Architektúra Bratislavy v Univerzitnej knižnici

Architektúra v Bratislave / Univerzitná knižnica

Univerzitná knižnica v Bratislave otvorila 13. januára 2022 novú, opäť atraktívnu výstavu: Architektúra v Bratislave – Počiatky modernej metropoly. Venuje sa architektúre Bratislavy z obdobia vzniku Československej republiky.

Pre širokú, nielen čitateľskú verejnosť, sprístupnila Univerzitná knižnica v Bratislave opäť zaujímavú výstavu. Tento raz je témou architektúra. Nie tá súčasná, ale historická. Presnejšie z obdobia formovania Československa po zániku monarchie. Pripravil ju Štátny archív v Bratislave v spolupráci s Univerzitnou knižnicou v Bratislave, Archívom mesta BratislavyFakultou architektúry STU.

Poodhaľuje premenu zo starého Prešporka na Bratislavu modernú metropolu novej doby

Výstava s názvom Architektúra v Bratislave – Počiatky modernej metropoly nás pozýva spoznať dobovú bratislavskú architektúru. Po zániku Rakúsko-Uhorska a vzniku Československa sa z trojjazyčného Prešporka stala Bratislava. Prešporok s niekdajšou slávou hlavného a korunovačného mesta Uhorska sa v 19. storočí pretvoril na provinčné mesto.

ULIB / Výstava 01/22

Mesto už ako československá Bratislava sa stalo centrom východnej časti novovzniknutého štátu, a tak potrebovalo dostať nový (nielen) architektonický šat. Chýbali budovy, kde by mohli sídliť novovzniknuté úrady ale aj obydlia pre čoraz rastúcu populáciu. Existujúce stavby sa postupne prestavovali, modernizovali a prispôsobovali požiadavkám novej doby. Museli sa postaviť aj nové. Nasledovala výstavba nových budov pre kultúrne inštitúcie, športové kluby, univerzity, internáty či objekty určené pre zdravotnú a sociálnu starostlivosť. Tým sa otvorili príležitosti nielen pre českých architektov pôsobiacich na Slovensku, ale aj pre formujúcu sa generáciu domácich architektov. Svojimi nadčasovými architektonickými dielami spoločne položili základy modernej podoby Bratislavy.

Na výstave "Architektúra v Bratislave" spoznáme výnimočných architektov i naj stavby tejto doby

Cieľom usporiadateľov je ponúknuť návštevníkovi informácie o architektonickom vývoji nášho hlavného mesta v tomto období. Spoznáme unikátne architektonické diela výnimočných architektov, ktorí ovplyvnili tvár Bratislavy. Tie sú dodnes neoddeliteľnou súčasťou charakteru i koloritu nášho mesta. Ako sa vyvíjala tvár moderného mesta, zaujímavé informácie o budovách i tvorcoch sa dozviete na výstave v Univerzitnej knižnici. Návštevníci sa oboznámia s históriou jednotlivých významných bratislavských budov a ich autormi – významnými architektmi. Výstavu už tradične nájdete vo Výstavnej sále UKB na Michalskej 1. Môžete si ju pozrieť každý deň (pondelok – nedeľa) vždy od 10:00 do 18:00 hod. a nezabudnite, vstup je zdarma a podľa aktuálnej situácie len v režime OP.

Aurum Quartet
Hudba Koncerty Literatúra News Odporúčame PR

Jedinečný advent so štyrmi klarinetmi

Sviatky a hudba k sebe patria. Predvianočný čas nie je výnimkou. Na tradície adventných a vianočných koncertov nadväzuje aj v tomto roku jedinečné slovenské klarinetové zoskupenie Aurum Quartet. S úspechom reprezentovalo Slovensko v Kuvajte, v Portugalsku, v Nemecku či v Českej republike, no nezabúda ani na svojich priaznivcov na Slovensku. Počas decembra na nich pamätá dvojicou vystúpení. Oneskorenou mikulášskou nádielkou bude koncert na […]

Read More
Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
Translate »