Novinky

Na kráľovský hrad príde v sobotu Zvolenská hudobná jar

Zvolenský zámok / Zvolenská hudobná jar

Tradičné podujatie pre milovníkov vážnej hudby vo Zvolene je tu opäť. Niekdajšie poľovnícke sídlo uhorských kráľov ožije povznášajúcou krásou i noblesnou eleganciou klasiky. Do Kráľovskej siene Zvolenského zámku, ktorá patrí Slovenskej národnej galérie, prichádza v marci dvojica koncertov so špičkovými slovenskými súbormi. Konajú sa v rámci podujatia Zvolenská hudobná jar. Mimochodom, ten prvý bude už túto sobotu.

Mesto Zvolen v spolupráci so Slovenskou národnou galériou Zvolenský zámok pozýva priaznivcov klasickej hudby na tradičné podujatie Zvolenská hudobná jar. Rozširuje naše tipy kam za kultúrou tento týždeň.

Zvolenská hudobná jar 2022

V priestoroch Kráľovskej siene Zvolenského zámku ožíva nádhera klasickej hudby v rámci dvoch podujatí. Na prvom sa už 19. marca predstaví zoskupenie Lotz Trio. Vo štvrtok 24. marca sa na ďalšom predstaví Slovenský komorný orchester. Obidva koncerty začínajú o 18:00 hod., vstup je voľný. Ich realizáciu aj tento rok podporil Fond na podporu umenia.

Sobota s basetovými rohmi

Sobota 19. marca od 18:00 hod. sa ponesie v mozartovskom duchu s trojicou basetových rohov. Lotz Trio je komorné teleso pomenované po fenomenálnom nástrojárovi basetových rohov Theodorovi Lotzovi (1746 – 1792), ktorý pôsobil v Prešporku a vo Viedni. Trio na Zvolenskom zámku vystúpi v zložení Robert Šebesta, Ronald Šebesta a Igor Františák. Budú hrať na kópiách unikátnej sady Lotzových basetových rohov, ktorých originály sú dnes uložené na hrade Krásna hôrka. Zoskupenie sa v ostatných rokoch venuje systematickému rozvoju hudobnej kultúry na Slovensku v cykle Lotz Trio v slovenských šľachtických rezidenciách. Aj Zvolenčanom prinesú Mozartov čarovný basetový roh. V ich interpretácii zaznejú pôvodné kompozície pre basetové rohy z 18. storočia.

Publikum si vypočuje Terzettá č. 1 a 3 K. 439b či dobové aranžmány opery Čarovná flauta K. 620. Z nej budú znieť Hm! hm! hm!Der Vogelfänger bin ich jaMarsch der PriesterSeid uns zum zweiten Mal willkommenEin Mädchen oder Weibchen či Pa-pa-pa.

Štvrtok v podaní SKO

Slovenský komorný orchester sa na Zvolenskej hudobnej jari predstaví v rámci svojho koncertného turné po Slovensku, Taliansku a Poľsku. Od svojho založenia v roku 1960 patrí k našim najpopulárnejším súborom v oblasti klasickej hudby. Vznikol na pôde Slovenskej filharmónie, ktorá je aj dnes jeho domovom. Pri jeho zrode stál vynikajúci huslista sliezskeho pôvodu Bohdan Warchal (1930 – 2000). Od roku 2001 ho vedie Ewald Danel.

So známymi i menej známymi dielami

Hostia zvolenského koncertu sa môžu vo štvrtok tešiť na výber známych aj menej známych diel A. Vivaldiho, W. A. Mozarta, J. Suka a I. Zelienku. Ponesie sa v znamení Štyroch ročných období. Na úvod zaznie výber častí z tohto Vivaldiho husľového koncertného cyklu. Jar bude reprezentovať Allegro, Leto časť Presto, Jeseň Allegro a Zimu Allegro non molto.

Na programe sú aj Piazzollove 4 ročné obdobia v Buenos Aires. Z nich zaznie Jar. Mozarta predstavia tri Divertimentá a Josefa Suka Serenáda pre sláčikový orchester op. 6. Uzatvorí ho Musica Slovaca, pre husle a sláčikový orchester na ľudové piesne z Čičmian Ilju Zeljenku.

Zdroj: Mesto Zvolen, SNG

Collegium Technicum
Culture Hudba Koncerty News PR

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Collegium Technicum oslávi už vo štvrtok 28. septembra 2023 svoje 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou.

Read More
Pro musica nostra Gömöriensi 2023
Culture Festivaly Hudba Koncerty News PR

Festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň aj na Gemeri

Obľúbený festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň okrem Nitrianskeho kraja aj viaceré lokality na Gemeri. Pozrite si, čo prináša!

Read More
Divadelný Spiš
Culture Divadlo Festivaly News Odporúčame PR

Divadelný Spiš s atraktívnymi novinkami štartuje 28. septembra 2023

Vo štvrtok 28. septembra sa začína najväčší medzinárodný divadelný festival na východe Slovenska Divadelný Spiš aj s atraktívnymi novinkami

Read More
Translate »