koncerte so severskými umelcami

Februárové podujatia v Štátnej filharmónii Košice uzavrie symfonický koncert HAYDN – SCHUMANN – BRAHMS so severskými umelcami. Bude košickým debutom a oslavou tohtoročného jubilea skladateľa Josepha Haydna.

Abonentný koncert B cyklu HAYDN – SCHUMANN – BRAHMS presunuli z pôvodne avizovaného marcového termínu už na štvrtok 24. februára 2022. Pripomienka Haydna sa so severskými umelcami uskutoční o 19:00 hod. v košickom Dome umenia v režime OP ako sme avizovali TU.

Henri Sigfridsson / Kam za kultúrou / Pripomienka výročia Josepha Haydna
Fínsky klavirista Henri Sigfridsson bude mať košickú premiéru. Zdroj: ŠfK

Košickí filharmonici vystúpia pod taktovkou islandského dirigenta Gudniho A. Emilssona, ktorý sa od roku 2017 na pódium Štátnej filharmónie Košice pravidelne vracia. Po boku košických filharmonikov sa pod jeho taktovkou sólisticky predstaví fínsky klavirista a profesor Folkwang Universität der Künste Henri Sigfridsson. Na európskej koncertnej scéne sa etabloval ako jeden z najvyhľadávanejších sólistov a komorných hudobníkov. V metropole východu však teraz slávi svoj tamojší debut.

K oslave Haydnovho jubilea

Koncert otvorí Symfónia č. 88 G dur Josepha Haydna, ktorého 290. výročie narodenia si hudobný svet v tomto roku pripomína. Symfónia znamenala jeden z prvých veľkých úspechov na poli symfonickej hudby. Obsahuje krásnu, expresívnu melodiku a prináša bohatstvo rôznych, vzájomne kontrastných nálad. Jej prvá časť je mimoriadne podobná finále o niekoľko desiatok rokov mladšej Beethovenovej Symfónie č. 8. Druhá časť je ukážkou majstrovskej variačnej techniky. Tretí Menuet má takmer ľudový ráz a záverečné Finále predstavuje rondo naplnené humorom, radosťou a  pohodou.

Na Haydna nadviaže Schumann

Program sa ďalej bude niesť v znamení výsostne romantickej hudby. Zaznie jediný klavírny koncert Roberta Schumanna. Predstavuje skôr lyrickú meditáciu, vrúcny dialóg medzi klavírom a orchestrom, než búrlivé virtuózne dielo. Schumann koncert písal s predstavou konkrétnej interpretky – svojej manželky Clary Wieckovej. V celom diele rozvíja jedinú umeleckú myšlienku, ktorá je výrazom hlbokej a úprimnej citovosti. Hlavná téma prvej časti prináša dokonale romantickú, náladovú  atmosféru, z jej motívov vznikli aj ostatné časti. Skladba dosiahla nadšené prijatie u publika a stala sa vzorom pre neskoršie klavírne koncerty Griega a Rachmaninova.

Ouvertúru, scherzo a finále napísal Schumann v roku 1841, tesne po tom, ako sa zosobášil s Clarou. Pri komponovaní nadobudol presvedčenie, že jeho momentálne slávnostné pocity dokáže najlepšie stvárniť orchester. Dielo Ouvertúra, scherzo a finále vzniklo v priebehu iba troch týždňov a dalo by sa vnímať aj ako symfónia bez pomalej časti. 

Brahms obdivoval Josepha Haydna

Johannes Brahms vo svojich Variáciách na Haydnovu tému čerpal z 2. časti Haydnovho Divertimenta B dur, založenej na dobovej pútnickej piesni. K téme vytvoril osem fascinujúcich variácií. Preukázal v nich nesmiernu predstavivosť, invenciu a pôsobivú orchestrálnu farebnosť. Týmto tematickým odkazom sa záver koncertu opäť vráti k nesmrteľnému umeleckému dedičstvu Josepha Haydna. 

Mal predznamenať spoločný koncert v Ansbachu

V podaní Štátnej filharmónie Košice a dvojice uznávaných severských hudobníkov získa nielen v Košiciach tento program zaiste nový, nepoznaný a mimoriadne sympatický náboj.  V tom istom zložení a s tým istým programom mala Štátna filharmónia Košice podľa informácii Theater Ansbach vystúpiť už 31.3.2022 na svojom koncerte v historickom bavorskom meste Ansbach. Žiaľ, koncert je zrušený.

Gudni A. Emilsson / / Pripomienka výročia Josepha Haydna
Gudni A. Emilsson Zdroj: ŠfK

Zdroj:  Redakciu informovala Lucia Radzová / ŠFK

Kam za kultúrou
Culture Divadlo Festivaly História Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 25. septembra 2023? TOTO sú naše TOP TIPY!

Nový týždeň sa už rozbieha, a tak si pozrite najnovší diel rubriky TOP tipov Kam za kultúrou v posledné septembrové dni…

Read More
Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí
Community Culture News Nezaradené Odporúčame PR

Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí

Pomôžme zachrániť historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch! Zbierka na Donio.sk už pomaly končí….

Read More
Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR
Culture Hudba News Odporúčame PR

Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR

Jedným z laureátov Ceny ministerky kultúry SR sa stal aj Slovenský filharmonický zbor, ktorý sa hrdí titulom najlepší zbor Európy.

Read More
Translate »