Novinky

Kam za kultúrou v týždni od 14. marca?

Kam za kultúrou v týždni od 14. marca?

Prichádza nový týždeň a s ním aj náš výberový prehľad kam za kultúrou. I tentokrát máme pre vás zaujímavé tipy. Čo prináša týždeň od 14. marca? Na svoje si prídu milovníci divadla, koncertov i výstav.

Našu „výberovku“ tipov na kultúrne podujatia v týždni  od 14. marca začíname celoslovenským tipom na turné Pavla Hammela. Bratislava prinesie závan Španielska, historickú legendu v muzikálovom šate, operetné melódie i lásku na gréckom ostrove. Západné Slovensko aj hudobné hity skupiny ABBA v slovenskom šate i organový recitál. Stredné Slovensko bude v znamení operného evergreenu, charitatívneho koncertu i husľových virtuózov. Košice si vychutnajú Straussovu operetu i nádherný zvuk flauty.

Turné Pavol Hammel a hostia / Kam za kultúrou od 14. marca

Turné Pavla Hammela po Slovensku

Na svoje si prídu aj Sabinovčania i Bardejovčania. Zavíta k ním v rámci svojho turné Pavol Hammel v sprievode klaviristu Petra Preložníka a gitaristu Juraja Buriana. Slovenská gitarová a spevácka legenda odohrá okrem známych hitov aj skladby z najnovšieho albumu Srdce bez anjela. Je sa na čo tešiť!  Svoje turné začína v Sabinove (15.3.) a v Bardejovských Kúpeľoch nasledujúci deň (16.3.). Tí, ktorí majú radi tvorbu Pavla Hammela zo západného Slovenska nebudú ukrátení.  V rámci svojho turné vystúpi 17.3. v Partizánskom a 18.3. v Nitre.

Kam na západnom Slovensku v týždni od 14. marca?

V utorok s deťmi do BIBIANY na sladkú rozlúčku

Výstava „V KRAJINE MEDOVNÍKOV“ končí, aby ju nahradila nová. A ako sa deti rozlúčia s výstavou z medovníkov? Tak, že ju spoločne zjedia už 15. marca. Od 11:00 do 14:00 môžete s deťmi navštíviť perníkovú výstavu naposledy a pomôcť ju sladko zdemontovať! Všetok medovník bude, ako sľubujú organizátori, samozrejme čerstvý. Viac TU.

V krajine medovníkov / Bibiana / kam s deťmi

Nezabudnite, že stále pokračuje výstava PÁLFFYOVCI Z ČERVENÉHO KAMEŇA A MÁRIA TERÉZIA v sídelnej budove SNM.

O bratislavskej architektúre len do konca týždňa

Do 20. 3. 2022 máte ešte poslednú možnosť si pozrieť výstavu ARCHITEKTÚRA BRATISLAVY v Univerzitnej knižnici, ktorú pre veľký úspech organizátori predĺžili.

Španielsko okúsite v SND s každým zmyslom

Štvrtok 17.3.2022 patrí v Sále Opery a baletu SND výpravnému baletnému predstaveniu DON QUIJOTE na motívy románu Miguela Cervantesa y Saveru s podmanivou hudbou Ludwiga Minkusa. Spoľahlivo vás prenesie do slnkom zaliateho Španielska. A aby toho nebolo málo, Španielsko ovládne aj vaše ďalšie zmysly počas prestávok. Organizátori sľubujú španielske chuťovky ako jamón serrano, olivy či víno zo slávnej oblasti Rioja.

Don Quijote, Balet SND / Kam za kultúrou v týždni od 14. marca
Luana Brunetti (Kráľovná dryád) a František Šulek (Don Quijote) v inscenácii Baletu SND – Don Quijote. Foto: Peter Brenkus, SND

Nová Scéna s Jánošíkom a muzikálom Mamma mia!

Pre fanúšikov muzikálov tento týždeň ponúka Divadlo Nová scéna dva krásne tituly. JÁNOŠÍK a Mamma Mia. V piatok a v sobotu sa odohrá príbeh slovenskej legendy a za romantikou do Grécka nás so známymi melódiami hitov skupiny ABBA pozve v nedeľu muzikál MAMMA MIA!

Petržalka v rytme valčíka a krásnych operiet

V nedeľu 20.3.2022 o 17:00 hod. patrí DK Zrkadlový háj koncertu Metropolitného orchestra Bratislava. Kvintet Metropolitného orchestra Bratislava bude hrať pod vedením umeleckého vedúceho Petra Uličného. Na programe koncertu sú nádherné operetné melódie v podaní sólistov Viktórii Oravec Ballánovej a Romana Krška.

Medzinárodný festival Bach pre všetkých prichádza do Báču opäť

V ten istý deň si na svoje prídu fanúšikovia Johanna Sebastiana Bacha a organovej hudby. V pútnickom chráme neďaleko Bratislavy v Báči-Sv. Antone sa uskutoční v rámci festivalu Bach pre všetkých organový recitál popredného koncertného umelca Istvána Nagya. Začne o 17:00 hod. a jeho program sa ponesie v čisto bachovskom duchu. Festival venovaný géniu Johanna Sebastiana Bacha sa sem vráti takmer po roku. A aj tento raz bude v réžii organistu Istvána Nagya. Ten sa do Báču vracia často, naposledy rozozvučal barokový kráľovský nástroj miestneho chrámu počas benefičného koncertu na jeseň 2021 (písali sme o tom TU).

ABBA príde do Piešťan

Týždeň od 14. marca prináša overené hity legendárnej skupiny ABBA. ABBA ožije 18. marca 2022 v Dome umenia v Piešťanoch. Na publikum čakajú počas vyše 2 hodinovej hudobnej a svetelnej šou nesmrteľné piesne.

ABBA v Piešťanoch / Kam za kultúrou v týždni od 14. marca
Zdroj: ABBA Slovakia

V podaní 6-člennej slovenskej skupiny ABBA SLOVAKIA si pripomeniete hity ako Super Trouper, Money Money Money, The Winner Takes It All, I have Dream, Dancing Queen, Mamma Mia, Thank You For The Music a iné.

Do Trnavy za rozprávkou na premiéru

Tento týždeň v piatok nás v Divadle Jána Palárika v Trnave čaká aj premiéra veselej rozprávky s pesničkami na motívy bájky V. G. Sutejeva. Je vhodná pre detičky od 3 rokov. Hlavnou hrdinkou rozprávky je hus, ktorá sa rozhodne, že už viac nechce byť husou. Ale chce byť niečím výnimočná. Chce sa stať najkrajším, najvýnimočnejším, najoriginálnejším vtákom na celom svete. Ako to s ňou dopadne sa dozvedia vaše deti na predstavení AKO SA HUS VYPARÁDILA.

Stredné Slovensko s operným klenotom i dvojicou koncertov v Žiline

Na strednom Slovensku nás čakajú dva zaujímavé koncerty v Žiline a operný Pucciniho klenot. Štátny komorný orchester v Žiline pripravil na pondelok 14. marca Benefičný koncert pre Ukrajinu. Výťažok poslúži na pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine.

Ďalší koncert v Žiline sa, ako sme informovali, koná 17. marca. Realizuje sa v rámci projektu obnovy Domu umenia Fatra z fondov EHP a Husľovej dielne. S programom Šostakovič – Bach – Haydn vystúpi po boku ŠKO pod taktovkou českého dirigenta Leoša Svárovského MEDZINÁRODNÉ HUSĽOVÉ DUO v zložení Lars Magnus Steinum z Nórska a Miroslav Potfaj.

Pucciniho operný klenot zaznie v banskobystrickej Štátnej opere

Inšpiráciou pre vznik opery Tosca bol fantastický výkon herečky Sarah Bernahardtovej v Sardouovej dráme La Tosca. Pucciniho jej herectvo natoľko uchvátilo, že si rozhodol vytvoriť operné remake. Tak  vzniklo impozantné dielo, ktoré malo premiéru 14. 1. 1900 v rímskom divadle Teatro Costanzi.

Projekt obnovy Domu umenia Fatra – Prelaďme na novú vlnu / Medzinárodné husľové duo / Marec v ŠKO Žilina

Jeho príbeh je vojnovou drámou. Odohráva sa v Taliansku v roku 1800 počas napoleonských bojov proti Rakúsku. Napriek tomu, že sujet opery na prvý pohľad pôsobí ako politická dráma, v skutočnosti ide o boj lásky so zradou. Operu prijalo obecenstvo veľmi dobre a dodnes je jedným z najobľúbenejších operných titulov na svete.

Banskobystrické publikum si ju vychutná vo štvrtok 17. marca. V hlavných úlohách uvidia Patríciu Malovec, Dušana Šima a Zoltána Vongreya.

Týždeň od 14. marca bude v Košiciach s operetou a očarujúcim zvukom flauty

Na východnom Slovensku sme sa tento raz pozreli do metropoly východu. Vybrali sme pre vás dva tipy. Utorok 15. 3. 2022 patrí v Štátnom divadle Košice operete Johanna Straussa NETOPIER. Už v čase svetovej premiéry v roku 1874 uchvátila verejnosť. Istý kritik vtedy napísal: „... v lóži divadla Theater an der Wien môže človek dostať najkrajšiu morskú chorobu, tak sa to v prízemí vlní pri očarujúcich tónoch, ktoré z orchestra vyludzuje taktovka Johanna Straussa. Všetko tu švitorí, hudie, spieva a trilkuje ako uprostred jari.

Štátna filharmónia Košice poteší svoje publikum aj počas ďalšieho týždňa koncertom DUKAS – JOLIVET – BERLIOZ. Vo štvrtok 17.3.2022 sa orchester Štátnej filharmónie Košice predstaví pod taktovkou švajčiarskeho dirigenta Kaspara Zehndera so sólistkou – českou flautistkou Sylviou Schelingerovou.

Veríme, že ste si z našich tipov vybrali.

Zdroj: TS a programové ponuky

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »