Architektúra Bratislavy v Univerzitnej knižnici

Architektúra v Bratislave / Univerzitná knižnica

Univerzitná knižnica v Bratislave otvorila 13. januára 2022 novú, opäť atraktívnu výstavu: Architektúra v Bratislave – Počiatky modernej metropoly. Venuje sa architektúre Bratislavy z obdobia vzniku Československej republiky.

Pre širokú, nielen čitateľskú verejnosť, sprístupnila Univerzitná knižnica v Bratislave opäť zaujímavú výstavu. Tento raz je témou architektúra. Nie tá súčasná, ale historická. Presnejšie z obdobia formovania Československa po zániku monarchie. Pripravil ju Štátny archív v Bratislave v spolupráci s Univerzitnou knižnicou v Bratislave, Archívom mesta BratislavyFakultou architektúry STU.

Poodhaľuje premenu zo starého Prešporka na Bratislavu modernú metropolu novej doby

Výstava s názvom Architektúra v Bratislave – Počiatky modernej metropoly nás pozýva spoznať dobovú bratislavskú architektúru. Po zániku Rakúsko-Uhorska a vzniku Československa sa z trojjazyčného Prešporka stala Bratislava. Prešporok s niekdajšou slávou hlavného a korunovačného mesta Uhorska sa v 19. storočí pretvoril na provinčné mesto.

ULIB / Výstava 01/22

Mesto už ako československá Bratislava sa stalo centrom východnej časti novovzniknutého štátu, a tak potrebovalo dostať nový (nielen) architektonický šat. Chýbali budovy, kde by mohli sídliť novovzniknuté úrady ale aj obydlia pre čoraz rastúcu populáciu. Existujúce stavby sa postupne prestavovali, modernizovali a prispôsobovali požiadavkám novej doby. Museli sa postaviť aj nové. Nasledovala výstavba nových budov pre kultúrne inštitúcie, športové kluby, univerzity, internáty či objekty určené pre zdravotnú a sociálnu starostlivosť. Tým sa otvorili príležitosti nielen pre českých architektov pôsobiacich na Slovensku, ale aj pre formujúcu sa generáciu domácich architektov. Svojimi nadčasovými architektonickými dielami spoločne položili základy modernej podoby Bratislavy.

Na výstave "Architektúra v Bratislave" spoznáme výnimočných architektov i naj stavby tejto doby

Cieľom usporiadateľov je ponúknuť návštevníkovi informácie o architektonickom vývoji nášho hlavného mesta v tomto období. Spoznáme unikátne architektonické diela výnimočných architektov, ktorí ovplyvnili tvár Bratislavy. Tie sú dodnes neoddeliteľnou súčasťou charakteru i koloritu nášho mesta. Ako sa vyvíjala tvár moderného mesta, zaujímavé informácie o budovách i tvorcoch sa dozviete na výstave v Univerzitnej knižnici. Návštevníci sa oboznámia s históriou jednotlivých významných bratislavských budov a ich autormi – významnými architektmi. Výstavu už tradične nájdete vo Výstavnej sále UKB na Michalskej 1. Môžete si ju pozrieť každý deň (pondelok – nedeľa) vždy od 10:00 do 18:00 hod. a nezabudnite, vstup je zdarma a podľa aktuálnej situácie len v režime OP.

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane. „Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete […]

Read More
Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Allegretto Žilina 2023
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko. Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký […]

Read More
Translate »