Na kráľovský hrad príde v sobotu Zvolenská hudobná jar

Zvolenský zámok / Zvolenská hudobná jar

Tradičné podujatie pre milovníkov vážnej hudby vo Zvolene je tu opäť. Niekdajšie poľovnícke sídlo uhorských kráľov ožije povznášajúcou krásou i noblesnou eleganciou klasiky. Do Kráľovskej siene Zvolenského zámku, ktorá patrí Slovenskej národnej galérie, prichádza v marci dvojica koncertov so špičkovými slovenskými súbormi. Konajú sa v rámci podujatia Zvolenská hudobná jar. Mimochodom, ten prvý bude už túto sobotu.

Mesto Zvolen v spolupráci so Slovenskou národnou galériou Zvolenský zámok pozýva priaznivcov klasickej hudby na tradičné podujatie Zvolenská hudobná jar. Rozširuje naše tipy kam za kultúrou tento týždeň.

Zvolenská hudobná jar 2022

V priestoroch Kráľovskej siene Zvolenského zámku ožíva nádhera klasickej hudby v rámci dvoch podujatí. Na prvom sa už 19. marca predstaví zoskupenie Lotz Trio. Vo štvrtok 24. marca sa na ďalšom predstaví Slovenský komorný orchester. Obidva koncerty začínajú o 18:00 hod., vstup je voľný. Ich realizáciu aj tento rok podporil Fond na podporu umenia.

Sobota s basetovými rohmi

Sobota 19. marca od 18:00 hod. sa ponesie v mozartovskom duchu s trojicou basetových rohov. Lotz Trio je komorné teleso pomenované po fenomenálnom nástrojárovi basetových rohov Theodorovi Lotzovi (1746 – 1792), ktorý pôsobil v Prešporku a vo Viedni. Trio na Zvolenskom zámku vystúpi v zložení Robert Šebesta, Ronald Šebesta a Igor Františák. Budú hrať na kópiách unikátnej sady Lotzových basetových rohov, ktorých originály sú dnes uložené na hrade Krásna hôrka. Zoskupenie sa v ostatných rokoch venuje systematickému rozvoju hudobnej kultúry na Slovensku v cykle Lotz Trio v slovenských šľachtických rezidenciách. Aj Zvolenčanom prinesú Mozartov čarovný basetový roh. V ich interpretácii zaznejú pôvodné kompozície pre basetové rohy z 18. storočia.

Publikum si vypočuje Terzettá č. 1 a 3 K. 439b či dobové aranžmány opery Čarovná flauta K. 620. Z nej budú znieť Hm! hm! hm!Der Vogelfänger bin ich jaMarsch der PriesterSeid uns zum zweiten Mal willkommenEin Mädchen oder Weibchen či Pa-pa-pa.

Štvrtok v podaní SKO

Slovenský komorný orchester sa na Zvolenskej hudobnej jari predstaví v rámci svojho koncertného turné po Slovensku, Taliansku a Poľsku. Od svojho založenia v roku 1960 patrí k našim najpopulárnejším súborom v oblasti klasickej hudby. Vznikol na pôde Slovenskej filharmónie, ktorá je aj dnes jeho domovom. Pri jeho zrode stál vynikajúci huslista sliezskeho pôvodu Bohdan Warchal (1930 – 2000). Od roku 2001 ho vedie Ewald Danel.

So známymi i menej známymi dielami

Hostia zvolenského koncertu sa môžu vo štvrtok tešiť na výber známych aj menej známych diel A. Vivaldiho, W. A. Mozarta, J. Suka a I. Zelienku. Ponesie sa v znamení Štyroch ročných období. Na úvod zaznie výber častí z tohto Vivaldiho husľového koncertného cyklu. Jar bude reprezentovať Allegro, Leto časť Presto, Jeseň Allegro a Zimu Allegro non molto.

Na programe sú aj Piazzollove 4 ročné obdobia v Buenos Aires. Z nich zaznie Jar. Mozarta predstavia tri Divertimentá a Josefa Suka Serenáda pre sláčikový orchester op. 6. Uzatvorí ho Musica Slovaca, pre husle a sláčikový orchester na ľudové piesne z Čičmian Ilju Zeljenku.

Zdroj: Mesto Zvolen, SNG

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
The Ladies Ensemble & Peter Adamov
Hudba Koncerty PR

The Ladies Ensemble & Peter Adamov: Vianočný koncert s romantickou atmosférou

K predvianočnému obdobiu hudba naozaj patrí. Ponuka adventných i vianočných koncertov je – našťastie, po dvoch pandemických rokoch, bohatá a dostupná úplne pre každého. Jedným z koncertov ktorý vás naladí na sviatočnú atmosféru, je vianočný koncert v podaní zoskupenia The Ladies Ensemble a Petra Adamova. Ak máte radi romantickú atmosféru, tak je tento koncert v […]

Read More
Translate »