Slovenská filharmónia pod taktovkou šéfdirigenta v rusko-gruzínskom duchu

Slovenská filharmónia pod taktovkou šéfdirigenta v rusko-gruzínskom duchu

Šéfdirigent Slovenskej filharmónie, Daniel Raiskin, zostáva autorom ruskej hudobnej literatúry verný. Bude tomu tak aj na najbližšom koncerte Slovenskej filharmónie počas posledného februárového týždňa so zaujímavou dramaturgiou. Sólistkou bude známa mezzosopranistka Polina Shamaeva.

Koncertnou sieňou SF sa vo štvrtok a v piatok (24. a 25.2.2022) bude niesť program v naštudovaní šéfdirigenta Daniela Raiskina. Prináša dramaturgicky zaujímavé dielo gruzínskeho skladateľa. Koncertný program tvoria diela Igora Stravinského, gruzínskeho skladateľa Gija Kančeli a Sergeja Prokofieva (ako sme vás informovali). Bratislava opäť privíta zaujímavú sólistku. Tento raz je ňou mezzosopranistka Polina Shamaeva.  Počas oboch večerov sa predstaví po boku Slovenskej filharmónieSlovenského filharmonického zboru (zbormajster Jozef Chabroň).

SF prináša zaujímavý titul

Dramaturgickou novinkou februárového programu bude dielo gruzínskeho skladateľa Giju Kančeliho Nu.Mu.Zu.

„Kančeli je jeden z mojich obľúbených súčasných autorov, dielo Nu.Mu.Zu, ktoré uvedieme, je jedno z jeho posledných. Má obrovský duchovný odkaz. Je veľmi sugestívne, krásne, aj preto som ho vybral. Ako hosť som naštudoval jedno z Kančeliho diel práve v Bratislave v roku 2015, so Slovenským filharmonickým zborom. Išlo o skladbu Styx pre sólovú violu, miešaný zbor a orchester a som rád, že teraz si tohto výnimočného skladateľa môžeme opäť pripomenúť. Celá dramaturgia koncertu bude zaujímavá. Pred Kančelim zaznie suita z baletu Vták ohnivák Igora Stravinského a na záver veľkolepá kantáta Alexander Nevskij s vynikajúcou mezzosopranistkou Polinou Shamaevovou a Slovenským filharmonickým zborom. Viem, že Kančeli bol veľkým obdivovateľom Stravinského, ktorého 140. výročie narodenia si pripomíname,“ priblížil mimoriadny titul koncertu šéfdrigent Raiskin ešte začiatkom tejto koncertnej sezóny.

Známy balet Stravinského v SF

Na úvod zaznie suita z baletu Vták ohnivák. Skladateľ Igor Stravinskij ním nadviazal mimoriadne plodnú spoluprácu s ruským impresáriom Sergejom Ďagilevom. Balet na námet slovanskej bájky napísal pre jeho parížsky súbor Les Baletts Russes. Vták ohnivák sa už od prvého uvedenia teší obľube kritiky a verejnosti, a tak niet divu, že Stravinskij napísal celkom až jeho tri orchestrálne suity. Na koncerte SF zaznie suita z roku 1919.

Daniel Raiskin, šéfdirigent Slovenskej filharmónie
Šéfdirigent Slovenskej filharmónie Daniel Raiskin. Zdroj: Marko Djokovic / danielraiskin.com

Dramaturgickou novinkou februárového programu bude dielo gruzínskeho skladateľa Giju Kančeliho Nu.Mu.Zu. Názov v zaniknutom sumerskom jazyku znamená „neviem“. Gija Kančeli ho napísal ako svoje vyznanie o súčasnom zmätenom svete v roku 2015 na objednávku Belgického národného orchestra a Seattle Symphony pri príležitosti svojich 80. narodenín.

Polina Shamaeva hostkou majstrovskej kantáty

Polina Shamaeva
Polina Shamaeva je sólistkou moskovského divadla Novaja opera a Maďarskej štátnej opery. Zdroj: polinashamaeva.com

Na záver koncertných večerov zaznie Alexander Nevskij, strhujúca kantáta Sergeja Prokofieva. Vznikla v roku 1939. Prokofiev prepracoval pôvodnú filmovú hudbu k Ejzenštejnovmu majstrovskému dielu kinematografie. Kantáta pre mezzosoprán, zbor a orchester op. 78 Alexander Nevskij privíta sólistku večera, mezzosopranistku Polinu Shamaevu. Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor uviedli túto kantátu už viackrát. Stalo sa tak na domácich aj zahraničných koncertných pódiách (Pražská jar, Festival de Strassbourg a i.). Slovenský filharmonický zbor  v roku 1988 tiež účinkoval s Claudiom Abbadom a Viedenskými filharmonikmi na uvedení diela s projekciou úryvkov z Ejzenštejnovho filmu vo viedenskom Musikvereine.

Zdroj:  SF

One thought on “Slovenská filharmónia pod taktovkou šéfdirigenta v rusko-gruzínskom duchu”

Comments are closed.

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »