Novinky

Kam s deťmi v Bratislave? Aj marec praje BIBIANE

BIBIANA / marec

Je tu nový mesiac – marec a medzinárodný dom umenia pre deti, BIBIANA, pripravil opäť zaujímavý program. Mnohé aktivity pokračujú, iné tento mesiac začínajú. Prinášame veľký prehľad podujatí!

Mohli by sme ho začať pozvánkou. Kam s deťmi alebo vnúčatami v Bratislave? Zájdite s nimi do Medzinárodného umenia pre deti BIBANA! Aj marec prináša zaujímavé výstavy i kreatívne podujatia. No zostáva stále ešte aj v online priestore.

Marec s výstavami v BIBIANE

V priebehu tohto mesiaca pripravila BIBANA vo svojich priestoroch jednu novú a tri pokračujúce výstavy. Do 13. marca 2022 si môžete na interaktívnej výstave V KRAJINE MEDOVNÍKOV pripomenúť vôňu Vianoc a dozvedieť sa zaujímavosti o medovníkoch. V BIBIANE pokračuje aj príbeh hračiek. Výstava OD HRAČKY PO HRAČKU približuje detským návštevníkom dejiny hračiek. Uvidia, aké hračky mali deti v dávnej minulosti. Dozvedia sa o hračkách posledného storočia i dizajnových novinkách súčasnosti. Naďalej sa môžete s deťúrencami vydať aj na poznávaciu jazdu do hlbín hlavy. Nielen ľudskej, ale aj kapustovej či dutej. Dostanú zaujímavé odpovede na rôzne otázky o najdôležitejšej časti ľudského tela. Výstava HRAVÁ HLAVA zodpovie vašej ratolesti na otázky: Ako vzniká v hlave nápad? Koľko váži mozog? Čo sú to vrásky? Prečo nerastú oči? Dozvedia sa aj to, ako hlavu stvárňovali rôzni umelci a naučia sa ju aj sami nakresliť.

Hravá hlava / BIBIANA / Marec

V hlavných úlohách slovo, jazyk a kniha

BIBIANA prináša aj veľmi zaujímavú výstavu. Pripravil ju kolektív Centra detskej literatúry, čítania a SK IBBY v spolupráci s Knižnicou BIBIANY. Na obdobie jedného mesiaca ju sprístupní 24.3.2022.  Má symbolický názov: # SLOVO # JAZYK # KNIHA. Výstava kníh a časopisov pre deti a mládež národnostných menšín na Slovensku predstaví tvorbu menšín v tejto oblasti. Tvorba v jazyku menšín ale aj v slovenčine z pera obľúbených autorov a fascinujúce príbehy. To všetko pomáha uchovávať materinský jazyk a národnú identitu. Deti si budú môcť na výstave zahrať jazykové pexeso, kartové jazykové hry či skladať z magnetiek jednoduché vety. Nebudú chýbať rôzne sprievodné podujatia, prezentácie kníh, autorské čítania, workshopy či komorné hudobné vystúpenia. Pozrieť si ju môžete do 24.4.2022.

Za výstavou mimo BIBIANY

Na výstavu v réžii BIBIANY môžete ísť aj do priestorov mimo BIBIANY. Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici – Galéria v podkroví ponúka len do 4. marca 2022 končiacu výstavu IKONY SLOVENSKEJ ILUSTRÁCIE – JANA KISELOVÁ-SITEKOVÁ. Do konca marca však môžete navštíviť aj výstavu ZMYSEL TO MÁ AJ BEZ ZMYSLOV. Nájdete ju v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave

Na výstavu v réžii BIBIANY môžete ísť aj do priestorov mimo BIBIANY. Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici – Galéria v podkroví ponúka len do 4. marca 2022 končiacu výstavu IKONY SLOVENSKEJ ILUSTRÁCIE – JANA KISELOVÁ-SITEKOVÁ. Do konca marca však môžete navštíviť aj výstavu ZMYSEL TO MÁ AJ BEZ ZMYSLOV. Nájdete ju v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave. / Marec BIBIANA

Marec prináša aj zaujímavé podujatia

Okrem výstav môžete zájsť do BIBIANY aj na tradičné podujatia zo sveta rozprávok. Marec prináša každú nedeľu o 16.00 hod. popoludnia pre rodiny s deťmi.

Nedeľné popoludnia s BIBIANOU

Na svoje si v prvú nedeľu mesiaca (6.3.2022) prídu rodiny s deťmi od 6 rokov. „HRAČKOVINY I.“ pozývajú pozrieť si obraz „Detské hry“ od slávneho maliara Pietra Brueghela, ktorý nájdete na výstave „Od hračky po hračku“. Na stretnutí vám lektor ukáže, ako si doma vyrobiť  hračky z obrazu. Budú to rôzne stredoveké postavičky z papiera, koník z paličiek alebo papierová stavebnica.

Rozprávka z lesa, o lese a o malých obyvateľoch lesa, ktorí si žijú ako naozajstná rodina ožije 13.3.2022. Deti od 4 rokoch si užijú bábkovú inscenáciu OBRÁZKY Z LESA. Vytvorili ju tím v spolupráci so študentkami bábkarskej scénografie a technológie KBT DF VŠMU v Bratislave.  Tretia marcová nedeľa (20.3.2022) bude opäť patriť hračkám. Podujatie HRAČKOVINY II. naučí deti pracovať na vlastnej predstavivosti. BIBIANA pripravila celú stajňu farebných hojdacích koníkov, ktorých si môžete vyrobiť podľa šablóny doma. Stačí použiť len vlastnú fantáziu a vyrobíte si jednorožca, zebru, lamu…

Hračkoviny II. v BIBIANE. Zdroj: BIBIANA
Rozprávka o Alžbetke aj s hudbou

Rodiny s detičkami od 4 rokov si na svoje prídu aj v poslednú nedeľu mesiaci vďaka rozprávke LIETAJÚCA ALŽBETKA so živou hudbou. Rozprávka o lietajúcej Alžbetke v sebe nesie vtip, ale aj hlboké posolstvo. Alžbetka celý  život hľadá krídla, no tie nerastú len tak. Na motívy knihy Rozprávka o lietajúcej Alžbetke od Daniela Pastirčáka pripravilo podujatie Divadlo ŠiBe.

Niekoľko podujatí bude na objednávku

Uvoľnenie opatrení so sebou prináša aj možnosť realizácie ďalších programov. Štúdio BIBIANA  ponúka aj programy na objednávku. Bábková rozprávka OBRÁZKY Z LESA je k dispozícii 8.3. o 14.00 hod. a 9. 3. o 10.00 hod.  HRAČKOVINY II.  ohlásilo Štúdio BIBIANA na 15. 3. so začiatkom o 10.00 hod. a  16. 3. od 14.00 hod. 22. a 23. marca, vždy so začiatkom o 10:00 hod.. Môžete si zarezervovať krásnu rozprávku aj o LIETAJÚCEJ ALŽBETKE. Kedy povieme, že máme hlavu ako balón? To sa dozviete už 29. a 30. marca 2022 o 10:00 hod. na podujatí HLAVA AKO BALÓN. Hlava sa dá vytvoriť z čohokoľvek. Z lopty, tekvice, vankúša, pančuchy a vaty… A deti si hlavy vyrobia z balónov. 

Marec v BIBIANE myslí aj na mamičky s deťmi

BIBIANA pripravila zaujímavý program pre mamičky s deťmi od 18 mesiacov. Naplánovali ich na 10. a 31. marca v dopoludňajších hodinách. Nie je potrebné sa na ne vopred objednať. Tento raz to bude program s názvom PRIEHĽADNÝ TATO.  “Nie, teba nechcem!” Každý z nás už asi vyslovil alebo si pomyslel tieto slová. O hneve a mostoch k zmiereniu budeme hovoriť s pomocou knihy čínskej autorky Wei Jiewen Yu Yintu: Otecko spriesvitnel. Potrebovať budeme oči, uši, ústa aj šikovné ruky.

Marec bude aj online

BIBIANA predstavuje každú sobotu postupne na Facebooku a Instagrame slovenských režisérov a tvorcov animovaných filmov. Majú široký prehľad o svetových animovaných filmoch a vedia posúdiť ich kvalitu. Na základe ich odporúčania sa deti aj dospelí zoznámia s kvalitnými, zaujímavými a  verejnosti dostupnými filmami svetovej animovanej tvorby. Odporúčané filmy následne zverejnenia na sociálnych sieťach v rámci programu ANIMÁTORI ODPORÚČAJÚ.

Hľadá sa najobľúbenejšia animovaná rozprávková postavička

Súťaž SÚBOJ POSTAVIČIEK sa realizuje počas 15 týždňov od konca januára 2022 taktiež v online svete. Na sociálnych sieťach sa rozohral súboj česko-slovenských postavičiek. Prvá séria internetovej hry ponúka okrem zábavy aj možnosť zaspomínať si na ikonické charaktery z klasických animovaných rozprávok. Mladším zase ukazuje, že čosi také existovalo. Princíp hry je jednoduchý. Je vytvorených osem párov hrdinov z večerníčkov a účastníci súťaže každý týždeň rozhodujú o výhercovi z danej dvojice. Na konci súťaže bude iba jeden víťaz = najobľúbenejšia divácka rozprávková česko-slovenská animovaná postavička.

Zaujalo vás niektoré z podujatí? Neváhajte a zájdite do BIBIANY?

 

Redakciu informovala Natália Cehláriková / BIBIANA

2 thoughts on “Kam s deťmi v Bratislave? Aj marec praje BIBIANE

Comments are closed.

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »