Na kráľovský hrad príde v sobotu Zvolenská hudobná jar

Zvolenský zámok / Zvolenská hudobná jar

Tradičné podujatie pre milovníkov vážnej hudby vo Zvolene je tu opäť. Niekdajšie poľovnícke sídlo uhorských kráľov ožije povznášajúcou krásou i noblesnou eleganciou klasiky. Do Kráľovskej siene Zvolenského zámku, ktorá patrí Slovenskej národnej galérie, prichádza v marci dvojica koncertov so špičkovými slovenskými súbormi. Konajú sa v rámci podujatia Zvolenská hudobná jar. Mimochodom, ten prvý bude už túto sobotu.

Mesto Zvolen v spolupráci so Slovenskou národnou galériou Zvolenský zámok pozýva priaznivcov klasickej hudby na tradičné podujatie Zvolenská hudobná jar. Rozširuje naše tipy kam za kultúrou tento týždeň.

Zvolenská hudobná jar 2022

V priestoroch Kráľovskej siene Zvolenského zámku ožíva nádhera klasickej hudby v rámci dvoch podujatí. Na prvom sa už 19. marca predstaví zoskupenie Lotz Trio. Vo štvrtok 24. marca sa na ďalšom predstaví Slovenský komorný orchester. Obidva koncerty začínajú o 18:00 hod., vstup je voľný. Ich realizáciu aj tento rok podporil Fond na podporu umenia.

Sobota s basetovými rohmi

Sobota 19. marca od 18:00 hod. sa ponesie v mozartovskom duchu s trojicou basetových rohov. Lotz Trio je komorné teleso pomenované po fenomenálnom nástrojárovi basetových rohov Theodorovi Lotzovi (1746 – 1792), ktorý pôsobil v Prešporku a vo Viedni. Trio na Zvolenskom zámku vystúpi v zložení Robert Šebesta, Ronald Šebesta a Igor Františák. Budú hrať na kópiách unikátnej sady Lotzových basetových rohov, ktorých originály sú dnes uložené na hrade Krásna hôrka. Zoskupenie sa v ostatných rokoch venuje systematickému rozvoju hudobnej kultúry na Slovensku v cykle Lotz Trio v slovenských šľachtických rezidenciách. Aj Zvolenčanom prinesú Mozartov čarovný basetový roh. V ich interpretácii zaznejú pôvodné kompozície pre basetové rohy z 18. storočia.

Publikum si vypočuje Terzettá č. 1 a 3 K. 439b či dobové aranžmány opery Čarovná flauta K. 620. Z nej budú znieť Hm! hm! hm!Der Vogelfänger bin ich jaMarsch der PriesterSeid uns zum zweiten Mal willkommenEin Mädchen oder Weibchen či Pa-pa-pa.

Štvrtok v podaní SKO

Slovenský komorný orchester sa na Zvolenskej hudobnej jari predstaví v rámci svojho koncertného turné po Slovensku, Taliansku a Poľsku. Od svojho založenia v roku 1960 patrí k našim najpopulárnejším súborom v oblasti klasickej hudby. Vznikol na pôde Slovenskej filharmónie, ktorá je aj dnes jeho domovom. Pri jeho zrode stál vynikajúci huslista sliezskeho pôvodu Bohdan Warchal (1930 – 2000). Od roku 2001 ho vedie Ewald Danel.

So známymi i menej známymi dielami

Hostia zvolenského koncertu sa môžu vo štvrtok tešiť na výber známych aj menej známych diel A. Vivaldiho, W. A. Mozarta, J. Suka a I. Zelienku. Ponesie sa v znamení Štyroch ročných období. Na úvod zaznie výber častí z tohto Vivaldiho husľového koncertného cyklu. Jar bude reprezentovať Allegro, Leto časť Presto, Jeseň Allegro a Zimu Allegro non molto.

Na programe sú aj Piazzollove 4 ročné obdobia v Buenos Aires. Z nich zaznie Jar. Mozarta predstavia tri Divertimentá a Josefa Suka Serenáda pre sláčikový orchester op. 6. Uzatvorí ho Musica Slovaca, pre husle a sláčikový orchester na ľudové piesne z Čičmian Ilju Zeljenku.

Zdroj: Mesto Zvolen, SNG

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »