Novinky

Berliozova Fantastická zaznie pod taktovkou Kaspara Zehndera

Dukas - Jolivet - Berlioz / ŠfK / Kaspar Zehnder, Sylvie Schelingerová

Štátna filharmónia Košice poteší svoje publikum koncertom DUKAS – JOLIVET – BERLIOZ. Vo štvrtok 17.3.2022 sa orchester Štátnej filharmónie Košice predstaví v Dome umenia pod taktovkou uznávaného švajčiarskeho dirigenta a flautistu Kaspara Zehndera so sólistkou – flautistkou Sylviou Schelingerovou. S touto sólistkou i programom počítal aj už zrušený koncert v roku 2020.

Kaspar Zehnder považuje za najlepšie momenty pripravovaného programu DUKAS – JOLIVET – BERLIOZ revolučný zvuk orchestra v Berliozovej Fantastickej symfónii. Patrí k ním aj desivý trillerový začiatok Dukasovho Čarodejníkovho učňa a Jolivetov chladný oheň hudby”.

Kaspar Zehnder
Dirigent Kaspar Zehnder. Foto: Guy Perrenoud

Čo hovorí Kaspar Zehnder o koncerte?

„Zvyčajne sa snažím čo najviac stotožniť s programom, ktorý dirigujem. Musím povedať, že hoci hráme čisto francúzsky program, diela sa od seba navzájom štylisticky výrazne líšia. V Berliozovej Fantastickej symfónii sa mi páči revolučný zvuk orchestra, bohatá inštrumentácia so štyrmi fagotmi, dvoma harfami a veľkým množstvom bicích nástrojov. Dojíma ma opilecká fantázia hlavného hrdinu – básnika, výsostne romantická téma a orchestrácia výrazne ovplyvnená klasickými zvukovými efektmi ako od Beethovena. Dukas pracuje s goetheovským kontextom pri pretavovaní Čarodejníkovho učňa do brilantnej orchestrálnej partitúry. Jeho písanie je oveľa romantickejšie, no prekvapivo znie ešte menej moderne než Berlioz. V tejto partitúre sa mi obzvlášť páčia groteskné fagotové momenty témy, ale aj desivý začiatok – je to ako triller. A na flautovom koncerte Joliveta obdivujem chladný oheň hudby vo všeobecnosti a priezračnú orchestráciu, ktorá je viac ako len doprovod, je skutočnou koncertantnou symfóniou.”

Večer otvorí balada známa z filmu Walta Disneyho

Skladateľ Paul Dukas  je významnou osobnosťou novšej francúzskej hudby. Charakteristickým znakom jeho kompozícií je prejemnelé harmonické bohatstvo, nápaditosť a oslnivá inštrumentácia. Nesporne je jeho najpopulárnejším dielom práve hudobná balada Čarodejníkov učeň, ktorá tento koncert otvorí. Vznikla na námet Goetheho rovnomennej balady. V neprítomnosti čarodejníka jeho učeň vyslobodí duchov, aby slúžili aj jemu. Ale nedokáže nad nimi vládnuť. Z tiesnivej situácie ho vyslobodí až príchod čarodejníka.

Charakteristickú čarovnú náladu v tomto prípade tvorí rafinovaný zvukový dojem, skvelá inštrumentácia a pestré preplietanie motivických fragmentov.  Brilantne farebné a svieže dielo neskôr ovplyvnilo svojou harmonickou krehkosťou a vynaliezavosťou Stravinského Ohňostroj a Debussyho Jeux. Viete, že Čarodejníkov učeň našiel svoje miesto vo filme Fantazie (Fantasia, 1940) z produkcie Walta Disneyho?

Flauta v inom svetle

Koncert pre flautu a orchester č. 1 André Joliveta je ďalším na programe. André Jolivet patril do umeleckej skupiny „Mladé Francúzsko“. Dodnes ho vo Francúzsku považujú za jedného z popredných reprezentantov tejto skupiny. Vo svojej tvorbe sa snažil vymaniť z pevného tonálneho myslenia. V jeho estetike hrá závažnú úlohu teória nenaplnenej túžby či úsilie umelca nepodľahnúť v boji s priemerným vkusom spoločnosti. V jeho tvorivom odkaze nachádzame koncertantné skladby pre viacero dychových nástrojov, trúbku, fagot, exotický koncert pre francúzsky nástroj „martenotove vlny“.  Na najbližšom koncerte Štátnej filharmónie Košice zaznie rozsahom neveľký, no technicky náročný Koncert pre flautu a orchester č. 1. Zanedlho po svojom vzniku si našlo miesto v stálom repertoári svetových flautistov. Joliveta zvuk flauty fascinoval.  Považoval ho za akýsi „dych života“ a spájal si ho s ilúziou pradávnych, predhistorických čias. Dielo má štyri časti, ktoré charakterizuje nežnosť, šarm, jemná melanchólia, jednoduchosť spevných línií a výrazná lyrika.

Sylvie Schelingerová tento koncert miluje odmala

Predstaví sa v ňom sólistka večera, oceňovaná flautistka Sylvie Schelingerová (1993). Je laureátkou mnohých cien z medzinárodných súťaží. Vystupuje s orchestrami ako Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK či PKF-Prague philharmonia. V súčasnosti je 1. flautistkou v Severočeské filharmónii Teplice.  Umelecky pôsobí v duu s harfistkou Ameliou Tokarskou, s ktorou koncertuje v Česku, v Poľsku i v Nemecku. Od roku 2021 učí na ZUŠ Iľju Hurníka v Prahe a je doktorandkou na Ostravskej univerzite. Koncert pre flautu a orchester č. 1 približuje sólistka večera Sylvie Schelingerová: „Není to typický romantický koncert s flétnou, která byla vždy považována za melodický a zpěvný nástroj. André Jolivet a ještě dříve Edgar Varèse představují flétnu v úplně jiném světle. Již od mala jsem milovala nahrávku v podání francouzského flétnisty Jean-Pierre Rampala a André Joliveta v roli dirigenta. Jsem moc ráda, že mám nyní možnost si tento koncert v Košicích zahrát. Moc se těším!“ 

Sylvie Schelingerová / ŠfK

Keď stojí myšlienka a príbeh nad hudbou

Záver koncertu patrí Fantastickej symfónii, prvej veľkej kompozícii Hectora Berlioza. Je medzníkom vo vývoji svetovej symfonickej tvorby. Založil ňou nový myšlienkový smer tzv. programovej symfónie. Hlavnú myšlienku nazval idée fixe, ktorú osobitým spôsobom spracúva vo všetkých piatich častiach diela. Mimohudobný obsah nadradil hudobnému stvárneniu.

koncert 17 marec 2022 / Dukas - Jolivet - Berlioz / ŠfK / Kaspar Zehnder, Sylvie Schelingerová

Fantastická symfónia je zároveň najslávnejšou zo všetkých, ktoré kedy napísal. Inšpiráciou ku jej komponovaniu mu bola nešťastná a neopätovaná láska k anglickej herečke Harriet Smithsonovej. Berlioz motívy, ktoré ho viedli, neskrýval. Nielenže doplnil dielo o podtitul Epizóda z umelcovho života, ale pridal aj podrobný literárny komentár – fantastický príbeh svojej lásky. Berlioz hudobne spracúva romantické, snové a fantazijné umelecké predstavy v majstrovskej, pestrofarebnej inštrumentácii a v precízne štruktúrovaných symfonických obrazoch. Tie sú inšpirované búrlivými duševnými poryvmi umelca podliehajúceho vidinám neopätovanej lásky.

Koncert sa uskutoční v režime základ. Aj naďalej platí povinnosť mať prekryté horné dýchacie cesty respirátorom FFP2.

 

Redakciu informovala Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Za kultúrou aj v 29. týždeň roka 2024. Prezradíme, kam sa oplatí ísť
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Za kultúrou aj v 29. týždeň roka 2024. Prezradíme, kam na koncerty sa oplatí ísť

V rubrike Kam za kultúrou pokračujeme aj cez prázdniny. Tentoraz vám prinášame TOP tipy na kultúrne podujatia 29. týždňa roka 2024…

Read More
Leto 2024 prináša organové festivaly s atraktívnymi hosťami aj na západné Slovensko / Katedrálny organový festival Bratislava / Kam za kultúrou
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Leto 2024 prináša organové festivaly s atraktívnymi hosťami aj na západné Slovensko

Leto 2024 praje festivalom, hudbe aj zvuku organa. Medzinárodné organové festivaly prídu aj do regiónov západného Slovenska. Prinášame detaily o programe a účinkujúcich.

Read More
Translate »