Novinky

Festival Opera 2022 štartuje už túto nedeľu

Gaetano Donizetti: Roberto Devereux / Opera ŠDKE

Festival hudobného divadla OPERA píše svoj 15. ročník. Prahu ovláda každý druhý rok. V dňoch 16. januára až 29. marca 2022 ho budú hostiť prestížne pražské scény. Tento jubilejný ročník prinesie zaujímavý program.

Usporiadateľom je od roku 1993 organizácia Jednota hudebního divadla. Tento  výnimočný projekt patrí medzi jeho hlavné predmety činnosti. Koná sa s podporou Národního divadla, Hlavného mesta ČR Prahy a českého i slovenského ministerstva kultúry a všetkých zúčastnených divadiel. Tento raz bude v spolupráci aj s Nadáciou Leoša Janáčka. Jeho dejiskom budú opäť prestížne pražské scény. Gro podujatí zastreší hlavný partner – Národní divadlo. Ponúkne svoju historickú budovu  či Stavovské divadlo.

Priestor dostanú aj menšie operné súbory

Festival Opera tradične vytvára priestor na (re)prezentáciu českých, moravských i sliezskych hudobno-divadelných súborov v zriaďovateľskej pôsobnosti štátu či samospráv. Okrem nich na ňom vystupujú projekty  mimo tradičnej sieti operných divadiel. Medzi pravidelných účastníkov patrí Ensemble Opera Diversa, Ensemble DamianOpera Povera. Ani teraz nebudú chýbať súbory mladých umelcov – Opera studio Praha, Run OpeRun či Hausopera.  Svoje miesto tu od roku 2015 majú aj tri naše operné domy.

Stavovské divadlo patrí medzi budovy Národního divadla.
Stavovské divadlo patrí medzi budovy Národního divadla. © VitVit

Festival Opera 2022 priblíži tradície aj nové inscenácie

Opera2022

Zámerom festivalu je návštevníkom bližšie priblížiť operu. V súčasnosti sa dostáva do hľadáčika aj úloha poukázať na význam kultúry a divadelníctva pre spoločnosť i jednotlivcov. Chce divákom dokázať, že vynikajúce operné inscenácie nevznikajú len na najvýznamnejších scénach sveta, ale aj v regiónoch. Posledné dva roky sú pre divadelný svet veľmi náročným obdobím. Napriek tomu v zložitých podmienkach dokázali udržať svoj repertoár a rozšíriť ho aj o nové tituly. 

Prinesie Opera 2022 to "naj"?

Práve najlepšie z nich sa stali pre zúčastnené operné súbory vstupenkou na pražský festival Opera 2022. To, s akou inscenáciou to-ktoré divadlo vystúpi na festivale, určuje vedenie konkrétneho divadla. Musí to byť inscenácia v niečom pre ich súbor typická alebo inovatívna. Samozrejme, divadelné súbory sa často predstavujú s najnovšou či najzaujímavejšou inscenáciou v dramaturgickom alebo inscenačnom ohľade.

Nebude bez pozoruhodných osobností

Na pražskom opernom festivale často odznejú uvádzané tituly. Keďže sú festivalové predstavenia reprezentatívne, festivalovému publiku to vôbec neprekáža. Na známe a  uvádzané tituly prináša totiž iný pohľad. V programe sa kde-tu objavia aj už nehrávané tituly či pražské premiéry. Cieľom je predstaviť pozoruhodné osobnosti z radov režisérov, dirigentov a operných spevákov. A to nielen na javisku, ale aj počas rôznych debát. Debatovať môžete ako s umelcami, tak aj s členmi inscenačných tímov.

Kto to bude tento rok?

O hviezdy núdza nebude. Na 15. ročníku sa objavia rešpektovaní interpreti. Bude to i Jana Šrejma Kačírková (v českobudějovickej inscenácii Mefistofela). Festival na ňu už dlhodobo upozorňuje. Ďalšou je Ivana Veberová, ktorá na pražskom opernom festivale vystúpila po prvý raz pred 23 rokmi.  V olomouckej inscenácii Bizetových Lovcov perál a v opavskej inscenácii Figarovej svadby diváci spoznajú pozoruhodné mladé operné nádeje. Vrátane slovenských. Okrem iných sa predstavia Eva Bodorová, Peter Berger, Daniel Matoušek, Helena Beránková, Daniel Kfelíř, Eva Benett, Markéta Klaudová či Vojtěch Pelka.

Čo prinesie jubilejný ročník Opera 2022?

V tieni pandémie si organizátori pre festivalových návštevníkov pripravili zaujímavý a dramaturgicky pestrý program. Obsahuje 19 inscenácií a rôznorodé náhľady na inscenovanie opier. Bude v znamení opernej klasiky, málo známych titulov i noviniek. Ponúkne diela od Mozarta po súčasnosť. Festival otvorí v nedeľu 16. januára 2022 poetická a vtipná inscenácia opery Príhody líšky Bystroušky od Leoša Janáčka. V titulnej úlohe vystúpi Lívia Obručník Vénosová, ktorá dva razy po sebe získala cenu divákov za mimoriadnu interpretáciu úlohy. Inscenáciu tímu Martin DoubravskýLinda Keprtová v minulých rokoch opakovane oceňovali kritici, ale aj diváci v ankete. Veľký programový prehľad festivalu OPERA 2022 nájdete TU.

Divákov potešia zabudnuté i málo uvádzané tituly

Jedným z nich je Donizettiho opera Roberto Devereux v titulnej úlohe s mladou slovenskou sopranistkou Evou Bodorovou (hviezdila na Silvestrovskom koncerte Slovenskej filharmónie). Iste zaujme výtvarne efektná inscenácia Mefistofela dýchajúca spiritualitou od Arriga Boita. Odznie v réžii Tomáša Ondřeja Pilařa. V ostravskej opere naštudoval režisér Ondřej Havelka komickú operu Jaroslava Křička Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší.  

Gaetano Donizetti: Roberto Devereux / Opera ŠDKE
Eva Bodorová v inscenácii operyy Gaetana Donizettiho Roberto Devereux (Štátne divadlo Košice). © Joseph Marčinský

V znamení originality aj titulov pre deti

Program festivalu ponúka aj hravé detské tituly. Tie dostanú priestor v podaní Ensemble Opera Diversa.  Autorský projekt Tomáša Hanzlíka s názvom Piráti predvedie Ensemble Damian. Už minulý rok predstavili s veľmi úspešnou voľnou rekonštrukciou Monteverdiho opery L´Arianna. Komorný projekt predstaví aj Opera Povera. S originálnymi projektmi na pražský festival znova prichádzajú Opera studio Praha a Run OpeRun. Hausopera ponúkne ďalšiu site-specifik akciu. Reprízu na pražskom festivalu Opera 2022 bude mať aj ostravská inscenácia naštudovaná v predminulom roku v rámci festivalu NODO (Svadba).

Tomáš Hanzlík: Piráti / Ensemble Damian
Tomáš Hanzlík: Piráti Ensemble Damian © Michal Málek

České klasiky v podaní Slovákov

V podaní dvoch slovenských operných súborov uvidíme aj dvojicou českých titulov. Opera SND sa predstaví s inscenáciou Dvořákovej opery Čert a Káča, ktorej premiéru na materskej scéne naplánovala na február. Banskobystrická Štátna opera sa na festivale predstaví s inscenáciou Foersterovej Evy.

Libušky sa budú rozdávať aj tento rok

Libuska / Opera 2022

Organizátori ani teraz nevynechajú mimoriadne oceňovanie výnimočných festivalových výkonov. Jednu cenu opäť udelí Lenka Šaldová, riaditeľka festivalu Opera 2022. To, kto získa čestné festivalové ceny – Libušky, rozhodne odborná porota i divácka anketa. Spoločne vyberú najlepšiu festivalovú inscenáciu a rozhodnú o tom, komu ocenenie poputuje. 

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »