Novinky

Kultúra z pohodlia domova

Kultúra online z pohodlia domova

Posledný februárový týždeň prináša bohatý program živej kultúry v početných slovenských divadlách, kinách, koncertných domoch a výstavných sieňach. Redakcia vybrala pre vás aj tipy kam za kultúrou po celom Slovensku a z pohodlia domova.

Kultúra sa už  viac posunula do kontaktnejšej, živej formy (ako je to tento týždeň píšeme TU). No ešte stále nie je sprístupnená pre všetkých.  Preto zostáva aj vo svete online a niekoľko predstavení si tak môžete vychutnať z pohodlia domova. Vzhľadom na početnosť zaujímavých tipov kam za živou kultúrou po celom Slovensku, sme sa rozhodli online kultúru zmapovať v samostatnom článku. Vo väčšine sa jedná o detské tituly, jedno operné a jedno činoherné predstavenie. Ste zvedaví? Poďme na to!

Drexlerovci / Kam za kultúrou z pohodlia domova
Drexlerovci. Inscenácia Divadla J. G. Tajovského. Zdroj: navstevnik.online

Úvod týždňa s čiernou komédiou

Pondelok prináša vo svete online čiernu komédiu s originálnou zápletkou a svojráznou mamou.  Divadlo Jozefa Gregora Tajovského uvádza DREXLEROVCOV z pera súčasného slovinského dramatika. Odhaľuje, kam až môže členov „typickej“ slovinskej rodiny priviesť honba za peniazmi a majetkom.

Rodinná tragédia z produkcie SND online v pohodlí domova

Silná rodinná dráma nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, Gerharta Hauptmanna, prichádza na rad už v utorok (22.2.2022). Inscenácia Michala Vajdičku, PRED ZÁPADOM SLNKA, rozpráva príbeh dobre zabezpečeného 70-níka, ktorý sa zamiluje do 20-ročnej ženy. Jeho deti sú však proti otcovej známosti a rozpútajú búrku udalostí s tragickým koncom… Titul Činohry SND s fantastickým obsadením si zo záznamu môžeme vychutnať všetci.

Deti potešia Dlhý, Široký a Bystrozraký

Známu rozprávku Karola Erbena prerozprávala a  pre potreby divadla upravila Věra Provazníková. V podobe bábkového divadla ju v utorok, stredu a sobotu prináša Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre. Známy príbeh o troch nerozlučných priateľoch, poznáme z detstva všetci. Tento raz sa však ich putovanie mení na zábavnú cestu čarovným svetom, kde nič nie je také, ako sa zdá. Vďaka svojim neobyčajným vlastnostiam pomôžu princovi na ceste za krásnou pannou.

Predstavenie DLHÝ, ŠIROKÝ A BYSTROZRAKÝ prináša dobrodružstvo, zábavu, naučí odvahe i životnej pravde. Vďaka online streamom  poteší nejedno srdiečko detského diváka. Deti sa naučia, že spoločný úspech môžeme dosiahnuť vďaka jedinečnosti každého z nás.  

Princezná Ruženka v modernom šate zavíta do našich domovov

Štátna opera prináša tento týždeň online hudobnú rozprávku nielen pre deti. Rozpráva známy príbeh o Šípkovej Ruženke. Autori  RUŽOVÉHO KRÁĽOVSTVA, Jozef Slovák a Vladislav „Slnko“ Šarišský, ho však pretvorili a obohatili o netušené, no najmä vtipné situácie a súčasný šat. V čom je iná a ako sa príbeh skončí?  Dozviete sa na rozprávkovom predstavení Štátnej opery v pohodlí domova už 25.2.2022.

Známa opera Leoše Janáčka v priamom prenose na ORF 1

Nezvykneme informovať o dianí u našich susedov. Ale tento raz spravíme výnimku. Rakúska verejnoprávna televízia  ORF 1 prináša v sobotu 26.2.2022 o 19,00 hod. priamy prenos z Divadla na Viedenke (Theater an der Wien). Jedná sa o najnovšiu produkciu opery Leoše Janáčka – Jenůfa. Len pred pár dňami tam malo produkcia tejto opery svoju premiéru. Na scéne Divadla na Viedenke (Theater an der Wien) tu slávila svoj tamojší debut dvojica svetoznámych tenoristov. Debutoval tam náš tenorista Pavol Bršlík (Breslik), Kammersänger Bavorskej štátnej opery a český tenorista Pavel Černoch. Aj v živom prenose na ORF 1 uvidíme v hlavných úlohách Svetlanu Aksenovu, Ninu Stemme, Valentinu Petraevu, Pavla Bršlíka, Pavla Černocha a ďalších.

Jenufa / Theater an der Wien / Kultúra v pohodlí domova
Svetlana Aksenova (Jenůfa), Pavel Černoch (Laca Klemeň), Hanna Schwarz (Stařenka Buryjovka), Nina Stemme (Kostelnička Buryjovka), Valentina Petraeva (Karolka), Pavol Breslik (Števa Buryja), Ensemble & Arnold Schoenberg Chor, Statisterie des Theater an der Wien. Zdroj: Herwig Prammer / Theater an der Wien

Nuž, je z čoho si vyberať.

Kam za kultúrou
Culture Divadlo Festivaly História Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 25. septembra 2023? TOTO sú naše TOP TIPY!

Nový týždeň sa už rozbieha, a tak si pozrite najnovší diel rubriky TOP tipov Kam za kultúrou v posledné septembrové dni…

Read More
Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí
Community Culture News Nezaradené Odporúčame PR

Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí

Pomôžme zachrániť historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch! Zbierka na Donio.sk už pomaly končí….

Read More
Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR
Culture Hudba News Odporúčame PR

Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR

Jedným z laureátov Ceny ministerky kultúry SR sa stal aj Slovenský filharmonický zbor, ktorý sa hrdí titulom najlepší zbor Európy.

Read More
Translate »