Divadlo Nová scéna uvedie vo štvrtok 24. 2. 2022 o 19.00 hod. v slovenskej premiére hru Elektrický anjel. Premiéra i reprízy sa budú konať v netradičnom priestore KOTOLŇA v budove Fakulty architektúry a dizajnu STU.
Premiéra hry Elektrický anjel rozhodne patrí medzi top kultúrne podujatia aktuálneho týždňa. Ide v poradí o tretí divadelný projekt v rámci línie Mladá Nová scéna (o mladých, pre mladých, s mladými), ktorý režijne pripravuje Svetozár Sprušanský. Nielen priestorom, ale aj spoluprácou na scénografii participovali na ňom študenti Fakulty architektúry a dizajnu STU. Scénu navrhla študentka architektúry FAD STU Karolína Bujdáková. Avizovali sme ju v našom prehľade tipov, kam za kultúrou v Bratislave (TU).
Elektrický anjel je o trojici tínedžerov, ktorí hľadajú východisko
Hra Elektrický anjel súčasného rumunského dramatika Radu Macriniciho je vtipná, krutá, ironická a múdra. Je o trojici tínedžerov, ktorí sa rozhodnú spáchať samovraždu. Sú hluční, dotieraví, zle vychovaní a súčasne bezradní. Vyrastajú v spoločnosti bez morálky a skutočných hodnôt. Zmätení hľadajú východisko z chaosu, v ktorom žijú. Režiséra i dramaturga predstavenia Svetozára Sprušanského hra v preklade Jany Páleníkovej zaujala už pred niekoľkými rokmi: „Hra provokuje svojou témou vnímania bezútešnosti žitej reality mladými ľuďmi. A skutkom, ktorý chcú vykonať. Čo ich k takémuto rozhodnutiu doviedlo? Svet, v ktorom žijú. Krutý, chladný, surový. Svet bez skutočných hodnôt a autorít, o ktoré by sa mohli oprieť. Svet preplnený vymyslenou realitou médií, pragmatizmom a cynizmom. Spolu s hrdinami tejto hry sa pýtame: A ako ďalej? Ako žiť a prežiť obludnosť tejto pseudoreality?“
O autorovi: Radu MACRINICI
Radu MACRINICI (1964) je súčasný rumunský dramatik a prozaik, umelecký riaditeľ Medzinárodného divadelného festivalu Atelier v Baia Mare. Je autorom 15 divadelných hier. Z nich patria k najznámejším Knihovník, Evanjelium podľa Tomáša, Elektrický anjel, Jack ostreľovač, M/Moja krajina, Danssolitude. Jeho hry uvádzajú nielen rumunské divadlá, ale s úspechom sa hrajú aj v zahraničí. Napríklad hru Knihovník môžete vidieť v divadlách v Bruseli, Lisabone a Madride. V Rumunsku patrí k žiadaným súčasným autorom. Viackrát získal prémiu Zväzu dramatických umelcov Rumunska za najlepšiu hru roka.
Hra otvára vážne témy a pozýva k návratu ľudskosti
Trojicu hlavných postáv – tínedžerov, ktorí sa rozhodli vziať si život, stvárňujú v predstavení Vladislav Plevčík, Michal Candrák a Petra Dubayová. Okrem nich účinkujú Dušan Kaprálik a Viktor Vrbiar a.h. Predstavitelia hlavných hrdinov sa zhodli na tom, že treba otvárať aj takéto vážne témy, rozprávať sa o nich.
Vladislav Plevčík hovorí: „Život je dar. A smrť je jeho neoddeliteľnou súčasťou. Je nesmierne dôležité vnímať vnútorný svet našich blízkych a nášho okolia. Ak to nerobíme my, tak to následne nerobí nikto. A to je chyba – chyba spoločnosti, v ktorej žijeme.“
Petra Dubayová o pocitoch svojej hrdinky
Petra Dubayová k tomu dodáva: „Myslím si, že ako mnoho mladých ľudí, aj moja Ada je zmietaná pocitmi beznádeje, zbytočnosti, a neporozumenia tomuto svetu. V jej živote sa vyskytla udalosť, ktorá ňou extrémne pohla a dohnala ju k tomuto výrazne krajnému riešeniu. O svojom rozhodnutí neustále pochybuje, bojí sa a zrejme aj preto to nedokáže urobiť sama, ale hľadá pomoc u ľudí, ktorí by jej mohli rozumieť, u Alexa a Gea, no zároveň nevidí iné východisko z danej situácie.”
Hra pozýva zamyslieť sa
Pripája sa aj Michal Candrák: „Do dospelosti sa dieťa stretne s asi 13000 simulovanými a vymyslenými vraždami. Na internete, v televízii, v aplikáciách, hrách.. A téma vraždy a samovraždy sa v takých situáciách berie ako niečo vzdialené. Myslím si, že sa treba rozprávať o takýchto témach a pripomenúť ľuďom, že existujú aj iné cesty.“
Súčasťou predstavenia Elektrický anjel sú aj fiktívne správy
Dôležitou súčasťou predstavenia je aj fiktívna téma znovuzavedenia trestu smrti na Slovensku. Aktéri hry sledujú v hotelovej izbe aktuálne spravodajstvo na TA3, ktoré túto tému rozoberá z viacerých strán. Dokrútky sa nakrúcali priamo v TA3. Objavia sa v nich aj reportéri Lenka Ježová a Patrik Jáger spolu s moderátorom Alfonzom Šuranom:
„Televízne spravodajstvo moderujem už takmer 30 rokov, ale v niektorých momentoch som sa pri nakrúcaní doslova zapotil. Naplniť predstavy režiséra o emócii a jej vývoji vôbec nie je jednoduché. Je to niečo, s čím sa v reálnom spravodajstve dúfam ani nestretneme. Aj keď človeka to núti premýšľať, aký je dosah správ, ktoré oznamujeme. Aký obrovský vplyv na spoločnosť a jednotlivca majú. Hra nám aj pripomína, ako sa cez pandémiu z našich životov vytratila kultúra komunikácie a ľudskosť. Nahradila ju vulgarita, krutosť a povrchnosť. Dokážeme to ešte zvrátiť?, pýtam sa sám seba.“
Text a genius loci sa prepoja dokonale
Uvedenie hry v netradičnom priestore KOTOLŇA podnietil dekan FAD STU prof. Pavel Gregor. Režisérovi Svetozárovi Sprušanskému bolo jasné, že to je správne prepojenie:
„Text a genius loci tohto priestoru sa v mojej hlave hneď prepojili. A do tohto priesečníku automaticky zapadla dramaturgická línia Mladá Nová scéna, kde sa venujeme uvádzaniu hier pre mladé publikum, s témami, ktoré ich zrkadlia, ale aj vedú k diskusiám o neľahkých problémoch súčasnosti.“
Elektrický anjel je širšia spolupráca Divadla Nová scéna a FAD STU
Priestor KOTOLŇA je Kreatívnym centrom FAD STU. Vzniklo pričinením samotných študentov a je platformou na ich pracovné i neformálne stretnutia. Jeho priestory ako divadelnú scénu už využilo viacero divadelných súborov. Ako hovorí dekan FAD STU Pavel Gregor, spolupráca s Divadlom Nová scéna bola širšia ako iba poskytnutie priestoru: „Pri ponuke priestorov pre aktivity Novej scény pre mladé publikum, vznikla aj myšlienka profesionálnej spolupráce študentov predmetu scénografia (vedúci pedagóg arch. P. Mazalán) na návrhu scény pre konkrétne predstavenie. FAD STU v Bratislave tak pokračuje vo svojej snahe užšieho prepájania akademického štúdia s odbornou praxou a hľadania aj netradičných spôsobov sprístupnenia priestorov fakulty širšej verejnosti.“
Scénu navrhla študentka FAD STU
Konkrétnym výsledkom spolupráce je návrh a realizácia scény hry Elektrický anjel od študentky FAD STU Karolíny Bujdákovej. Podľa jej slov, bola to pre ňu skvelá príležitosť vyskúšať si teóriu v praxi: „Spolupráca fakulty a divadla mi priniesla úplne novú skúsenosť. Vďaka nej sme ako študenti dostali možnosť spoznať úplne nový proces a novú mierku – tvorbu scénografie ako teoreticky tak aj prakticky. Na začiatku nás pán režisér oboznámil s problematikou na teoretickej úrovni a vysvetlil nám aj praktický postup. Potom už nechal pracovať našu fantáziu. Môj návrh si pán Sprušanský vybral a naša spolupráca pokračovala na realizačnom projekte a nasledovali aj návštevy dielní, kde sme plánovali a kontrolovali proces výroby jednotlivých častí až po inštaláciu na technickej skúške. Bolo krásne vidieť, že naša spolupráca bola dotiahnutá do úspešného konca a scéna je hotová.“
Tak sa príďte pozrieť!
Zdroj: Redakciu informovala Zuzana Šebestová, PR DNS
One thought on “Elektrický anjel Divadla Nová scéna s netradičnou premiérou už dnes”
Comments are closed.