Februárové podujatia v Štátnej filharmónii Košice uzavrie symfonický koncert HAYDN – SCHUMANN – BRAHMS so severskými umelcami. Bude košickým debutom a oslavou tohtoročného jubilea skladateľa Josepha Haydna.
Abonentný koncert B cyklu HAYDN – SCHUMANN – BRAHMS presunuli z pôvodne avizovaného marcového termínu už na štvrtok 24. februára 2022. Pripomienka Haydna sa so severskými umelcami uskutoční o 19:00 hod. v košickom Dome umenia v režime OP ako sme avizovali TU.
Košickí filharmonici vystúpia pod taktovkou islandského dirigenta Gudniho A. Emilssona, ktorý sa od roku 2017 na pódium Štátnej filharmónie Košice pravidelne vracia. Po boku košických filharmonikov sa pod jeho taktovkou sólisticky predstaví fínsky klavirista a profesor Folkwang Universität der Künste Henri Sigfridsson. Na európskej koncertnej scéne sa etabloval ako jeden z najvyhľadávanejších sólistov a komorných hudobníkov. V metropole východu však teraz slávi svoj tamojší debut.
K oslave Haydnovho jubilea
Koncert otvorí Symfónia č. 88 G dur Josepha Haydna, ktorého 290. výročie narodenia si hudobný svet v tomto roku pripomína. Symfónia znamenala jeden z prvých veľkých úspechov na poli symfonickej hudby. Obsahuje krásnu, expresívnu melodiku a prináša bohatstvo rôznych, vzájomne kontrastných nálad. Jej prvá časť je mimoriadne podobná finále o niekoľko desiatok rokov mladšej Beethovenovej Symfónie č. 8. Druhá časť je ukážkou majstrovskej variačnej techniky. Tretí Menuet má takmer ľudový ráz a záverečné Finále predstavuje rondo naplnené humorom, radosťou a pohodou.
Na Haydna nadviaže Schumann
Program sa ďalej bude niesť v znamení výsostne romantickej hudby. Zaznie jediný klavírny koncert Roberta Schumanna. Predstavuje skôr lyrickú meditáciu, vrúcny dialóg medzi klavírom a orchestrom, než búrlivé virtuózne dielo. Schumann koncert písal s predstavou konkrétnej interpretky – svojej manželky Clary Wieckovej. V celom diele rozvíja jedinú umeleckú myšlienku, ktorá je výrazom hlbokej a úprimnej citovosti. Hlavná téma prvej časti prináša dokonale romantickú, náladovú atmosféru, z jej motívov vznikli aj ostatné časti. Skladba dosiahla nadšené prijatie u publika a stala sa vzorom pre neskoršie klavírne koncerty Griega a Rachmaninova.
Ouvertúru, scherzo a finále napísal Schumann v roku 1841, tesne po tom, ako sa zosobášil s Clarou. Pri komponovaní nadobudol presvedčenie, že jeho momentálne slávnostné pocity dokáže najlepšie stvárniť orchester. Dielo Ouvertúra, scherzo a finále vzniklo v priebehu iba troch týždňov a dalo by sa vnímať aj ako symfónia bez pomalej časti.
Brahms obdivoval Josepha Haydna
Johannes Brahms vo svojich Variáciách na Haydnovu tému čerpal z 2. časti Haydnovho Divertimenta B dur, založenej na dobovej pútnickej piesni. K téme vytvoril osem fascinujúcich variácií. Preukázal v nich nesmiernu predstavivosť, invenciu a pôsobivú orchestrálnu farebnosť. Týmto tematickým odkazom sa záver koncertu opäť vráti k nesmrteľnému umeleckému dedičstvu Josepha Haydna.
Mal predznamenať spoločný koncert v Ansbachu
V podaní Štátnej filharmónie Košice a dvojice uznávaných severských hudobníkov získa nielen v Košiciach tento program zaiste nový, nepoznaný a mimoriadne sympatický náboj. V tom istom zložení a s tým istým programom mala Štátna filharmónia Košice podľa informácii Theater Ansbach vystúpiť už 31.3.2022 na svojom koncerte v historickom bavorskom meste Ansbach. Žiaľ, koncert je zrušený.
Koláž: Mária Kleinová
Foto / Zdroj: Redakciu informovala Lucia Radzová / ŠFK