Novinky

Architektúra Bratislavy v Univerzitnej knižnici

Architektúra v Bratislave / Univerzitná knižnica

Univerzitná knižnica v Bratislave otvorila 13. januára 2022 novú, opäť atraktívnu výstavu: Architektúra v Bratislave – Počiatky modernej metropoly. Venuje sa architektúre Bratislavy z obdobia vzniku Československej republiky.

Pre širokú, nielen čitateľskú verejnosť, sprístupnila Univerzitná knižnica v Bratislave opäť zaujímavú výstavu. Tento raz je témou architektúra. Nie tá súčasná, ale historická. Presnejšie z obdobia formovania Československa po zániku monarchie. Pripravil ju Štátny archív v Bratislave v spolupráci s Univerzitnou knižnicou v Bratislave, Archívom mesta BratislavyFakultou architektúry STU.

Poodhaľuje premenu zo starého Prešporka na Bratislavu modernú metropolu novej doby

Výstava s názvom Architektúra v Bratislave – Počiatky modernej metropoly nás pozýva spoznať dobovú bratislavskú architektúru. Po zániku Rakúsko-Uhorska a vzniku Československa sa z trojjazyčného Prešporka stala Bratislava. Prešporok s niekdajšou slávou hlavného a korunovačného mesta Uhorska sa v 19. storočí pretvoril na provinčné mesto.

ULIB / Výstava 01/22

Mesto už ako československá Bratislava sa stalo centrom východnej časti novovzniknutého štátu, a tak potrebovalo dostať nový (nielen) architektonický šat. Chýbali budovy, kde by mohli sídliť novovzniknuté úrady ale aj obydlia pre čoraz rastúcu populáciu. Existujúce stavby sa postupne prestavovali, modernizovali a prispôsobovali požiadavkám novej doby. Museli sa postaviť aj nové. Nasledovala výstavba nových budov pre kultúrne inštitúcie, športové kluby, univerzity, internáty či objekty určené pre zdravotnú a sociálnu starostlivosť. Tým sa otvorili príležitosti nielen pre českých architektov pôsobiacich na Slovensku, ale aj pre formujúcu sa generáciu domácich architektov. Svojimi nadčasovými architektonickými dielami spoločne položili základy modernej podoby Bratislavy.

Na výstave "Architektúra v Bratislave" spoznáme výnimočných architektov i naj stavby tejto doby

Cieľom usporiadateľov je ponúknuť návštevníkovi informácie o architektonickom vývoji nášho hlavného mesta v tomto období. Spoznáme unikátne architektonické diela výnimočných architektov, ktorí ovplyvnili tvár Bratislavy. Tie sú dodnes neoddeliteľnou súčasťou charakteru i koloritu nášho mesta. Ako sa vyvíjala tvár moderného mesta, zaujímavé informácie o budovách i tvorcoch sa dozviete na výstave v Univerzitnej knižnici. Návštevníci sa oboznámia s históriou jednotlivých významných bratislavských budov a ich autormi – významnými architektmi. Výstavu už tradične nájdete vo Výstavnej sále UKB na Michalskej 1. Môžete si ju pozrieť každý deň (pondelok – nedeľa) vždy od 10:00 do 18:00 hod. a nezabudnite, vstup je zdarma a podľa aktuálnej situácie len v režime OP.

One thought on “Architektúra Bratislavy v Univerzitnej knižnici”

Comments are closed.

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Hľadáte tipy kam za kultúrou v týždni od 15. apríla 2024? Redakčný výber vám s tým opäť pomôže. Prinášame vám čerstvé tipy na zaujímavé kultúrne podujatia, ktoré prináša 16. týždeň roka 2024.

Read More
Translate »